Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Główny bezpiecznik w domu jednorodzinnym.

08 Mar 2013 21:40 16497 33
  • Poziom 11  
    Witam!

Mam w domu jednorodzinnym zrobioną instalację elektryczną tzn:3 różnicówki 3f po 25A i jedną 3f 40A na termy grzewcze. Przed licznikiem mam założony bezpiecznik o charakterystyce C40A. Pytanie: Jaki założyć główny bezpiecznik w skrzynce rozdzielczej w domu ? Czy może być to bezpiecznik o charakterystyce B40A ?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 31  
    kamilos125 napisał:
    Witam!

Mam w domu jednorodzinnym zrobioną instalację elektryczną tzn:3 różnicówki 3f po 25A i jedną 3f 40A na termy grzewcze. Przed licznikiem mam założony bezpiecznik o charakterystyce C40A. Pytanie: Jaki założyć główny bezpiecznik w skrzynce rozdzielczej w domu ? Czy może być to bezpiecznik o charakterystyce B40A ?

Zastosuj rozłacznik np.FR 303,dodatkowy bezpiecznik zbędny,a RCD też nie za bardzo dobrane.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 15  
    kamilos125 napisał:
    Czy może być to bezpiecznik o charakterystyce B40A ?

A co na to kolegi instalacja ?? Kolega próbuje dobrać wyłączniki nadprądowe do instalacji czy instalację do wyłączników ???
  • Poziom 11  
    19barti78 napisał:
    kamilos125 napisał:
    Czy może być to bezpiecznik o charakterystyce B40A ?

A co na to kolegi instalacja ?? Kolega próbuje dobrać wyłączniki nadprądowe do instalacji czy instalację do wyłączników ???

Wyłączniki nadprądowe mam zainstalowanie. B16 do gniazdek i B10 i B6 do oświetlenia . Mam 3 termy grzewcze 3f. Każda jest zabezpieczona bezpiecznikiem 3f B25. Potrzebuję tylko dobrać odpowiedni bezpiecznik główny, aby w przypadku jakiegoś zwarcia nie biegać na dwór do skrzynki tylko żeby ten w budynku najpierw zadziałał.
  • Poziom 31  
    W przypadku zwarcia i tak pobiegniesz.
  • Poziom 15  
    kamilos125 napisał:
    Potrzebuję tylko dobrać odpowiedni bezpiecznik główny, aby w przypadku jakiegoś zwarcia nie biegać na dwór do skrzynki tylko żeby ten w budynku najpierw zadziałał.

Przy prawidłowym doborze powinny najpierw zadziałać te w domu... Przy prawidłowym....
  • Poziom 11  
    Ale jeśli założę bezpiecznik B40A to on powinien jako pierwszy wyskoczyć dopiero potem ten C40A w skrzynce na zewnątrz tak ?
  • Poziom 15  
    To ja może jeszcze tylko dorzucę to :

Jak kolega ma jakieś pojęcie to zaskoczy, a jak nie to pozostaje porada fachowca...
  • Poziom 11  
    19barti78 napisał:
    To ja może jeszcze tylko dorzucę to :

Jak kolega ma jakieś pojęcie to zaskoczy, a jak nie to pozostaje porada fachowca...

No własnie pytam się fachowca :)
    Energetyka założyła mi bezpiecznik C40A w skrzynce na zewnątrz. To co najlepiej założyć w domowej rozdzielni ?
  • Specjalista elektryk
    Co byś nie założył, to i tak w przypadku zwarcia będziesz leciał do złącza.
  • Poziom 15  
    kamilos125 napisał:

Energetyka założyła mi bezpiecznik C40A w skrzynce na zewnątrz. To co najlepiej założyć w domowej rozdzielni ?

Kolego... Ty już masz założone... Po co chcesz tam kolejne rzeczy wciskać ?? Masz zabezpieczone obwody odpowiednio gniazda B16 i światło B10 i B6 - więc co jeszcze chcesz zabezpieczać ??
  • Poziom 11  
    19barti78 napisał:
    kamilos125 napisał:

Kolego... Ty już masz założone... Po co chcesz tam kolejne rzeczy wciskać ?? Masz zabezpieczone obwody odpowiednio gniazda B16 i światło B10 i B6 - więc co jeszcze chcesz zabezpieczać ??

Chcę zainstalować główny wyłącznik tylko nie wiem jaki ? Jakieś porady ?
  • Specjalista elektryk
    Tak, jak napisał kolega Łukasz-O, gdybyś przed licznikiem miał topiki, to w pewnym zakresie przewidywanych prądów zwarcia można by uzyskać selektywność zabezpieczeń.
  • Poziom 24  
    jann111 napisał:
    W przypadku zwarcia i tak pobiegniesz.

W przypadku zwarcia i tak możesz pobiec:)
    19barti78 napisał:
    Przy prawidłowym doborze powinny najpierw zadziałać te w domu... Przy prawidłowym....

Tak nie za bardzo. Na domy przeważnie są zabezpieczenia C25, C32. Bardzo ciężko jest w takim przypadku zrobić stopniowanie zabezpieczeń.
  • Poziom 31  
    Tak wyczuwam,że koledze często wywala ten C40,ale nie przez zwarcia tylko przez moc zainstalowaną ,która jest za mała,do tych trzech term 3 fazowych.
  • Poziom 15  
    kamilos125 napisał:

Chcę zainstalować główny wyłącznik tylko nie wiem jaki ? Jakieś porady ?

Rozłącznik główny to np. FR 303... Ale to nijak ma się do zwarć...

A porada padła w poście nr. 12
  • Poziom 11  
    To w końcu jaki najlepiej zamontować bezpiecznik w domowej rozdzielni bo już się pogubiłem :D
  • Poziom 24  
    Łukasz-O napisał:

Wystąpić do energetyki o zmianę zabezpieczenia przedlicznikowego na topikowe lub selektywne.

A można takie coś zrobić? I kto za tą zmianę płaci jak się zgodzą?
  • Poziom 11  
    fr 303 ale jaki 100a czy inny ?
  • Admin Elektroenergetyka
    gogi20 napisał:

Zainteresowany oczywiście.

kamilos125 napisał:

Już Ci pisali, że FR to nie bezpiecznik i nie ma on wpływu na Twój problem.
  • Poziom 31  
    kamilos125 napisał:

63A ,100A , ceny nie wiele się różnią,ale Ty masz inny problem.Podaj moc tych term,i czy pracują wszystkie razem.
  • Poziom 11  
    18kw pracuje raz ta raz ta zależy kiedy i kto korzysta :)
  • Poziom 24  
    Łukasz-O napisał:
    gogi20 napisał:

Zainteresowany oczywiście.

Nie wiedziałem, że tak można. Teraz wszędzie energetyka wkłada wyłączniki nadprądowe z charakterystyką C i jeszcze nie spotkałem się żeby gdzieś dali selektywny. Później są pretensje, że komuś wyrzuca zabezpieczenie w ZK a nie w rozdzielni jak zrobi zwarcie. Ja akurat nie jestem zainteresowany osobiście (czyli nie u siebie chcę zmienić). Jak widzę "esy" C20 lub C25 jako przedlicznikowe i słyszę, że trzeba zrobić stopniowanie zabezpieczeń to mnie normalnie trzęsie:) Jak?:) B2 na oświetlenie i B6 na gniazda?:)
  • Poziom 31  
    kamilos125 napisał:
    jann111 napisał:
    kamilos125 napisał:
    18kw pracuje raz ta raz ta zależy kiedy i kto korzysta :)

Nie kijam.

?

Opisz jeszcze raz jak pracują te termy .
  • Poziom 11  
    Cytat:

Opisz jeszcze raz jak pracują te termy .

Jeśli jestem na dole w łazience i biorę prysznic to włącza się jedna terma.
    Tak samo jest w piwnicy przy wannie w pralni i drugiej łazience z wanną.
  • Admin Elektroenergetyka
    gogi20 napisał:

Nie wiedziałem, że tak można. Teraz wszędzie energetyka wkłada wyłączniki nadprądowe z charakterystyką C i jeszcze nie spotkałem się żeby gdzieś dali selektywny. Później są pretensje, że komuś wyrzuca zabezpieczenie w ZK a nie w rozdzielni jak zrobi zwarcie. Ja akurat nie jestem zainteresowany osobiście (czyli nie u siebie chcę zmienić). Jak widzę "esy" C20 lub C25 jako przedlicznikowe i słyszę, że trzeba zrobić stopniowanie zabezpieczeń to mnie normalnie trzęsie:) Jak?:) B2 na oświetlenie i B6 na gniazda?:)

Jeśli sam stawiasz (finansujesz) złącze pomiarowe, to bez problemu. Gorzej jak stawia ZE - tu mogą być schody. Ostatnio przerabiałem podobny przypadek z klientem i ZE był nieugięty - klient niestety w końcu odpuścił a szkoda.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Specjalista elektryk
    C40 przed licznikiem trójfazowym to możliwość poboru 27kW a nie 18 Kolego Bronku.
    Możliwość poboru do 27kW to dość dużo ale przy trzech termach po 18kW (tak napisał autor wątku) i tak nie daje możliwości włączenia jednocześnie więcej niż jednej termy.
    Niestety żeby móc włączyć dwie termy jednocześnie trzebaby zabezpieczenia przedlicznikowego 63A, czyli zmiany mocy przyłączeniowej na 35kW (za więcej nie ma co płacić).
    Alternatywą jest wykonanie sobie w instalacji blokad uniemożliwiających załączenie równoczesne więcej niż jednej termy.

Co do pomysłu autora wątku. Montaż jakiegokolwiek zabezpieczenia głównego zalicznikowego jest bez sensu bo dodatkowo ogranicza możliwy pobór mocy, który przecież wyznacza zabezpieczenie przedlicznikowe. Argumenty o selektywności są tu drugorzędne.
  • Poziom 29  
    Panowie, ale Wy dalej nie widzicie!
    Autor nie rozumie pojęcia selektywności, dla niego jest to tak:
    większy bezpiecznik i mniejszy bezpiecznik, czyli najpierw zadziała mniejszy.

Otóż kolego autorze, poczytaj co to selektywność, i dlaczego "prawie" nie da się jej uzyskać na zwykłych eSach.
    Dla niego odpowiednim było by: albo zwiększenie mocy zamówionej, albo racjonalne użytkowanie posiadanych "term".
    Pominę sprawę tego, że wystarczyło zakupić jedną 24kW i na 2 łazienki byłby spokój, a trzecią do kompletu (w najrzadziej używanej łazience) 12kW i była by mała szansa na przekroczenie mocy.
    Ew. Pozostaje ci wnioskowanie o BM-y na przyłączu, Ja mam, i nie dam ściągnąć, ale resztę zabezpieczeń robię na topikach, w oprawkach na szyny :-))

Pozdrawiam
    Mateusz