Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zabezpieczenie przekaźnika przed uszkodzeniami - iskrzenie, wypalanie styków

Daniel_GSM 07 Mar 2013 08:52 7104 11
  • #1 07 Mar 2013 08:52
    Daniel_GSM
    Poziom 25  

Witam,

Moim problemem jest ciągle uszkadzający się przekaźnik w sterowniku załączającym dmuchawę powietrza w oczku wodnym.

Przekaźnik to relpol RM-40-2011-85-1005 o obciążalności styków 5A/250V AC a pompa jest taka: http://www.bioires.pl/Dmuchawa-membranowa-model-el-60-secoh-502 - ma moc 65W i dla styków przekaźnika jest obciążeniem indukcyjnym.

Mierzyłem prąd pobierany przez pompe i nie przekracza on podczas uruchamiania i jak i pracy 1A - więc teoretycznie nie obciąża zbytnio styków przekaźnika, ale uszkadza go w krótkim czasie - styki wypalają się.

W jaki sposób zabezpieczyć styki przekaźnika w przypadku takiego obciążenia - czy ratuje mnie tylko układ gasikowy podłączony równolegle do styków przekaźnika czy może istnieje jakiś inny prostszy sposób - ktoś mi kiedyś wspominał o równoległym dolutowaniu do styków warystora - ale czy to pomoże?

Proszę o rady i sugestie

0 11
  • Pomocny post
    #2 07 Mar 2013 09:03
    conan02

Poziom 29  

Tylko gaszenie łuku na stykach pomoże, w jakikolwiek sposób - kondensator+rezystor lub warystor ewentualnie lepiej transil dwukierunkowy (na prąd przemienny). Warystor raczej nie jest do zastosowania w ciągłych przepięciach, najlepszy będzie transil, a najtańszy kondensator z rezystorem szeregowo. Wystarczy 220nF/400V foliowy i 30Ω 1/2W i ten zestaw równolegle do styków przekaźnika.

0
  • #3 07 Mar 2013 10:06
    Daniel_GSM
    Poziom 25  

conan02 napisał:
    Tylko gaszenie łuku na stykach pomoże, w jakikolwiek sposób - kondensator+rezystor lub warystor ewentualnie lepiej transil dwukierunkowy (na prąd przemienny). Warystor raczej nie jest do zastosowania w ciągłych przepięciach, najlepszy będzie transil, a najtańszy kondensator z rezystorem szeregowo. Wystarczy 220nF/400V foliowy i 30Ω 1/2W i ten zestaw równolegle do styków przekaźnika.

Transil ma podobne działanie jak warystor - pytanie - czy w momencie kiedy wystąpi przepięcie i transil zacznie przewodzić będzie mi paliło bezpiecznik w obwodzie zasilania odbiornika, który sterowany jest przekaźnikiem?

0
  • Pomocny post
    #4 07 Mar 2013 10:13
    1rycho
    Poziom 21  

Transil włączasz równolegle do styków przekaźnika, a ogólnie wychodzi, że jest włączonyy w szereg z obciążeniem. Transil w takim układzie nie będzie powodował zwarcia i wyłączania bezpieczników.

0
  • #5 07 Mar 2013 10:15
    mczapski
    Poziom 38  

Załączaj pompę triakiem.

0
  • #6 07 Mar 2013 10:19
    conan02

Poziom 29  

Nie spali bezpiecznika, ponieważ odetnie tylko szpilkę przepięcia powstającego na samych stykach. Warystor - w odróżnieniu od transila - ulega degradacji w miarę kolejnych przebić. Transil musi być dobrany na napięcie graniczne powyżej zasilającego, kiedy napięcie na nim spadnie poniżej granicznej to przestaje przewodzić, więc nie zrobi zwarcia przy normalnych warunkach zasilania. Przy 230V przemiennego daje się transile na 400V - np. P6KE400CA.
    @mczapski: triak jest najlepszy, ale do tego przekaźnik stanowi izolację sterowania od obwodów sieci zasilającej, do takiego rozwiązania potrzeba sterowania w zerze np. MOC3041 i paru elementów poza triakiem.

-1
  • #7 07 Mar 2013 10:36
    Daniel_GSM
    Poziom 25  

mczapski napisał:
    Załączaj pompę triakiem.

Pytanie - czy triak będzie trwalszy niż dobrze zabezpieczony przekaźnik?

Przekaźnik sterowany jest z Atmegi przez ULN2803 - w przypadku triaka musiałbym zastosować jeszcze MOC3041 i kilka elementów tak jak napisał kolega wyżej.

Zapytam więc jaki triak dobrać? pompa 65W przy 230V - obciążenie indukcyjne.
    Czy będę musiał stosować dodatkowy radiator na triak? Pompa w ciągu dnia pracuje dość długo

0
  • Pomocny post
    #8 07 Mar 2013 10:46
    conan02

Poziom 29  

Przy dużej częstotliwości łączeń zdecydowanie triak będzie lepszy, bo praktycznie niezniszczalny, przy 65W odbiornika wystarczy mały radiator na obudowę TO-220. Nie chodzi jak w sumie długo pracuje pompa, tylko jaka jest częstotliwość załączania. Wymieniłem klientom styczniki na triaki w podajnikach trocin do pieca CO - praca 5-10 sekund, przerwa 20-60 sekund, styczniki palili średnio 3 na sezon grzewczy, po zastąpieniu modułem z triaków mam trzeci rok spokój, też sterowane z procesora przez optotriaki załączane w zerze. Trochę więcej roboty, ale potem spokój.

0
  • #9 07 Mar 2013 10:55
    Daniel_GSM
    Poziom 25  

BTA06 czy może BTA12? mocniejszy czy słabszy zastosować?

I powiedz mi jeszcze czy triak nie powoduje żadnych zakłóceń w pracy Atmegi?

1
  • #10 07 Mar 2013 11:00
    adam_es
    Poziom 27  

Można też zastosować przekaźnik SSR: są wersje w obudowach, jak mechaniczne i zabezpieczone przed przepięciami. Ceny porównywalne.

0
  • Pomocny post
    #11 07 Mar 2013 11:05
    conan02

Poziom 29  

Nie, na pewno mniejsze zakłócenia niż przekaźnik, zresztą obwód mocy będzie oddzielony od cyfrówki optotriakiem. LED opto daj zamiast cewki przekaźnika, oczywiście z rezystorem szeregowo. BTA06 wystarczy, dodatkowo ma izolowany pad chłodzący od anody. Aplikację do MOC30xx znajdziesz w necie - te układy robił Fairchild.

0
  • #12 07 Mar 2013 11:18
    Daniel_GSM
    Poziom 25  

Bardzo dziękuję za wszystkie wskazówki.
    Temat zamykam i oczywiście klikam "pomógł"

0