Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

LC Security - Czy warto IP tego producenta?

End 03 Sep 2019 12:14 11898 34
Texa Poland
 • #31
  markid0721
  Level 2  
  Czy warto ... ? Wg. mnie NIE.

  Na wstępie zastrzegam, że nie zajmuję się monitoringiem zawodowo lecz traktuję to jako hobby, więc moja opinia będzie mocno subiektywna i wybiórcza.

  W 2015 r. kupiłem do monitoringu biura 4 kamery (3 x LC-501-ahd + 1 x LC-... kopułowa nie pamiętam modelu - wszystkie FHD), rejestrator LC-4002, zasilacz LC-10A8 do kamer, ... Można w tym momencie zadać pytanie: czemu nie wybrałem kamer i rejestratora IP - odpowiedź jest prosta: w biurze wcześniej funkcjonował stary system analogowy i w ścianach zostało wykonane okablowanie na kablu koncentrycznym - kable były w bardzo dobrym stanie, tak więc przy przejściu na system AHD nie było potrzeby wymiany okablowania (nie tak o same kable jak o kucie ścian chodziło).
  Pierwszy problem pojawił się podczas montażu systemu - zasilacz miał wadę fabryczną (źle zlutowane połączenia na jednym z wyjść) przez co jedna z kamer uległa awarii. Duży problem był również z ustawieniem ostrości i ogniskowej obiektywów - śruby regulacyjne działały bardzo niepewnie. Po naprawie zasilacza i wymianie kamery system ostatecznie został uruchomiony i działa do dziś, niestety jakość obrazu oraz funkcjonalność softu rejestratora i przeglądarek do zdalnej konsoli nie dają satysfakcji z użytkowania. w między czasie padła kolejna kamera i tym razem wymieniłem ją na KENIK - obraz z tej kamery jest widocznie lepszy tak w dzień jak i w nocy. Problemy których doświadczamy:
  - wsparcie producenta / dystrybutora, a właściwie jego brak (brak aktualizacji firmware'u (usuwanie błędów) i sensownej dokumentacji),
  - jakość obrazu zwłaszcza w nocy jest bardzo niska,
  - obraz z kamer przycina się na zdalnej konsoli rejestratora (przeglądając z komputera lub ze smartfona) nawet przy pracy po sieci lokalnej (1 GB), na samej konsoli obraz raczej się nie przycina - przypuszczam, że procesor jest za słaby aby to wszystko obsłużyć bez czkawki,
  - bardzo niewygodny system przeglądania i wyszukiwania nagrań, wyszukane nagrania oczywiście też się przycinają i to jak, po kilku przesunięciach miejsca odtwarzania zwykle wszystko staje i pomaga jedynie wyłączenie okna podglądu,
  - zgranie pożądanego fragmentu nagrań na pendrive to duże wyzwanie (bezpośrednio) na rejestratorze (zgrywa jakieś początkowe i końcowe urywki po 1..2 min, a nie cały zaznaczony fragment), natomiast przy dostępie przez sieć, na zdalnej konsoli - nie udaje się to wcale,
  - ustawienie czasu tak aby w dłuższym okresie czas był prawidłowy (zmiany czasu) jest dość problematyczne, choć jest opcja okresowej zmiany czasu (nigdy nie udało mi się tego ustawić tak aby np. w ciągu roku nie trzeba było poprawiać),
  - ogólnie wykonanie sprzętu - toporne, soft - bardzo słaby i z dużą ilością błędów.

  Równolegle w tym samym czasie zamontowałem w domu kamerę IP, model LC-244-IP, jako rejestratora używałem komputera z zainstalowanym oprogramowaniem - jakość obrazu również była kiepska, a oprogramowanie mało funkcjonalne i zawodne. Po 2 latach użytkowania kamera zainstalowana w domu nagle się spaliła (zaśmierdziało w środku) i tyle - sprzęt krótko po gwarancji, całość LC-Security: kamera + zasilacz - co daje pojęcie o jakości wykonania tych urządzeń.

  Po tym dałem sobie spokój z LC-Security. Zainstalowałem w domu sprzęt HikVision - aktualnie są to 3 kamery tubowe i 1 kopułowa + rejestrator. Jakość obrazu lepsza, znacznie lepsza funkcjonalność i szybkość oprogramowania - nic się nie tnie i łączy błyskawicznie.

  Żeby nie było tak słodko dla HikVision - to tu też natrafiłem na kilka problemów:
  - podgląd na smartfonie przez chmurę HV działa bardzo dobrze ale już z PC przez żadną przeglądarkę nie mogę zobaczyć podglądu online z kamer, choć co dziwne odtwarzanie nagrań działa i pokazuje obraz ?
  - współpraca kamer HV z rejestratorem HV nie sprawia żadnych problemów ale na początku nie miałem rejestratora i zainstalowałem oprogramowanie do rejestracji iVMS-4200 - masakra, strasznie obciąża komputer, ciężko to skonfigurować, ostatecznie na tym etapie dałem sobie spokój z tym softem, udostępniłem dysk z PC dla kamer i tam zapisywały się nagrania, niestety po jakimś czasie mimo, że dysk był dalej poprawnie udostępniony i zapis na dysku sieciowym w kamerze skonfigurowany to przestało się zapisywać, w końcu wybuliłem na rejestrator i temat się skończył.

  Na koniec jeszcze kilka uwag:
  - na początku kupowałem kamery z regulowaną ogniskową, obecnie uważam, że to zbędny wydatek gdyż po ustawieniu obrazu już praktycznie nic się nie zmienia, lepiej policzyć jaki kąt widzenia będzie dobry do objęcia obszaru obserwacji i kupić kamerę w przybliżeniu z odpowiednią ogniskową,
  - przy montażu kamer często okazuje się, że dobrze by było ją odsunąć o np. 20...30 cm od ściany (bo np. reklama zasłania część widoku) i przydało by się do tego ramię - o ile do starszych kamer w obudowach lub do kamer obrotowych jest dużo rozwiązań to niestety w przypadku tanich kamer zintegrowanych (tubowych) ciężko znaleźć coś gotowego, co da się skręcić bez dorabiania lub przerabiania - nie wiem z czego to wynika ? bo są tanie :-)) ? Może ktoś wie.

  Pozdrawiam
 • Texa Poland
 • #32
  End
  Level 29  
  Quote:
  - podgląd na smartfonie przez chmurę HV działa bardzo dobrze ale już z PC przez żadną przeglądarkę nie mogę zobaczyć podglądu online z kamer, choć co dziwne odtwarzanie nagrań działa i pokazuje obraz ?

  Hej.
  Działa live view w IE do wersji 11 - jeśli nie działa live view, to prawdopodobnie, albo brak wtyczki, albo trzeba wpisać klucz szyfrowania w ustawieniach rejestratora z poziomu przeglądarki z której chce się oglądać kamery.
  W nowszych rejestratorach z firmware z końca 2018 r. i GUI 4.0 live view działa w Firefox i Chrome - nie wiem czy dotyczy to każdego modelu NVR, ale raczej nie. Wiem, że seria 77XX-I4 na pewno działa.

  Co do zasadności regulowanej ogniskowej, to wszystko zależy do czego potrzebujesz daną kamerę, bo czasami gdy potrzebujesz "detalu" taka regulowana ogniskowa dobrze się sprawdza - zwłaszcza jeśli ma autofocus i nie musisz się "babrać" w ręczne ustawianie , bo w Hik'u ta regulacja manualna to był jakiś dramat.

  O IVMS-4200 nie chce mi się nawet rozmawiać, dramat...
 • Texa Poland
 • #33
  markid0721
  Level 2  
  Do End: dzięki za podpowiedź, spróbuję, choć wcześniej sprawdzałem też na IE 11, pobierałem wtyczkę i pojawiał się jakiś błąd, może faktycznie po wpisaniu klucza szyfrowania zadziała.
  Pozdrawiam.
 • #34
  End
  Level 29  
  Jakiś błąd? Podaj konkretnie, to pomogę rozwiązać problem.

  Pozdrawiam
 • #35
  markid0721
  Level 2  
  End wrote:
  Jakiś błąd? Podaj konkretnie, to pomogę rozwiązać problem.

  Pozdrawiam


  Ok. Działa, dzięki.
  Nie wiedziałem, że trzeba przepisać kod weryfikacji z opcji:
  Konfiguracja / Sieć / Ustawienia zaawansowane / Dostęp do platformy
  do pola: "Klucz szyfrowania" w opcji: Konfiguracja / Lokalnie

  Pozdrawiam

  Dodano po 9 [minuty]:

  Tzn. działa w IE11, bo np. w Chrom'ie, chce instalować wtyczkę, więc instaluję, po instalacji i restarcie przeglądarki jest ten sam komunikat o potrzebie zainstalowania wtyczki.
  Pozdrawiam