Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolumny stereo DIY na STX - proszę o wskazówki

PawelMajda 07 Mar 2013 17:01 1719 5
  • #1 07 Mar 2013 17:01
    PawelMajda
    Poziom 14  

Witam,
    planuję zbudować kolumienki stereo do domu (max 500zł), ale nie wiem jak się do tego zabrać. Liczę, że ktoś, kto dokopie się do tego tematu, doradzi mi co i jak zrobić.

Kolumny mają grać w pokoju o powierzchni 10m2, nie jestem audiofilem, ale zależy mi na niskim zejściu i ciepłym brzmieniu. Miałem już Altusy 140, ale na swoje wymiary mnie nie zadowoliły - bas nie był najniższy, a góra szczypała w uszy. Średnie były niezłe (to piszę tak tylko żeby zobrazować).
    Przyszedł mi taki pomysł (podaję w ilości na jedną kolumnę):
    2x GDN-22-200-8-SC
    1x T.STX.4.1.200.8.F.P.PC
    (czy warto tam dorzucić 1x M.STX.4.1.100.8.F.S.MC?)

Czy to dobre zestawienie?
    I jeśli ktoś się na tym zna, mógłby mi pomóc zaprojektować obudowę do nich?

*Zaznaczam, że wolałbym, żeby kolumny były wąskie i wysokie.

Pozdrawiam

0 5
  • #2 08 Mar 2013 00:03
    dawid_d4
    Poziom 12  

pooglądaj na forum projekty na gdn20/80 Tonsila - jak uda ci się upolować jakieś używki tych przetworników to może się zmieścisz w budżecie...

zaraz rzucę okiem na te stx'y, ale dwie (w sumie cztery) ósemki w dziesięciu m.kw. to trochę sporo...
    I pytanie: jaki wzmacniacz? Czy masz jakieś materiały, np. płyty

------
    ech, jutro porobię symulację dla tych twoich stx'ów, padnięty strasznie jestem... ale chyba wyjdą niemałe obudowy jak dla dwóch tych basówek, ale mogę sie mylić
    Pytanie tylko jak by to grało: dość mieliniowe pasmo powyżej tym kHz, a dwoma ("break-up"?), a ta kopułka powinna być cięta nie niżej niż 2,9kHz, pozatym nie wiem jak z jej wytrzymałością mocową (będziesz słuchać głośno?)
    pozdr

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    (dj-MatyAS)

0
  • #3 08 Mar 2013 08:04
    Arkadyo
    Poziom 29  

Rany ileż można takich samych tematów wałkować w kółko. W uproszczeniu napisze, że te gdny 22 nie nadają się do 2 way tylko do 3 way. Jak chcesz budować 3 way na niskotonowych 8 ohm, które wymagają tak niskiego podziału jak te stxy to przygotuj 500 pln na same zwrotnice do nich.

0
  • #4 08 Mar 2013 16:49
    PawelMajda
    Poziom 14  

@Dawid
    Admin mi usunął plik który dołączyłem, było tam dodatkowe wyjaśnienie. Jak już, to będę budował 3way z wymienionym średniakiem. Wzmacniacz mam w miniwieży Schneider o mocy 2x30W, ale takiej prawdziwej mocy, nie fikcyjnej. W razie czego mam w domu Technics SU-V620 taty, mogę się z nim zamienić (on się nie zna na tym :d). Nie słucham bardzo głośno, poza tym w moim pokoju się za bardzo nie da :)

Co do zwrotnic - najpierw zrobię kolumnę, okresowo jakiś mały filterek na wysoko- i średniotonowca, potem zwrotnice wykona mi kumpel jak już będę miał te głośniki.

Płyty MDF kupię w tartaku, jeszcze mi przytną pod wymiar.

@Arkadyo
    przecież piszę, że ewentualnie 3way :)

Skoro uważacie, że ten projekt nie jest najlepszy, to co myślicie o połączeniu GDWK 9/80 i wspomnianego GDN 20/80?
    Nie mam wielkich wymagań, kuzyn miał 8Ohm 20cm Unitry jako niskośredni i nie było źle według mnie...
    Tego GDNa można dorwać za 100zł nowego na allegro.

I czy taki głośnik da wystarczająco dużo niskich częstotliwości w moim pokoju?

0
  • #5 08 Mar 2013 21:09
    dawid_d4
    Poziom 12  

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1031498.html
    prosz, tu masz projekt na tych głośnikach, może się przyda
    Dobrze by było zainwestować w dobrej jakości elementy do zbudowania zwrotnicy, jak zmieścisz się w budżecie pokuś się o kable OFC (z miedzi beztlenowej) byleby nie z allegro i bez przesadzania z grubością. Zrób kilka wzmocnień (np. połącz przeciwległe ścianki kilkoma |listwami|, bądź wąskimi kawałkami desek), uszczelnij wszystko i będziesz miał dobry sprzęcik w tej cenie

Ew. jak już wykonasz całość to pobaw się w strojenie na słuch - możesz spróbować osiągnąć niższe zejście wydłużając br

Moderowany przez dj-MatyAS:

3.3. Użytkownik zobowiązany jest niezwłocznie wykonać polecenia moderatora.
    Kolega widocznie nie miał dotychczas czasu na zapoznanie się z Regulaminem Forum, a w nim z p. 3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    Tydzień na zapoznanie się z zasadami poprawnej pisowni wystarczy?

0
  • #6 09 Mar 2013 12:11
    PawelMajda
    Poziom 14  

Dzięki, na pewno bardzo mi się przyda twoja rada :)

0