Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakółcenia w sieci elektrycznej

ppublic 06 Mar 2013 19:22 1059 6
  • #1 06 Mar 2013 19:22
    ppublic
    Poziom 2  

Mam taki problem.
    W przydomowym zakładzie, stoi sobie urządzenie (termoregulator), który steruje temperaturą ośmiu grzałek o mocy 300W każda i dwóch po 800 W.
    Problem jest taki, że jak cały układ się ustabilizuje temperaturowo przechodzi w tryb tzw. dogrzewania. Polega to na tym, że każda z grzałek "załączana" jest 4-5 razy na sekundę. Mnożąc to przez 10 mamy kilkadziesiąt impulsów na sekundę (włączenie i wyłączenie). Oczywiście niektóre cykle się nakładają.
    Problem jest taki, że zarówno w zakładzie jak i w domu strasznie migają żarówki co jest spowodowane właśnie specyficzną pracą tego termoregulatora.
    Dodam, że instalacja w zakładzie jest wykonana prawidłowo, grube przewody itp.
    Oprócz tego urządzenia, w zakładzie pracują inne grzałki (nie sterowane przez termoregulator, w sumie ok. 4 kW) oraz silnik 11 kW (powoduje minimalne zakłócenie w momencie obciążenia).
    Elektryk doradza założenie jakiegoś filtra, który wyeliminuje zakłócenia powodowane przez termoregulator.

Pytanie i prośba do forumowiczów:

Czy macie doświadczenie w takich sprawach? Jakie filtry należałoby zastosować, czy proponowane rozwiązanie sprawdzi się w 100% czy tylko "załagodzi" problem.

Bardzo proszę o wszelkie informacje.

Pozdrawiam

• #2 06 Mar 2013 19:29
    kwantor
    Poziom 38  

Ten termoregulator wykorzystuje technikę fazową, to generuje bardzo dużo zakłóceń, trudnych do filtrowania.
    Zakłócenia są emitowane nawet drogą radiową.
    Rozważ wymianę na regulator grupowy z załączaniem w zerze.

• #3 06 Mar 2013 19:39
    andseg
    Poziom 19  

Przy takich mocach wytłumienie tych impulsów będzie bardzo trudne.
    Czy nie da się przeprogramować regulatora na bardziej cywilizowaną (mniej uciążliwą) pracę? Grzałki muszą być przełączane z taką częstotliwością ?

• #4 06 Mar 2013 19:47
    ppublic
    Poziom 2  

Tego nie wiem... musiałbym się skontaktować z producentem.

A powiedzcie proszę czy może chodzi o takie urządzenia?

Link

• #5 06 Mar 2013 22:39
    WojcikW
    Poziom 38  

Witam
    Jaki element przełącza grzałki? Podaj typ urządzenia, schemat i producenta.

• #6 07 Mar 2013 06:31
    marek_ka
    Poziom 26  

Co te grzałki grzeją?

Czy po osiągnięciu tem. pracy do stabilizacji nie wystarczy jedna grzałka?

Pewnie masz taki prymitywny reg. temp. Ja do swoich potrzeb wyrzuciłem regulator sklepowy i zaprojektowałem swój o innej charakterystyce bardziej mi pasującej.

• #7 15 Mar 2013 13:23
    jarek555
    Poziom 13  

Witam
    Taka częstotliwoś pracy 4-5 razy na sekundę to mówimy o sterowaniu SSR. Podaj kolego typ regulatora , a jeżeli jest dokumentacja od niego to sprawdzić jak jest zaprogramowane wyjście tego regulatora . pozdr

Black Friday do -15%
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Ferguson