Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

instalacja gruba na pendrive

kernel-panic 07 Mar 2013 09:01 5298 16
  • #1 07 Mar 2013 09:01
    kernel-panic
    Poziom 16  

Hej (przepraszam za przydługawy wstęp, ale chcę naświetlić problem)
    Mam drobny problem. Na codzień używam ubuntu i mam kilka narzędzi do których się przyzwyczaiłem i lubię. Ponieważ często muszę robić na windows chciałem zrobić sobie pendrive-a z jakąś lekką wersją linuxa. Stwierdziłem że będzie to albo debian, albo lubuntu, albo xbuntu.
    Na początek gparted ustawiłem sobie partycje. Pendrive jest wykrywany jako sdb partycje ustawiłem sdb1 - 4 gb fat32, sdb2 - ext3, sdb3 - swap. Partycję sdb2 jako boot.
    Uruchomiłem program pod linuxem który ściągnął mi wersję instalacyjną na pendrivea, i zacząłem instalację z ftp. Ponieważ debian się "wykrzaczył", instalowałem xbuntu. Jako korzeń ustawiłem sdb2 jako temp sdb3. Instalacja trwała bardzo długo i doszła pod koniec do ustawienia gruba. Tu dochodzę do problemu. Nie wiem dlaczego ale przestawiło mi klawiaturę na bardzo dziwną (pomimo, że wcześniej działa bez problemu - chyba jakaś niemiecka bo miałem umlaut (ü) w dodatku poprzestawiane literki strasznie np. d=e; ,=b; m=s itd. Nie mogłem się doszukać właściwych liter. Instalator proponował zastąpić gruba w komputerze, ja nie miałem jak wpisać właściwego miejsca.
    I wtedy przerwałem instalację.

Po włożeniu pendrivea, podczas startu nie ładuje oczywiście z niego gruba.
    Teraz pytanie:
    Jak doinstalować gruba by ten wskazywał na partycję z pendrivea (/dev/sdb2)?
    Zakładam, że zrobię to z poziomu systemu (ubuntu) lub z wersji live.
    I jeszcze jedno pytanie. Czy jeżeli zostanie ustawiony grub na np. sdb to czy to będzie działać ok - bo może przecież być sytuacja że po włożeniu pendrivea do jakiegoś tam komputera będzie on np. sdc (bo np. będzie więcej dysków sata)?

0 16
  • #2 07 Mar 2013 09:26
    linuks
    Spec od komputerów

Zrób pena bootowalnego dystrybucji linuksa-live programem unetbootin. O jakie narzędzia chodzi ? Może się znajdzie jakieś gotowe iso ? Można sobie zrobić własne live z dowolnymi narzędziami.

0
  • #3 07 Mar 2013 09:30
    kernel-panic
    Poziom 16  

Tym programem właśnie wrzucałem instalator. Wszystko mi poinstalowało. Zasadniczo jest w nim /boot/grub/grub.cfg

0
  • #4 07 Mar 2013 09:40
    linuks
    Spec od komputerów

Live z własnymi programami będzie bardziej przydatne bo wystartuje z pena na każdym komputerze. Rozumiem ,że chodzi i taki linuks ratunkowy. Wersję 32 bit zrób to i na 32 bitowych i na 64 bitowych wystartuje.

0
  • #5 07 Mar 2013 09:59
    kernel-panic
    Poziom 16  

Jedno jeszcze pytanie bo dałem fdisk -l (na tym penie) i otrzymuję coś takiego:

Urządzenie Rozruch Początek Koniec Bloków ID System
    /dev/sdb1 1 585 4530298+ b W95 FAT32
    Partycja 1 ma różne początki fizyczy i logiczny (nie jest linuksowa?):
    fizyczny=(0, 1, 1) logiczny=(0, 1, 2)
    Partycja 1 ma różne końce fizyczny i logiczny:
    fizyczny=(563, 254, 63) logiczny=(584, 139, 42)
    Partycja 1 nie kończy się na granicy cylindra.
    /dev/sdb2 * 585 981 3065702 83 Linux
    Partycja 2 ma różne początki fizyczy i logiczny (nie jest linuksowa?):
    fizyczny=(564, 0, 1) logiczny=(584, 139, 43)
    Partycja 2 ma różne końce fizyczny i logiczny:
    fizyczny=(945, 168, 55) logiczny=(980, 33, 18)
    Partycja 2 nie kończy się na granicy cylindra.
    /dev/sdb3 981 1022 317440 82 Linux swap / Solaris
    Partycja 3 ma różne początki fizyczy i logiczny (nie jest linuksowa?):
    fizyczny=(945, 168, 56) logiczny=(980, 33, 19)
    Partycja 3 ma różne końce fizyczny i logiczny:
    fizyczny=(985, 46, 21) logiczny=(1021, 23, 18)
    Partycja 3 nie kończy się na granicy cylindra.

Jak rozumieć te informacje dodam, że montuje mi pod linuxem oba dyski (sdb1,sdb2), pod windowsem (sdb1) - czyli prawidłowo.
    Partycje robione gparted (nie pierwszy raz robiłem partycjonowanie)

Tak pasowałby mi taki live, ale chciałbym pododawać sobie do niego programy.
    W sumie to racja przecież do live też się da doinstalować (myślę cały czas kategoriami z płyty gdzie całość po reboocie "znika" bo przecież na płycie tego nie zapisuje).

0
  • #6 07 Mar 2013 10:06
    linuks
    Spec od komputerów

Jest tak jak masz napisane. Jeżeli bardzo chcesz to zachrootuj na pena i zainstaluj grub. Polecałbym jednak live zrobić. Podaj jakie programy mają być to napiszę jak to zrobić.
    Tu masz przykład własnego ubuntu live zrobionego między innymi do zdalnego odzysku danych w sytuacji gdy system na komputerze nie startuje i nie ma możliwości podpiąć dysku do innego komputera z działającym systemem.
    http://ubuntuone.com/7MDjaCyw1Kx8xXI07kdX4T
    Do live na CD też się da doinstalować programy i utworzyć nowe liveCD. Nie ma sensu za każdym razem doinstalowywać programów.

0
  • #7 07 Mar 2013 10:48
    kernel-panic
    Poziom 16  

Dobra dzięki spróbuję jak piszesz dam znać jak się uda.

0
  • Pomocny post
    #8 07 Mar 2013 10:52
    WojtasJD
    VIP Zasłużony dla elektroda

W temacie instalacji GRUBa na pendrive, na Ubuntu to zrobiłem i działa więc możesz spróbować pod swoim Debianem.
    (nie wiem jaki jest stan instalacji na tym pendrive więc trochę w ciemno)

sudo grub-install --root-directory=/media/UUID /dev/sdb

(w /media/UUID jest zamontowana pendrive'owa /dev/sdb2)

Wystartuj z tego pendrive'a i powinien pojawić się GRUB

grub> root
    powinno wyjść (hd0,msdos2):...
    grub> linux /boot/vm naciśnij [Tab] do dopełnienia nazwy i następnie root=/dev/sda2 ro
    grub> initrd /boot/in naciśnij [Tab] do dopełnienia nazwy
    grub> boot

Jak wystartuje to już spod działającego O/S przydałoby się 'uaktualnić' GRUBa aby był skonfigurowany.

0
  • #9 07 Mar 2013 11:23
    kernel-panic
    Poziom 16  

WojtasJD napisał:
    sudo grub-install --root-directory=/media/UUID /dev/sdb

(w /media/UUID jest zamontowana pendrive'owa /dev/sdb2)

Wystartuj z tego pendrive'a i powinien pojawić się GRUB

U mnie jest /media/linux
    Tak próbowałem wcześniej niby wypisuje że grub ok, ale po uruchomieniu ponownym nie startuje z pendrivea.

Dobra jeszcze raz dziękuję. Spróbuje przeinstalować raz jeszcze.

0
  • #10 07 Mar 2013 13:37
    linuks
    Spec od komputerów

Zainstalowałem ubuntu na penie. Trwało bo pen mam powolny. Piszę z tego ubuntu.
    Wszystko poszło bez żadnych kombinacji. Na penie 2 partycje. Po starcie z pena system uruchomił się prawidłowo.
    Podczas instalacji wskazałem pen jako miejsce instalacji gruba.
    W moim przypadku to było sdd bo mam 3 dyski.
    Na razie nie będę tego pena formatował. Może będzie trzeba jakieś info podać.

0
  • #11 07 Mar 2013 15:14
    kernel-panic
    Poziom 16  

Czy to że zostawiam pierwszą (sdb1) pustą na fat32 nie przeszkadza?

0
  • #12 07 Mar 2013 17:16
    linuks
    Spec od komputerów

Nie przeszkadza.
    Jak podpiąłem 3 dyski to po starcie z pena przypisał penowi sdb . Wszystko chodzi ok tylko powoli z powodu pena. Pytałeś jak się zachowa przy różnej liczbie dysków.

Pozdrawiam

0
  • #13 08 Mar 2013 07:37
    kernel-panic
    Poziom 16  

Hej :)
    wczoraj pobrałem to iso które mi podałeś. Wrzuciłem za pomocą Unetbootin i w wersji portable działa (przy czym touchpada na laptopie mi nie wykrywa). Na tym samym laptopie obecnie używam 12.14 (z którego piszę).
    Oczywiście nie wszystkie programy bym chciał przerzucić (bo to nie ma sensu), ale na pewno jakieś TrueCrypt, FileZilla, putty, teamviewer, gThumb, RipperX, opera, vlc i kilka innych tak by mieć pod ręką. Myślę że z instalacją programów sobie poradzę bo używam już dość długo ubuntu.
    Dlaczego tak dopytywałem o tego gruba. Docelowo chcialem zrobić kilka systemów (m.in. konboot).
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #14 08 Mar 2013 08:25
    linuks
    Spec od komputerów

Oczywiście można zainstalować na penie więcej linuksów. Jak się dorobię lepszego pena to może coś takiego zrobię bo na tym sprzęcie to bardzo wolno chodzi. Wolę zrobić sobie własne live i używać bo jest zdecydowanie szybciej. Jaki masz laptop to pokombinuję dlaczego touchpada nie wykrywa i zmodyfikuję iso przy okazji wstawiania teamviewer 8.
    Pozdrawiam.

0
  • #15 08 Mar 2013 10:02
    kernel-panic
    Poziom 16  

Dzięki linuks
    Używam ubuntu od ok. 3 lat (wcześniej opensuse). W domu raczej windows-a nie używam bo jest mniej wygodny dla mnie, ale mam na vmware xp (ze studiów), zaś orginalną vistę z lapka nawet nie wgraną. Pomimo że mam sporo programów pouruchamianych a samo ubuntu do lekkich nie należy to chodzi fajnie.
    Ubuntu niestety (w moim przypadku) ma taką przypadłość po aktualizacji do kolejnej wersji zazwyczaj łapie jakąś przypadłość np. w którejś wersji 9.xx działa sieciówka na broadcom, na 10.xx już nie działa trzeba było kombinować (obecnie już bez problemu), podobnie z myszą, Compiz Fusion też coś tam. Ale zazwyczaj szybko rozwiązanie można znaleźć na necie :)
    Dzięki jeszcze raz pozdrawiam

0
  • #17 09 Mar 2013 21:35
    kernel-panic
    Poziom 16  

Dzięki przeglądnę :)

0
  Szukaj w 5mln produktów