Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

STK500 i mega8a - Nie mogę zmienić fuse

dawid-ptaszyk 09 Mar 2013 07:30 1326 3
 • #1
  dawid-ptaszyk
  Level 18  
  Witam,
  posiadam programator STK500 (AVRstudio wykrywa oprogramowanie w wersji 2.01) oraz płytkę "testową" z procesorem ATmega8a, taktowanym zewnętrznym rezonatorem 8MHz.

  Zarówno poprzez BascomAVR jak i AVRStudio mogę bez problemu kasować program, wgrywać i odczytywać go. Programując z poziomu AVRStudio nie ma też różnicy czy ustawie procesor ATmega8 czy ATmega8a - podaje, że sygnatura jest ok.  Schody zaczynają się przy ustawieniu fuse:
  - Bascom wogóle nie potrafi ich odczytać, wyskakuje błąd: stk500v2_cmd(): failed to send command (wybrany programator to STK500 native driver).
  - AVRStudio odczytuje i weryfikuje fuse, ale wyskakuje błąd podczas próby ich zaprogramowania po zmianie (na obrazku poniżej).

  Problem dotyczy kilku takich samych programatorów i płytek, które posiadam. Programator i płytka są fabryczne.

  Co muszę zrobić, aby udało mi się zmienić te ustawienia? Docelowo chodzi mi o wgranie bootloadera - płytka ma wbudowaną przejsciówkę usb-rs232 i przez nią chciałbym programować procesor.
 • #2
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Pokaż schemat i komunikaty jakie wyswietlaja się w avr studio u dołu okna. Jaki to klon? Jakiej firmy?
 • #3
  dawid-ptaszyk
  Level 18  
  Komunikaty z AVRStudio:
  Entering programming mode.. OK!
  Writing fuses address 0 to 1.. 0x8F, 0xDA .. OK!
  Reading fuses address 0 to 1.. 0xBF, 0xDA .. OK!
  WARNING: Fuse bits verification.. FAILED
  Leaving programming mode.. OK!

  Niestety nie posiadam schematu płytki, ale miernik pokazuje poprawne połączenie złącza ISP z procesorem. Płytka pochodzi z zestawu RoboRoboKit, zdjęcie i opis producenta w linku, niestety po koreańsku. (http://www.roborobo.co.kr/shop/detail.php?pacode=bhd&target=parts&no=&s_bucode=)

  Programator także tej firmy - AVRStudio co chwila chce zmienić mu oprogramowanie - komunikat poniżej. Przy próbie zmiany nie wykrywa programatora. Czy do tego potrzebował bym wpiąć jeden w drugi, tak jak np. do zaprogramowania USBASP?
  STK500 i mega8a - Nie mogę zmienić fuse

  Jeśli problem leży ewidentnie po stronie programatora, poszukam innego. Bardziej boje się, że to płytka coś "marudzi".
 • #4
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Teraz nie mam czasu dokładnie sprawdzić, ale to chyba ATMega marudzi - stary problem z tym jak powinny być ustawione nieużywane bity w tych bajtach. A czy po takiej operacji, mimo błędu, procesor działa zgodnie z ustawieniami?