Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dysk WD20EARS pokazuje że ma 4 TB - cud?

leszek_b22 06 Mar 2013 18:12 1863 16
  • #1 06 Mar 2013 18:12
    leszek_b22
    Poziom 9  

Kupiłem dziś kolejny dysk 2TB od WD. Włożyłem do mojej stacji dokującej i nagle zobaczyłem, że Windows pokazuje mi 4 TB - nie żartuję!!!!
    To nie jest mój pierwszy taki dysk i NIGDY cudów nie było. Cały czas mam tę samą stację dokującą, te same kable, ten sam Windows 7 64bit.
    Wrzuciłem na niego 200 GB i dysk się zachowuje, jakby mu naprawdę ubyło 200 GB, ale pokazuje że ma sporo ponad 3 TB wolne!!!!

Podałem numery dysku na stronie WD gdzie się sprawdza gwarancję - potwierdzili, że mój dysk to WD20EARS - więc 2TB.

Mój post to nie żart!!!! Czy ja mam dysk 4 TB w opakowaniu "2TB"????

Dysk jest kupiony na Allegro - dysk używany. Ale to chyba nie jest istotne.
    Leszek

0 16
  • #2 06 Mar 2013 18:42
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Wskaż aukcję na której kupiłeś ten dysk.

0
  • #3 06 Mar 2013 18:43
    Dra98
    Poziom 41  

leszek_b22 napisał:
    Dysk jest kupiony na Allegro - dysk używany.

Proszę zamieścić SMART oraz screen np z dmde jak widzi partycję.
    Czasem użycie jakiegoś programu [kiedyś sobie Norton Ghostem starą wersją "powiększano"] lub uszkodzenie dysku może powodować błędne wskazanie pojemności.

0
  • #5 06 Mar 2013 20:00
    leszek_b22
    Poziom 9  

jankolo napisał:
    Wskaż aukcję na której kupiłeś ten dysk.

http://allegro.pl/dysk-wd-hdd-wd20ears-2tb-64mb-7200obr-i3066967591.html

Dodano po 17 [minuty]:

Dra98 napisał:
    leszek_b22 napisał:
    Dysk jest kupiony na Allegro - dysk używany.

Proszę zamieścić SMART oraz screen np z dmde jak widzi partycję.
    Czasem użycie jakiegoś programu [kiedyś sobie Norton Ghostem starą wersją "powiększano"] lub uszkodzenie dysku może powodować błędne wskazanie pojemności.

Tak wygląda obraz z DMDE Dysk WD20EARS pokazuje że ma 4 TB - cud?

Dodano po 15 [minuty]:

Leszcz72 napisał:
    Wrzuć dane z komendy EID w programie MHDD.

Nie da rady - mój obecny komputer nie ma w ogóle napędu CD. Takie czasy nastali, że usb wystarcza za wszystko... Ale jak się okazuje czasami nie do końca :)

Dodano po 8 [minuty]:

Dra98 napisał:
    Proszę zamieścić SMART

o rety - naprawdę nie wiem jak to zrobić!!!

0
  • #6 06 Mar 2013 20:11
    dominior.dB
    Poziom 11  

SMART można odczytać np. CrystalDiskInfo.

0
  • #8 06 Mar 2013 20:35
    leszek_b22
    Poziom 9  

dominior.dB napisał:
    SMART można odczytać np. CrystalDiskInfo.

Super program - nie używałem, bo nie miałem takiej potrzeby.....

Dysk WD20EARS pokazuje że ma 4 TB - cud?

tylko te liczby nic dla mnie nie znaczą :cry:

0
  • #9 06 Mar 2013 20:41
    linuks
    Spec od komputerów

SMART jest ok. Jeden błąd CRC to nie problem. Załóż nową tablicę partycji (skasuje wszystko z dysku) dowolnym programem do partycjonowania dysków i będzie pokazywał windows prawidłową pojemność. Tablicę GPT zakładałeś celowo ?
    Pozdrawiam.

0
  • #10 06 Mar 2013 20:48
    leszek_b22
    Poziom 9  

linuks napisał:
    Załóż nową tablicę jeżeli nie masz na nim danych.

Dysk jest pusty, świeżo sformatowany i dalej pokazuje 4 TB.

Mam ten program CrystalDiskInfo pod nosem i nie wiem jak to zrobić..... przeleciałem wszystko co jest w menu i nic nie widzę, co by przypominało "zakładanie tablicy"....

0
  • #11 06 Mar 2013 20:50
    linuks
    Spec od komputerów

Nie formatuj tylko załóż nową tablicę partycji (proponuję klasyczny MBR) a potem partycję.

0
  • #12 06 Mar 2013 21:02
    leszek_b22
    Poziom 9  

linuks napisał:
    SMART jest ok. Jeden błąd CRC to nie problem. Załóż nową tablicę partycji (skasuje wszystko z dysku) dowolnym programem do partycjonowania dysków i będzie pokazywał windows prawidłową pojemność. Tablicę GPT zakładałeś celowo ?
    Pozdrawiam.

1 nie widzę błędu "CRC"
    2. nie wiem jak założyć tę tablicę
    3. żadnej tablicy GPT nie zakładałem - dysk po kupieniu miał 4TB, sformatowałem go i nic więcej nie robiłem. Po formacie dalej pokazuje 4TB.

Dodano po 9 [minuty]:

linuks napisał:
    Nie formatuj tylko załóż nową tablicę partycji (proponuję klasyczny MBR) a potem partycję.

OK - zrobiłem tak: (napiszę dla potomnych)
    Panel sterowania > Narzędzia administracyjne > Zarządzanie komputerem > Magazyn > Zarządzanie dyskami > klik na tym programie > (chwilę poczekać aż odczyta system dyski), prawoklik na uszkodzonym dysku > Usuń wolumin (zastanów się 5 razy czy zaznaczyłeś właściwy dysk!!!) > Nowy wolumin prosty i gotowe....

Mam teraz 2 TB !!!!!!!!!!! :D

W sumie sprawa banalna, bo w tym miejscu byłem nie raz, i nie raz formatowałem dyski, zmieniałem partycje, i wielkości woluminów. Tylko do głowy mi nie przyszło, że w ten sposób mogę "naprawić" takie zwariowane wskazania!!!

OGROMNE DZIĘKI ZA POMOC DLA WSZYSTKICH!~!~!~!

0
  • #13 06 Mar 2013 21:06
    linuks
    Spec od komputerów

C7 wartość RAW 1.
    Możesz to zrobić w gparted z liveCD/pena partedmagic.
    Botowalnego pena z partedmagic można zrobić programem unetbootin.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2327650.html
    Partedmagic się przyda np do robienia kopi zapasowych systemu. Jest zdecydowanie lepszy od narzędzi systemowych i niezawodny.
    Poniżej filmik z tworzenia nowej tablicy

Pozdrawiam

0
  • #14 06 Mar 2013 21:23
    leszek_b22
    Poziom 9  

linuks napisał:
    C7 wartość RAW 1.
    Możesz to zrobić w gparted z liveCD/pena partedmagic.
    Botowalnego pena z partedmagic można zrobić programem unetbootin.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2327650.html
    Partedmagic się przyda np do robienia kopi zapasowych systemu. Jest zdecydowanie lepszy od narzędzi systemowych i niezawodny.
    Poniżej filmik z tworzenia nowej tablicy

Pozdrawiam

OJEJEJ!!!! To już strasznie skomplikowane się zaczęło robić co piszesz....
    Naprawiłem dość trywialnie, ale skutecznie. Jeszcze raz dzięki za pomoc!!!!

0
  • #15 06 Mar 2013 21:27
    linuks
    Spec od komputerów

Nie ma lepszego programu do robienia ( i przywracania ) kopi zapasowych i diagnostyki w sytuacji gdy system się nie uruchamia.
    Pozdrawiam.

0
  • #16 06 Mar 2013 21:37
    leszek_b22
    Poziom 9  

linuks napisał:
    Nie ma lepszego programu do robienia ( i przywracania ) kopi zapasowych i diagnostyki w sytuacji gdy system się nie uruchamia.
    Pozdrawiam.

OK - pewnie masz rację!!! I sądzę, że komuś to info się przyda.
    Ale ja chciałem TYLKO zrozumieć co się dzieje i (jeżeli da radę) naprawić pusty dysk.

I jest już OK, jest 2 TB. Tylko dziwne co się mogło stać - czy w czasie transportu coś się uszkodziło????? Czy sprzedawca z Allegro sprzedał mi "trefny" dysk, bo się przestraszył, że mu dysk padł i szukał jelenia???
    Wiem - tego już nie wyjaśni nikt... ale jakiś taki niesmak po zakupie zostaje.

0
  • #17 07 Mar 2013 09:40
    leszek_b22
    Poziom 9  

Chyba wyjaśniła się sprawa z tym dyskiem. Sprzedający z Allegro odpisał mi na moje pytanie.
    Otóż on miał ten dysk wpięty do komputera z drugim, takim samym dyskiem, jako RAID (nie wiem czy RAID 0 czy 1). I sprzedał mi dysk tylko wyczyszczony z danych. A tablica MBR została jaka była.... No i stąd cały problem.
    (chyba miał to ustawione jako RAID 0, bo wtedy te dyski miały razem 4 TB).
    Jakby to sprzedawca wszystko porządnie wyczyścił nie miałbym problemu i zawracania głowy na forum.

Więc podsumowując temat - cudów nie ma - dysk ma 2 TB.
    A jak się chce mieć 4 TB to trzeba dziś zapłacić około 1000zł... Pewnie za rok będziemy się śmieli z tych cen. I oby tak było!

0