Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dekamatik M1 - Przepala się bezpiecznik 6,3A.

08 Mar 2013 12:12 1902 7
  • Poziom 10  
    Posiadam kotły Vertomat i Paromat z palnikami Weishaupt a steruje nim Dekamatik HK 4 i odpowiednio Dekamatik M1 i M2.

Od miesiąca, raz w tygodniu przepalał się bezpiecznik od Dekamatika M1 (Vertomat).

Dzisjaj za każdą wymianą sterownik gdy się uruchomi pracuje kilkanaście sekund, ale gdy załącza się palnik od razu przepala się bezpiecznik.
    Nie wiem czy kojarzyć to z palnikiem czy po prostu pojawia się większy prąd z innego powodu.

Na sterowniku HK 4 pojawia się komunikat o usterce: "2 żyłowa szyna bus element 4". Raz pojawił się element 5.

O co chodzi?
  • Poziom 15  
    Aby to zdiagnozować, to może wystarczy pomierzyć prądy na poszczególnych obwodach podpiętych to tego bezpiecznika ?
  • Poziom 38  
    Stawial bym na iskrownik lub pompe, bo oba ta urzadzenia wlaczaja sie podczas uruchomienia palnika.
    A tak w pierwszej chwili pomyslalem o zalozeniu bezpiecznieka 63 A i poczekaniu co sie bedzie dzialo. :-) Oczywiszcie to byl zart.
  • Poziom 15  
    saskia napisał:
    Stawial bym na ... lub pompe,
    jaką pompę ?
  • Poziom 38  
    Sorki , ale chyba nie odpowiem, bo ten kociol ma bardzo agresywny "manual" do zaladowania. wlasnie wylaczyl mi polaczenie z siecia i ciagle sie laduje.
    Widze ze w tym temacie bedzie ciezko, jesli instrukcja obslugi wymaga takich akrobacji przy zaladowaniu.
    Pewnie kociol ma wirusa z instrukcji obslugi i nie odpali.:-)
  • Poziom 15  
    *saskia* nie szukaj tej instrukcji. Pytanie było podchwytliwe. M1 steruje pompą przykotłową. Nie uruchamia się jednocześnie z palnikiem, może nawet wcale nie uruchamiać się.
    jodabanan napisał:
    z palnikami Weishaupt
    Olejowymi czy gazowymi. Jednostopniowymi, czy dwu ?
    jodabanan napisał:
    gdy załącza się palnik od razu przepala się bezpiecznik
    Gdy załącza się sterownik klapy powietrza, wentylator, iskra, czy płomień ?
  • Poziom 10  
    No i znalazłem problem.
    Jest to wina silnika w palniku.
    Przy rozruchu wybijał bezpiecznik, wiec podmieniłem ten silnik z drugiego palnika i jest OK. Preawdziłem kondensator i są w porządku (12µF).
    Sprawdziłem prądy pracy i co ciekawe: ten zepsuty w czasie pracy pobiera 0,5 A, a dobry 2A (tak jak pisze na tabliczce znamoionowej).
    Dam go pewnie do przezwojenia.
  • Poziom 10  
    Uszkodzony był kondensator...