Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Synchronizator PLL do silnika pierścieniowego

06 Mar 2013 23:21 912 2
 • Poziom 21  
  Witam

  Projektuję dość nietypowy układ do silnika pierścieniowego (asynchronicznego). Do regulacji obrotów planuje zastosować rezystory w obwodzie wirnika załączane modułami IGBT. Potrzebuję dokładnej synchronizacji do przebiegu trójfazowego w wirniku o zmiennej częstotliwości (w zależności od poślizgu) z zakresu 25-70 Hz.
  Pierwsze testy zrobiłem z uproszczonym synchronizatorem zbudowanym z trafo separującego filtra RC i komparatora przejścia napięcia fazowego przez zero. Układ działa ale nie zawsze stabilnie.
  Pomyślałem żeby zrobić synchronizacji układem pętli fazowej układem 4046. Układ był projektowany chba do wyższych częstotliwości niż 50 Hz.
  Czy znacie jakiś specjalizowany układ do synchronizacji dla częstotliwości ok 50Hz ?

  Pozdrawiam
  Piotr
 • Poziom 43  
  4046 obejmuje taki zakres częstotliwości, tylko chciał bym wiedzieć, dlaczego potrzebujesz PLL.
 • Poziom 21  
  Nie wiem czy potrzebuję :D
  Potrzebuję stabilnego sygnału synchronizującego.
  Obecnie układ synchronizujący to 3 transformatorki połączone w gwiazdę. W uzwojeniach wtórnych 3 x filtry rc i komparatory. Na wyjściu uzyskuję trzy przebiegi prostokątne.
  Silnik jest sterowany poprzez zwieranie rezystorów w wirniku z regulacją fazową. Tranzystory są załączane w czasie dodatniej połówki okresu napięcia a wyłączany w momencie gdy przez niego nie płynie już prąd.
  Taki sposób sterowania sprawdza się nieźle za wyjątkiem stanu gdzie załączenie tranzystora następuje w takim momencie, w którym napięcie sąsiedniej fazy przechodzi przez zero a tym samym zaburza działanie synchronizatora (silnik wtedy szarpie).
  Podsumowując: potrzebuję sygnału synchronizującego odpornego na krótkie zakłócenia. Obecnie wykorzystuję zbocza prostokątów z komparatorów do sterowania kanałem capture licznika procesora (STM32F4).
  Myślę, że może PLL rozwiąże problem.
  Jeżeli nie to spróbuję próbkować sygnały z komparatorów i cyfrowo walczyć z zakłóceniami - nie będzie to już takie eleganckie jak użycie sprzętowych liczników :(

  Pozdrawiam