Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATmega8 - Pamięć programu

Piotr91 09 Mar 2013 16:57 777 2
  • #1 09 Mar 2013 16:57
    Piotr91
    Poziom 10  

Witam.

Mam prośbę do doświadczonych użytkowników forum o oszacowanie rozmiaru programu (pliku wynikowego), którego zadaniem ma być wykonywanie pomiarów z 2 czujników temperatury, sterowanie dwoma wyjściami pwm i dwukierunkowa komunikacja przez bluetooth (wysyłanie pomiarów do innego urządzenia, przyjmowanie od niego ustawień). Interesuje mnie, czy tego rodzaju program zmieszczę w mikroprocesorze ATmega8, czy będę potrzebował większej pamięci.

Chciałbym jeszcze wiedzieć, czy będzie duża różnica tego rozmiaru pomiędzy kodem w C a kodem w Arduino.

Z góry dziękuję za pomoc.

0 2
  • Pomocny post
    #2 09 Mar 2013 17:27
    Raphaw
    Poziom 20  

Pisząc w C, unikając liczb zmiennoprzecinkowych, zakładając programową obsługę 1-wire, sprzętową PWM, oraz bluetooth (UART) powinno się spokojnie zmieścić.
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #3 09 Mar 2013 18:02
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Piotr91 napisał:
    Witam.

Mam prośbę do doświadczonych użytkowników forum o oszacowanie rozmiaru programu (pliku wynikowego), którego zadaniem ma być wykonywanie pomiarów z 2 czujników temperatury, sterowanie dwoma wyjściami pwm i dwukierunkowa komunikacja przez bluetooth (wysyłanie pomiarów do innego urządzenia, przyjmowanie od niego ustawień). Interesuje mnie, czy tego rodzaju program zmieszczę w mikroprocesorze ATmega8, czy będę potrzebował większej pamięci.

Chciałbym jeszcze wiedzieć, czy będzie duża różnica tego rozmiaru pomiędzy kodem w C a kodem w Arduino.

Z góry dziękuję za pomoc.

Problem w tym, że doświadczeni użytkownicy zazwyczaj piszą kod optymalniej niż początkujący. Więc niewiele ci da stwoerdzenie, że komuś zajmie to 2 kB, bo tobie może to zająć 20 kB i to wcale nie jest żart.
    Ale dobrze, że pytasz o takie rzeczy przed zrobieniem hardware. Moja rada jest taka - zacznij pisać program (do tego hardware nie jest ci potrzebny), jak będziesz miał większość funkcjonalności to sam ocenisz czy ci się zmieści.
    IMHO ten program powinien zająć niewięcej niż jakieś 2-3 kB.

0