Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GeForce 8800GTX - Pieczenie?

Oximon 07 Mar 2013 18:30 1584 6
  • #1 07 Mar 2013 18:30
    Oximon
    Poziom 27  

Witam!

Wpadła mi dzisiaj w ręce niespodziewanie uszkodzona GeForce 8800GTX. Podobno najpierw zaczęła sypać artefaktami, a następnie odmówiła posłuszeństwa. Również podobno jakiś informatyk uznał nie widząc jej na oczy, iż padły pamięci. Jako iż dzisiaj jest u mnie, pomyślałem, że spróbuję ją reanimować. Zdjąłem chłodzenie, obejrzałem kartę. Wizualnie wszystko jest ok, nie ma poprzerywanych ścieżek, oderwanych elementów. Chłodzenie "obejmuje" rdzeń, pamięci i sekcję zasilania, na moje oko trójfazową. Zmieniłem pastę, zamontowałem chłodzenie. Włożyłem kartę do dwóch różnych komputerów. Karta robi się ciepła, obrazu brak (brak sygnału). Reaguje "na bodźce" poprawnie (po niepodłączeniu dodatkowych 2x6pin zasilania wydaje pisk). Wentylator się obraca. Ze zgromadzonych "danych" to byłoby na tyle.

Wyczytałem w internecie, że te karty cierpią na słabe luty, a objawia się to właśnie podobnie jak było w przypadku tej gpu. "Upieczenie" karty w piekarniku rzekomo pomaga, ale na jakiś czas. Są może jeszcze jakieś inne sposoby reanimacji tej karty?

Pozdrawiam!

0 6
  • Pomocny post
    #2 07 Mar 2013 18:35
    Kasek21
    Poziom 43  

Oximon napisał:
    Są może jeszcze jakieś inne sposoby reanimacji tej karty?

Jedyną normalną formą naprawy jest rebaling układu, który przy cenie tej karty jest nieopłacalny.

Po drugie karta może być już trwale uszkodzona.

0
  • Pomocny post
    #3 07 Mar 2013 21:16
    Pultan
    Poziom 30  

Co jak co ale piekarnik odradzam, oddaj ją komuś naprawdę kumatemu ze stacją hotair a jeszcze trochę pośmiga, taki zabieg wykonany prawidłowo a nie jak w 80% przypadków "na sztukę" przedłuży znacznie termin jej zgonu. Reballing jak już napisano wyżej - nieopłacalny w przypadku tej karty

0
  • #4 07 Mar 2013 22:16
    młody14
    Poziom 36  

Może i "pieczenie" jest odradzane, ale to zrobiłem z moją 8800GT i działa już dobry miesiąc (pełne obciążenie nie jest jej straszne) ! :) Nic nie wiesza, nie sypie artami, nie resetuje się. Jeśli wiesz jak to zrobić, to możesz spróbować, aczkolwiek jeśli nadal nie będzie działać, to nie miej do mnie pretensji :)

Moderowany przez jankolo:

Ostrzeżenie za szkodliwą poradę.

0
  • #5 08 Mar 2013 08:46
    Johny19811
    Poziom 16  

Oximon napisał:
    "Upieczenie" karty w piekarniku rzekomo pomaga, ale na jakiś czas. Są może jeszcze jakieś inne sposoby reanimacji tej karty?

Pozdrawiam!

Może gotowanie na wolnym ogniu. Nie wiem ale odradzam wszelkie ekstremalne zapędy.

0
  • Pomocny post
    #6 08 Mar 2013 10:38
    Dra98
    Poziom 41  

kozak69 napisał:
    jak porada może być szkodliwa skoro karta i tak nie działą?

Porada ma mieć na celu naprawę - po pierwsze nie szkodzić, czy jakoś tak - przedmiotu a nie dobicie. Uszkodzeniu - przeważnie - ulega GPU [niektóre całe serie są wadliwe] nie kulki i tylko wymiana ma sens ale to nieopłacalne, dlatego czasem różne rzeczy "pomagają" a to suszarka czy upieczenie, nawet wystarczy hotem na ~150 st ustawionym potraktować i też najczęściej "pomoże" choć lutów nie roztopi. Reballing najczęściej również na krótko pomaga - dlatego gwarancja wynosi 3-6 m-cy, chyba że z wymianą GPU to już dłużej.
    To nie są naprawy i usterka wraca najczęściej bardzo szybko chociaż czasem przez jakiś czas można sprzęt używać. Widziałem płytę PS3 "naprawianą" opalarką a'la youtube, dno, płyta na śmietnik.

0
  • #7 08 Mar 2013 14:43
    Oximon
    Poziom 27  

W takim wypadku nie ma sensu się w tym babrać. Jako iż jest ładna, poleży sobie na wystawie. Dziękuję za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam!

0