Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pompa w Zimbabwe problem z pradem 3fazowym

09 Mar 2013 15:39 4314 24
  • Poziom 7  
    witam. Nie znam sie na pradzie stad pytanie: mieszkam w Zimbabwe, prad tu jest szalony, czesto nie ma go wcale a jak jest to albo za wysoki albo za niski. Mamy pompe na prad 3fazowy na misji (100 m gleboka) i co kilka dni pali sie elektryczne sterowanie pompy (takie pudelko z roznymi wlacznikami) - madrzy mowia ze znowu dali za mocny prad". Czy istnieja jakies stabilizatory / "ograniczatory";-) / zabezpieczenia, ktore by sprawily, ze pompa bedzie dzialala dlkuzej niz kilka dni?? HELP!! (bo zaczynam cuchnac bez prysznica)
  • Relpol przekaźniki
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    jaką masz tą pompę?
    Co to za sterowanie masz?
    Jakie tam masz napięcia?
    Mierzyłeś?

Ja bym pomierzył napięcia, bo coś mi się wydaje, że to bardziej będzie sprawa nie tyle - jak Ty to mówisz "mocnego prądu" co niskiego napięcia zasilania, albo braku którejś z faz.

trzeba Ci 3 autotransformatory odpowiedniej mocy - każdy ok. 1/3 mocy silnika (takie z regulacją napięcia - z pokrętłem na nich) połączone w np. w trójkąt i z nich zasilaną pompę do tego 3 woltomierze. Przed załączeniem pompy ustawiasz odpowiednie napięcie takie jakie masz na tabliczce znamionowej i włączasz pompę. :)
  • Poziom 14  
    Zrób zdjęcie jeśli możesz , tej skrzynki.Tak sobie myśle czy czasem to nie będzie gwiazda-trójkąt.
  • Poziom 7  
    Jeszcze slowo wytlumaczenia: zarowki raz gasna araz sa bardzo jasne. Do TV kupilismy jakis stabilizator i juz sie TV tak czesto nie wylacza. Lodowki maja zabezpieczenia (wybija w nich bezpiecznik i potem wszystko ok). A sterownik do pompy sie po prostu pali (prawie doslownie). Myslalem czy sa tez podobne zabezpieczenia na 3 fazy.
  • Poziom 43  
    A może łatwiej by było kupić agregat prądotwórczy? Masz wtedy "swój" prąd: stabilny i na żądanie.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 14  
    Wygląda na to, że masz dość sporą rozpiętość napięcia na każdej z faz.
    Mam rozumieć, że nie masz woltomierza.
    Czy masz założone żarówki na każdej z faz?
    Jeśli tak to na pewno nie możesz załączać pompy, jeśli żarówki nie będą się jasno i równomiernie na każdej z faz świeciły.
  • Poziom 43  
    maciek malicki napisał:
    Do TV kupilismy jakis stabilizator

Trzeba dokupic stabilizator. Staerowanie jest 1 fazowe .
  • Poziom 7  
    gdzie mozna taki kupic Strumieniu?
  • Poziom 39  
    Na tym forum obowiązują zasady poprawnej pisowni właściwe dla języka polskiego. Znaki przestankowe stawia się bezpośrednio po wyrazie, potem spacja. Zdanie zaczyna się wielką literą. Znaki diakrytyczne /ogonki/ są integralną częścią naszego języka! Radzę o tym pamiętać, pisząc kolejny post...
    Proszę poprawić swoje posty.
  • Poziom 7  
    To zart? A jesli ktos nie ma w kompie jezyka polskiego to ma sciagac ogonki teraz??

Występowanie szeregu czynników jak: brak ogonków, dużych liter, znaków przystankowych, wielokropka, licznych enterów itp. powoduje, że wiadomość staje się coraz mniej zrozumiała i może zostać w takim przypadku usunięta. Brak samych polskich znaków nie dyskwalifikuje wiadomości, pod warunkiem, że merytorycznie jest w porządku i nie ma innych błędów. Ponawiam prośbę.
    I nie pisz mi, że się nie da:
    Przy okazji zobacz p. 3.1 -> 3.1.13 regulaminu.
    [Akrzy]
  • Poziom 25  
    Wstaw zdjęcia tego "pudełka z sterowaniem", lub jakieś dane pompy. Przed wszystkim można się zabezpieczyć- przed spadkiem napięcia, asymetrią w sieci 3 faz, skokiem napięcia, można by dalej wymieniać, ale najpierw musimy wiedzieć jaką masz tę pompę i jakie sterowanie, pozdrawiam.

Dodano po 4 [minuty]:

http://www.seltex.pl/index.php?lang=pl&item_i...-kolejnosci-faz-ckm-01-do-urzadzen-3-fazowych Pompę zasilić przez stycznik a cewkę stycznika wysterować z urządzenia z linku, dodatkowo zastosować zabezpieczenie silnikowe, np. PKZMO, ustawione na prąd równy normalnemu poborze prądu podczas pompowania wody.
  • Poziom 7  
    Przede wszystkim przepraszam za jezyk i brak ogonkow ale nie mieszkam w Polsce i nie ma polich znakow

Dodano po 3 [minuty]:

https://obrazki.elektroda.pl/1232594700_1362862895.jpg
    tak to wyglada. Plastikowe elementy prawie sie topia. Miasto mowi, ze czasem wysyla prad o za duzym natezeniu ale nic nie moga na to poradzic

Dodano po 1 [minuty]:

Adik C, mam kupic to co w linku? A co to jest PKZMO?
  • Poziom 7  
    300g to nie problem. Cena agregatu to problem. No i tu czasem bywa 50 ludzi. (pompa pracuje non stop). Prosze tez nie pisac o solarach bo tu Afryka:-)
  • Poziom 43  
    Na portalu "Alle..." w opcji "kup teraz" jest agregat prądotwórczy 3-fazowy 4,8kW w cenie 599,- złotych ( agregat-pradotworczy-kraftdele-4-8kw-230-380v-i3059431762 ).
    Czy sadzisz, że ta cena powala na kolana? W tej cenie możesz się nie zmieścić ze stabilizatorem 3-fazowym na 1kW, o którym nie wiadomo, czy u Ciebie się "wyrobi".
    Agregaty prądotwórcze - rozmaite - spotkałem pracując w Afryce parę lat, dobrze się tam sprawowały.
  • Poziom 14  
    Jak dodasz do tego koszt przesyłki agregatu prądotwórczego - jakieś 4000-6000zł, to już nie jest wesoło.
  • Poziom 43  
    Na dobrą sprawe wystarczył by przekaźnik nadnapięciowy sterujący autotransformatorem.
    Gdy napięcie jest '' w normie'' ukłąd nic nie robi jak przekroczy poziom właczany jest autotransformator np 230/200V .
    Któy mozna wykonac robiąć odczep na pierwotnym uzwojeniu zwykłego transformatora.

I w tym układzie pali sie stycznik a nie pompa jak autor napisał.

Pozatym niech autor napisze jakie ma napięcie znamionowe w swojej sieci, bo kto wie co tam jest.
  • Poziom 14  
    Według mnie to problem asymetrii faz i tego cyt: "Jeszcze slowo wytlumaczenia: zarowki raz gasna araz sa bardzo jasne", czyli spadku U do ok 1/2 Un.
    A silnik trudno spalić bo skoro to cyt: (100 m gleboka) to oznacza, że pompa jest głębinową i musi być zanurzona w wodzie. Czyli P powinna mieć na poziomie ok 7,5 kW.
    Nie widzę jaki prąd jest nastawiony na termiku, ale coś mi tu "śmierdzi" tym, że nie ten stycznik i nie ten termik.
    maciek malicki znajdź jakąś DTR do tej pompy,zdjęcie tabliczki znamionowej, albo może wiesz jaka jest moc silnika. Jednym słowem więcej o silniku i napięciu jakie tam macie.
  • Poziom 43  
    bogson napisał:
    koszt przesyłki agregatu prądotwórczego - jakieś 4000-6000zł
    - która firma kurierska (lub poczta) podała taką cenę?
    Sprawdzałeś, czy "strzelasz"?

Poza tym: kiepska jakość prądu w krajach afrykańskich jest raczej standardem, niż wyjątkiem i z pewnością na rynku lokalnym w Zimbabwe są oferowane agregaty prądotwórcze, których podaż jest na tyle wielka, że ceny nie mogą być brane "z kosmosu". Czy masz znajomych inżynierów w Harare? A może byłby jakiś agregat do nabycia "z demobilu", od firmy, która zakończyła inwestycję i "zwija się", nie zabierając całego sprzętu?
  • Poziom 14  
    Tak masz rację strzelam czyli SZACUJĘ, bo tak jak i Ty nie znam pewnych danych i do Zimbabwe jeszcze nic nie wysyłałem. :)

Szacowałem jako przesyłkę paletową.
    Jeśli mimo wszystko Ty masz więcej danych, to na stronach firm kurierskich masz "kalkulatory", wprowadź adresy, wymiary, wagę, wartość, wybierz typ przesyłki i masz konkretną wartość.

Dla przykładu podam Ci opłaty w jednej z firm kurierskich (wiodących f. kurierskich) za ostatnio wysłane paczki:
    Waga 1kg do Kanady po rabatach ok. 311 zł
    Waga 3kg na Maltę po rabatach ok. 590 zł

W drugiej z którym też mam podpisaną umowę opłaty są zbliżone.
    Zaznaczam mam podpisaną umowę z dwoma firmami kurierskimi. Ktoś kto przychodzi z ulicy musi się liczyć z większymi kosztami.
    Malta jest w 6, Kanada 8, a Zimbabwe jest w 13 strefie cenowej. :)
  • Poziom 25  

Co się dzieje jeśli wciśniesz przycisk czerwony o nr 1. (pompa ma się zatrzymać) i na jaką wartość jest ustawione pokrętło nr 2 (wartość maksymalnego poboru prądu przez urządzenie), piszę jak dla laika, widzę że masz termik, chyba tylko nie podłączony tak jak ma być , z sterowaniem stycznika, ale dowiemy sie jak odpowiesz na to , o co cie zapytałem powyżej, jestem zdania że da sie zabezpieczyć twoją pompę w taki sposób że układ się nie uszkodzi, bez agregatu itp. natomiast będzie to związane z jej wyłączaniem sie gdy wystąpią owe anomalia, a wiec ciągłość pompowania wody zostanie przerwana, ale lepiej sobie skasować błąd np. na termiku, niż za każdym razem reanimować sterującą skrzynkę,w ogóle trzeba by było najpierw doprowadzić to sterowanie do jakiegoś minimum, aby zasilanie było poprzez stycznik w układzie z podtrzymaniem, bo teraz chyba pompa rusza od razu po załączeniu bezp.typu "s" pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

i to :

http://www.seltex.pl/index.php?lang=pl&item_i...-kolejnosci-faz-ckm-01-do-urzadzen-3-fazowych

http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=zabezpi...7FAojJYIVPY8Y6HoxXn0Pkg&bvm=bv.43287494,d.d2k

Dodano po 1 [minuty]:

• Poziom 43  
    Stabilizator działa tylko wtedy, gdy ma co stabilizować (gdy prąd jest) - w przeciwieństwie do generatora, który daje prąd wtedy, gdy tego trzeba.
    I jeszcze coś: stabilizator kosztuje prawie 7 razy więcej, niż generator o podobnej mocy, porównaj:
    http://www.barel.info/cennik.php - 4099.- zł za stabilizator 5kVA/3f,
    agregat prądotwórczy kraftdele 3-fazowy 4,8kW (aukcja i3059431762) w cenie 599,- złotych.