Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Synchronizacja 2 silników BLDC

iKamil_ 06 Mar 2013 20:57 1134 1
  • #1 06 Mar 2013 20:57
    iKamil_
    Poziom 9  

Witam

Planuje zbudować wózek do przewożenia ładunku o masie ok. 600kg. Projekt jest o tyle nietypowy, że ma na tym jezdzic fortepian (stąd też pomysł na budowę tego wehikułu. Gotowe wózki tego typu są albo bardzo drogie, albo nie spełniają wymagań co do estetyki użytkowania). Platforma w kształcie prostokąta ma mieć ok 1,5 metra długości i 60cm szerokości. Problem pojawił sie w kwestii napędu. Ma to działać tak jak w wózku inwalidzkim (przód, tył, a skręt na zasadzie różnych prędkości kół).

Patrząc na inne konstrukcje tego typu, uznałem ze 2 silniki po 1kw będą ok (chcę mieć nadwyżkę mocy). Myśle ze powinny być to jakieś bldc.
    I tu jest problem. Szukam gotowego rozwiązania - sterownika, który obsługiwałby 2 (lub 4, ale o tym za chwile) silniki. Wiem, ze są zestawy do napedzania rowerów i tam każde koło ma swój silnik. Tyle, że tam - jak mniemam - silniki są synchronizowane 1:1.Ja potrzebuje jeszcze skręt.

Finalnie platforma miałaby działać jak czołg, tyle ze na 4 kołach (włącznie z obrotem o 360stopni wokół własnej osi).

Czemu 4 silniki? Wózek powinien mieć napęd na 4 koła. Przy tej długości, od jednego koła do drugiego (po tej samej stronie, wzdłuż dłuższego boku), mosiałbym ciągnąć np. łańcuch. Gdyby każde koło miało własny napęd sprawa byłaby - mechanicznie - dużo prostsza.
    Innym rowiązaniem - nawet lekszym - byłyby gąsienice. Z tym ze nie mogę sie doszukać gdzie kupić coś takiego (np takie jak stosowane w schodołazach; i oczywiście wszystkie rolki i zębatki do kompletu).

Podsumowując: potrzebuję zsynchronizować przynajmniej 2 silniki.
    Powinno działać to jak w wózku inwalidzkim.

Z góry dziękuję

0 1
  • #2 16 Mar 2013 13:49
    lukpep
    Poziom 11  

Serwonapedy acopos od br umożliwiają sterowanie różnymi rodzajami silników w trybie serwa - a wtedy kwestia synchronizacji to banał. Maja coś takiego jak acoposmulti gdzie chyba do 16 osi można obsluzyc z jednego modułu.

0