Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

sprawa nagrywania cyfrowego sygnału TV UPC

chriss1967 11 Mar 2013 18:34 104082 298
  • #61 11 Mar 2013 18:34
    rafaello34
    Poziom 1  

Ja u siebie po odłączeniu od dekodera kabla HDMI mogę nagrywać, jednak żeby za każdym razem nie będę odłączał i podłączał kabla (tracę też na jakości oglądania bo sygnał po Euro jest gorszy). Nie wiem czy rozwiązaniem nie był by kabel iHDMI?

• CControls
  • #62 11 Mar 2013 18:56
    neggie
    Poziom 8  

tommytie1 napisał:
    Właśnie zamówiłem przejściówkę oraz kabel chinch , wiec myślę że jutro , jak będę je miał fizycznie , to sprawdzę.

Zmartwię cię: po cinchu też nie działa, grrrr...

• #63 11 Mar 2013 18:56
    tommytie1
    Poziom 9  

Ja też, ale w tej chwili mija się z celem posiadanie tego całego dekodera HD z UPC!!!
    Cóz, jutro sie przekonam....

• #64 11 Mar 2013 20:00
    Smokofilomidane
    Poziom 2  

Instalację modułu CI+ miałem 1 marca. Cieszyłem się równo tydzień. Cieszyłem się, dlatego iż po podłączeniu mogłem sobie w telewizorze poukładać kanały w kolejności tak jak lubię. Nagrywałem sobie programy na dysk twardy podłączony do telewizora i wszystko śmigało równo tydzień. 8 marca UPC bez ostrzeżenia wyłączyło możliwość nagrywania na dysk.
    Zgłosiłem oficjalną reklamację gdyż uważam, że UPC przesadziło z pazernością. Nie kupię dodatkowego dekodera z dyskiem, bo mi jest niepotrzebny. Kupiłem tą usługę, bo mam telewizor z możliwością nagrywania LG 42LS570S z tunerami DVB-T DVB-S oraz z tunerem satelitarnym. Miałem możliwość przez tydzień nagrywania na dysk.
    Tłumaczenie, iż jest to ochrona przed nielegalnym kopiowaniem to bzdura. NIE WSZYSCY SĄ ZŁODZIEJAMI. Dysk podłączony do innego urządzenia a nawet telewizora tego samego typu nie działa!!!! Nagrywać mogę kanały z satelity. Mogę nagrywać kanały publiczne z naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T a nie mogę nagrywać tego samego z UPC.
    Wg opisu na stronie (dzisiaj jeszcze ten zapis jest pewnie jutro już nie będzie) mogę nagrywać. Cytuję:
    "Czy korzystając z UPC MediaModuł CI+ mogę nagrywać programy?
    Tak, o ile są spełnione następujące warunki:
    1. Telewizor obsługuje taką funkcję
    2. Do telewizora podłączony jest prawidłowo sformatowany dysk
    3. Nadawca umożliwia nagrywanie danego programu"
    UPC nie jest nadawcą. Polsat, TVN itp. to są nadawcy. Skoro mam możliwość nagrywania z naziemnej telewizji z programów Polsatu TVN itp. to powinienem również mieć możliwość nagrywania w kablówce.
    Proszę o składanie w UPC oficjalnych reklamacji podając te jak również swoje uwagi.

• #65 11 Mar 2013 22:43
    neggie
    Poziom 8  

Czyli wtopa UPC totalna. Chciałbym poznać/zobaczyć tę osobę co: 1) zarządziła włączenie blokady, 2) technika, który do systemu ją wprowadzał. To są główni podejrzani w całej Polsce.

Całkiem możliwe, iż to osoba nr 2) spaprała robotę (może wzorem np. USA blokada miała obowiązywać tylko na kanałach premium...).

Jedno jest pewne: UPC z***ało sprawę, a że to korporacja to teraz przez *x* ilość czasu będzie rżnąć głupa. A przeciętny klient cierpi. Bo na pewno nie każdy kanał z kilkuset nagle zażądał takiej blokady.

Ciekawe jak jest w UPC w innych krajach...

• CControls
  • #66 11 Mar 2013 23:44
    lmpo
    Poziom 2  

Na Facebook'owym UPC napisałem: „Uważam, że pozbawienie przez UPC możliwości nagrywania programów na zewnętrzną nagrywarkę, jest działaniem na niekorzyść klienta i zniechęcającym do korzystania z jej usług. Oczywiście UPC ma prawo do własnych regulaminów ale ja - klient - również mam prawo NIE PRZEDŁUŻAĆ Z UPC UMOWY! Nagrywarka UPC nie posiada nawet możliwości edycji nagranego materiału i wyeksportowania go na nośnik zewnętrzny a chodzi tu jedynie o zarchiwizowanie nagranego materiału (ulubionego programu) tylko i wyłącznie po to, aby w przyszłości móc go obejrzeć (powtórzę: tylko i wyłącznie do celów osobistych!). Zapisany na zewnętrznej nagrywarce materiał jest przeze mnie odpowiednio uporządkowany i pogrupowany, co jest niemożliwe do zrobienia na sprzęcie z UPC. Ponadto oczywiste jest, że nagrany na sprzęcie UPC materiał nie jest wieczny i łatwo można go stracić. Pozbawiono mnie możliwości nagrywania nawet takich kanałów jak TVP1, POLONIA, TVP KULTURA czy CNN, kanałów które darmowo można oglądać za pomocą odbiornika satelitarnego, gdyby producenci tych programów mieli taki zamiar to na pewno sami by je zakodowali (w/w kanały są tu jedynie przykładem). Osobiście jako klient czuję się potraktowany jak potencjalny złodziej praw autorskich. Apeluję do UPC o ponowną analizę podjętej decyzji, która ma się nijak z realizacją usługodawcy oczekiwań klienta.”

• #67 12 Mar 2013 09:24
    Film_Polski
    Poziom 9  

Zadziwiająca jest u "młodszych specjalistów ds korespondencji" ta ich zdolność do odpowiadania wyłącznie na pytania ZUPEŁNIE INNE, niż zadane.

Przykłady:
    Pytanie: "Czy UPC zaczęło zabezpieczać programy cyfrowe przed kopiowaniem?"
    Odpowiedź: "Informuję, że tworzenie kopii zapasowych programów jest możliwe za pośrednictwem dekoderów z nagrywarką dostępnych w UPC Polska. Firma nie bierze odpowiedzialności za korzystanie z innych urządzeń.” [a przecież wystarczyło napisać 'tak' lub 'nie']

Pytanie: "Czy Państwa dekoder z możliwością nagrywania pozwala na przegranie materiałów z dysku twardego na DVD?”
    Pytanie dodatkowe: „O ile odpowiedź na pytanie 1 będzie przecząca, czy do owego dekodera można podłączyć urządzenie zewnętrzne (moją prywatną nagrywarkę)? Czy Państwa dekoder z twardym dyskiem ma wyjście typu Euro lub cinch, oraz czy sygnał nagrany na twardym dysku dekodera będzie czy nie będzie jakoś 'zabezpieczony'?"
    Odpowiedź: "Zgodnie z Regulaminem świadczenia usług telekomunikacyjnych przez UPC Polska, Abonent korzystający z usługi telewizji cyfrowej nie ma prawa do kopiowania programów w całości lub części za pomocą innych niż dekoder urządzeń. Sprzęt UPC należy bezpośrednio podłączyć do odbiornika telewizyjnego."

Dostrzegacie tę rozbieżność?

Dodano po 2 [minuty]:

Nie wiem, jak Wy, ale ja właśnie napisałem w formularzu kontaktowym, iż w związku z zablokowaniem mi możliwości nagrywania - wypowiadam UPC umowę na dosyłanie sygnału cyfrowego. Części umowy dotyczącej telewizji analogowej oraz Internetu n a r a z i e nie wypowiedziałem.
    O ile dobrze zrozumiałem regulamin, to telewizję cyfrową przestanę oglądać z końcem kwietnia. Taki chyba jest ten okres wypowiedzenia.
    Ale i tak już z niej niemal nie korzystam. Przy moich godzinach pracy, "oglądanie z puszki" było jedyną dogodną dla mnie opcją (a tworzenie zedytowanych kopii filmów na płytach DVD - było rozrywką).
    Co w zamian? Mam parę opcji. Zobaczymy.

PS Już tęsknię do tych telefonów od konsultantów, w których ja będę pytał o jedno a oni w odpowiedzi będą p...ć na zupełnie inny temat.

• #68 12 Mar 2013 09:32
    tommytie1
    Poziom 9  

A do kiedy masz umowę. Ja przedłużyłem w grudniu, ale naprawdę mam ich gdzieś i tez chce rozwiązać. Ale pytanie czy mogę bez kosztów z ich strony??

• #69 12 Mar 2013 09:47
    _cheetah_
    Poziom 37  

tommytie1 napisał:
    A do kiedy masz umowę. Ja przedłużyłem w grudniu, ale naprawdę mam ich gdzieś i tez chce rozwiązać. Ale pytanie czy mogę bez kosztów z ich strony....????
    Jeśli masz umowę terminową, to płacisz karę za wcześniejsze wypowiedzenie. Chyba, że operator od tego odstąpi. Tam jest napisane, ile wynosi w ogólności obciążenie z tytułu wcześniejszego wypowiedzenia umowy:Link

tommytie1 napisał:
    Dostrzegacie tę rozbieżność?
    e tam, wygląda mi to bardziej na niestaranne (co by nie użyć innego sformułowanie) przetłumaczenie jakichś obcojęzycznych regulaminów i FAQ. W polskim prawie autorskim polskim nie ma czegoś takiego jak "kopia zapasowa" w odniesieniu do utworów, które nie są programami komputerowymi, w przypadku których rzeczywiście nie ma możliwości tworzenia "kopii zapasowych" (bezwzględny zakaz), bez zezwolenia osób uprawnionych.

• #70 12 Mar 2013 10:10
    tommytie1
    Poziom 9  

A do kiedy masz umowę, ja przedłużyłem w grudniu i też chcę wypowiedzieć. ale obawiam się czy będą mnie obciążać...

• #71 12 Mar 2013 11:55
    Film_Polski
    Poziom 9  

Gdy nagrywarka połączona jest z dekoderem jedynie za pomocą kabla euro-euro, da się, owszem, nagrać nadawane cyfrowo TVP1 oraz TVP2. I to, niestety, cała różnica w porównaniu do sytuacji gdy HDMI jest używane.
    W przypadku wszystkich pozostałych telewizji cyfrowych - także przy nagrywaniu b e z HDMI - pojawia się znany komunikat: "Wykryto sygnał zabezpieczenia..."

• #72 12 Mar 2013 14:26
    agrezt
    Poziom 9  

A nie wiecie może czy jest możliwość bezpośredniego nagrywania programów na nagrywarkę zewn. z telewizora. Czyli podpinamy kablem HDMI telewizor i dekoder, a telewizor jakąś konfiguracją kabli podłączamy do nagrywarki (próbowałem tak zrobić kablem SCART, ale nagrało mi tylko ciemny obraz, bez dźwięku) i nagrywamy aktualnie włączony kanał. Może należałoby podłączyć telewizor i nagrywarkę kablem component video (3 kolorowe wejścia z tyłu telewizora i 3 w nagrywarce). Mnie na razie nagrywa tylko sygnał analogowy, ale marna to pociecha, bo obraz do najlepszych nie należy, no i nie ma tam kanałów, z których nagrywałem najwięcej programów. UPC dało ciała na całej linii z tą blokadą, o której nawet nie poinformowali wcześniej klientów i dalej nie chcą odpowiadać na pytania jej dotyczące. Straszne chamstwo prezentują, liczą, że ludzie rzucą się w tym momencie na ich kiepskie dekodery z nagrywarkami, na mnie niech nie liczą. Jak nie będzie sposobu na obejście tej blokady, to trzeba się po prostu przenieść gdzie indziej. Piszcie też do różnych instytucji kontrolnych typu UOKiK, czy też nawet do polskich przedstawicieli firm sprzedających nagrywarki zewnętrzne, bo takie działanie UPC uderza także w nich. No i nie odpuścić UPC, ja dostaną setki telefonów i maili z sugestiami wybrania innego operatora, to może się zreflektują i cofną tę blokadę, ale na to bym nie liczył... za pewnie się poczuli.

• #73 12 Mar 2013 14:34
    Trabi
    Poziom 36  

agrezt napisał:
    możliwość bezpośredniego nagrywania programów na nagrywarkę zewn. z telewizora

Jest. Musisz mieć pełny SCART, podpiąć go do AV1 w nagrywarce i wybrać w niej AV1. TV oczywiście musi wysyłać sygnał na zewnątrz przez SCART. Jeśli jednak dostawca zakoduje sygnał to to i tak Ci nic nie da, bo nagrywarka rozpozna zakodowany sygnał i nie pozwoli nagrać. Kicha.
    agrezt napisał:
    Może należałoby podłączyć telewizor i nagrywarkę kablem component video (3 kolorowe wejścia z tyłu telewizora i 3 w nagrywarce)

Nie, bo Component jest tylko "DO" telewizora a nie "Z" niego na zewnątrz. To złącze jednokierunkowe: VCR ---> TV ; VCR wysyła sygnał, TV odbiera sygnał.
    TV ---> sprawa nagrywania cyfrowego sygnału TV UPC
    VCR ---> sprawa nagrywania cyfrowego sygnału TV UPC

• #74 12 Mar 2013 15:02
    neggie
    Poziom 8  

A i tak w moim przypadku telewizor Panasonic nie chce wypuścić sygnału na zewnątrz (przez AV) jeśli źródłem jest HDMI (chyba że to efekt tej blokady która, jak napisał poprzednik, i w tym przypadku zadziała). Pozostałe źródła, jak DVB-T są wypuszczane bez problemów.

• #75 12 Mar 2013 15:06
    agrezt
    Poziom 9  

Dzięki za info, a czymże jest ten pełny SCART, bo dzisiaj właśnie tak próbowałem to połączyć i nagrało ciemny obraz bez dźwięku. W telewizorze mam z tyłu wejście AV1 (RGB) i AV2, więc kabel SCART podpiąłem do AV1, a w nagrywarce drugą stronę kabla włożyłem do wejścia oznaczonego AV1 (TV). Nagrywarkę ustawiłem na AV1. Chciałem nagrać jakiś program z dekodera, więc telewizor ustawiłem na HDMI (tym kablem mam połączony telewizor i dekoder). Na AV1 nie było obrazu i dźwięku. Także wynika z tego, że albo mam niepełny SCART, albo telewizor nie wysyła sygnału na zewn., tudzież coś źle połączyłem bądź ustawiłem.

• #76 12 Mar 2013 16:54
    leszeklb
    Poziom 9  

Proponuję jednak raczej skupić się na proteście przeciwko bezprawnemu działaniu UPC.
    Na mój wniosek o przywrócenie uprzedniego oprogramowania - nieblokującego możliwość nagrywania otrzymałem odpowiedź

"Szanowny Panie,w odpowiedzi na przesłaną korespondencję informuję, że Pana prośba dotycząca przywrócenia poprzedniego oprogramowania nie została zrealizowana.
    Pozwalam sobie przypomnieć, że kwestię naszej współpracy reguluje Umowa, Cennik oraz Regulamin Operatora.
    Podjęte przez nas działania są zgodne z zaakceptowaną przez Pana Umową abonencką"

Odpowiedziałem, że ponownie wnoszę o jak wyżej gdyż nie może obowiązywać umowa która narusza moje prawa nabyte ustawą, zezwalające na nagrywaniu programów na użytek własny. Oczywiście ponownie poinformowałem, że w przypadku negatywnym uważam nasza umowę za zerwaną ze strony UPC.

Czy ktoś jeszcze pisze do UPC, ewentualnie co?

Dodano po 21 [minuty]:

Wysłałem jeszcze poniższe jako uzupełnienie

Witam
    Prawo autorskie (ustawa z 4 lutego 1994 r. tekst jednolity z 2006 r.)
    Art. 23.
    1. Bez zezwolenia twórcy wolno nieodpłatnie korzystać z już rozpowszechnionego utworu w zakresie własnego użytku osobistego. Przepis ten nie upoważnia do budowania według cudzego utworu architektonicznego i architektonicznourbanistycznego oraz do korzystania z elektronicznych baz danych spełniających cechy utworu, chyba że dotyczy to własnego użytku naukowego niezwiązanego z celem zarobkowym.
    2. Zakres własnego użytku osobistego obejmuje korzystanie z pojedynczych egzemplarzy utworów przez krąg osób pozostających w związku osobistym, w szczególności pokrewieństwa, powinowactwa lub stosunku

Wnoszę o zaprzestanie działania pozbawiającego mnie moich ustawowych praw, czyli natychmiastowe zdjęcie blokady uniemożliwiającej nagrywanie programów,
    wnoszę o odliczenie od opłaty miesięcznej każdy dzień w którym pozbawiono mnie moich praw

• #77 12 Mar 2013 17:50
    grzenia08
    Poziom 9  

Ja jeszcze się wstrzymam, bo chcę się dowiedzieć co ci odpiszą teraz.

Dzisiaj zrestartowałem dekoder i teraz nie mogę nawet z kasety video zgrać materiału (mam na myśli materiał zgrany z dekodera na kasetę, bo starsze materiały nagrane kiedyś na kasetę nagrywarka zgrywa bez zarzutu). Wcześniej mi zgrywało tak jak to opisałem w poprzednim poście.

A w ogóle dlaczego ja chyba jako jedyny mam informację po angielsku a nie po polsku? Pojawia mi się napis "Record-blocking signals are detected". Od czego to zależy?

• #78 12 Mar 2013 18:58
    lmpo
    Poziom 2  

Na moją sugestię, że mam prawo nie przedłużać umowy wobec pozbawienia mnie przez UPC możliwości nagrywania programów na zewnętrzną nagrywarkę przedstawiciel UPC odpowiedział: "Umowa obowiązuje obie strony, obie strony także maja obowiązek się z nią zapoznać i jej przestrzegać. W opisanym sprawie rozumiemy, że zapoznałeś się z umową oraz regulaminem i świadomie podjąłeś decyzje o jej rozwiązaniu." Odpowiedź ta w żaden sposób nie odnosi się do mojej wypowiedzi (gdzie napisałem, że ją rozwiązuję? aczkolwiek mam coraz większą ochotę to zrobić). Przepraszam, że jako klient UPC odważyłem się mieć własne zdanie, sugestie i oczekiwania wobec świadczonych przez UPC usług, których jestem odbiorcą a za które płacę nie takie małe pieniądze. Tak od razu przedstawiciel UPC proponuje mi rozwiązanie umowy. Powyższe przypomina mi działanie monopolisty na rynku usług, który kieruje się filozofią - jeden klient mniej czy więcej, my i tak postawimy na swoim. Tak na boku to nie sądzę, aby kilka niesprzedanych nagrywarek UPC, aż tak bardzo naruszyło finanse tej wielkiej firmy, która co miesiąc kasuje od nas spory abonament, aby firma ta nie mogła pójść trochę klientowi na rękę a możliwość kodowania (zabezpieczania przed nagrywaniem) programów pozostawić wyłącznie ich producentom. Jeszcze jedno kopia programu telewizyjnego wykonana na sprzęcie UPC a kopia wykonana na zewnętrznej nagrywarce to przecież ta sama kopia, więc dlaczego na sprzęcie UPC kopia ta jest legalna, skoro wykonana na zewnętrznej nagrywarce - zdaniem UPC - nie jest.

• #79 12 Mar 2013 19:23
    bzdet99
    Poziom 2  

Ludzie..... to jest elektroda, a nie jakieś tam badziewne prawnicze forum z paragrafami. Ja tu oczekiwałem, że ktoś tu porządnie się wziął za lutownicę i system pokonał, a nie....

Tak więc mam nagrywarkę liteon 760gx i oczywiście nie mogę nagrywać.
    Pierwszą próbę podjąłem wyciągając stare magnetowidy z piwnicy. Stare, to znaczy jeden ma jakieś 22, drugie ok. 18 lat i przepuściłem przez nie sygnał video. Niestety, nie trafiłem na egzemplarz który omija macrovision, a podobno takie istnieją.

Jakiś czas temu kupiłem bardzo podobnego badziewiaka USB:

http://www.amazon.com/EASYCAP-Audio-Video-Cap.../B0019SSSMY/ref=sr_1_3?ie=UTF8&qid=1363110839

Działa bez problemu, można nagrywać i nic się nie dzieje. Tylko, że trzeba mieć włączony komputer i przy nim siedzieć a z nagrywarką nie ma tego problemu.

Przeczytałem, że HDMI nie wspiera macrovision. Dzisiaj przyszło do mnie to:

http://www.amazon.com/Lenkeng-Converter-Adapt...B008F29OIE/ref=sr_1_27?ie=UTF8&qid=1363110791

Podpina się do HDMI dekodera a wychodzi SCART. Działa bez problemu. Obraz jest odrobinę obcięty z góry, ale wygląda tak samo dobrze jak bezpośrednio ze SCART. Ma to jednak wadę, musiałem odpiąć HDMI od telewizora a jak chcę coś oglądać, to mam obraz analogowy....

Idą do mnie jeszcze 2 przejściówki, postaram się napisać jak działają.

• #80 12 Mar 2013 19:29
    Film_Polski
    Poziom 9  

Jeśli o mnie chodzi, to - jak już informowałem powyżej - wczoraj wypełniłem formularz kontaktowy, za pomocą którego poinformowałem UPC o rezygnacji z cyfry.

Jak zawsze się w takich przypadkach dzieje, oddzwoniła do mnie niejaka pani P. Dzwoniła dwa razy, bo w pierwszym telefonie nie obgadała wszystkiego.

Upewniała się, czy aby na pewno chcę zrezygnować. Oraz czy brak możliwości edycji+nagrywania płytek jest głównym powodem rezygnacji (odpowiedziałem, że powodem jedynym!).

Wyraziła żal, że niestety nie może mi przywrócić opcji nagrywania na nagrywarkę zewnętrzną. Jak można było przewidzieć, zaproponowała UPC-owski dekoder z nagrywarką. Kiedy powtórzyłem niektóre negatywne opinie o owych nagrywarkach wyczytane w necie, wyskoczyła z propozycją... obniżonej ceny (!). Zatem UWAGA: o ile kogoś zadowala sprzęt oferowany przez UPC, to być może temu komuś uda się go obecnie wyrwać za korzystniejszą cenę...

Kiedy P. zrozumiała, że interesuje mnie już wyłącznie (a i to jedynie chwilowo) telewizja analogowa plus Internet, spróbowała zaproponować jakoweś nowe analogowe pakiety, naturalnie dostępne pod warunkiem podpisania cyrografu na jakiś dłuższy okres.

Zaznaczyłem najwyraźniej jak się dało, że nie chciałbym się już z UPC wiązać żadnymi długoterminowymi umowami. Mam nadzieję, że między słowami dotarło do niej, iż jestem w trakcie szukania jakiegoś innego dostarczyciela kanałów (i pewnie Internetu także).

Gdybyż tak jeszcze do szefów jej szefów dotarło... Na przykład do Prezesa Simona Boyda albo do wiceprezes Zarządu Joanny Nieckarz...

• #81 12 Mar 2013 20:11
    amz.dula
    Poziom 8  

[quote="Film_Polski"]
    Upewniała się, czy aby na pewno chcę zrezygnować. Oraz czy brak możliwości edycji+nagrywania płytek jest głównym powodem rezygnacji (odpowiedziałem, że powodem jedynym!). quote]

No tak, zrobię to samo ...
    Chwilowo napisałam wystąpienie do do UPC na formularzu kontaktowym i czekam na odpowiedź. Będzie taka, jak do koleżeństwa powyżej, albo podobna, to oczywiste.
    Następnie napiszę do UOKIK.
    Proponowałam koleżeństwu z niniejszego forum, żeby zewrzeć szeregi, napisać wspólny wniosek o zbadanie sprawy, no ale jakoś niemrawo to idzie. Nie jestem prawnikiem, więc napiszę po inżyniersku, czyli po prostu . Dobrze by było, gdyby jakiś znawca tematu ( i paragrafów) napisał taki wniosek do UOKIK jako wzór i zawiesił to gdzieś w necie, żebyśmy sobie mogli skopiować, ewtl. lekko zmodyfikować do własnych potrzeb i wysyłać chmarami. Zeby to nagłośnić, nadać odpowiednią skalę. Ale jakoś nie ma chętnych. Szkoda.
    Widzę że na tym forum jest nas "śledzących" 22 osoby. Na stronie UPC na Facebooku też jest już sporo wpisów - niektórzy się pewnie pojawiają i tu i tam (na przykład ja), czyli jest nas już jakaś gromadka. Prawie każdy chce to zwalczyć, a przynajmniej spróbować. Więc może ktoś ma taki "przodek" wniosku do UOKIK, żeby ruszyć tę machinę z miejsca ?

• #82 12 Mar 2013 20:47
    Trabi
    Poziom 36  

lmpo napisał:
    przedstawiciel UPC odpowiedział: "Umowa obowiązuje obie strony, obie strony także maja obowiązek się z nią zapoznać i jej przestrzegać. (...)

O ile dobrze czytam i rozumiem, to właśnie UPC blokując sygnał dla nagrywania go na prywatne nagrywarki, zerwał z użytkownikami umowę zmieniając ją bez zgody i porozumienia z użytkownikami. Tym samym (chyba) macie prawo rozwiązać umowę z powodu jej zerwania ---> przez dostawcę UPC bo (ich cytat): "...obie strony także maja obowiązek (...) jej [zawartej umowy] przestrzegać...". Jeśli się orientuję, to zmiany dokonuje się na podstawie aneksu do umowy, który można lub nie trzeba akceptować (nie akceptujesz - rozstajesz się z firmą bez bólu z żadnej ze stron). Ktoś coś takiego dostał? Bo tu wygląda na to, ze "Kali zabić krowę dobry uczynek, ale Kalemu zabić krowę zły uczynek".
    Pogadajcie o tym z jakimś prawnikiem - mi to wygląda na "byk" ze strony UPC do którego można się przyczepić. Poza tym nagranie na ich DVR nie łamie prawa, a nagranie na obcy - tak. Coś tu nie gra. Nie dajcie się wsadzić na minę. TVP nie zabrania nagrywania programów dla własnego użytku. A UPC Wam to uniemożliwia i straszy.

Inaczej wygląda sprawa C-Polsatu: dekoder (np. HD6000) ich, nagrywać może ale tylko na ich dyski. Na własny nie możesz - zablokowane. Nie oznacza to jednak, ze nie możesz nagrać na cokolwiek innego, własnego poza dekoderem (magnetowid. DVR itp). Możesz, bo to nie ma związku z tym co dostarczają (programy).
    Ale z UPC coś mi nie pasuje.

Pamiętajcie, że UPC ma sztab prawników i sami nic nie wskóracie bez własnej pomocy prawnej. Jedna osoba nie ma co brać się za rogi z dużą firmą, bo to samobójstwo.

• #83 12 Mar 2013 23:02
    leszeklb
    Poziom 9  

Mam propozycję otwarcia na Facebook nowej strony typu "Stop UPC - monopolistycznym zapędom -bezprawnemu zabezpieczaniu programów przed nagrywaniem, niestety moja wiedza jak to zrobić jest za słaba, może ktoś się podejmie byśmy jako społeczność FB mogli wyrazić swój sprzeciw

Dodano po 1 [godziny] 34 [minuty]:

Dodatkowo załączam krótki wzór zawiadomienie do UOKK o wzór którego ktoś prosił wyżej. Można wysłać e-mailowo online dział - telekomunikacja

Niniejszym zawiadamiam o podejrzeniu bezprawnego działania ze strony UPC Polska Sp. z o. o. W/w spółka prowadząc m.in. działalność dostarczania telewizji dla swoich abonentów, od dnia ............... przy użycie blokady, blokuje możliwość rejestrowania programów domowymi rejestratorami zewnętrznymi do użytku prywatnego - nagrywarkami próbując tym samym zmusić abonentów do zakupu nagrywarek UPC, którymi można w/w programy rejestrować. Jest to działanie monopolisty oraz przede wszystkim naruszające prawo Obywatela, określone w art. 23 Ustawy z 4 lutego 1994 r. (tekst jednolity z 2006 r.) - Prawo Autorskie

• #84 13 Mar 2013 09:16
    Film_Polski
    Poziom 9  

@leszekib

1 Ta jeszcze nieistniejąca strona na FB - może lepiej niech jej nazwa z a c z y n a się od "UPC" (zmiana kolejności wyrazów). Niech się ta strona, w trakcie wyszukiwania, pojawia w bezpośrednim sąsiedztwie tej "właściwej" strony UPC.
    2 Ja właśnie wysłałem e-mail do UOKiK, korzystając z Twojego wzorca, po niewielkich poprawkach natury stylistycznej.
    Nie wiążę wprawdzie z UOKiK-iem żadnych większych nadziei. Prawda jest chyba taka, że ten Urząd nie zawsze pamięta za co bierze państwowe pieniądze; częściej broni interesów producentów, aniżeli konsumentów. Vide: od ponad roku nieujawniona lista firm, które dodawały soli drogowej do żywności (dla odmiany, niemiecki odpowiednik UOKiK-u na swej stronie internetowej natychmiast opublikował listę niemieckich firm, które niedawno mieszały różne rodzaje mięsa). Czy skarga do Urzędu pomoże sprawie czy nie pomoże? - na pewno nie zaszkodzi.

Pozdrawiam

• #86 13 Mar 2013 11:20
    amz.dula
    Poziom 8  

andrefff napisał:
    Już jest taka strona.

Wobec tego - czy zechcesz podać link do tej strony?

• #88 13 Mar 2013 12:22
    lewslawek
    Poziom 1  

Witam!
    Chciałem jedynie napisać, że także przesłałem im formularz z informacją o odstąpieniu od umowy (na szczęście mogłem to zrobić bez bólu bo jej termin upływa 27.04). Ale i tak jestem ciekaw jak zareagują... Mam cichą nadzieję, że takich szczęśliwców jak ja będzie jednak więcej i też zrezygnują z ich usług...

• #89 13 Mar 2013 13:36
    wladycho
    Poziom 1  

Witam
    Jestem "szczęśliwym" posiadaczem nagrywarki UPC od października 2012 (umowa na rok). Tak jak większość zdziwiłem się totalnym zakodowaniem wszystkich programów z dekodera (wcześniej nie było problemu ze "zrzucaniem" nadwyżki nagranych programów na nagrywarkę zewnętrzną Funai (HD+DVD+VHS). Nagrywarka UPC to ok 110 Gb, czyli można zapisać 50-80 programów tylko w jednej, wysokiej jakości, bez możliwości edycji (usunięcie reklam z programu, przed i po). Z racji tego, że część programów, które nagrywam celem jednorazowego obejrzenia jest nadawana wyłącznie w porze nocnej nagrywarka szybko się "zapełnia". Do niedawna rozwiązaniem było "zrobienie miejsca" poprzez zgranie na zewnętrzny DVR. Po obejrzeniu w wolnej chwili kasuję program (dlatego przegrywałem to w jakości "do obejrzenia" a nie archiwizacji). Sprawdziłem, nie można już nic zgrać na DVR - ani HD ani DVD (nawet tych programów, które nagrałem w październiku, listopadzie ub. roku). Jedyna opcja to zgranie na VHS (działa), ale zgranie z nagranego VHS na HD i DVD niemożliwe. To samo ze starą nagrywarką Samsunga (DVD+VHS). Wcześniej bez problemu nagrywałem też opcją AV1 bezpośrednio na zewnętrzny DVR. Najlepsze jest to, że mogę nagrać sygnał z np. AXN (z kabla) ale już ten sam program przez dekoder i AV1 w DVR - nie!. Działania UPC i tłumaczenie, że to "ochrona... itd., itp. to bzdura. Jest to napędzanie koniunktury na własny sprzęt (żeby chociaż jeszcze miał 500 Gb i możliwość edycji - czytaj usuwanie zbędnych fragmentów nagrań lub wybór jakości nagrania). Zgadzam się też z tym, iż coś jest nie tak z argumentacją o zakazie kopiowania na własny użytek programów w formacie cyfrowym (vide możliwość nagrywania naziemnego sygnału cyfrowego DVB-T). W UPC załatwiają "prywatę" (dodatkowa sprzedaż nagrywarek, zgadza się czasami gubią nagrane programy) - nagrywam analog jestem legal, chcę nagrać ten sam program cyfrowo jestem przestępcą!
    Na dzień dzisiejszy mam w sobie przekonanie graniczące z pewnością, że zrezygnuję ze wszystkich usług UPC (dla zasady!) - niestety do 06 października 2013 "nie chcem ale muszem" ;-((
    Pozdrawiam wszystkich - antyUPC - wladycho

• #90 13 Mar 2013 13:56
    _cheetah_
    Poziom 37  

wladycho napisał:
    nagrywam analog jestem legal, chcę nagrać ten sam program cyfrowo jestem przestępcą!
    To akurat wynika z innego traktowania przez właścicieli (majątkowych) praw autorskich do programów ("utworów") rozpowszechnianych w formie analogowej i w formie cyfrowej. Po prostu - ten sam materiał emitowany w analogu, SD, czy HD to mogą być trzy zupełnie inne licencje.