Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czyszczenie projektora DLP

rahtava 07 Mar 2013 01:56 4389 1
    rahtava
    Level 13  
    Witam,
    ostatnio wyczyściłem sobie projektor i w gruncie rzeczy jestem zadowolony, jednak zastanawiam się nad jedną rzeczą.
    Mianowicie gdy przekręcę ogniskową tak aby obraz był najmniejszy ,a następnie przekręcę ostrością na maksa tak aby obraz był nieostry to wtedy skupiam ostrość na grupie kurzu/brudu który już ma bardzo mały wpływ na końcowy obraz.

I moje pytanie dotyczy tego gdzie można skupić ostrość obiektywu ?
    Jeśli ma być dobra ostrość obrazu to zapewne skupiamy na chipie DMD.
    I pozostaje jeszcze skupienie przed i za chipem dmd. Przy czym skupienie za chipem dmd będzie oznaczało de facto skupienie na lustrze.
    Czy dobrze rozumiem jak to wszystko działa ?
    Czy na podstawie tego gdzie skupiam ostrość i gdzie widzę ostry kurz, mogę określić sekcję w której ten kurz się nadal znajduje ?

Przy czyszczeniu oddzieliłem obiektyw od reszty i dostałem się do chipa dmd. Wyczyściłem tylko chip dmd i soczewkę obiektywu. Nie ruszałem natomiast luster.
    rahtava
    Level 13  
    Sam sobie odpowiem, źle wyczyściłem chip dmd ,a dokładnie szklany filtr przed chipem, bo oczywiście chip jest osłonięty.
    Zatem ostrość obiektywu skupiłem przed chipem dmd, właśnie na tym szklanym filtrze i widziałem brudy na tym właśnie szkle. Ponieważ element jest głęboko osadzony to ciężko ocenić jego czystość i czyszczenie robi się na czuja. Po ponowieniu czyszczenia udało mi się uzyskać prawie idealny obraz.