Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mechatronik vs Eletronik - różnice między zawodami

09 Mar 2013 15:06 3150 11
  • Poziom 8  
    Witam kończę w tym roku gimnazjum :D jednak niedługo muszę zalogować się do szkoły i zastanawiam się nad technik elektronik lub technik mechatronik. W internecie jako takich informacji nie mogę znaleźć. Chciałbym wiedzieć jakie są różnice miedzy tymi kierunkami oraz jakie przedmioty są tam rozszerzone. No i co najważniejsze nie wiem czy poradziłbym sobie na tym profilu. W sumie nie uczę się najgorzej. Moje zainteresowania to nowe rzeczy elektroniczne itd.
  • Poziom 33  
    change1902 napisał:
    No i co najważniejsze nie wiem czy poradziłbym sobie na tym profilu.

Nie poradzisz sobie na żadnym profilu ponieważ nie potrafisz nawet wygooglować co to jest mechatronika a co to elektronika. Dodatkowo na forum były już eseje pisane na ten temat nie raz więc wystarczy poszukać.
  • Poziom 8  
    Nie czytasz uważnie kolego!!! W necie nie piszę wszytko to co mi potrzebne.
  • Poziom 12  
    Elektronika to elektronika, a mechatronika to elektronika, mechanika i informatyka. Na mechatronice będziesz miał pneumatykę, hydraulikę, elektrotechnikę(silniki, układy elektryczne), elektronikę, rysunek techniczny, mechanikę techniczną, automatykę-sterowniki PLC i konwencjonalne układy automatyki, podstawy konstrukcji maszyn, obrabiarki sterowane numerycznie. Jeśli chodzi o przedmioty rozszerzone, to teraz chyba będzie nieco trudniejsza matematyka, mają się pojawić liczby zespolone, a nie wiem czy nie podstawy rachunku różniczkowo-całkowego. Fizyka, biologia, chemia i kilka innych przedmiotów jest ograniczone do 1 godziny na cykl kształcenia. Tak naprawdę po reformie nie ma jeszcze nowych programów, ale ramowo zapewne treść tego czego uczą będzie taka sama. O przedmiotach w technikum elektronicznym się nie wypowiem, bo ich nie znam. Uściślij co rozumiesz w słowach "nowe rzeczy elektroniczne". Samochody jeżdźące bez kierowcy czy zegarki elektroniczne z Cortexem M4?
  • Poziom 8  
    Interesuje sie dosłownie wszystkim. Wszystko mnie ciekawi. Jednak doświadczenia raczej nie mam
  • Poziom 12  
    Ciężko oczekiwać doświadczenia od absolwenta gimnazjum. Jeżeli interesuje Cię wszystko, to polecam mechatronikę. Będziesz się uczył różnych dziedzin techniki, od strony praktycznej także, bo chyba teraz będą praktyki w programie. No i trzeba się interesować, brać udział w konkursach. Bardzo wiele można się nauczyć przy budowie robotów na zawody. Przykładowo na UTP w Bydgoszczy organizują mini-sumo, gdzie dostajesz czujniki i elektronikę z zaprogramowanym układem. Jeżeli mieszkasz w miarę blisko, nie na drugim końcu Polski to warto brać udział. W jakim mieście mieszczą się szkoły o których myślisz?
  • Poziom 8  
    W piotrków trybunalski centrum Polski
  • Poziom 2  
    Mechatronika mocno polega na tym nieszczęsnym "mecha", więc jeśli bardziej interesuje Cię elektronika niż mechaniczne sprawy, to idź na elektronika. Jeśli natomiast Twoje zainteresowania są szerokie, to mechatronika pozwoli Ci poznać praktycznie wszystkiego po trochu... Teraz zależy od wielu czynników, czy to będzie klasyczne "wszystko, czyli nic", czy też spore wzywanie, bo z wielu dziedzin trzeba mieć powiedzmy akceptowalną wiedzę, zamiast skupić się na jednej działce.
  • Poziom 27  
    Witam!

change1902 napisał:
    nie wiem czy poradziłbym sobie na tym profilu. W sumie nie uczę się najgorzej

Podstawą w technikum na kierunku mechatronika, elektronika, czy automatyka jest matematyka i fizyka ewentualnie jeszcze elektrotechnika. Od tego, jak radzisz sobie z dwóch pierwszych przedmiotów, zależeć będzie, czy sobie poradzisz w szkole średniej na kierunku technicznym.
  • Poziom 9  
    Jeżeli nie boisz się fizyki to polecam mechatronika :)
    Sam jestem na tym profilu, ale ktoś powie: "zaraz zaraz, ale elektronik to też matematyka i fizyka" - ja nie mówię, że nie, ale elektronik nie będzie na mechanice liczył przełożeń, reakcji, sił tnących itp., na przedmiocie mechatronicznym spotkasz się również z pneumatyką i hydrauliką - coś jak powtórzenie z fizyki, tylko że w bardziej praktycznym stopniu i oczywiście z uwzględnieniem budowy siłowników czy silników pneumatycznych, rozdzielaczy, zaworów itd. Dodatkowo spotkasz się z budową, zasadą działania itd. silników prądu przemiennego jak i stałego, do tego dochodzą informację (przynajmniej te podstawowe - ja je rozszerzam) o sterowaniu elektronicznym, czyli coś z elektronika, ale raczej mechatronik skupia się na sterownikach PLC niźli na bezpośrednim sterowaniu poprzez mikrokontrolery (choć PLC również poniekąd opiera się na pracy mikrokontrolera).
    Sam zaczerpnąłem dużą dawkę wiedzy z mechaniki. Idąc do technikum nie wiedziałem, cóż to takiego gwint, sprzęgło, wolnobieg, dyferencjał (mógłbym tak długo wymieniać) itd. Tak więc mechatronik to troszkę taki elektronik, tylko z uwzględnieniem rozwiązań od strony mechanicznej, pneumatycznej czy hydraulicznej. Tak jak napisał buczo11, na przedmiotach zawodowych prawie zawsze będziesz spotykać się z fizyką, wspominać nie muszę, że matematyka również wchodzi w grę. Ogółem polecam ci mechatronika, choć ja muszę dużo rzeczy uczyć się samemu w domowym zaciszu.
    Na koniec dodam, że jeśli sam siebie spróbujesz oszukać co do zainteresowań i będziesz sobie wmawiać, że Ciebie to interesuje to szczerze polecam wybrać inne kierunki - elektronik i mechatronik to zawody dla małych pasjonatów, przynajmniej w moim odczuciu i po obserwacjach niektórych moich rówieśników.
    Sumiennie ucząc się i próbując zrozumieć, a nie "wkuć na pamięć" aspekty techniczne poradzisz sobie. Musisz tylko przygotować się na ciut odmienny świat od tego w gimnazjum. W technikum niektóre rzeczy będziesz musiał poszukać i opracować samemu, ale to tylko wyjdzie na zdrowie. ;)
    PS. Jeżeli ktoś będzie próbował Tobie wmówić, że do technikum idą tylko ludzie, którzy się nie uczą i nie chcą iść dalej to zlekceważ to. Wiem z własnego doświadczenia, że takie "teorie wysnute z palca" mogą nieźle namieszać w głowie. Pokusiłbym się o stwierdzenie, że technik mechatronik to taki mat-fiz mocno rozszerzony o aspekty techniczne. Powodzenia.
  • Poziom 9  
    Jak kolega napisał przede mną, Technikum nie jest dla ludzi, którym się nie chce uczyć. Może i tacy ludzie dostają się do niego, dla tego, że nie ma nigdzie więcej miejsca, ale po pierwszym roku odpadają. Elektronika jak i mechatronika to ciężkie kierunki. Osobiście chodzę na elektronikę pierwszy rok i nie jestem zawiedziony. Jedyną rzeczą, która mi dokucza jest nowa podstawa programowa, Nie będę tu ukrywał, ale jest ona do niczego. 2 przedmioty dali nam jako jeden i zamiast prawie 300 godzin mamy na ten sam materiał, co drugoklasiści 180 godzin. Jak to mówi nasza pani, jest to niewykonalne! Trzeba się uczyć z lekcji na lekcję, bo jeżeli nie, masz oblany sprawdzian. Podczas choroby nie można leżeć w łóżku i się leczyć, tylko brać książki, kserować zeszyty i się uczyć.
    Dodatkowo, przez pierwsze półrocze trzeba było uczyć się z zeszytu, gdyż nie było książek, a nie zawsze wszystko było z zeszycie. Teraz już jest ciut lepiej.
    Jeżeli naprawdę chcesz iść do technikum, przygotuj się na dużo lekcji, siedem, osiem każdego dnia (ja mam codziennie do 16:15).
    Osobiście polecam technikum. Nigdy nie żałowałem, jak dotąd, że go wybrałem. Tobie też go polecam ;)
    A no i "najważniejsze" nie spodziewaj się dużo dziewczyn ;)
  • Poziom 9  
    Zgadzam się z poprzednikami. Sam chodzę do technikum mechatronicznego. Polecam ten kierunek. Jestem w 1 klasie więc powiem czego mnie uczono: rysunek techniczny, materiałoznawstwo, podstawy elektrotechniki, mechanika techniczna(belki, wytrzymałość materiałów, części maszyn). Wcale technikum nie jest gorsze od liceum. Licealista nie ma bladego pojęcia o rysunku, o obliczaniu belek czy o innych zagadnieniach.
    POLECAM TECHNIKA MECHATRONIKA ! !!
    pozdrawiam uczeń ZS w Mielcu