Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o sprawdzenie poprawności rysowanego przebiegu czasowego.

09 Mar 2013 13:06 3261 7
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 33  
    Zły wykres odpowiedzi na wyjściu Q bramki NOR.
    Bramka NOR jest negacją bramki OR (z ang. LUB).
    Oznacza to , że na wyjściu Q jest zawsze odwrotny (zanegowany) wynik zależności OR.
    Przeanalizuj milimetr po milimetrze stany wejściowe:
    Na początku mamy stany L na obu wejściach - na wyjściu powinna być negacja czyli stan wysoki H
    Następnie na całym wykresie zaznacz chwile, gdy na obu wejściach jest równocześnie stan niski L. TYLKO w tych zakresach na wyjściu jest stan H.
    W pozostałych zakresach jest stan niski czyli L
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Narysuj pionowe linie pomocnicze w momentach, gdy na którymkolwiek wejściu zmieni się stan. Linie te dzielą wykres na przedziały.
    Rozpatruj kolejno każdy przedział. Jeżeli na obu wejściach jest zero czyli stan niski (L) - to na wyściu Q narysuj stan wysoki. Pozostałe przedziały oznacz jako stan niski na wyjściu Q czyli wykres na linii zerowej. Proszę o sprawdzenie poprawności rysowanego przebiegu czasowego.
  • Poziom 33  
    Przedziały musisz ZAWSZE wyznaczyć w ten sam sposób. Jakakolwiek zmiana stanu któregokolwiek wejścia jest granicą przedziału.
    Dla bramki NAND wykres rysujesz tak samo prosto, tylko odwrotnie interpretujesz stany wejść.
    Stan niski na wyjściu Q jest tylko wtedy i tylko wtedy, gdy równocześnie na obu wejściach jest stan wysoki. W pozostałych kombinacjach tzn.:
    (WE1=0,WE2=0)
    (WE1=0,WE2=1)
    (WE1=1,WE2=0)
    na wyjściu Q jest zawsze wysoki. Inaczej mówiąc: wystarczy zero na którymkolwiek wejściu bramki NAND (nawet nie dwu a wielowejściowej) aby na wyjściu był stan wysoki.
  • Poziom 33  
    Ale teraz pytasz o jaką bramkę ? NOR czy NAND ?
    PS. Teraz dopiero się dopatrzyłem, czy się dogadaliśmy.
    Pierwszy wykres jaki Ci podałem, to wykres odpowiedzi na wyjściu Q bramki NOR.
    Druga moja odpowiedź dotyczy wykresu na wyjściu bramki NAND.
    Zastanawiam się jednak czy o to chodziło ?
    Teraz doczytałem, że rozpatrujesz przerzutnik zbudowany z elementarnych bramek tego typu ?
    Jeżeli tak, to najpierw musisz narysować schemat takiego przerzutnika i wówczas analizować jego stany wyjściowe. Ale one ściśle zależą od tego schematu.
    godz.16.20
    Ponieważ ci trochę namieszałem przez niezrozumienie zamieszczam przerzutnik RS zbudowany na bramkach NOR oraz przykładowe przebiegi czasowe.
    Są one przydatne do analizy Twojego wykresu.
    Wykres stanów wyjścia dla przerzutnika nie jest tak prosty jak dla pojedynczej bramki ze względu na wzajemne ich sprzężenie. Wpływ na wynik ma także stan wyjścia na chwilę przed zmianą stanu na wejście. Ale podzieliłem wykres na 27 przedziałów i przeanalizowałem każdy z nich. Myślę, że nie popełniłem błędu.