Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo X61 - SpeedFun na 100%

07 Mar 2013 11:40 2184 10
  • Poziom 24  
    Parę dni temu zakupiłem Lenovo X61 z "nowa baterią'. Wizualnie nie wzbudza podejrzeń technicznie również. Zainstalowałem W7, wszystkie sterowniki. Podczas pracy wiatrak zaczął chodzić na 100% swoich możliwości pomimo że temperatury są w normie. Dla pewności wymieniłem pastę, termopady upewniając się że wszystko założyłem dobrze. Na pokładzie siedzi intel T7500 i układ GMA965. Co może być przyczyną że wiatrak chodzi na maksymalnych obrotach?

• Spec od komputerów
    Uszkodzony czujnik może być powodem takich problemów. Włóż płytę Live CD np. z Ubuntu i sprawdź jak tam się zachowuje chłodzenie procesora.
  • Poziom 24  
    Sprawdzałem na androidzie livd cd, vista. Problem nie zniknął. Zauważyłem że prawa dolna część laptopa jest 'mocno ciepła" (okolice czytnika linii papilarnych). Dziś jak wróciłem z trasy (laptop chłodny) przez kilkanaście minut wiatrach chodził poprawnie.

edit Laptop nie ma napędu CD, a ubuntu mam na płycie
  • Spec od komputerów
    Musiałbyś uruchomić płytę bez klawiatury i górnego kadłubka żeby sprawdzić co konkretnie się tak nagrzewa. Płyta nie ma wizualnie żadnych uszkodzeń? Mam na myśli okolice gniazda procesora.
  • Poziom 24  
    Procesor lutowany na płytę. Laptopa rozbiorę wieczorem bo teraz nie mam zabardzo na to czasu
  • Poziom 24  
    Procek i chipset zimny
  • Poziom 28  
    witkor85 napisał:
    Zauważyłem że prawa dolna część laptopa jest 'mocno ciepła" (okolice czytnika linii papilarnych).

W tym miejscu jest karta miniPCI Wifi i to ona się nagrzewa. W WinXP SP2 też wentylator działa z prędkością ok. 3200 RPM i zdaje się iż jest to normalnie działanie.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 24  
    Od dołu ale dysk jest zimny. Na baterii "oszczędzanie energii" motyw ten sam. Wiatrak na 100%.

edit Praca w "Photoszkopie" duże obciążenie procka temperatura wynosi około 57 stopni na "wysokiej wydajności"

Ciekawe czy sam wentylator nie jest uszkodzony ?

Gelip napisał:
    W tym miejscu jest karta miniPCI Wifi

bluetooth też

Dodano po 43 [minuty]:

rtj71 napisał:
    Włóż płytę Live CD np. z Ubuntu i sprawdź jak tam się zachowuje chłodzenie procesora.

Tak samo wiatrak na 100%. Dziwi mnie to ze jak jest zimny lub korzystam w samochodzie to jest ok dziala poprawnie. Sorki za polskie znaki korzystam z Ubuntu ;)

Dodano po 20 [minuty]:

Lenovo X61 - SpeedFun na 100% Lenovo X61 - SpeedFun na 100% Lenovo X61 - SpeedFun na 100% Lenovo X61 - SpeedFun na 100% Lenovo X61 - SpeedFun na 100% Lenovo X61 - SpeedFun na 100% Lenovo X61 - SpeedFun na 100%

Jak widać na zdjęciach temperatura podczas testu bardzo szybko się podniosła do 85 stopni i zakończyło test.
  • Poziom 24  
    Laptop z wykręconą klawiaturą zachowuje się normalnie. Gdy klawiatura jest na swoim miejscu FAN na 100%.

edit Klawiatura włożona przykręcona na jedną śrubkę póki co wszystko OK
  • Poziom 24  
    Problem rozwiązany. Podklejenie podkładek pod klawiaturę rozwiązało problem.