Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podzielić partycję systemową w Lenovo Y580

07 Mar 2013 12:54 5055 8
 • Poziom 7  
  Witam.
  Jest to mój pierwszy post na forum i jeśli umieściłem temat w złym dziale to przepraszam ale potrzebuję pomocy. Od wczoraj jestem posiadaczem laptopa Lenovo Y580 z zainstalowanym systemem Windows 8 i ukrytą partycją recovery. Rozmiar dysku to 1000 GB.

  Mam 2 widoczne partycje + 4 niewidoczne partycje.
  Partycje widoczne:
  1. Windows8_OS (C) - 884 GB NTFS (rozruch, plik stronnicowania, zrzut awaryjny, partycja podstawowa) - znajduje sę tu system. (Wolne 96%)
  2. LENOVO (D) - 25 GB NTFS (Partycja podstawowa) - znajduja się tu sterowniki i kopia zapasowa systemu którą utworzyłem za pomocą OneKey Recovery. (Wolne 32%)

  Partycje ukryte:
  1. 1000 MB - partycja odzyskiwania (Wolne 100%)
  2. 260 MB - partycja systemowa EFI (Wolne 100%)
  3. 1000 MB - partycja OEM (Wolne 100%)
  4. 20 GB - partycja odzyskiwania (Wolne 100%)

  Chciałbym zmniejszyć partycję systemową (C) do rozmiaru 100 GB i dołożyć resztę do partycji LENOVO (D). Następnie partycję D podzielić na dwie partycje. Nie wiem czy nie spowoduje to utraty opcji recovery i nie wiem również która partycja odpowiada za recovey. Myślę, że teraz wszystko jest już jasne. Proszę Was o pomoc bo chciałbym w końcu zacząć gospodarować sobie miejsce na dysku.
 • Poziom 20  
  Jak klikniesz prawym na mój komputer i potem na zarządzaj to będziesz miał opcje do operacji na partycjach "zarządzanie dyskami" czy coś takiego. Możesz użyć też programu np. Partition Magic i tam po przestawiać.
 • Poziom 7  
  To prawda z tym, że przez zarządzanie dyskami mogę podzielić partycję systemową tylko na pół. Do tego kwestia utraty możliwości Recovery czy też nawet działania systemu. Jak zrobić to bezpiecznie?
 • Poziom 20  
  Dobra ale przywracasz z tych ukrytych partycji, z D weź zgraj sobie te sterowniki i obraz systemu co zrobiłeś a potem wgraj to na nowo utworzoną partycje czy gdzie potrzebujesz. I tak musisz przy odzyskiwaniu wskazać miejsce zrobienia obrazu więc co to za różnica gdzie będzie. A żeby przywrócić kompa do ustawień fabrycznych nie potrzebujesz zrobionego przez siebie obrazu.
 • Spec od komputerów
  Kai_7910 napisał:
  To prawda z tym, że przez zarządzanie dyskami mogę podzielić partycję systemową tylko na pół. Do tego kwestia utraty możliwości Recovery czy też nawet działania systemu. Jak zrobić to bezpiecznie?

  Najpierw zrób DVD recovery a potem bierz się za zmiany na partycjach. Po zmianach partycji klawisz recovery przestanie działać.
  Trzeba będzie używać programów zewnętrznych do robienia kopi systemu i do przywracania.
  Pozdrawiam
 • Poziom 7  
  Nic z tego nie rozumiem. Po co mam cokolwiek zgrywać z dysku D? W przypadku przywracania ustawień fabrycznych ten dysk chyba nie znika? Chcę tylko bezpiecznie podzielić dysk C tak aby nie tracić możliwości przywrócenia ustawień fabrycznych przez OneKey Rescue. Myślałem o użyciu EASEUS Partition Manager
 • Spec od komputerów
  Rób jak uważasz. Napisałem co trzeba zrobić aby było bezpiecznie. Na tym forum jest dużo postów "zmieniłem rozmiar partycji i nie działa przywracanie systemu " lub podobnych.
  Odkręcenie zmian wywołanych partycjonowaniem jest dosyć kłopotliwe. Gwarancja nie obejmuje uszkodzenia systemu.
  Pozdrawiam
  Poczytaj w instrukcji na temat recovery a potem bierz się za partycje a nie odwrotnie.
 • Poziom 39  
  Trzeba zrobić kopię zapasową partycji recovery na płyty. Po zmianie partycji klawisz do instalacji windowsa ci nie będzie działał to z czego zainstalujesz ponownie system?
  Najpierw kopia na płyty (lub pendrive np moja ciocia kupiła 2tyg temu samsunga z win8 i była możliwość tylko na pendrive) a później gmyranie w partycjach bo zostaniesz bez systemu gdy ci coś się zepsuje.
  linuks napisał:
  Poczytaj w instrukcji na temat recovery a potem bierz się za partycje a nie odwrotnie.

  Szczerze teraz producenci zbytnio nic o tym nie piszą przynajmniej w samsungu mojej cioci w pudełku oprócz laptopa z fabrycznym win8 była tylko karta gwarancyjna i mała instrukcja laptopa w której jest napisany opis budowy laptopa i nic więcej.
  A znowu w lapku della mojego taty gdzie jeszcze załapał się na windows 7 instrukcja ma ponad 100stron i wszystko jest w niej dokładnie opisane także o recovery.
  I nie wiem czy to zależy od podejścia producenta laptopa do klienta, czy poprostu we wszystkich laptopach z win8 w instrukcjach nic nie piszą o recovery.
 • Spec od komputerów
  Akurat dziś dostałem mejla o kłopotach po zmianie rozmiaru partycji.
  Jak podzielić partycję systemową w Lenovo Y580
  Czy dalej uważasz ,że DVD recovery i kopia zapasowa jest zbędna ?