Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nawilżacz ultradżwiękowy Zelmer 23z052 i inne...

Moran 06 Mar 2013 09:34 11874 11
 • #1
  Moran
  Level 18  
  Ponieważ ostatnio "walczyłem" z uszkodzonym nawilżaczem Zelmer 23z052, poniżej garść uwag dla borykających się z podobnymi problemami.

  Uwagi mogą być przydatne również dla tych, którzy konstruują swój własny ultradźwiękowy generator mgły wodnej ;-).:
  1. Objawem uszkodzenia nawilżacza był brak generacji mgły - pozostałe funkcje (wentylator, higrometr były ok). Uszkodzenie powstało na skutek zalania wodą modułu generatora.

  2. Moduł generatora to oczywiście myśl techniczna zza Wielkiego Muru, dlatego też o schemacie można było pomarzyć (marzenia się czasem spełniają, ale o tym poniżej...). W sieci jest kilka schematów podobnych urządzeń z których skorzystałem, aby poznać mniej więcej zasadę działania tego cudu.

  3. W moim generatorze uszkodzony był tranzystor ISC3835G (odpowiednik to np.2SC3835G) oraz rezystor bezpiecznikowy R' - o wartości 470 miliomów (0,47Ohma). W postach na temat nawilżaczy niejednokrotnie pojawiało się pytanie o wartość spalonych rezystorów z których nie dało się odczytać kodu paskowego, a z powodu braku schematu utrudnione było jego zidentyfikowanie. Taki rezystor występuje w wielu podobnych urządzeniach nawilżających opartych o podobny schemat.

  4. Jako, że nie mogłem dostać tego tranzystora, zacząłem szukać zamienników. Moje pierwsze podejrzenie padło na 2SC3855 (większa moc, podobne h21 - mój egzemplarz miał 114, większe Ucesat=2V, oryginał ma 0,5V) i 2SC3854, h21=30). Po wlutowaniu tego pierwszego generator zaczął działać. Ale niestety moja radość była przedwczesna. Generował zbyt mało mgły, a dodatkowo po paru minutach działania znacznie się osłabiał i powodował powstawanie tylko niewielkiej fali na powierzchni wody. Z drugim tranzystorem objawy były podobne. Próby ustalenia punktu pracy za pomocą potencjometru na płytce również nie dały zadowalających efektów. Dodatkowym objawem było również grzanie się
  radiatora, co prawda nie bardzo nadmierne ale jednak był wyraźnie ciepły po paru minutach.

  5. Powoli traciłem pomysł co może powodować takie a nie inne działanie - pozostałe elementy były sprawne, generacja się odbywała, zatem obwód rezonansowy nie był rozstrojony, jedyne co pozostawało to , że powodem może być jakiś parametr tranzystora który decydujący o właściwej sprawności generatora.

  6. Przeglądając internet, przypadkowo wpadłem na stronę flyback.org.ru I Eureka ! - towarzysze zza wschodniej granicy w trzydziestokilku stronicowym wątku na podobny temat podzielili się dużą ilością praktycznych uwag na ten temat.

  7. Tam też znalazłem SCHEMAT generatora, który w 99% odpowiada temu zelmerowskiemu ;-). Załączam zatem go poniżej:
  Nawilżacz ultradżwiękowy Zelmer 23z052 i inne...

  8. Znalazłem też inny schemat i praktyczne wykonanie generatora:
  Nawilżacz ultradżwiękowy Zelmer 23z052 i inne...
  W nim autor wykorzystał tranzystor 2SC4468. Ponieważ ma on także podobne parametry (h21 mojego egzemplarza=101, Ucesat-0,5V) i jest stosunkowo łatwo dostępny (wystepuje w sprzęcie audio) postanowiłem go wypróbować....BINGO ! Maszyna zaczęła działać doskonale. Mgły jest mnóstwo, tranzystor grzeje się minimalnie - co sugeruje , że ma właściwe parametry pracy.

  Kilka uwag do schematu generatora "prawie" zelemerowskiego"
  1. Na schemacie zasilanie jest 48V AC, oryginał ma 38V AC (działa też na 24VAC - przyp. mój)
  2. Między konektory WH i RD włączona jest drabinka rezystorowa przełączana przez procesor sterowany klawiszami na płycie czołowej nawilżacza (zwiększanie, zmniejszanie "mocy"). Dla celów serwisowych można je zewrzeć. Ustalaniem startowego punktu pracy zajmuje się potencjometr R2.
  3. Z moim egzemplarzem tranzstora, wartość ustawionej rezystancji tego potencjometru dla optymalnej pracy wynosiła ok. 1 kOhm (1034Ohm)
  - z oryginalnym ISC3835G było to ok. 3.5kOhm.
  4. ZAWSZE należy uruchamiać generator z wodą na powierzchni piezo - bez niej po krótkich cierpieniach membrana odejdzie do krainy szczęśliwości...
 • #2
  fiddlerr
  Level 10  
  Nawilżacz Model Humidifier t-006 Nawilżacz ultradżwiękowy Zelmer 23z052 i inne...
  Środek wygląda tak:
  Nawilżacz ultradżwiękowy Zelmer 23z052 i inne...
  Nie jestem specem ale zepsuł się, otworzyłem i zacząłem bawić się miernikiem.Przy dotknięciu elektrodami w tym miejscu co zaznaczyłem nawilżacz budzi się i chodzi.
  Nawilżacz ultradżwiękowy Zelmer 23z052 i inne... Czy wystarczy wymienić ten element który dotykam czy może być jednak uszkodzone coś innego dookoła?
  Ten element ma oznaczenie:
  L43
  B2
  KIA4N60H
  Jak się zorientowałem jest to prawdopodobnie Dioda prostownicza z barierą Schottky'ego. Z góry dziękuję za każdą pomoc i inne trafne spostrzeżenia :)
  Tutaj kolega ma także problem z takim samym ''sprzętem'' :D :
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2514485.html
 • #3
  Moran
  Level 18  
  Co to znaczy "dotknąłem elektrodami" ? Na jakim zakresie miernika ? Być może rezystancja miernika powoduje "odpalenie" tego zasilacza...lub też dociskając likwidujesz zimne luty... Ta płytka to zasilacz impulsowy, z niego jest podawane 33V na generator i 12V pewnie na wentylator itd.

  Ten element to tranzystor N-MOSFET. Tutaj jest opis parametrów:
  http://detail.china.alibaba.com/offer/871865791.html

  Szukaj zamiennika...
 • #4
  fiddlerr
  Level 10  
  Wstawiłem zamiennik STP4NK60ZFP tranzystor MOS-N-FET 600V,4A,25W TO220izol , bezpiecznik szklany 250 V i rezystor w poblirzu tranzystora 47 k ( zauważyłem iż uległy uszkodzeniu przy moim dłubaniu) Po zmontowaniu tego wybuchł mi bezpiecznik.!.. :cry: :cry: Nie wiem co robić
 • #5
  Moran
  Level 18  
  Masz więc gdzieś zwarcie...Bezpiecznik wstawiłeś na właściwe parametry (3A/250v) ?. Miernik w dłoń i sprawdzasz po kolei obwód od wejścia 230V. Najprościej odlutować po jednej nóżce i sprawdzać który robi zwarcie, przy okazji sprawdź rezystancję oporników, kondensatory, diody i tranzystory. Sprawdź też ścieżki na płytce, czy nie ma gdzieś uszkodzeń i zwarć.

  ps.Aaa..zasilacz oczywiście w szereg z żarówką na zasilaniu 230V. To uchroni cię od efektów świetlno-dźwiękowych;-)
 • #6
  fiddlerr
  Level 10  
  Jak będę miał chwilę sprawdze tak jak piszesz i dam znać :)
 • #7
  bierutek
  Level 11  
  Witam mam podobne cudo z firmy TOPCOM Kidzzz 1801. Zapomniałem na lato wylać z niego wodę i stała tak pół roku. Na jesień już chmury nie wytwarzał. Wentylator działa, generator niby też ale coś bardzo słabo. Płytka jest ładnie opisana wartościami.
  Generator drgał ale nie unosiła się para więc wymieniałem opornik który był opisany na płytce jako 3k Ohm a założony był 2,3k Ohm w sklepie mieli tylko 3,3k Ohm i moc 5W. Wymieniłem także potencjometr 5k Ohm na nowy i tranzystor był BU406 a założyłem BU407 ponoć to to samo tylko jeden na 400V a drugi na 330V.

  Po wymianie tych części i zestrojeniu potencjometrem praca generatora trochę się poprawiła tzn wyskakują już pojedyncze kropelki do góry, ale pary jak nie był tak dalej nie ma. :(

  Proszę o pomoc co jeszcze mogło się zepsuć, może ten rezystor 3,3k Ohm wymienić na słabszy?


  Z góry dzięki za pomoc.
  Poniżej wygląd trochę przypalonej płytki przed wymianą elementów:
  Nawilżacz ultradżwiękowy Zelmer 23z052 i inne...
 • #8
  Moran
  Level 18  
  Szukaj oryginalnego tranzystora - to nie jest prawie to samo...;i w tym może tkwić różnica w pracy generatora - czasami trzeba poszukać innego egzemplarza...
 • #9
  bierutek
  Level 11  
  Witam ponownie dziękuję za pomoc udało się naprawić nawilżacz. Wymieniałem tranzystor kilka razy na różne BU407 potem BU408 nawet 2SC4468 ale niestety nic nie pomagało, szła minimalna ilość mgły. Zaczołem sprawdzać wszystkie oporniki czy nie zjarane i patrze a tu elektrolit tak minimalnie wybulona góra sprawdzam miernikiem i zamiast 22uF wskazuje 9nF. Wymieniłem na tantala 11uF i działa wszystko teraz pięknie. Nie wiem czy mogę zostawić tego tantala na stałe czy kupić elektrolita takiego jak był wcześniej bo nie miałem w domu w częściach nic z elektrolitów o dobrych parametrach i nie wiem jaka jest wytrzymałość napięciowa takiego tantala nie ma podanej na nim wartości.
 • #10
  movzx
  Level 39  
  Kondensatory tantalowe są dość kapryśne i wrażliwe na warunki pracy. Radziłbym wymienić na taki jak był.
 • #11
  dev246
  Level 9  
  Witam.
  Widzę że temat dość stary, ale może znajdzie się pomoc dla amatora. Mam problem taki jak wszyscy w tym wątku. Nawilżacz nagle przestał wytwarzać mgiełkę. Na płytce nie ma żadnych widocznych uszkodzeń, przypaleń itd. Do płytki dochodzi 38VAC. Czy jest jakiś sposób na sprawdzenie czy problemem jest piezo czy coś wcześniej? Czy na pinach do których podpięte jest piezo powinienem móc odczytać jakąś wartość multimetrem ?
 • #12
  JkmT
  Level 11  
  Witam,
  podczepię się pod wątek - walczę od dłuższego czasu z kilkuletnim nawilżaczem Chicco. Zrysowałem schemat i jest podobny do zamieszczonego tutaj. Uszkodzenie - brak mgły, reakcji na cokolwiek. Sprawdziłem tor zabezpieczenia, potencjometr regulacji mocy, zmieniałem tranzystor, przetwornik na kolejny kupiony z netu - nic. W końcu kolega mnie oświecił że kondensatory nieelektrolityczne też się "zużywają" w czasie - trop był dobry, po wymianie wszystkich układ ruszył i działa.
  Problem jest w tym że działa niestabilnie - pochodzi pół godziny, trzy, i przestaje działać. Albo traci moc, albo przestaje oscylować - nie jestem w stanie tego sprawdzić, nie mam jak podłączyć oscyloskopu do urządzenia które musi być zalane wodą podczas pracy.
  Czy ktoś z Kolegów spotkał się z takimi objawami? Jedyna rzecz której jeszcze nie wymieniłem to rezystory i potencjometr montażowy ;)
  Pozdrawiam,
  Janek