Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

STK500 i mega8a - Nie mogę zmienić fuse

dawid-ptaszyk 09 Mar 2013 07:30 1326 3
    dawid-ptaszyk
    Level 18  
    Witam,
    posiadam programator STK500 (AVRstudio wykrywa oprogramowanie w wersji 2.01) oraz płytkę "testową" z procesorem ATmega8a, taktowanym zewnętrznym rezonatorem 8MHz.

Zarówno poprzez BascomAVR jak i AVRStudio mogę bez problemu kasować program, wgrywać i odczytywać go. Programując z poziomu AVRStudio nie ma też różnicy czy ustawie procesor ATmega8 czy ATmega8a - podaje, że sygnatura jest ok.

Schody zaczynają się przy ustawieniu fuse:
    - Bascom wogóle nie potrafi ich odczytać, wyskakuje błąd: stk500v2_cmd(): failed to send command (wybrany programator to STK500 native driver).
    - AVRStudio odczytuje i weryfikuje fuse, ale wyskakuje błąd podczas próby ich zaprogramowania po zmianie (na obrazku poniżej).

Problem dotyczy kilku takich samych programatorów i płytek, które posiadam. Programator i płytka są fabryczne.

Co muszę zrobić, aby udało mi się zmienić te ustawienia? Docelowo chodzi mi o wgranie bootloadera - płytka ma wbudowaną przejsciówkę usb-rs232 i przez nią chciałbym programować procesor.
    piotrva
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Pokaż schemat i komunikaty jakie wyswietlaja się w avr studio u dołu okna. Jaki to klon? Jakiej firmy?
    dawid-ptaszyk
    Level 18  
    Komunikaty z AVRStudio:
    Entering programming mode.. OK!
    Writing fuses address 0 to 1.. 0x8F, 0xDA .. OK!
    Reading fuses address 0 to 1.. 0xBF, 0xDA .. OK!
    WARNING: Fuse bits verification.. FAILED
    Leaving programming mode.. OK!

Niestety nie posiadam schematu płytki, ale miernik pokazuje poprawne połączenie złącza ISP z procesorem. Płytka pochodzi z zestawu RoboRoboKit, zdjęcie i opis producenta w linku, niestety po koreańsku. (http://www.roborobo.co.kr/shop/detail.php?pacode=bhd&target=parts&no=&s_bucode=)

Programator także tej firmy - AVRStudio co chwila chce zmienić mu oprogramowanie - komunikat poniżej. Przy próbie zmiany nie wykrywa programatora. Czy do tego potrzebował bym wpiąć jeden w drugi, tak jak np. do zaprogramowania USBASP?
    STK500 i mega8a - Nie mogę zmienić fuse

Jeśli problem leży ewidentnie po stronie programatora, poszukam innego. Bardziej boje się, że to płytka coś "marudzi".
    piotrva
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Teraz nie mam czasu dokładnie sprawdzić, ale to chyba ATMega marudzi - stary problem z tym jak powinny być ustawione nieużywane bity w tych bajtach. A czy po takiej operacji, mimo błędu, procesor działa zgodnie z ustawieniami?