Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Acer Aspire 5552G - Czarny ekran monitora

07 Mar 2013 19:16 8058 13
 • Level 2  
  Cześć.

  Pojawił się następujący problem. Po włączeniu laptop działa normalnie jedynie przez 1-2 sekundy, słychać wiatraki, później cisza. Trochę próbowałem poczytać jednak nie dostałem jednoznacznej odpowiedzi, a i przyczyny w przypadku mojego laptopa się wykluczają. Ma niecały rok, przemęczany nie był. Wczoraj wieczorem wyłączony, a dziś z rana taki kwas. Świeci się tylko lampka świadcząca o działaniu komputera. Dioda dysku - brak objawów życia.
  Tak gwoli ścisłości parametry, które mogą być pomocne (?nie znam się na tym?)
  AMD Athlon ll X2 P340, Radeon HD 6650M

  Poza tym chciałbym wiedzieć co mogło spowodować usterkę i przygotować się trochę na spotkanie w serwisie, z którym niestety pewnie prędzej czy później będę mieć do czynienia.

  Proszę o pomoc

  Pozdrawiam
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • TermopastyTermopasty

 • IT specialist
  Jeśli masz gwarancje - skorzystaj z niej.
  Jak nie masz gwarancji - możesz spróbować wypiąć dysk, napęd i sprawdzić czy zmieni się zachowanie płyty. To samo możesz wykonać z ramem i procesorem.
  Jak masz na wierzchu baterię cmos lub zworkę resetującą bios - wykonaj reset (w instrukcji może być to opisane).
 • Level 10  
  Miałem ten sam problem, pomogło przeprogramowanie BIOS
 • Level 2  
  W serwisie powiedzieli mi że to płyta główna wydatek rzędu 320zł+ mnie nie satysfakcjonuje. Także będę próbować dalej, jeszcze 2 podobne diagnozy i będę musiał zdecydować się na wymianę... A jeśli chodzi o BIOS to jest możliwość dostania się do niego w przypadku kiedy nic nie wyświetla się na ekranie po włączeniu komputera?
 • TermopastyTermopasty
 • IT specialist
  Quote:
  W serwisie powiedzieli mi że to płyta główna wydatek rzędu 320zł+ mnie nie satysfakcjonuje.

  To, że usterka jest na płycie wiadomo było od początku. Radzę Koledze poszukać prawdziwego serwisu, a nie wymieniaczy płyt.
 • User removed account  
 • Level 13  
  miecho18 wrote:
  To, że usterka jest na płycie wiadomo było od początku. Radzę Koledze poszukać prawdziwego serwisu, a nie wymieniaczy płyt.

  Tu kolega dobrze ci radzi. Jeśli chodzi o bios to niestety ale najlepszym rozwiązaniem jest programator, czyli musisz wlutować kość. Spróbuj najpierw sam wyciągnąć ram, jeśli masz dwie kości włóż najpierw jedną sprawdź potem drugą.
 • Level 1  
  Witam, mam ten sam problem. Sprawdziłem matrycę, taśmy, grafikę i probowałem resetować bios lecz to nie pomogło. Za każdym razem jak wyłączę lapka na noc to rano nie chce się włączyć. Znalazłem gdzieś inf że ktoś kto miał podobny problem podgrzewał go, tzn. zatykał szczelnie wywiewy i tak go zostawiał na kilka minut i potem się włącza. Robie tak samo codziennie rano i ten sposób działa. Tylko teraz, czy wpływ na to ma temperatura czy może prędkość z jaką kręci się wiatrak. Zauważyłem, że jeżeli mocno go podgrzeje to wiatrak chodzi chyba na maxa i wtedy ładnie się laptop włącza. Jeżeli podgrzeje go trochę mniej, to wtedy chodzi troche wolniej i nie chce się włączyć. Nie mam pojęcia od czego to zależy.
 • Level 31  
  Wyżej wymienione objawy to książkowe zimne luty pod Grafiką lub jej uszkodzenie GPU do przelutowania ale najpierw diagnostyczne podgrzanie 200st.30 sek HotAirem

 • IT specialist
  xangel wrote:
  skąd wiadomo, że to grafa anie mostek północny?

  Bez diagnozy płyty nie wiadomo.

  xangel wrote:
  płyta kosztuje 320zł
  - porównaj gwarancję i sam zdecyduj.
  Bez diagnostyki trudno szacować koszty naprawy - mogą się znacznie różnić.
 • Level 32  
  Regenerowałem ~tydzień temu most północny w tym modelu. Nie pojąłem tematu gdy wyszło, że producent przylutował ten układ cyną SnPb! Sami nie panują nad żywotnością sprzętu. Zwykle wystarcza do końca gwarancji. Żenada...
 • Level 18  
  Quote:
  xangel napisał:
  płyta kosztuje 320zł

  sk1977 napisał:
  - porównaj gwarancję i sam zdecyduj.


  Zrozumiałem, że 320 kosztuje nowa. Wtedy cena byłaby OK.

  Za to weź pod uwagę, że na płycie masz 2 mostki AMD i grafę i do tego procek. Dziś zrobisz grafę, a za miesiąc będzie do roboty mostek północny i lipa.
  Procek od AMD też potrafi padać po katowaniu w takiej temperaturze...

  Więc gdybym miał do wyboru nową płytę za 320zł a wymianę układu, to bez wahania wybrałbym nową płytę...

  W tej chwili nie ma na alledrogo płyty do tego modelu, ale można z ciekawości napisać do Acera i zobaczyć ile kosztuje nowa.

 • IT specialist
  Od 300 PLN możesz kupić używaną płytę, z miesięczną lun 3 miesięczną gwarancją, i często po gwarancji wracasz do punktu wyjścia biedniejszy o cenę płyty... Dzięki temu mam płyty na części :) (czasem dostaje starą płytę na części i kupioną do naprawy lub odwrotnie - często taniej jest naprawić starą). Nowe płyty co najmniej 2 razy więcej i różnie bywa z gwarancją - zależy od sprzedawcy.

  Z moich doświadczeń - w tych płytach północe często tylko odklejają się (nie padają), a grafiki zdychają sporadycznie. Jak masz tester socketu szybko to sprawdzisz. Południa do wymiany to rzadkość. Cena naprawy może być niższa niż 450 - ale bez płyty "na stole" trudno szacować.