Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odkurzacz Zelmer Typ 338,5 - Głośna praca, iskrzenie i dziwne zachowanie

09 Mar 2013 09:35 4803 4
 • Level 18  
  Witam. Posiadam odkurzacz zelmer typ 338,5 który strasznie głośno pracuje, z komory silnika widać dużo iskier a praca silnika jest bardzo dziwna. Silnik pracuje bardzo nierównomiernie(tak jakby zaraz miał wylecieć w powietrze), głośno i lekko śmierdzi spalenizną. Co mu może dolegać i czy naprawa jest opłacalna. Proszę o pomoc.
  [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
 • Helpful post
  Level 30  
  Prawdopodobnie przegrzany i ze zwarciem międzyzwojowym wirnik.
  Do skontrolowania też łożyska i szczotki.
 • Helpful post
  User under supervision
  Akurat szczotki tutaj nic nie mają do rzeczy. Prawie na 100% uszkodzony wirnik, świadczy o tym zapach spalenizny i nierównomierna praca oraz iskrzenie. Niedawno sprzedałem za grosze nowy wirnik do tego odkurzacza - należy szukać do silnika 417, bo taki tam jest, o ile nikt go nie zmieniał.
 • Level 18  
  Po rozebraniu odkurzacza okazało się że jest tam silnik typ 217. Szczotki są jeszcze długie. Komutator nie wygląda źle, po lekkim wyszlifowaniu i wyczyszczeniu prawie przestał iskrzyć. Po obróceniu silnika ręcznie wirnik obraca się dosyć lekko. Jak włączyłem odkurzacz to nadal silnik nie równo pracuje, a żarówka w żyrandolu zaczęła trochę przygasać w rytm pracy odkurzacza. Gdy odłączę silnik od prądu, odkurzacz lekko szumi przy zatrzymywaniu. Czy to wirnik?. Może ma ktoś taki do sprzedania.