Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Taśma Magnetofonowa/Szpulowa - Zapis danych z komputera.

prlunitra 07 Mar 2013 15:37 4257 20
    prlunitra
    Level 16  
    Witam. Chciałbym się zapytać czy dało by radę nagrać (dla testu) plik z komputera na taśmę magnetofonową/szpulową. Kiedyś komputery typu Amiga/Atari korzystały oprócz z dyskietki takiego właśnie zapisu na taśmach (zazwyczaj to były gry). I czy właśnie dało by radę jakimś programem przetworzyć jakąś aplikację na plik dźwiękowy który będzie zapisany na kasetę/szpulę. Oraz później rozkodowywany przez ten program z powrotem z pliku dźwiękowego na aplikację która była wcześniej zakodowana. Dało by radę coś takiego zrobić?
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    wieswas
    Level 33  
    Oczywiście, że można nagrać. I to nie trzeba danych zamieniać na postać dźwiękową. Wystarczy nagrać sygnał w postaci fali prostokątnej.
    Odtwarzając taką kasetę słychać to jako brzęczący dźwięk.
    Trzeba go jednak programowo przygotować. Taka fala prostokątna musi mieć znaczniki synchronizacji bajtów, nagłówek i sumy kontrolne. To realizuje się programowo. Poczytaj na stronach retro o komputerach 8-bitowych. Są tam algorytmy programów które to realizują.
    W późniejszych latach, gdy pojawiły się już PC a magnetowidy stały się popularne, były też rozwiązania zewnętrznej pamięci komputera na taśmie magnetowidowej.
    Duża szybkość o ogromna pojemność. Ale obecnie za 20 PLN można kupić pendriva lub czytnik kart pamięci i mieć 100 razy lepszą pamięć zewnętrzną.
    prlunitra
    Level 16  
    Poczytałem, popatrzyłem, lecz jedynie znajdywałem rozwiązania dla comodore:/. GoldWave (taki program znalazłem) gdy do niego wstawię jakiś plik exe, przekształca go na dźwięk O_o. Lecz wątpię żeby się nadawał do tego celu, bo nie można w drugą stronę. Odtworzyć pliku dźwiękowego i zapisać go jako.exe,.bin czy jaki tam był w pierwotnej wersji:/ Więc, jest gdzieś możliwość zdobyć taki program który by to uczynił? (zapis<-->odczyt) ?

Dodano po 58 [minuty]:

Wpadłem jeszcze na taki pomysł że: Skoro stacja dyskietek zapisuje dane głowicą magnetyczną na magnetycznym dysku, to czy jakby przerobić zapis w takiej stacji dyskietek żeby głowica zapisywała na kasecie ? Miało by to w stanie działać?
    wieswas
    Level 33  
    Taki zapis bezpośredni ciągu bitów na taśmie magnetofonowej a następnie jego bezbłędny odczyt jest niemożliwy.
    Wystarczy przekłamanie jednego bitu i reszta odczytu się rozsynchronizuje (będzie błędnie interpretowana). Ani na twardym dysku, ani na dyskietce, ani na płytach CD i DVD tak się nie zapisuje chociaż precyzja tych nośników jest znacznie większa niż magnetofonu.
    Chociaż na pozór wydaje się to możliwe to ilość błędów jest na tyle duża, że dane muszą być najpierw odpowiednio przepakowane i muszą mieć sumy kontrolne oraz bity nadwyżkowe, aby po stwierdzeniu błędu sumy kontrolnej komputer potrafiłby odtworzyć prawidłową wartość przekłamanego bajtu.
    W komputerze 8-bitowym COBRA (a także i innych 8-bitowcach) dodatkowo ciąg bajtów był dzielony na bloki zawierające adres względny w pliku.
    Wówczas po wyczytaniu całego pliku z kasety do pamięci bloki, które udało się odczytać bezbłędnie lub udało się naprawić za pomocą bitów nadwyżkowych i sumy kontrolnej były umieszczone w pamięci zaś bloki, których nie dało się naprawić były zapełnione zerami. Można było ponownie wczytać dane od wybranego fragmentu taśmy magnetofonowej ponownie licząc na prawidłowy odczyt. Wówczas pamięć została uzupełniona doczytaną zawartością.
    To było możliwe, dzięki tym dodatkowym informacjom nagranym na taśmie o położeniu danego bloku danych w pliku.
    prlunitra
    Level 16  
    Czyli bardziej w skrócie było by możliwe czy nie?
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    prlunitra wrote:
    Wpadłem jeszcze na taki pomysł że: Skoro stacja dyskietek zapisuje dane głowicą magnetyczną na magnetycznym dysku, to czy jakby przerobić zapis w takiej stacji dyskietek żeby głowica zapisywała na kasecie ? Miało by to w stanie działać?

Mam przenieść Twój temat do działu Na Wesoło?

prlunitra wrote:
    Czyli bardziej w skrócie było by możliwe czy nie?

Jeżeli pytasz o zapis programów (ogólnie: informacji cyfrowych) na taśmie magnetofonowej przy pomocy magnetofonu, to już Ci napisano, że jest to możliwe.
    prlunitra
    Level 16  
    Quote:
    Jeżeli pytasz o zapis programów (ogólnie: informacji cyfrowych) na taśmie magnetofonowej przy pomocy magnetofonu, to już Ci napisano, że jest to możliwe.
    Ale mi chodziło czy taki zapis jak powiedziałem, żeby przerobić układ nagrywania stacji dyskietek zamiast krążka magnetycznego, wstawić kasetę, a głowicę która zapisuje zamienić na głowicę nagrywającą dla kasek (odczyt/zapis), ale widzę że to raczej byłby głupi pomysł, to wolę nie ciągnąc mojej "fanytastycznej' myśli dalej. Więc skoro można (jak wszyscy wiemy) zapisać na taśmie, to jakiego programu użyć do tego, by program np .exe zapisać jako plik dźwiękowy, i potem go z powrotem przerobić na exe.
    PeteSh
    Level 30  
    Największe gry na 8-bitowce zapisywane na taśmach magnetycznych miały ~32KB i taka gra wczytywała się ~20 minut.
    ps. poczytaj o streamerach.
    prlunitra
    Level 16  
    Ciągle krążymy w miejscu gdzie jest sama teoria, że tak można i wgl. Ale ja chcę w końcu dokonać takiego zapisu, a jak na razie to żadnych wskazówek co muszę zrobić/mieć żeby w końcu ruszyć z takim zapisem.
    jankolo
    prlunitra wrote:
    Ale mi chodziło czy taki zapis jak powiedziałem, żeby przerobić układ nagrywania stacji dyskietek zamiast krążka magnetycznego, wstawić kasetę, a głowicę która zapisuje zamienić na głowicę nagrywającą dla kasek (odczyt/zapis)

Zajrzaleś chociaż raz do wnętrza stacji dyskietek? A może chociaż popatrzyłeś na fotografie dostępne w Internecie?

prlunitra wrote:
    ale widzę że to raczej byłby głupi pomysł, to wolę nie ciągnąc mojej "fanytastycznej' myśli dalej.

"Głupi" to jest za mało powiedziane.

prlunitra wrote:
    Więc skoro można (jak wszyscy wiemy) zapisać na taśmie, to jakiego programu użyć do tego, by program np .exe zapisać jako plik dźwiękowy, i potem go z powrotem przerobić na exe.

Na przyklad napisanego przez siebie samego.

Poczytaj sobie na przykład to: http://www.brutman.com/Cassette_Waveforms/Cassette_Waveforms.html i podąż tym tropem.
    Karaczan
    Level 41  
    Poczytaj o emulatorach maszyn 8-bitowych i rzeczy z nimi związanymi.
    Np któryś emulator chyba C64 miał możliwość podpięcia magnetofonu do line in/line out i potrafił sobie odczytywać/zapisywać na kasetach.
    Z dzisiejszymi programami komputerowymi będzie to trudne, ale może jakiś plik .txt uda ci się zapisać i odtworzyć bezbłędnie.
    Jaki w ogóle jest sens tego twojego "eksperymentu"?

Starzy userzy powinni pamiętać audycje radiowe z programami/grami na ZX Spectrum.
    Normalnie w radiu puszczali "buczenia" i nagrywało się na taśmę, o dziwo to nawet działało czasami ;)
    iagre
    Level 35  
    Do zapisu na taśmie magnetofonowej nie możesz użyć sygnału który trafia do głowicy stacji dyskietek bo stacja dyskietek oprócz pliku zapisuje również jego nazwę, atrybuty, lokalizację na dyskietce itd.
    Pierwsze IBM PC XT z przed 30 lat miały magnetofon zamiast dysku twardego. Może łatwiej by ci było odnaleźć taki zabytek i wykorzystać go do tych eksperymentów.
    prlunitra
    Level 16  
    Eksperymentowanie z tym zapisem na taśmie chcę zrobić po to żeby zobaczyć jak to kiedyś się robiło, i dla własnego doświadczenia. Ale z programowaniem u mnie to kiepsko:/ Ledwo pliki .bat tworzę.
    Karaczan
    Level 41  
    Jak chcesz zobaczyć jak to się kiedyś robiło to skombinuj sobie jakieś ZX Spectrum, Atari, albo Commodore64 ew emulatory tych maszyn i udawaj że pliki są taśmą ;)
    Ogólnie nic fajnego, wgrywanie trwało wieki, bywały błędy odczytu, majstrowanie z ustawianiem głowic... Kto miał możliwość uciekał w dyskietki ;)
    Na PC to i tak uroku mieć nie będzie, według mnie strata czasu.
    prlunitra
    Level 16  
    A jak by po prostu zamieniać pliki np .exe na wav i bez nagrywania na taśmę z powrotem je przerobić na .exe (jeżeli to .exe było) ?
    wieswas
    Level 33  
    Zamieniając plik exe na wav i nagrywając oraz odczytując przez kartę dźwiękową następuje konwersja danych D/A oraz A/D. Żaden bajt nie wróci w swojej pierwotnej postaci. Zero szans na jakiekolwiek podobieństwo odczytanego pliku do oryginału.
    A jeżeli nagrywać nie przez kartę dźwiękową to po co ta cała konwersja ?
    Dla magnetofonu nie zrobi to żadnej różnicy. Nic w ten sposób się nie poprawi.
    jankolo
    prlunitra, zajrzałeś do linku, który Ci podałem, czy to było dla Ciebie zbyt męczące?
    prlunitra
    Level 16  
    Zajrzałem lecz wszystko jest po angielsku.
    janchar
    Level 13  
    Widać że kompletnie nie wiesz o co chodzi. Mowisz chcę to zrobić i na tym się kończy. Koledzy podsuwają ci źródła, a ty dalej po swojemu. To nie jest tylko podłączenie magnetofonu do komputera. Potrzebne jest jeszcze oprogramowanie, z którym ty jesteś jeszcze daleko w lesie. Program. Gold vawe nie do tego służy. Ńie będę się rozpisywał, gdyż widzę że kompletnie nie czyjesz tematu. Mam wrażenie, że chcesz użyć słoika do zapisania dzwięku. Polega to na tym że krzykniesz do słoika, a potem szybko zakrecić zakrędkę. Jak otworzysz to usłyszysz echo.
    Takie jest twoje podejscie do tematu.
    Tak jak powiedziałem, nie będę się rozpisywał, gdyż jesteś daleko w lesie i kompletnie nie czujesz tematu.
    Teraz dawka podstawowych informacji:
    Na początek pierwszy bajt z calego pliku musisz rozlożyć na poszczególne bity.
    Bit o wartosci 1 nadajesz piknięcie dzwieku lub jak wolniej to kilka piknięć, a bitowi 0 nie nadajesz.
    Gdy tak prześlesz pierwszy bit, to podobnie postępujesz z kolejnym.
    Gdy już cały bajt prześlesz to zabierasz się za kolejny i tak po kolei leca bajty.
    W taki sposób zrealizujesz transmisję. Teraz pora na protokół. Czyli sam fakt wydawania głosu już mamy. Przyszła pora na rozumienien słów.
    Czyli nagłówek, synchronizacja, dane, stop itd.
    Poszukaj w wikipedi tansmisje meczester, nie wiem jak to się pisze, transmisje rc5 i inne transmisje szeregowe. Jesteś młoody i nauczony, że wystarczy program wgrać i już. Poniekąd tak jest, gdyż inny program driver posłuży za część, którą można zrobić na elementach elektronicznych. To jednak zbyt daleko idące myśli. Zacznij od zrozumienia transmisci szeregowej, wzorując sie pilotem do telewizora na podczerwień. Może to ci przybliży rozwiązanie problemu.
    mikstu2
    Level 27  
    Czytając ten wątek przypominają mi się odległe czasy gdy kolega z pracy przewiózł mi z ówczesnej RFN ZX Spectrum. Jako monitora do niego używałem telewizor Libra, a jako pamięć zewnętrzną tani magnetofon kasetowy (było z tym dużo problemów). Były już dużo wygodniejsze stacje dysków, ale kosztowały horendalne pieniądze.
    Ale do tematu - nie bardzo rozumiem, dlaczego się katować zapisem programów komputerowych na magnetofon, w dobie zewnętrznych dysków twardych, pendrive'ów, płyt CD i DVD?
    Nie wierzę aby można było znaleźć gotowy program do tego, gdyż napisanie programu, który służyłby tylko pojedyńczym zapaleńcom, jest po prostu ekonomicznie nieopłacalne, no i pozbawione większego sensu.
    prlunitra
    Level 16  
    Faktycznie bzdurny mój pomysł. Zamykam temat.