
Mieszkam prawie w centrum Szczecina, ale mój blok znajduje się w dołku i miałem problem z dobrym odbiorem telewizji naziemnej. Dystans do nadajnika do około 7,2 km. Poszukałem, poczytałem i znalazłem projekt taniej i prostej anteny. Koszt wykonania samej anteny to około 15 zł (bez Tunera DVB-T na USB). Jest to prosty BiQuad, bez reflektora (bo nie miałem z czego go wykonać). Antena spisuje się bardzo dobrze - MUX-1 i MUX-2 bardzo ładnie, MUX-3 niestety ma nadal za słaby sygnał (10 kW).
Antena jest wyliczona na 690 MHz. Jest to około 2/3 szerokości pasma. Daje nam to bok kwadratu długości około 105 mm. Użyłem tego kalkulatora
Obecnie antena jest wersji V2, ale nadal jest co nieco do poprawienia. Poniżej przestawiam V1 oraz modyfikację do V2
Wersja pierwsza - V1
Wykorzystane materiały to:
- miedziany drut długości około 1 metra
- puszka natynkowa
- kabel ze starej anteny teleskopowej
1. Odlutowałem stary kabel. Oryginalny projekt zakładał wykorzystanie zwykłego kabla antenowego. Niestety antena miała być za oknem a kabel musiał się zmieścić po nim. Przy okazji koszt się zmniejszył. Ostatecznie kabel okazał się słabym punktem konstrukcji, ale o tym później).


2. Wyprostowany i obrany drut miedziany (ok. 2 mm średnicy). Na zdjęciu widać wydrukowany "wzornik", niestety był w złej skali, ale obyło się bez niego.

3. Z użyciem dwóch par kombinerek oraz miarki podginałem drut.

4. Wyrównanie konstrukcji, aby uzyskać najlepsze parametry. Można zauważyć, że drut w miejscu łączenia nakłada się na siebie. Jest to celowe, aby ułatwić jego lutowanie.

5. Przymiarka do puszki natynkowej.


6. Wprowadzenie kabla (na kablu zawiązałem supeł który będzie widoczny na następnych zdjęciach)

7. Lutowanie - drut lutowałem w puszcze, aby był on stabilny.


8. Gotowa antena umieszczona za oknem

Sygnał się poprawił, w końcu mogę oglądać TVP1 HD (wcześniej mijało się to z celem). Do anteny mam podpięty zwykły kabel antenowy dł. ok. 3 m i co ciekawe bez niego jest problem z obiorem. Dodam jeszcze, że antena jest podpięta do tunera USB NotOnlyTV LV5TQUBE.
Okazało się, że użyty przeze mnie "stary kabel" jest słabo ekranowany. W planach miałem użycie porządnego koncetrynka wraz takim łącznikiem. Niestety taki łącznik powoduje również straty sygnału i generuje koszta. Przypadkiem natknołem się na test anteny DVB-T UFO na USB. Postanowiłem wykorzystać takie rozwiązanie i umieścić tuner w puszce. Miało to na celu pozbycie się słabo ekranowanego koncetryka oraz pozbycie się zwykłego, sztywnego koncetryka, który musiałem mieć podpięty. Dodatkowo sztywność tego kabla kilkukrotnie "otwierała" mi obudowę tunera i w końcu bym go uszkodził.
Dodam jeszcze, że testowałem antenę na telewizorze z wbudowanym tunerem DVB-T, wynikiem była całkowita płynność obrazu (100% jakości).
Wersja druga - V2
Do modyfikacji użyłem:
- gniazda USB odlutowanego z uszkodzonego odtwarzacza MP3
- stary kabel 1xUSB (całkiem pożądny, gruby, pochodz z obudowy HDD)
- kabla koncentrycznego RG-174 z oryginalnej antenki (pomimo, iż jest cienki to bardzo dobrze wykonany i dobrze ekranowany)
- tuner DVB-T USB NotOnlyTV LV5TQUBE
9. Gniazdo USB

10. Kabel RG-174 z oryginalnej antenki. Postanowiłem wykorzystać ów kabel ze względu, że nie zmieściłbym zwykłego koncetryka wraz z adapterem w puszcze (drugie zdjęcie). Kupienie wtyku MCX oraz kabla do niego nie kalkulowało mi się.


11. Lutowanie koncetryka oraz USB


Efekt modyfikacji:
- poprawił się sygnał, nie ma już tak dużych start sygnału; teraz antena znajduje się wew. pomieszczenia, a mimo to sygnał jest bardzo dobry; kabel USB przekazuje sygnał cyfrowy dzięki czemu nie ma on tak dużego wpływu na jakośc odbioru.
- miększy przez co wygodniejszy kabel USB
- tuner jest mniej podatny na uszkodzenia

Co ciekawe po zamknięciu puszki pilot nadal działa, topornie ale działa. W planach jest zrobienie otworu, aby polepszyć jego działanie.
Zrobiłem błąd przy lutowaniu kabla USB... nie wiedziałem co zrobić z ekranem, więc nic z nim nie zrobiłem. W wolnej chwili przylutuje go do obudowy gniazda USB.
Zastanawiam się jeszcze na skróceniem koncetryka do min. ale po przejściach z poprzednim kablem ("stary kabel") bałem się to robić. Proszę znawców o wypowiedź na ten temat.