Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Antena DVB-T USB V2 (BiQuad)

Plemnik 23 Mar 2013 21:04 61398 52
    Urgon
    Poziom 36  
    AVE...

Sam zrobiłem niezbyt prostego biquada na 746Mhz, by odbierać sygnał nadajnika z Raszyna będąc w Garwolinie. Wynik był mizerny. Troszkę gorszy od "superaktywnej anteny 20dB", którą dali mi do zestawu z tunerem USB. Teraz robię dwudziestotrzyelementową Yagi-Uda z dipolem giętym, i 21 direktorami, liczoną na 730Mhz, i długość do trzech metrów. Teoretycznie wzmocnienie anteny powinno oscylować w okolicach 18-20dBi...
  • Relpol przekaźniki
    KasCom
    Poziom 16  
    Witam, ja także mam podobną antenę jednak sygnał mam na poziomie 52% dla częstotliwości 746MHz oraz 75-80% dla 698MHz. Co ciekawe jak dotknę kabel przy antenie, a mam ją podłączoną przez złączkę F to jakość skaczę do ponad 85%. Co w takim razie zrobić ? Antena zabudowana jest w hermetycznej puszcze, wystają jedynie tylko te romby. Niestety mam tylko możliwość odbierania sygnału z odbitego od innego wierzowca który stoi przed moim blokiem.
    elektronik999
    Poziom 26  
    Witam. A ma ktoś z Was link do jakiegoś kalkulatora podwójnego bi-quada? Ja również swoją antenę robiłem za pomocą tego kalkulatora co autor. I działa całkiem dobrze. Robiłem na 602MHz ponieważ w okolicy mam taki nadajnik.
    Mam kilka pytań. Czy dodanie ekranu (też wyliczonego za pomocą tego kalkulatora) przyniesie większy zysk? Będzie to zauważalny?
    Czy grubość drutu ma duży wpływ na jakość?
    Ogólnie tak mniej więcej jakiej dokładności trzeba się trzymać podczas robienia bi-quada a jakiej podczas robienia podwójengo?
    I ostatnie pytanie na jaką częstotliwość liczyć następna antenę bardziej uniwersalną ponieważ chce sobie zrobić taką turystyczną do samochodu.

I jeszcze czy drut może być w izolacji?
    DarkSnakee
    Poziom 19  
    Proponuję tylko odczepić gorąca linię od tej rury na balkonie ponieważ może Tobie tłumić sygnał poprzez uziemienie go .
  • Relpol przekaźniki
    sanmar
    Poziom 16  
    Witam

Skonstruowałem antenę tak jak w pierwszym przykładzie udało mi się wykonać ja bardzo dokładnie wykonałem ja z pręta o średnicy 3 mm mosiężnego i niestety sygnał jest dość słaby ok 45 - 50 %. Winą może być długość przewodu od TV do anteny jest to ok 28 m gdyż antena musi znajdować się na innym budynku. Sygnał jest na tyle słaby że tuner nie jest w stanie wyszukać kanałów stara antena miała dodatkowo zasilacz i poziom sygnału był na poziomie 55 - 60 % i już próbowałem inne anteny kierunkowe oraz innego typu i nic więcej wyciągnąć nie nie mogę a dodatkowo muszę tę antenę przenieść jeszcze dalej i umiejscowić ja jeszcze wyżej co dodatkowo wydłuży mi kabel antenowy do długości ok 50 m co mogę zrobić by zwiększyć moc tej anteny dodam jeszcze że przekaźnik telewizyjny znajduje się w odległości ok 11 km ale nie jest widoczny przysłania jedna góra oraz znajdujący się na tej górze wiatrak który dodatkowo zakłóca sygnał w związku z tym chciałbym przenieść tę antenę w inne miejsce ale muszę jakoś wzmocnić jej moc. Proszę o pomoc.

Pozdrawiam
    elektronik999
    Poziom 26  
    zwykły wzmacniacz antenowy. Tylko zamontuj go blisko anteny. Wzmocni sygnał który jest tłumiony na kablu.
    szczodros
    Poziom 18  
    Co do kabla koncentrycznego to w laptopach widziałem przy antenkach od WLAN bardzo cienki, miękki koncentryk Φ1,5-2mm. Pod uszczelką by się zmieścił spokojnie.

Taki offtop: Widzę zapas kabelka w puszce. Bardzo dobrze. Nie wiem gdzie kolega pracuje ale mogę się tylko domyślać :D. Nie wiem czy to zboczenie zawodowe czy nie. Też tak robię z racji zawodu.
    sanmar
    Poziom 16  
    Witam

Dziękuję bardzo za odpowiedź mam taki wzmacniacz ale ten wzmacniacz ma kabel który jest podłączony do wtyku kabla koncentrycznego musiałbym łączyć kabel na wtyku telewizyjnym jak dobrze rozumuję a to było by kłopotliwe wolałbym to zrobić na Fka - beczka - Fka wyjście z anteny mam zrobione na beczce nie wiem czy dobrze rozmumuję schemat tego układu to by było tylko przeniesienie zasilacza z końca przy telewizorze na początek przy antenie i wtedy sygnał by szedł do telewizora wcześniej wzmocniony czy tak??

Pozdrawiam
    szczodros
    Poziom 18  
    Zamiast beczki możesz od razu dać zwrotnicę, którą zasilisz wzmacniacz antenowy.
    Wtedy wzmacniacz może być w tej samej puszce co antena.
    elektronik999
    Poziom 26  
    Jeśli dasz wzmacniacz przy TV wzmocnisz też zakłócenia. O wiele lepiej jak będzie przy antenie.
    szczodros
    Poziom 18  
    Wzmacniacz tak. Zwrotnicę może dać gdzie tam już koledze pasuje.
    CMS
    Administator HydePark
    Mnie zastanawia coś innego.
    W firmie mam zrobioną antenę na "odwal się", żeby księgowa mogła sobie oko zawiesić na TV.
    Antena wykonana jest ze skręconego drutu mosiężnego 0,8mm (od migomatu) bo innego nie miałem.
    Znajduje się ona w pomieszczeniu z oknami na północ, najbliższy nadajnik jest na Pałacu Kultury, który znajduje się w kierunku południowo-wschodnim. Tuner pokazuje poziom sygnału 5% a mino o łapie wszystkie 24 dostępne kanały. Przez pewien czas (3-mce lub pół roku, nie pamiętam) w promocji było osiem dodatkowych kanałów, które również łapał bez problemu.
    Kolega "sanmar" ma 45%-50% i narzeka.
    Oświećcie mnie koledzy o co chodzi ?
    Skoro to jest sygnał cyfrowy, to albo jest na wystarczającym poziomie czyli 1 lub na niewystarczającym czyli 0, po co te całe procenty ? Jak dla mnie wystarczyłby wskaźnik "jest sygnał/nie ma sygnału. Ale ja nie korzystam z dobrodziejstwa zwanego telewizją więc mogę się mylić.

Jeśli chodzi o problem "puszczenia" kabla pod uszczelką to są specjalnie do tego celu stworzone płaskie "kabelki" zakończone odpowiednimi gniazdami. O np. coś takiego.

Pozdrawiam.
    CMS
    szczodros
    Poziom 18  
    Kolego CMS pracuję w kablówce i z doświadczenia wiem że niektóre tv do cyfrówki potrzebują powiedzmy sygnał na poziomie 70-80dB, a np. niektóre LG potrzebują tylko 50-60dB, a przy zbyt dużym sygnale również nie chcą grać jak mają. Po prostu co producent to inne wymagania ma jakby nie mogli zrobić wspólnego standardu.
    CMS
    Administator HydePark
    Czyli wygląda na to, że kupując pierwszy lepszy tuner DVB-T miałem tak wielkie szczęście, że działa już przy pięciu procentach sygnału, albo zwyczajnie ten odczyt poziomu można sobie schować w jakieś z natury ciemne miejsce :)
    Biorąc jednak pod uwagę fakt, że antena jest byle jak zrobiona, jest w pomieszczeniu i w dodatku 3,5 metrowy przewód koncentryczny jest łączony z dwóch różnych (jeden z badziewnym oplotem, drugi już lepszy, z gęstym oplotem i folią aluminiową), przychylam się do pierwszej opcji :)

Pozdrawiam.
    CMS
    szczodros
    Poziom 18  
    Zawsze zamiast dekodera można użyć moduł CAM. A przy badziewnej pogodzie nie ma kaprysów (klatkowanie)? :D
    Ze swojej strony dodam, że używamy kabli żyła - piankowa izolacja - folia alu - siatka alu - folia alu - izolacja i nawet przy dłuższych odcinkach nie ma problemów.
    PS.: Nie ma różnicy czy żyła stalowa pokryta miedzią czy cała z miedzi - czysta miedź jest bardziej giętka, a stalowy środek nie wpływa znacząco na straty (przy W.CZ. występuje efekt naskórkowości)
    stieg
    Poziom 17  
    Czy można takiego biquada w puszce z wystającymi kwadratami zamontować na zewnątrz na maszcie ? Czy trzeba by całą antene włożyć w coś hermetycznego ?
    hummer130
    Poziom 11  
    Można po odpowiednim uszczelnieniu puszki.
    stieg
    Poziom 17  
    Na ja zastosowałem podobną puszkę jak autor tego wątku - jednak nie hermetyczną - za to miejsca łączenia kabla z biquadem zalałem klejem na gorąco.
    stieg
    Poziom 17  
    Skonstruowałem takiego biquada do dvb-t jak w tym topicu - o boku kwadratu 10.5 cm, teraz chciałem się spytać jakich rozmiarów powinien być reflektor ?

Pobawiłem się calculatorem biquada i wychodzi że dla boku 10.5 cm to będzie zestrojone koło 700mhz, czyli reflektor niby 214.3x428.6 mm (odległość od reflektora 53mm). Jednak czy jeśli znajdę reflektor o innych wymiarach to go zastosować czy lepiej bez reflektora jeśli i tak będzie nie dopasowany ? Ogólnie to w moich okolicach odbiera dobrze na takiej antenie bez reflektora, więc w ogóle się zastanawiam czy go montować.
    Shiliat
    Poziom 12  
    Witam was potrzebuję wyjaśnienia mam do nadajnika około 1km a dokładnie 956 metrów i częstotliwości nadawania są 512 MHz mux 3, 650 MHz mux1, 778 MHz Mux2 i liczę różnymi kalkulatorami i raz mam 14cm raz 9,3cm a raz 11cm boku BiQuada. Więc jak w końcu dokładnie wyliczyć mam przewód 2,5mm średnice . Czy ekran lub reflektor jest potrzebny przy takiej odległości od nadajnika oraz jakie znaczenie będzie podwójny BiQuad w tym moim wypadku.
    kp9
    Poziom 10  
    Witam,
    Mieszkam w skrajnie niekorzystnych warunkach do odbioru TV naziemnej tzn. mieszkam w domku jednorodzinnym w najniższym miejscu w mieście, w gęstej zabudowie, na drodze do nadajnika mam liczne przeszkody - np. po drugiej stronie ulicy na drodze do nadajnika stoją 2 domy 2-piętrowe a w odległości ok 1 km jest górka a na niej osiedle z apartamentowcami, odległość od nadajnika ponad 30 km. Poza tym mam bardzo silne zakłócenia od moich sąsiadów. Wszystkie anteny jakie dotąd próbowałem nie zdały egzaminu, były to m.innymi: OPTICUM AX-1000+, logarytmiczna ze wzmacniaczem i inne (jeszcze gorsze). Główny problem był związany z odbiorem MUX3 (Kosztowy Katowice). Anteny testowałem zarówno ze wzmacniaczem jak i bez. Bez wzmacniacza były gorsze efekty.
    Kiedyś na YT znalazłem filmik opisujący antenę BiQuad. Z niedowierzaniem wykonałem takową - antena wykonana z drutu miedzianego o średnicy 2,5 mm, bok kwadratów o długości 10,5 cm, do tego dodałem reflektor z płyty wiórowej z przyklejoną folią aluminiową (taką do wypieków ;-)) w odległości 5 cm od anteny. Reflektor jest większy od anteny i wystaje z każdej strony anteny na jakieś 5 cm. Antena wisi tuż nad kominem (jakieś 12 m nad ziemią).
    Pierwsze próby wykonałem bez wzmacniacza - antena odbierała niektóre programy, ale bardzo słabo - pikseloza, szarpanie.
    Następnie dodałem wzmacniacz o wzmocnieniu 20 dB typu APL-107e (polski wzmacniacz przelotowy) przy telewizorze, bo nie chciało mi się lecieć na dach ;-) . Ku mojemu zdumieniu zacząłem odbierać wszystko co było możliwe do odebrania...
    MUX1, MUX2, MUX3, MUX8, MUX-TVS oraz jakieś mux-y z innych nadajników (nie z Kosztowy). Odbiór na wszystkich kanałach z siłą 95-100% i jakością 55-100% w zależności od kanału (MUX-a).
    Antena BiQuad w takim wykonaniu jak opisałem kosztowała mnie tyle co wzmacniacz, czyli 18 zł.
    Polecam tę antenę wszystkim, którzy mają problemy z odbiorem. Myślę, że w moim przypadku najgorszym czynnikiem w odbiorze są zakłócenia oraz przeszkody na drodze sygnału. Ta antena ma (z reflektorem) bardzo duży stosunek odbioru przód/tył oraz dosyć szeroki kąt odbioru ok 45 stopni w poziomie i w pionie, co powoduje, że odbiera też odbicia sygnału, zysk anteny wg różnych źródeł wynosi ok 11 dB.
    Po wielu rozczarowaniach z różnymi antenami mogę powiedzieć, że ta antena to rewelacja i bije na łeb wszystkie inne - prosta konstrukcja do wykonania przez każdego.
    Gorąco polecam i pozdrawiam wszystkich.
    januszjh
    Poziom 17  
    Czy są fabryczne anteny Double BiQuad DVB-T bez wzmacniacza? Jaki mają zysk energetyczny? Wzmacniacz prawie zawsze pogarsza jakość sygnału DVB-T (zniekształcenia liniowe rozmywają konstelacje). Do 1-2 odbiorników kompletnie nie ma sensu.