Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skoda Fabia I 1.9SDI - brak lewych świateł postojowych oraz podśw. zegarów

grygi13 07 Mar 2013 09:49 4800 5
  • #1 07 Mar 2013 09:49
    grygi13
    Poziom 9  

Cześć,

Drodzy forumowicze,

Mam nietypowy problem. Krótko i zwięźle:
    - po włączeniu świateł postojowych nie świeci lewa strona (tył i przód) oraz nie podświetlają się zegary, sam kokpit - przyciski, jest podświetlany i działa regulacja jasności, dodatkowo zapalają się samoczynnie przeciwmgielne - lekkie muśnięcie pokrętła (naciśnięcie) powoduje ich zgaszenie bądź zapalenie (jeżeli aktualnie się nie świecą), a nie powinno to tak działać
    - po włączeniu świateł krótkich, do jazdy, nadal nie świecą lewe pozycyjne (tył, przód) oraz brak podświetlenia zegarów, światła mijania (krótkie) działają prawidłowo.
    - po wyciągnięciu kluczyków ze stacyjki i włączeniu kierunkowskazu w prawo zapalają się prawe postojówki - tak jak powinny.
    - po włączeniu kierunkowskazu w lewą stronę, o dziwo, zapalają się światła postojowe z lewej strony - tak jak powinny, oraz zapala się podświetlenia zegarów - a tego być już nie powinno...
    - bezpieczniki wyglądają prawidłowo, brak przepalonych.
    - stało się to w dniu w którym myłem samochód (sobota), ale może to tylko przypadek, brak jakiejkolwiek wilgoci przy bezpiecznikach czy w ogóle gdziekolwiek w środku...
    - jakiekolwiek poprawianie złącza przy przełączniku świateł, ruszanie kabelkami, jak też szperanie w bezpiecznikach nic nie daje

Czy ktoś się spotkał z podobnym problemem?
    Przychodzi mi na myśl uszkodzenie przełącznika świateł, ale pewności tez nie mam, co gorsze brak znajomych z takim autem aby przynajmniej go podmienić i sprawdzić...
    Może być to spowodowane jakimś zwarciem/gniciem przewodów poza okolicami bezpieczników/przełacznika?

0 5
  • #2 07 Mar 2013 10:05
    andseg
    Poziom 20  

Bardzo dziwna usterka. Nie tylko coś nie działa - ale też coś innego działa w sposób niezamierzony. Ja w pierwszej kolejności sprawdzał bym złącza przewodów w okolicy przełącznika - tak mi wygląda jak by tam zsunął się jakiś konektor i dotykał do innych przewodów, albo uszkodzona izolacja ...........

1
  • Pomocny post
    #3 07 Mar 2013 12:04
    nikusert
    Poziom 38  

Witam
    W pierwszej kolejności sprawdziłbym główny wyłącznik świateł ,z niego jest wyjście na prawą i lewą stronę pozycyjnych jak również na podświetlenie zegarów.

0
  • Pomocny post
    #4 07 Mar 2013 19:13
    kwok
    Poziom 39  

Myślę że "lekkie muśnięcie" tego przełącznika wskazuje na jego niepoprawne działanie.

0
  • Pomocny post
    #5 07 Mar 2013 20:32
    nikusert
    Poziom 38  

Na wyjętym kluczyku ,gdy dasz kierunki to świecą pozycyjne ,to normalne bo to jest do parkowania,zobasz czy na wyłączniku obrotowym jest napięcie na zaciskach 58L 58P,to są pozycyjne,jeszcze jest jedno 58 zapomniałem oznczenia (58d) jest tablica rejestracyjna i podświetlenie zegarów.

0
  • #6 09 Mar 2013 00:57
    grygi13
    Poziom 9  

Chodziło bardziej o to ze lewa strona (pozycyjne) nie działały, podświetlenie licznika również, po włączeniu kierunku w lewo bez kluczyka, ta strona już świeciła (co faktycznie jest właściwe, ale skoro nie działały postojowe, wnioskowałem ze i tak nie będzie działała)

ROZWIĄZANIE: Wymontowanie przetacznika świateł, rozebranie go oraz przeczyszczenie i lekkie dogięcie styczników (ja delikatnie dogiąłem wszystkie). Po tym wszystko wraca do normy. Dzięki za podpowiedzi!

2