Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

z czego można odzyskać silnik PMSM

Luka58 07 Mar 2013 17:29 2082 4
 • #1 07 Mar 2013 17:29
  Luka58
  Poziom 9  

  Witam
  Poszukuje silnika pmsm do testów(praca dyplomowa-sterownik), nie mogę znaleźć za dużo informacji na temat gdzie można go kupić, lub z czego odzyskać(zależy mi na niskim koszcie), moc i parametry nie są aż tak istotne, myślę że 0,5kW było by już ok.
  będę wdzięczny za wszelkie informacje
  Pozdrawiam

  0 4
 • #2 09 Mar 2013 09:07
  kszumek
  Poziom 16  

  Witam
  Z odzyskiem będzie ciężko lepiej poczekać i kupić na
  znanym wszystkim portalu
  ja swój tak tanio kupiłem do zabawy jako uszkodzony
  wymieniłem tylko łożyska,
  raz widziałem też na pobliskim złomie
  tylko że chcieli jak za nowy :-)
  jaki masz temat pracy ?
  pozdrawiam

  0
 • #3 24 Mar 2013 08:11
  Luka58
  Poziom 9  

  Witam
  temat pracy jest dość ogólny "sterownik silnika PMSM".Dokładniej chodzi o regulację obrotów,momentu i wyświetlanie wszystkiego na lcd'ku,
  podobno pochodzi z jakiejś pralki przemysłowej, ale nie wiem ile jest w tym prawdy:-)
  Wiesz może jakie modele można spotkać na rynku? bo w opisach rzadko kto pisze o typie silnika,
  częściej opisują jakiś konkretny model z tabliczki znamionowej :/

  btw. dzięki za odpowiedź,nie wiem dlaczego na maila nie przyszło mi powiadomienie, stąd dopiero dzisiaj odpisuje

  0
 • #4 23 Kwi 2013 10:52
  noel200
  Poziom 23  

  Hej, z elektrycznego wspomagania kierownicy od toyoty pewnie by się nadawał. Ja ostatnio taki nabyłem i właśnie stałem przed problemem zrobienia sterownika do takiego silnika.

  0
 • #5 30 Lip 2014 10:41
  mr.gremlin
  Poziom 9  

  Witam,

  Silnik PMSM to silnik wzbudzany magnesami trwałymi. Tego typu silnik posiada uzwojenie stojana(3fazowe), natomiast na wirniku umieszczone są magnesy trwałe zwykle NdFe (rzadziej stosuje sie AlNiCo zw względu na ich łatwe rozmagnesowanie i uszkodzenie). Magnesu mogą być umieszczane w różny sposób na wirniku lub wewnątrz wirnika.
  Najczęściej można je teraz spotkać w pralkach domowych lub w układach gdzie wymagana jest precyzyjna zmiana położenia wirnika. Jeśli się nie mylę tego typu silniki występują w Gimballach :) Spoko urządzenie jesli do tego dołożymy copter-rc :D

  Jeśli chodzi o sterowanie to przede wszystkim wymaganę są tam czujniki hallotronowe lub enkoder. Fajnie by było zbudować taki układ na Xmega16 + LCD.
  Xmega ma niesamowite możliwości jeśli chodzi o sterowanie.
  Trzeba pamiętać że w silniku PMSM czyli permanent magnet synchronous motor uzyskujemy napięcia o charakterze sinusoidalnym !!!!! (dla BLDC są to napięcia zbliżone kształtem do trapezu).
  W silniku PMSM uzyskujemy bardzo duży moment elektromagnetyczny który uzależniony jest od parametrów magnesów zastosowanych w konstrukcji wirnika. Przy bardzo nie wielkim prądzie możemy uzyskać bardzo "silny" moment trzymający czyli można zrobić z SILNIKA PMSM silnik statyczny, który mógłby realizować funkcję obrotu wirnika o zadany kąt i zatrzymać się. Oczywiście wymaga to odopiedniego regulatora który korygował by to położenie podczas zatrzymania silnika (wirnik delikatnie by się poruszał - drgał).

  Powracając do tematu - silniki PMSM można jeszcze zbudować naklejając samemu na wirnik magnesy trwałe :) Chodź domowymi metodami bedzie to ciezkie zadanie poniewaz moze wtedy wystapić bardzo duży moment zaczepowy który jest nieporzadany w silnikach PMSM i dązy sie do jego minimalizacji poprzez zmianę magnesów np. zmiana jego wymiarów konstrukcyjnych, kształtu itp.

  0
  Szukaj w 5mln produktów