Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odkurzacz Samsung SC5667 - nie działa regulacja mocy

rafix25 09 Mar 2013 17:44 4938 12
  • #1 09 Mar 2013 17:44
    rafix25
    Poziom 24  

Jak w temacie. Wysiadła regulacja mocy (obrotów). Dodam iż jest to dosyć popularny model na naszym rynku. Płytka PCB w stanie idealnym i bez jakichkolwiek przypaleń czy przykopceń. Odkurzacz jest nieustannie eksploatowany i pracuje na max. mocy. Poniżej foto.
    Cenne wskazówki bardzo mile widziane, zaś trafne - będą odpowiednio nagrodzone.

Odkurzacz Samsung SC5667 - nie działa regulacja mocy Odkurzacz Samsung SC5667 - nie działa regulacja mocy Odkurzacz Samsung SC5667 - nie działa regulacja mocy Odkurzacz Samsung SC5667 - nie działa regulacja mocy

0 12
  • #2 09 Mar 2013 17:59
    maystero
    Poziom 24  

Proszę sprawdzić czy na C3 występuje jakieś napięcie?

1
  • #3 09 Mar 2013 18:14
    rafix25
    Poziom 24  

Na C3 - 1000uF/10V w trakcie pracy silnika występuje napięcie 4,7V.

1
  • #4 09 Mar 2013 18:17
    maystero
    Poziom 24  

Wygląda na to że padł TRIAK T2.

0
  • #5 09 Mar 2013 18:27
    rafix25
    Poziom 24  

Tak też podejrzewałem po przeczytaniu kilku podobnych wątków.
    Czy pomiar "diodowy" z użyciem zwykłego miernika ma sens?

0
  • Pomocny post
    #6 09 Mar 2013 18:40
    maystero
    Poziom 24  

Możesz odpiąć bramkę triaka (PIN G) i podłączyć do prądu. Jeśli silnik będzie pracował to na 100% triak uszkodzony. Możesz go zastąpić BT138/600.

Pomiar "diodowy" możesz wykonać, jeśli wiesz czego się spodziewać po pomiarach.

0
  • #7 09 Mar 2013 19:09
    rafix25
    Poziom 24  

Bramka rozłączona i... silnik pracuje jak dotąd, na max. obr.
    Mam tylko jeszcze wobec tego jedno pytanie, który będzie najbardziej odpowiedni z tych dwóch. Oba dostępne są obecnie na "Alledrogo" po 2.40zł.

BTA16/600B (standard)
    BTA16/600BWRG (SNUBBERLESS)

Oznaczenie oryginału to:
    BTA16/600BW

... i tu nie mogę znaleźć nigdzie tłumaczenia słowa "snubberless". Podejrzewam, że chodzi tu o jakiś ogranicznik (snubber), a raczej jego brak (-less).

0
  • #9 11 Mar 2013 17:00
    mirko1984
    Poziom 9  

Zwracam się do autora postu z wielką prośbą o pomiar potencjometra i podanie jego wartości rezystancji, gdyż mam problemy z tym odkurzaczem a pomiar potencjometra i jakiekolwiek wartości uzyskałem po podkręceniu go prawie na połowę. Zastanawiam się nad przyczyną.Odkurzacz działał świetnie do tej pory a dziś już się sam wyłączał, zwalniał obroty, przyspieszał aż się wyłączył całkowicie.
    Wiadomo, że najłatwiej jest zamówić nowy panel sterujący ze strony producenta i wcale dużo nie kosztuje. Czekam na nowy właśnie ale jak długo podziała to inna sprawa, więc lepiej coś wiedzieć o elementach elektronicznych użytych do jej budowy. U mnie czas działania wynosił 4 lata dość łagodnej eksploatacji odkurzacza.
    Reakcja żony, oczywiście wyrzucić i kupić nowy. Tylko po co, kiedy stary silnik ciągle działa i uruchamia się po włączeniu bezpośrednio do sieci. Można pójść tą drogą zmodyfikować nieco płytkę, tj. rozłączyć elementy,zostawić obwód włącznika kondensator przeciwzakłóceniowy i pracować bez sterownia na pełnych obrotach.
    Dalej jednak zastanawia mnie ten potencjometr, czy on czasem nie jest logarytmiczny? trzeba się dowiedzieć.

0
  • #10 11 Mar 2013 17:11
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

Skoro odkurzacz i tak zawsze pracuje na max mocy, to może nie warto naprawiać ten regulator?

0
  • #11 11 Mar 2013 17:22
    rafix25
    Poziom 24  

mirko1984 napisał:
    Zwracam się do autora postu z wielką prośbą o pomiar potencjometra i podanie jego wartości rezystancji,

Ze wstępnego i szybkiego pomiaru wygląda że to 20k, ale sprawdzę jeszcze go dokładnie i potwierdzę lub nie owe 20k.

0
  • #12 11 Mar 2013 17:41
    maystero
    Poziom 24  

EltraATS napisał:
    Skoro odkurzacz i tak zawsze pracuje na max mocy, to może nie warto naprawiać ten regulator?

Nie ma to jak trafiona porada. Jak by autor wątku nie chciał naprawiać tego regulatora, to pewnie by owego wątku nie zakładał...

Przynajmniej tak mi się wydaje.

0
  • #13 15 Mar 2013 14:01
    rafix25
    Poziom 24  

maystero napisał:
    EltraATS napisał:

Nie ma to jak trafiona porada. Jak by autor wątku nie chciał naprawiać tego regulatora, to pewnie by owego wątku nie zakładał...

Przynajmniej tak mi się wydaje.

Dokładnie tak, no ale cóż poradzić... na dziwne rady. :D

W każdym razie zamówione triaki dzisiaj przyszły, wymieniłem uszkodzony (miał jednak zwarcie), podłożyłem dodatkowo pasty silikon. pod radiator, zacisnąłem nowym nitem zrywalnym (jak w oryginale) i odkurzacz pracuje już ze sprawną regulacją mocy. Oby jak najdłużej. :)

Dziękuję wszystkim za udzielone wskazówki.

0