Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Określenie uzwojeń transformatora

06 Mar 2013 14:39 3204 5
 • Poziom 10  
  Witam
  Proszę bardziej doświadczonych kolegów o pomoc w określeniu uzwojeń transformatora. Trafo pochodzi z uszkodzonego UPS Orvaldi 400 i nie ma o nim żadnej informacji w sieci. Otóż chciałbym zbudować zasilacz warsztatowy, ale nie mogę połapać się w tych uzwojeniach gdyż myli mnie ich liczba.

  Określenie uzwojeń transformatora Określenie uzwojeń transformatora

  O ile rozumiem że grubsze przewody to uzwojenia wtórne, to ilość cienkich przewodów mnie zastanawia - skąd tyle uzwojeń pierwotnych i do których podłączyć 230 V. Oczywiście pomierzyłem oporności pomiędzy poszczególnymi wyprowadzeniami i tak:

  PRZEWODY CIENKIE
  niebieski - żółty - 1,2 Om
  niebieski - czarny - 12 Om
  żółty - czarny - 13 Om
  brązowy czerwony - 1,1 Om

  PRZEWODY GRUBE
  niebieski - brązowy - ok. 0,3 Om
  niebieski - czerwony - ok. 0,3 Om
  brązowy - czerwony - ok. 0,3 Om

  W innych konfiguracjach miernik nie wykazuje zwarcia. Dodatkowo dodaję fotografię na której widać podłączenie cienkich przewodów do UPS i opis gniazd których też nie do końca rozumiem.

  Określenie uzwojeń transformatora

  Dodam jeszcze że podłączałem UPS-a do sieci i próbowałem mierzyć napięcia, ale jak wcześniej wspomniałem jest on uszkodzony i miernik "wariuje" nie wskazując nic konkretnego.

  Za wszelkie sugestie będę bardzo wdzięczny.
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  Żółty - niebieski - czarny Przełączane uzwojenia chyba (daw zdjęcie płyki to może coś się wywnioskuje)
  230V - 220V - 0V

  Brązowy - czerwony to zasilanie pomocnicze (kilkanaście woltów bodajże)
  A te grube to uz. wtórne niskie napięcie (około 8-9V), ale o sporej wydajności prądowej.
  Tak mniej więcej to wygląda, ale na zasilacz warsztatowy średni na nim wyjdzie chyba...
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Poziom 10  
  Bardzo dziękuję za pomoc - punkty dla Ciebie :)

  Podłączyłem transformator do sieci (żółty z czarnym) i pomierzyłem napięcia na grubych przewodach jest 2x9 V oraz bodajże pomiędzy brązowym i niebieskim ok 15 V. Natomiast na cienkich przewodach, o których mówisz że jest to zasilanie pomocnicze jest ok 18 V. Podłączałem też do sieci niebieski z czarnym, wówczas transformator bardziej buczy i napięcia na uzwojeniach wtórnych są delikatnie wyższe.
  Jeszcze mam pytanie odnośnie tego zasilania pomocniczego. Czy jest to uzwojenie wtórne i czy mogę je wykorzystać po wyprostowaniu również jako źródła napięcia o małej wydajności prądowej? Czy w tym momencie jest możliwość zmierzenia maksymalnego prądu jakie da mi transformator?

  Co do zasilacza warsztatowego to będzie to jakaś prosta konstrukcja na początek, nic skomplikowanego i skusiła mnie ta ilość uzwojeń transformatora z którego mogę uzyskać kilka regulowanych napięć.


  Dodaję jeszcze zdjęcie płytki:

  Określenie uzwojeń transformatora Określenie uzwojeń transformatora
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  Hehe... Rozbierałem identycznego UPS'a...
  Transformator siedzi w obudowie z zasilacza ATX i używam go jako mocne źródło 12V do wzmacniaczy samochodowych, wkrętarek i podobnych ;]
  Podłącz do sieci żółty i czarny, a niebieski możesz nawet uciąć, żeby Ci nie przeszkadzał. Masz 2 uzwojenia wtórne: pierwsze to te 18V, które ma małą wydajność prądową (można ją mniej więcej oszacować po grubości drutu) i drugie 2x 9V o dużej wydajności prądowej. Po wyprostowaniu i odfiltrowaniu ok. 23V napięcia stałego. Jakiś zasilacz już będzie, ale jeśli chcesz wykorzystać całą jego moc, będziesz musiał zaopatrzyć się w bardzo mocne diody prostownicze (ja wykorzystałem podwójną diodę Schottkiego z ATX o prądzie 2x 15A) i wielką pojemność filtrującą, żeby napięcie było dobrze odfiltrowane i bez tętnień.
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Pomiędzy czarnym a żółtym dajesz 230V lub czarnym , a niebieskim - wtedy będziesz miał wyższe nap. na wtórnym ok 15% .Sprawdź które nap jest dla Ciebie lepsze. Nieuzywanego nie odcinaj tylko zaizoluj.
 • Poziom 10  
  Dzięki śliczne, już wszystko wiem :-)

  Pozdrawiam