Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wydzierżawienie komputera - czy to jest legalne?

06 Mar 2013 13:43 2322 12
  • Poziom 10  
    Witam.
    Mam pytanie czy wypożyczenie komputerów przez jedną firmę dla innej jest legalne? Głównie chodzi mi o kwestie licencji na Windows i Office. Co w sytuacji gdy:
    1) komputer kupiony jako całość wraz z systemem (naklejka na obudowie).
    2) komputer "składak", system dokupiony osobno.

Pytanie dotyczy Windowsa XP (Home, Pro), Vista Home i Windows 7 Home/Proffessional.

Z góry dziękuję za pomoc.
  • Poziom 21  
    Jak system jest legalny to nikt nie łamie prawa.
  • Poziom 10  
    _jta_ napisał:
    A czy w licencji piszą, że tylko właściciel komputera może go używać? Nic takiego nie zauważyłem...

No to nie jest takie oczywiste biorąc pod uwagę fragment licencji:
    Cytat:

ZAKRES LICENCJI. Oprogramowanie jest licencjonowane, a nie sprzedawane. Niniejsza umowa daje Państwu tylko niektóre prawa do używania oprogramowania. Firma Microsoft zastrzega sobie wszystkie inne prawa. Poza sytuacją, w której pomimo niniejszego ograniczenia prawo właściwe daje Państwu więcej praw, mogą Państwo używać oprogramowania tylko w sposób wyraźnie dozwolony w niniejszej umowie. W takiej sytuacji muszą Państwo wtedy przestrzegać wszystkich ograniczeń technicznych w oprogramowaniu, które zezwalają Państwu na używanie go tylko pewnymi sposobami. Więcej informacji można znaleźć pod adresem http://www.microsoft.com/licensing/userights. Nie mogą Państwo:
     - usuwać, obchodzić lub zmieniać ograniczeń technicznych w oprogramowaniu,
     - odtwarzać, dekompilować ani dezasemblować oprogramowania, z wyjątkiem sytuacji, gdy niezależnie od niniejszego ograniczenia działania takie są wyraźnie dozwolone przez prawo właściwe i tylko w zakresie takiego zezwolenia,
     - używać składników oprogramowania w celu uruchamiania aplikacji nieuruchomionych w oprogramowaniu,
     - sporządzać więcej kopii oprogramowania niż jest to określone w niniejszej umowie lub dozwolone przez prawo właściwe, pomimo niniejszego ograniczenia,
     - udostępniać oprogramowania innym osobom do kopiowania,
     - wynajmować, wydzierżawiać ani wypożyczać oprogramowania,
     - używać oprogramowania do świadczenia usług hostingowych dla celów komercyjnych.

Teraz tylko jak to zinterpretować czy chodzi o wydzierżawienie samego systemu czy wydzierżawienie całego zestawu komputerowego wraz z systemem operacyjnym. Co więcej, jeśli jedna firma będzie wydzierżawiać drugiej odpłatnie, to musi wystawić jakąś fakturę. Z drugiej strony są firmy, które zajmują się wypożyczaniem sprzętu np. laptopy z projektorami na prezentacje itp.
  • Poziom 21  
    Oprogramowania nie można czyli samego windowsa, a to jest cały komputer z systemem i nikt nie dzierżawi samego systemu jako takiego. W kafejkach by mieli problem gdyby wypożyczenie komputera że windowsem było nie legalne.
  • Specjalista elektronik
    Na pewno nie wolno robić tak, że kupuje się 1 licencję i wypożycza kilku osobom naraz... taka
    interpretacja pasuje do 2 poprzednich zapisów (kopiowanie, udostępnianie do kopiowania).

Ciekawie brzmi zapis: używać składników oprogramowania w celu uruchamiania aplikacji
    nieuruchomionych w oprogramowaniu
    - bo to można zrozumieć tak, że jak napiszę własną
    aplikację, albo kupię (np. sterowniki do urządzenia) to do jej uruchomienia nie mogę użyć
    DLL-a z systemu Windows ani menu Windows, czyli żadnego urządzenia nie użyję...
  • Poziom 38  
    Zgadza sie, ale sadze ze w tym tekscie chodzi glownie o przerobki programow w ktorych powstaja nowe, lub takie ktore nie wymagaja uruchomienia nieaktywnych (bez licencji) aplikacji.
  • Poziom 38  
    Zgadza sie, ale nie mam orginalnego tekstu licencji o ktorej mowa.
    Mam jednego klienta ktory prowadzil firme robiaca oprogramowania systemow bankowych i wiem ze wykozystywanie czesci plikow jest nielegalne, ale tez niemozliwe do udowodnienia jesli beda spojnosci z innym oprogramowaniem.
    Oficjalnie to ingrencja w program, tzn. same pliki jest nielegalna, ale jesli jestes w stanie dobrac sie do nich, to przy odpowiedniej procedurze nikt ci tego nie udowodnii ze do swojego programu uzyles czesci plikow programu licencjonowanego.

Dodano po 9 [minuty]:

Jesli chodzilo by o wynajm komputera z oprogramowaniem, to dotad, dokad kazdy z tych komputerow miesci sie w liczbie komputerow na ktora jest licencja, to nie ma problemu.
    Moze byc jedynie problem zwiazany z rejestracja uzytkownika oprogramowania, a wygladalo by to tak ze, jesli ja mam program zarejestrowany "on line" jako moj, tzn. na moja firme, to wtedy udostepnienie tego programu, nawet na moim wlasnym kompie moze byc nielegalne i sadze ze bedzie nielegalne.
    Tu wlasnie jest chyba tzw."haczyk", zwiazany z rejestreacja oprogramowania na konkretnego uzytkownika.
  • Poziom 10  
    Zostawiłem temat radcy prawnemu, zobaczymy jak on to zinterpretuje. Dziękuję za Wasze opinie.
  • Poziom 36  
    Kshysheek napisał:
    Witam.
    Mam pytanie czy wypożyczenie komputerów przez jedną firmę dla innej jest legalne? Głównie chodzi mi o kwestie licencji na Windows i Office. Co w sytuacji gdy:
    1) komputer kupiony jako całość wraz z systemem (naklejka na obudowie).

Można wypożyczać, ale trzeba mieć licencję RENTAL.
    http://www.microsoft.com/pl-pl/licencje/about-licensing/rental-rights.aspx
    Z tego co pamiętam taką licencję można mieć jedynie na oprogramowanie w wersji professional.
    W innych przypadkach wynajmowanie kompów z softem microsoftu nie jest legalne. Dodam, że takie stanowisko ms powstało zupełnie niedawno.
    Pozdrawiam!
  • Specjalista elektronik
    To może nie dotyczyć starszych wersji systemu - zwłaszcza, jeśli w licencji
    nie było zastrzeżenia, że MS może zmienić warunki licencji na bardziej
    restrykcyjne (a osobna sprawa, czy takie zastrzeżenie byłoby legalne).
    Oczywiście, jeśli takie stanowisko jest wpisane w licencji oprogramowania,
    które ktoś kupił, to obowiązuje ono w stosunku do tego oprogramowania.
  • Poziom 38  
    Tak, jesli kupiles program z licencja w ktorej nie ma wzmianki o tym czy tamtym, to tak dlugo jak orginalny zakupiony dysk istnieje, to obowiazuje do niego wersja licencji ktora obowiazywala w momencie zakupu I na to zadne nowe prawa nie maja i nie moga miec wplywu. Innaczej mowiac tresc licencji to sa warunki umowy, a jedna strona nie ma prawa zmienac podpisanych warunkow umowy, bez akceptacji nowych warunkow przez druga strone.