Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Usterka w kolumnie Grundig Aktiv-box 20 - samoczynne wyłączanie

kujon6 09 Mar 2013 15:38 1674 7
  • #1 09 Mar 2013 15:38
    kujon6
    Poziom 8  

Witam serdecznie wszystkich, chciałem opisać problem, który mnie irytuje i chciałbym wiedzieć czy jest jakiś prosty sposób w wyeliminowaniu go. Z góry zaznaczam, że nie mam wiedzy jeśli chodzi o "zaawansowaną elektronikę".

Jakiś czas temu nabyłem kolumny aktywne Grundig Aktiv-box 20 i podłączyłem pod przedwzmacniacz Grundig SXV6000. Jedna kolumna działa idealnie, natomiast druga po ok. 4 min samoczynnie się wyłącza. Dotarłem do informacji, że normalnie dzieje się tak gdy nie jest podawany żaden sygnał, kolumna wpada wtedy w standby i po włączeniu sygnału kolumna powinna automatycznie się uruchomić.

Pierwsza sztuka tak działa, natomiast druga wyłącza się po ok. 4 min od włączenia, niezależnie od tego czy jest włączona muzyka.

Przez co może być spowodowana taka sytuacja? Proszę o pomoc!

0 7
  • #2 09 Mar 2013 16:56
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 09 Mar 2013 17:48
    maurycy36
    Poziom 11  

Przyczyną może być starego typu malutki mostek prostowniczy selenowy który zasila przekaźnik od transformatora głównego ( pada od starości) koszt ok.1zł.
    Miałem podobną usterkę w Aktiv-box 30

0
  • #4 09 Mar 2013 18:42
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 09 Mar 2013 19:11
    maurycy36
    Poziom 11  

Tak byłem zdziwiony, ale ten mostek składał się z płytek w kolorze aluminium zaciśniętych w blaszanej obejmie , wyglądało na płytki selenowe.A wracając do usterki wyłączającej się kolumny to trzeba sprawdzić czy po wyłączeniu (samoczynnym jak to opisał kolega wyżej ) jest napięcie na tym właśnie prostowniku. Jest on podłączony do wyjścia małego transformatora przez bezpiecznik ok 160mA i zasila stopnie wstępne kolumny aktywnej i jednocześnie przekaźnik transformatora głównego , na kondensatorze C-204 ma być około 17V, jeżeli mostek jest ok. napięcie będzie cały czas przy załączonym wyłączniku zasilania. W moim przypadku mostek "fiksował" i czasem się kolumna wyłączała.Nie twierdzę że to na pewno w przypadku kolegi taka sama usterka ale u mnie wymiana mostka załatwiła sprawę.

0
  • #6 10 Mar 2013 21:30
    kujon6
    Poziom 8  

Dzięki bardzo za wstępną diagnozę, mam wobec tego pytanie, czy ktoś z okolic Częstochowy podjąłby się naprawy tej kolumny? Bo coś czuję, że sam mogę nie dać rady :)

Pozdrawiam

0
  • #7 05 Lip 2013 18:19
    kujon6
    Poziom 8  

Jeśli chodzi o wyłączanie się kolumny to temat został ogarnięty. Natomiast mam teraz inny problem. Jak kolumna wróciła z naprawy to okazało się, że średniotonowa kopułka trzeszczy. Głośnik był przelutowywany z powodu przerwanego jednego drucika, ale wydaje mi się, że zostało to zrobione dobrze.

Co może powodować charczenie głośnika, czy jest możliwość, że to przez usterkę we wbudowanym wzmacniaczu czy raczej dać komuś głośnik żeby posprawdzał wszystkie luty?

0
  • #8 05 Lip 2013 19:30
    398216
    Użytkownik usunął konto