Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer Bzyczy, po dotknięciu go ręką przestaje na krótko

09 Mar 2013 09:15 3930 30
  • Poziom 17  
    Słuchajcie od dłuższego czasu, denerwuje mnie bzyczenie w moim komputerze.
    Nie dzieje się to od początku.
    Problem polega na tym, że komputer nawet po czyszczeniu tak bzyczy.
    Czyszczę komputer co 2 miesiące.
    Nie mówię tu o hałasie wentylatorka czy o dysku twardym, to jest taki dźwięk jakby mi po obudowie latała pszczoła. Najgorsze jest w tym wszystkim to , że kiedy dotknę ręką komputer to przestaje brzęczeć, ale jak zabiorę rękę to dzieje się tak ponownie. Czasem jak zasnę w nocy przy filmie puszczonym z komputera, to w środku nocy mnie budzi ten hałas. Najgorsze jest to, że kiedy próbowałem przy otwartym komputerze dojść do tego skąd ten hałas dochodzi, to akurat nie występował..
    Znacie podobne przypadki?
    Mam obudowę z panelem przednim i na początku myślałem, że to może on wydaje takie dźwięki, ale po odłączeniu mu zasilania bzyczenie dalej występowało.
    Wiem, że to nietypowy problem i być może pomyliłem działy.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 33  
    adam95102 napisał:
    Wiem, że to nietypowy problem i być może pomyliłem działy.

Wcale nie taki nietypowy ;) miałem tak samo u siebie. Wentylatory powodują wibracje, które jak przykładasz rękę to pochłaniasz i przestaje "bzyczeć" U mnie winny był wentylator na procesorze. Odkręciłem, przykręciłem ponownie i spokój.
  • Poziom 43  
    Obudowa wpada w rezonans i powstaje hałas.

Odłączaj po kolei wentylatory, dyski i sprawdź, który element powoduj wpadanie obudowy w rezonans.
  • Poziom 17  
    Dzięki za odpowiedź, ja niestety co dwa miesiące jak rozbieram komputer, to wszystkie wentylatory wykręcam,żeby je przeczesać pędzelkiem z kurzu, ale to nie pomaga.
    Tak poza tym to bardzo sobie chwale wentylatory od AMD, są wyśmienicie bezgłośne, jak włączyłem swój komputer pierwszy raz, to gdyby nie dioda, pomyślałbym, że się nie włączył
  • Poziom 43  
    adam95102 napisał:
    Tak poza tym to bardzo sobie chwale wentylatory od AMD, są wyśmienicie bezgłośne

To mamy całkowicie inne pojęcie ciszy ;) i nie tylko ja Ci to powiem.
  • Poziom 17  
    Kasek21 napisał:
    adam95102 napisał:
    Tak poza tym to bardzo sobie chwale wentylatory od AMD, są wyśmienicie bezgłośne

To mamy całkowicie inne pojęcie ciszy ;) i nie tylko ja Ci to powiem.

Może nie wszystkie są takie same.
    W intelu też zauważyłem, że wyglądem sie nie różnią z przed paru lat , a te nowsze są ciche

Dodano po 26 [minuty]:

Słuchajcie trudna sprawa, przytrzymałem palcem wentylatory:
    na ściance, od grafiki, od procesora, i usłyszałem ten brzdęk z tej prawej części komputera,
    wychodzi na to, że podejrzany jest dysk, albo ten panel lcd, z tym, że ten panel już kiedyś odłączyłem od zasilacza brzdęki były dalej, a jeśli to dysk, to co ja z nim mogę zrobić?
  • Poziom 33  
    Można kupić podkładki antywibracyjne. Można też włożyć go w inną kieszeń wtedy może nie będzie wchodził w rezonans.
  • Poziom 13  
    adam95102 napisał:
    na ściance, od grafiki, od procesora, i usłyszałem ten brzdęk z tej prawej części komputera,
    wychodzi na to, że podejrzany jest dysk, albo ten panel lcd, z tym, że ten panel już kiedyś odłączyłem od zasilacza brzdęki były dalej, a jeśli to dysk, to co ja z nim mogę zrobić?

Skoro podejrzewasz dysk to sprawdź czy go dobrze przykręciłeś :D
  • Poziom 17  
    ninja1kubaw napisał:
    adam95102 napisał:

Skoro podejrzewasz dysk to sprawdź czy go dobrze przykręciłeś :D

on jest na takie zaczepy, nie na śrubki, poza tym był wyciągany i wmontowywany kilka razy , brzęczenie było zawsze dalej.
  • Poziom 13  
    A jak go wyjmiesz to dalej "bzyczy" ??
  • Poziom 17  
    ninja1kubaw napisał:
    A jak go wyjmiesz to dalej "bzyczy" ??

Kurde. to nie jest takie proste jak Ci się wydaję. Ten komputer jest taki, że jak sie go rozbierze i złoży to 1 dzień może nie bzyczeć (nie wiem dlaczego tak jest).
    Wiec jak wyciągnąłem dysk i włączyłem go to faktycznie nie bzyczał , ale to nic nie znaczy, bo teraz z dyskiem też nie bzyczy, a za godzinę znowu zacznie.
  • Spec od komputerów
    U mnie tak bzyczał to podłożyłem gumową podkładkę pod śrubkę mocującą obudowę i przestał. Trzeba wyśledzić co wpada w rezonans.
  • Poziom 17  
    linuks napisał:
    U mnie tak bzyczał to podłożyłem gumową podkładkę pod śrubkę mocującą obudowę i przestał. Trzeba wyśledzić co wpada w rezonans.

No i dobry pomysł, muszę tego spróbować, narazie ten temat idzie na bok, proszę nie wyrzucać to po podkładach dam znać.
  • Poziom 30  
    Bzyczenie na bank pochodzi o dysku twardego. Dyski niestety paskudnie wibrują i te wibracje przenoszą się na elementy obudowy. Tu zaczyna się między innymi rola jakości wykonania i skręcenia obudowy. Nawet niewielka wibracja przeniesiona na przykład na boczną, blaszaną pokrywę obudowy potrafi wprowadzić ją w drgania, które zmieniają ją w membranę głośnika. Podobna sprawa występuje często przy przenoszeniu drgań z ramy obudowy na plastikowy front zaczepiony na sześciu plastikowych kołkach rozporowych.
    Sposoby na likwidację swą dwa:
    1. Odcięcie wibracji w miejscu styku dysku z obudową. Nie jest to proste. Większość podkładek i uchwytów antywibracyjnych jest nic nie warta. Pomaga jedynie bardzo miękkie zawieszenie gumowe. Robił kiedys takie Zalman (ZM-2HC2), ale od dłuższego czasu nie widziałem tego w sprzedaży:
    Komputer Bzyczy, po dotknięciu go ręką przestaje na krótko
    Domowym sposobem można zawiesić dysk 3.5" w zatoce 5.25" na splecionej dętce rowerowej i to jest chyba najskuteczniejszy sposób. Wszystkie te rozwiązania są oparte na gumie, a pamiętać należy, że guma w ciepłym środowisku pracy dość szybko traci swoje właściwości i kruszeje.
    2. Zakup dobrej jakości obudowy, i / lub usztywnienie jej konstrukcji tak, aby żadne elementy nie miały luzu który pozwoliłby na wpadanie w wibracje. To jest niestety dużo trudniejsze, bo często jest problem ze zlokalizowaniem miejsca odpowiedzialnego za luzy w konstrukcji.
    Warto też zwrócić uwagę na podłoże na którym stoi obudowa. Przestrzenie pod drewnianymi półkami biurek często tworzą pudła rezonansowe, które doskonale przyczyniają się do wzmocnienia hałasu.
    Szukanie przyczyny wibracji jest dość proste. Wystarczy podejrzany element zatrzymać (wentylatory), lub przez chwilę potrzymać w dłoni (dysk) i odnotować efekt odcięcia wibratora od reszty konstrukcji.
  • Poziom 43  
    PeteSh napisał:
    Robił kiedys takie Zalman (ZM-2HC2)

Lata temu miałem i to nic szczególnego.

Słusznym wyjściem jest położyć dysk na dole obudowy - nie przykręcając go do niej.

Lepszym rozwiązaniem jest SQD - Scythe Quiet Drive (drogie) lub zrobić samemu BitumenBox - https://www.google.pl/search?q=bitumenbox&ie=...&rls=org.mozilla:pl:official&client=firefox-a

Oczywiście zakładamy, że obudowa to nie jakiś chiński szrot za 20zł - bo ona sama wpada w rezonans ;)
  • Poziom 38  
    Jaką masz obudowę? ;D
  • Poziom 30  
    Jakoś nigdy nie przepadałem za zamykaniem gorącego dysku w szczelnym pudełku.
  • Poziom 43  
    PeteSh napisał:
    Jakoś nigdy nie przepadałem za zamykaniem gorącego dysku w szczelnym pudełku.

Poczytaj testy SQD czy dobrze wykonanych BitumenBox'ów i zobacz temperatury.
  • Poziom 17  
    zieloczek100 napisał:
    Jaką masz obudowę? ;D

I-BOX Lynx 703LD
    Właśnie wyczytałem, że te obudowy łatwo wpadają w rezonans
  • Poziom 37  
    Buahahaha masz taki złom i się dziwisz, że masz takie numery? :lol: :lol: To dokładnie jest tak samo, jakbyś wyłamał wentylatorowi łopakę i dziwił się, że wyje. Kup sobie porządną obudowę w przedziale cenowym min. 300-400 zł. i będziesz miał spokój. Jeżeli do obudowy był dołączony PSU, jego też radzę wymienić na taki za min. 250-350 zł, inaczej musisz się liczyć, że nastanie taki dzień, że pójdą z kompa kłęby dymu i wyniesiesz go na śmietnik, bo już nic z niego nie będzie... Swoją drogą obawiam się, że przy tej obudowie latem będziesz musiał dochładzać kompa zewnętrznym wentylatorem, ponieważ wnętrze obudowy zamieni się w grzejnik i wszystko będzie się przegrzewać, tak więc jak nie bardzo jesteś w stanie zainwestować, to już proponuję zbierać kasę..
  • Poziom 38  
    Od razu niech 1000zł wyda na obudowę ;)
    Z tańszych kup Brutusa 410 i problem się skończy.
  • Poziom 37  
    Brutus to nie jest za dobra obudowa, ponieważ zarządzanie okablowaniem podobno pozostawia wiele do życzenia i do tego ma wyłamywane zaślepki na tyle przez co pozostanie dziura po demontażu jakiejś karty rozszerzeń i do tego nie ma miejsca na boczny wnetylator i górne, co wraz z ułożeniem okablowania ma bardzo duży wpływ na temperaturę.... Tak jak pisałem, niestety żeby komputer był dobrze chłodzony niestety trzeba wydać w sumie nawet od 350 do 450 zł. i wtedy ma się obudowę, która zarówno nie wibruje jak i również będzie dobrze chłodzić kompa nawet przy 40 stopniowych upałach, o ile wstawi się wydajne wentylatory.
  • Poziom 38  
    Mam Brutusa 410, jeden wentylator z przodu, jeden z tyłu i jeden u góry. Bocznego nie można założyć bo nie ma nawet dziur w obudowie na boku. Obudowa nie wpada w żadne wibracje pomimo, że mam Samsunga F3 który raczej nie cieszy się sławą co chodzi o ciszę pracy ;) Niepotrzebne kable mam upchane poniżej dysku twardego.
    Nie trzeba nie wiadomo jakiej obudowy, żeby zachować ciszę i dobre temp.
    Proponujesz autorowi budę za 350-450zł, a sam ma teraz iboxa, więc wątpię, żeby było go stać na taką obudowę.

Odnośnie brutusa nie znamy specyfikacji Twojego PC i nie wiemy czy kable starcza do wszystkiego ;)
  • Poziom 37  
    Po moeju tu nie chodzi o to, że autora nie stać, tylko komp to pewnie jakiś składak z Allegro, albo marketu typu Auchan...
  • Poziom 17  
    słuchajcie, ja nie narzekam na temperatury, nie narzekam na prace komputera, ani na hałas poza tym bzykaniem, które nie występuje non stop tylko czasami , więc jeżeli są momenty, że obudowa pokazuje, że potrafi być cicha, to znaczy, że da sie chyba jakoś te ciszę uwiecznić, tak, żeby już nie bzykało, a z tym gadaniem, że mi dym pójdzie itp. to sie kolego schowaj.., miliony ludzi na świecie ma najzwyklejsze obudowy, tylko po to zeby mial sie w czym znajdować cały sprzęt i jakoś im to działa..
  • Poziom 38  
    Jeżeli to brzęczy któraś z blach to ją zdejmij a jeżeli przód to spróbuj to jakoś jakimiś gumkami wzmocnić.
  • Poziom 37  
    Nie martw się, to się zmieni jak przyjdzie lato i dowalą upały 30-40 stopni... Z tym, że ludzie kupują najtańsze obudowy to święta racja, a potem plują sobie w brodę, że muszą wydać np. 1500, czy 2500 zł. i więcej na nowego kompa, a wystarczyło tylko dać 250 zł. za porządniejszy PSU i byłoby ok. Poza tym różnica między obudową I-Box, Logic i innym ścierwem do 100 zł. jest kolosalna różnica, wystarczy tylko spojrzeć na boczne blachy - w obudowie ścierwie są często grubości papieru i gną się pod byle naciskiem niczym papier, a a wtakiej konkretniejszej jak Regnum Pure Black już nie wygniesz tak łatwo, bo blachy już mają grubość rzędu 1,7mm.
  • Poziom 17  
    Piotr160292 napisał:
    Po moeju tu nie chodzi o to, że autora nie stać, tylko komp to pewnie jakiś składak z Allegro, albo marketu typu Auchan...

Sam składałem ten komputer, nie stać mnie faktycznie teraz na nic..
    Składam rower i jestem bez grosza, na wydatki komputerowe.
    Pod obudową mamy
    OCZ 600W
    Gigabyte ga-ma785g-ud3h
    AMD Athlon 2 x 2.91
    geforce gtx 460 gs
    WD 320gb
    8gb ram (2 x 4gb Kingston)
    Nigdy nie miałem komputera z allegro, ani z marketu, mam kilkadziesiąt metrów od domu sklep komputerowy. I denerwuje mnie czasem takie gadanie, jak sie o kimś nie wie ,ale ,,pewnie z marketu'' albo coś takiego..

Dodano po 3 [minuty]:

Piotr160292 napisał:
    Nie martw się, to się zmieni jak przyjdzie lato i dowalą upały 30-40 stopni... Z tym, że ludzie kupują najtańsze obudowy to święta racja, a potem plują sobie w brodę, że muszą wydać np. 1500, czy 2500 zł. i więcej na nowego kompa, a wystarczyło tylko dać 250 zł. za porządniejszy PSU i byłoby ok.

od dwóch lat ten komputer w lato działa normalnie. Wentylatory rzadko kiedy muszą zwiększać obroty, temp na procku w lato nie przekracza 35 C, a grafika w spoczynku nie przekracza 40C , w takie dni jak dzisiaj bez obciążenia grafika ma 32 C
  • Poziom 37  
    Przynajmniej tyle, że na zasilacz nie pożałowałeś... Skoro szkoda ci kasy na nową obudowę to twoja sprawa - spróbuj tej podkleić blachy styropianem i może to coś da...

Dodano po 1 [minuty]:

To może i akurat przy tym konfigu, a jestem pewny, że wstawiłbyś jakiegoś I5 czy I7 + choćby nawet GF 560TI i już miałbyś piekarnik w środku...
  • Poziom 17  
    Panowie, ja prosiłem tylko o pomoc w kwestii tego, że mam bzyki z komputera, nie będę z tego powodu kupowal nowej obudowy.., poza tymi bzykami w tej mi wszystko pasuje.
    Temperatury są ok, wszystko normalnie działa.. , po co sie do tego doczepiać?
    Napisał jeden kolega, żeby jakieś ogumowanie załatwić do dysku, dzisiaj już nic nie zrobie, a w poniedziałek zapytam w sklepie komputerowym.