Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena DVB-T USB V2 (BiQuad)

Plemnik 07 Mar 2013 14:54 76530 52
Computer Controls
 • Antena DVB-T USB V2 (BiQuad)

  Mieszkam prawie w centrum Szczecina, ale mój blok znajduje się w dołku i miałem problem z dobrym odbiorem telewizji naziemnej. Dystans do nadajnika do około 7,2 km. Poszukałem, poczytałem i znalazłem projekt taniej i prostej anteny. Koszt wykonania samej anteny to około 15 zł (bez Tunera DVB-T na USB). Jest to prosty BiQuad, bez reflektora (bo nie miałem z czego go wykonać). Antena spisuje się bardzo dobrze - MUX-1 i MUX-2 bardzo ładnie, MUX-3 niestety ma nadal za słaby sygnał (10 kW).

  Antena jest wyliczona na 690 MHz. Jest to około 2/3 szerokości pasma. Daje nam to bok kwadratu długości około 105 mm. Użyłem tego kalkulatora

  Obecnie antena jest wersji V2, ale nadal jest co nieco do poprawienia. Poniżej przestawiam V1 oraz modyfikację do V2

  Wersja pierwsza - V1
  Wykorzystane materiały to:
  - miedziany drut długości około 1 metra
  - puszka natynkowa
  - kabel ze starej anteny teleskopowej  1. Odlutowałem stary kabel. Oryginalny projekt zakładał wykorzystanie zwykłego kabla antenowego. Niestety antena miała być za oknem a kabel musiał się zmieścić po nim. Przy okazji koszt się zmniejszył. Ostatecznie kabel okazał się słabym punktem konstrukcji, ale o tym później).

  Antena DVB-T USB V2 (BiQuad) Antena DVB-T USB V2 (BiQuad)

  2. Wyprostowany i obrany drut miedziany (ok. 2 mm średnicy). Na zdjęciu widać wydrukowany "wzornik", niestety był w złej skali, ale obyło się bez niego.

  Antena DVB-T USB V2 (BiQuad)

  3. Z użyciem dwóch par kombinerek oraz miarki podginałem drut.

  Antena DVB-T USB V2 (BiQuad)

  4. Wyrównanie konstrukcji, aby uzyskać najlepsze parametry. Można zauważyć, że drut w miejscu łączenia nakłada się na siebie. Jest to celowe, aby ułatwić jego lutowanie.

  Antena DVB-T USB V2 (BiQuad)

  5. Przymiarka do puszki natynkowej.

  Antena DVB-T USB V2 (BiQuad) Antena DVB-T USB V2 (BiQuad)

  6. Wprowadzenie kabla (na kablu zawiązałem supeł który będzie widoczny na następnych zdjęciach)

  Antena DVB-T USB V2 (BiQuad)

  7. Lutowanie - drut lutowałem w puszcze, aby był on stabilny.

  Antena DVB-T USB V2 (BiQuad) Antena DVB-T USB V2 (BiQuad)

  8. Gotowa antena umieszczona za oknem

  Antena DVB-T USB V2 (BiQuad)

  Sygnał się poprawił, w końcu mogę oglądać TVP1 HD (wcześniej mijało się to z celem). Do anteny mam podpięty zwykły kabel antenowy dł. ok. 3 m i co ciekawe bez niego jest problem z obiorem. Dodam jeszcze, że antena jest podpięta do tunera USB NotOnlyTV LV5TQUBE.

  Okazało się, że użyty przeze mnie "stary kabel" jest słabo ekranowany. W planach miałem użycie porządnego koncetrynka wraz takim łącznikiem. Niestety taki łącznik powoduje również straty sygnału i generuje koszta. Przypadkiem natknołem się na test anteny DVB-T UFO na USB. Postanowiłem wykorzystać takie rozwiązanie i umieścić tuner w puszce. Miało to na celu pozbycie się słabo ekranowanego koncetryka oraz pozbycie się zwykłego, sztywnego koncetryka, który musiałem mieć podpięty. Dodatkowo sztywność tego kabla kilkukrotnie "otwierała" mi obudowę tunera i w końcu bym go uszkodził.

  Dodam jeszcze, że testowałem antenę na telewizorze z wbudowanym tunerem DVB-T, wynikiem była całkowita płynność obrazu (100% jakości).

  Wersja druga - V2
  Do modyfikacji użyłem:
  - gniazda USB odlutowanego z uszkodzonego odtwarzacza MP3
  - stary kabel 1xUSB (całkiem pożądny, gruby, pochodz z obudowy HDD)
  - kabla koncentrycznego RG-174 z oryginalnej antenki (pomimo, iż jest cienki to bardzo dobrze wykonany i dobrze ekranowany)
  - tuner DVB-T USB NotOnlyTV LV5TQUBE

  9. Gniazdo USB

  Antena DVB-T USB V2 (BiQuad)

  10. Kabel RG-174 z oryginalnej antenki. Postanowiłem wykorzystać ów kabel ze względu, że nie zmieściłbym zwykłego koncetryka wraz z adapterem w puszcze (drugie zdjęcie). Kupienie wtyku MCX oraz kabla do niego nie kalkulowało mi się.

  Antena DVB-T USB V2 (BiQuad) Antena DVB-T USB V2 (BiQuad)

  11. Lutowanie koncetryka oraz USB

  Antena DVB-T USB V2 (BiQuad) Antena DVB-T USB V2 (BiQuad)

  Efekt modyfikacji:
  - poprawił się sygnał, nie ma już tak dużych start sygnału; teraz antena znajduje się wew. pomieszczenia, a mimo to sygnał jest bardzo dobry; kabel USB przekazuje sygnał cyfrowy dzięki czemu nie ma on tak dużego wpływu na jakośc odbioru.
  - miększy przez co wygodniejszy kabel USB
  - tuner jest mniej podatny na uszkodzenia

  Antena DVB-T USB V2 (BiQuad)

  Co ciekawe po zamknięciu puszki pilot nadal działa, topornie ale działa. W planach jest zrobienie otworu, aby polepszyć jego działanie.

  Zrobiłem błąd przy lutowaniu kabla USB... nie wiedziałem co zrobić z ekranem, więc nic z nim nie zrobiłem. W wolnej chwili przylutuje go do obudowy gniazda USB.

  Zastanawiam się jeszcze na skróceniem koncetryka do min. ale po przejściach z poprzednim kablem ("stary kabel") bałem się to robić. Proszę znawców o wypowiedź na ten temat.
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Plemnik
  Level 10  
  Offline 
  Plemnik wrote 14 posts with rating 17, helped 0 times. Live in city Szczecin. Been with us since 2009 year.
 • Computer Controls
 • #2
  piotr3q
  Level 11  
  Tą antenę masz skierowana na nadajnik?
  Masz jakieś przeszkody po drodze (wysokie budynki itp.)?
  Odległość 7,2km od nadajnika to żadna odległość.
  Ja na takiej antenie miałem siłę sygnału na poziomie 90% i jakość 100% z odległości jakiś 25km więc trochę dziwne, że coś jeszcze masz nie tak.
 • #3
  narasta
  Level 21  
  Montaż urządzenia USB na zewnątrz? Porażka. Po tygodniu mrozu/deszczu pożegnasz się z odbiornikiem DVBT... Już pomijam fakt, ze Ci to wszytko zaśniedzieje/utleni.

  Trochę chyba nie przemyślałeś swojego "projektu".

  Przepraszam autora za te słowa, ale uwinięcie druta w kształt anteny to żaden wyczyn...

  Jak przeglądam niektóre projekty DIY na elektrodzie, aż mi wstyd, ze ludzie mają się za elektroników.
 • #4
  Mamut
  Level 18  
  Odnośnie MUX3 (kanał 49) w Szczecinie - problemem nie jest mała moc. Problemem jest analogowy Polsat, dosłownie na kanale obok (48) nadający z mocą 600 kW. Sytuacja powinna się wyjaśnić już 19 marca:)
 • #5
  bmserwis
  Level 36  
  Ja natomiast daję duży minus za brak jakichkolwiek obliczeń, idźmy dalej tym tropem to następny będzie projekt deski klozetowej do wiejskiej sławojki. Projekt bez sensu zarówno pod względem zastosowanych rozwiązań jak i wykonania (niechlujne). Lepszy efekt uzyskałbym stosując zwykłą pętle z drutu miedzianego (a na pewno porównywalny).
 • #6
  galica7
  Level 26  
  Jak jest ze wzmacniaczami antenowymi w takich konstrukcjach ??
 • #7
  21mateuszek
  Level 12  
  Jaką grubość ma zastosowany drut? Ewentualnie jaka grubość jest optymalna?
 • Computer Controls
 • #8
  Xaveri
  Level 17  
  Ta konstrukcja to gwałt na moim poczuciu estetyki ;)

  Po pierwsze za pętlą BiQuad'a w obliczonej odległości powinien znajdować się ekran - może być z arkusza laminatu lub blachy aluminiowej nawet...
  Po drugie, po kiego groma w puszce te zwoje kabla koncentrycznego = straty sygnału.
  Po trzecie dobrze jest zastosować drut srebrzony...
 • #9
  Li[M]aK
  Level 10  
  Z tego co widzę RG-174 ma impedancje 50ohm wiec nie za bardzo nadaje się jako kabel antenowy do TV. Z racji niedopasowania odbicia są dosyć duże co dodatkowo tłumi sygnał, proponował bym go skrócić, a najlepiej wymienić na coś porządnego 75ohm powinno to dodatkowo poprawić sytuację.
 • #10
  Martin94
  Level 13  
  Przy takiej odległości od nadajnika to można TV oglądać na "widelcu" w gnieździe anteny jeżeli nie ma przeszkód większych niż roślinność.
  A co do projektu to jak ktoś wyżej wspomniał nie dość że kabel 50ohm to jeszcze zwinięte kilka metrów w puszce. Dodatkowo (mogę się mylić) czy aby nie trzeba tu stosować symetyzatora antenowego?
 • #11
  dj_volt
  Level 24  
  Dwa tygodnie temu podczas pewnej imprezy targowej (na której mało co się działo):
  Mój szef pyta "może zrobimy sobie DVB-T?" Odpowiadam "nie chce mi się włazić na maszt (element stoiska, ze stosowną anteną)". Po chwili namysłu wyciągnąłem z kartonu wzmacniacz "dopuszkowy" 30dB, podłączyłem krosówką do... masztu - niesymetrycznie, po prostu jako jedno ramię dipola. Następnie separator i zasilacz i miernik. Wynik: około 60dBuV :) Podłączyłem tuner, monitor i już się nie nudziliśmy :) Odległość do nadajnika jakieś 35km.
  Coś nie tak z Twoją anteną - z odległości 7km to na kilkunasto centymetrowym drucie "jedynkęHD" odbierzesz :)
 • #12
  Plemnik
  Level 10  
  Dziękuje za komentarze. Chciałbym odpowiedzieć na kilka wypowiedzi.

  Przede wszystkim, wiem że "projekt" nie jest szczytowym osiągnięciem, czymś nadzwyczajnym, ale dobrą alternatywą dla anten za 20-50 zł które nie nadają się do niczego.

  @narasta, po pierwsze nie uważam się za elektronika. Po drugie antena w obecnej formie znajduje się wew. więc to nie problem (pisałem o tym).

  @piotr3q, wiem że odległość nie jest duża, a mimo to miałem problemy wcześniej. Co ciekawe w ścisłym centrum gdzie jest kawałek dalej do nadajnika odbiera to lepiej. Więc może moja lokalizacja jest nie najlepsza. Mieszkam w "dołku" a na swojej drodze mam osiedla.

  @bmserwis, "wykonałem" potrzebne obliczenia, a właściwie wykonał je kalkulator, który podlinkowałem oraz napisałem, że podstawą do ich wykonania była częstotliwość 690 MHz

  @21mateuszek, grubość drutu to 2 mm (również o tym pisałem), według obliczeń powinna wynosić 3,21 mm, ale tylko taki drut dostałem.

  @Xaveri, na końcu postu napisałem dlaczego tak zrobiłem i dziękuje za komentarz, skrócę go. Co do ekranu tak jak pisałem, antena była robiona w miarę po kosztach, a nie mam na stanie nic do zrobienia reflektora.

  @Li[M]aK, przyznam nie wziąłem tego pod uwagę. Czy mógłbyś zaproponować coś konkretnego, chodzi o to abym mógł to bez problemu podpiąć pod złącze MCX?

  Podsumowując... wiem, że na elektrodzie ludzie prezentują bardziej ambitne projekty. Nie zamieściłem tego projektu, aby wprowadzić kogokolwiek w zachwyt. Poszukałem wcześniej na elektrodzie czy jest zamieszczony projekt taniej i łatwej do wykonania anteny pod DVB-T, która będzie się sprawdzać i nie znalazłem takiego. A że ostatnio temat DVB-T jest popularny i widzę jak ludzie kupują "badziewne" anteny za 20-50 zł pomyślałem, że może się komuś przydać.

  Jednakże dziękuje za wszystkie komentarze.

  Edit: @dj_volt, antena jest w porządku, tak jak pisałem moja lokalizacja nie jest najwidoczniej najlepsza.
 • #13
  adria5n
  Level 14  
  A jak niewiem gdzie jest nadajnik to co?
 • #14
  Plemnik
  Level 10  
  @adria5n, http://www.dvbtmap.eu/mapdistance.html - mapa, po prawo wybierasz nadajnik, klikasz 2x na mapie w miejscu zamieszkania i klikając na zieloną strzałkę masz podaną odległość.

  Edit:
  @Mamut, skąd wiozłeś informacje o tym nadajniku polsatu? Z tego co wiem jest nadajnik na kominie WISKORD o mocy 10 kW na kanale 55.

  Edit:
  Dodam jeszcze coś o odległości. W drugim pokoju stoi telewizor z wbudowanym tunerem z anteną za około 25 zł. Jest to nieporozumienie, mimo małej odległości przy jednym ustawieniu anteny nie da się oglądać płynie MUX-1 i MUX-2, trzeba przestawić antenę. Więc opcja "anteny z samego drucika" odpada. Co by nie było inni internauci którzy wykonali podobny projekt pisali, że dzięki tej antenie odbierają płynie sygnał nawet z około 40 km, więc myślę że sama konstrukcja nie jest taka zła.
 • #15
  adria5n
  Level 14  
  dzięki wyszło że 16 km Ruda Śląska(Nowy Bytom) -Katowice to jak taką antenę wykonać dziękuję za pomoc
 • #17
  offca358
  Level 17  
  Lepiej było użyć drutu mosiężnego, 3mm. Nie będzie się tak strasznie utleniał, jest sztywniejszy i dłużej by wytrzymał. Co do ekranu za BiQuadem, to na cele WiFi jest potrzebny, ale na to pasmo i poniżej dziesięciu kilometrów od nadajnika, ekran jest rzeczą zbędną. Przecież taki sygnał można odpierać na przysłowiowym kawałku druta (dwa MUX-y na 100kW i trzeci na 10).
  Zrobiony przeze mnie BiQuad z Lublina odbiera Piaski (25 km, 100kW) i Raabego (7 km, 0,7 kW) siłą 80-90%, z jakością 90-100% na telewizorze z wbudowanym DVB-T, a u kumpla druga bliźniaczka działa w laptopie na tunerze USB. Powstydziłem się wrzucać go na elektrodę, bo musiałem lutować pręty mikro palnikiem, i trochę mi się nadpaliła izolacja od kabla antenowego.
  Kabel antenowy mam z miedzianym oplotem.
 • #18
  maxxim
  Level 15  
  adria5n wrote:
  dzięki wyszło że 16 km Ruda Śląska(Nowy Bytom) -Katowice to jak taką antenę wykonać dziękuję za pomoc


  Przy pisaniu postów używaj przycisku "pisownia". Człowiek przez minutę kombinuje o co chodzi .
  Wracając do tematu - nie przejmuj się wpisami typu " zaniżasz poziom elektrody ". Zapomniał wół jak cielęciem był . Naucz się jednej rzeczy ( zwłaszcza w "radiowni") - staranność wykonania na każdym etapie . Suma "glutów" zawsze w finale daje popalić .Może to zabrzmi śmiesznie , ale przeczytaj : Zdzisław Bieńkowski - "Poradnik Ultrakrótkofalowca" . Jest w sieci w pdf.
  Ja tak kiedyś zrobiłem , i naprawdę psychicznie jestem zdrowszy ;)
 • #19
  chrystin7
  Level 11  
  Za dużo w tym wszystkim filozofii,najprostsza antena odbiorcza na środek pasma TV UHF to kółko o średnicy ok 23 cm.Przylutować to na wejście dobrze ekranowanego niskoszumnego wzmacniacza antenowego.Najlepiej w miastach pracują wzmacniacze jednostopniowe.Kółko czyli dipol zrobiłem ostatnio z kawałka cewki rozmagnesowującej od kineskopu 20 calowego.Trzeba oskrobać z emalii na długości ok 5mm wszystkie druty z dwóch stron tak zrobionego kółka i razem zlutować a następnie przylutować do zacisków wejściowych wzmacniacza czyli na wejście symetryzatora.Najepiej ustawić antenę na najsilniejszy odbiór TV analogowej bez względu na odbicia.Good luck!
 • #20
  Plemnik
  Level 10  
  adria5n wrote:
  dzięki wyszło że 16 km Ruda Śląska(Nowy Bytom) -Katowice to jak taką antenę wykonać dziękuję za pomoc
  Cały pierwszy post jest o tym jak taką antenkę wykonać. Jest w nim również link do kalkulatora, który liczy wymiary, więc nie widzę sensu liczyć tego ręcznie. Zresztą w pierwszym poście jest podana długość boku kwadratu dla częstotliwości 690 MHz, która powinna być w mirę uniwersalna. Oczywiście jeśli ktoś uważa, że inna będzie odpowiedniejsza to nikomu nie bronię... ba mogę się mylić.

  @maxxim, dziękuję na pewno przeczytam.
 • #21
  tacman
  Level 16  
  Może się mylę, ale zwkła 3-4 elementy Yagi z samym symetryzatorem i kablem 75ohm zamiast 50ohm załatwiła by sprawę → nawet na 3 TV.
 • #22
  marek1846
  Level 14  
  piotr3q wrote:
  Tą antenę masz skierowana na nadajnik?
  Masz jakieś przeszkody po drodze (wysokie budynki itp.)?
  Odległość 7,2km od nadajnika to żadna odległość.
  Ja na takiej antenie miałem siłę sygnału na poziomie 90% i jakość 100% z odległości jakiś 25km więc trochę dziwne, że coś jeszcze masz nie tak.

  W pierwszym zdaniu, autor opisuje dokładnie gdzie.
  Też miałem problem z odbiorem, też skorzystałem z tego samego kalkulatora i teraz mam antenę pokojową. Dwa MUX-y z jednego masztu trzeci pod kątem prostym w stosunku do nich. Sygnał z odbicia, bo tylko taki w gęstej, miejskiej zabudowie.
  Warto zamieszczać takie projekty, bo warto zaoszczędzić około 100zł.
 • #23
  SP5ANJ
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Witam.

  Plemnik wrote:
  - gniazda USB odlutowanego z uszkodzonego odtwarzacza MP3
  - stary kabel 1xUSB (całkiem pożądny, gruby, pochodz z obudowy HDD)
  - kabla koncentrycznego RG-174 z oryginalnej antenki (pomimo, iż jest cienki to bardzo dobrze wykonany i dobrze ekranowany)
  - tuner DVB-T USB NotOnlyTV LV5TQUBE

  Kabel RG-174 nie nadaje się już na częstotliwość pracy powyżej 50 MHz a gdzie dopiero na 700 MHz.

  RG-174 to kabel montażowy.
  RG-174 ma tłumienie około -90dB na 700 MHz przy 100 metrach.
  Jak łatwo wyliczyć ten krążek kabelka w puszce (około 2m) to tracisz w nim już 1,8dB + długość do podlutowania (1,5dB) i na jego wyjściu jest już 3,3dB strat.

  Anteny ramowe typu Kwadrat (Quad) w wolnej przestrzeni mają inną impedancję (oporność falowa) niż przy zbliżeniu do reflektora (ściany z blachy, której brakuje).
  Kalkulator z tego linku niestety nie przelicza współczynnik k (k to współczynnik skrócenia dla każdego typu anteny, gdzie w tym przypadku k jest współczynnikiem wydłużenia).

  Sam fakt, że nadajnik 10kW z odległości 7km nie jest odbierany na Twoim tunerze USB to problem znany już od lat.
  Tunery USB to tak proste odbiorniki z tak wyżyłowaną czułością i bez żadnej selektywności, że aż dziw bierze, że one jeszcze wogóle coś tam odbierają i dekodują. :cry:

  Quote:
  Antena spisuje się bardzo dobrze - MUX-1 i MUX-2 bardzo ładnie, MUX-3 niestety ma nadal za słaby sygnał (10 kW).

  Myślę, że więcej podobnych opracowań, które wprowadzają w błąd user-ów, że taki wynalazek to cudo techniki lepsze od "wszystkiego" - nie będzie utrzymywane w tym dziale a i na tym Forum.


  Pozdrawiam.
 • #24
  marek1846
  Level 14  
  Teoretyczne rozważania przegrywają z praktyką. W przypadku lokalizacji takiej jak u autora(i u mnie), problem polega na tym, że jest bardzo dużo sygnałów odbitych, w dodatku na bardzo zbliżonym do siebie poziomie. Na pewno dużo łatwiej jest dobrać metodą prób i błędów taką antenkę, niż robić (zapłacić) teoretycznie lepsze anteny.
  Tym bardziej, że to rozwiązanie sprawdzone i stosowane, nie tylko we Polsce.
  Paradoksalnie im mniejsza moc nadajnika, tym łatwiej złapać odbity,stabilny sygnał. Wtedy rzeczywiście można odbierać DVB-T nawet na "widelcu", tyle, że polityka Emitela, to sieć nadajników o dużej mocy.
 • #26
  karel21
  Level 27  
  SP5ANJ wrote:
  Myślę, że więcej podobnych opracowań, które wprowadzają w błąd user-ów, że taki wynalazek to cudo techniki lepsze od "wszystkiego" - nie będzie utrzymywane w tym dziale a i na tym Forum.


  Myślę że sporo osób ma problem z odbiorem cyfrowej naziemnej,nie ma sensu wystawianie za okno trzy lub więcej elementowej anteny za okno w pobliżu nadajnika( np.brak balkonu), wtedy gdy większość budynków jest ocieplona i wiercenie otworów poprzez to ocieplenie mija się z celem(często brak zgody administratora na taki montaż). I o ile taka antena spełnia swoją funkcję(możliwość przyklejenia jej do elewacji,jeżeli pominiemy konieczność użycia radiatora, mała odległość od nadajnika), jest godna uwagi.
  Mieszkam w odległości prawie 30km. od przekażnika,wypróbowałem kilka anten kierunkowych oraz szerokopasmowych, teraz odbieram przy pomocy anteny podwójny trójkąt(czyli tej jak wyżej) zrobionej z folii aluminiowej naklejonej na sklejce,radiator to stelaż balkonu.
  Cytat moderatora:po prostu jeżeli ktoś ma sprawdzone konstrukcje,to wrzućcie te projekty ,może w jakimś osobnym temacie,ale na pewno wielu osobom się przydadzą.Jest wielu którzy posiadają kineskopy i nie chcą z nich zrezygnować, bez względu na powody.
 • #27
  elektryku5
  Level 39  
  Robiłem takie anteny za czasów analogowej, drut alu lub miedź, nieodpowiedni symetryzator, bo 300/75, w gorszych miejscach symetryzator z wzmacniaczem, wymiary dobrane doświadczalnie, mimo tak prowizorycznej roboty odbierała niektóre programy lepiej niż logarytmiczna.

  Dość dobra antena, tylko w trudnych warunkach lepiej z DVB-t sprawdziła się logarytmiczna, cóż różnie to z ustawianiem jest. (Inne moce nadajników z DVB-t i przewagę zyskała logarytmiczna, ale nawet na biquadzie da się nieźle odbierać.)

  Tak czytając ten temat pomyślałem sobie, że to tuner autora jest badziewny, no i ten kabel zawinięty w puszce...
 • #28
  hummer130
  Level 12  
  czy przypadkiem na biquadzie autora nie powinien być jakiś kondensatorek zastosowany... Na samych zdjęciach widać że zwarcie jak nie wiem co, chyba że się mylę; bo nie znam się aż tak bardzo.
 • #29
  elektryku5
  Level 39  
  Dla prądu stałego to zwarcie, ale już dla zmiennego o częstotliwości około 700MHz już nie. (To tak całkiem łopatologicznie.)
 • #30
  User removed account
  Level 1