Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o poradę automatyczne otwieranie

09 Mar 2013 18:16 3204 18
  • Poziom 9  
    Witam proszę o poradę jak wykonać automatyczne otwieranie za pomocą pilota w gołębniku kratkę na wylot gołębi, chodzi mi o wykonanie tego żeby jak nie będzie prądu bez problemu można było otworzyć również ręcznie. Macie jakieś pomysły ?
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Jak tylko otwieranie to starczy elektrozaczep i przeciwwaga/sprężyna. Jak ma się elektrycznie zamykać i otwierać to naped z silnika elektrycznego z przekładnią, zaopatrzony w wyłączniki krańcowe.
    kamil5622 napisał:
    No więc ma się otwierać i zamykać elektrycznie a jak z obrotami silniczka ?
    I czy ten będzie dobry :
    Silnik elektryczny Z PRZEKŁADNIĄ (zmniejsza obroty)
    zasil od 3-12V/DC

Silniczek z metalową przekładnią redukcyjną REDUKCJA 244-krotna

Moment obrotowy ok. 1,7 kg cm.

Pobór prądu ok 75mA.(przy zasilaniu 12V)

ILOŚĆ OBROTÓW NA MIN-9,5 obrotu /min/12V DC

Pytanie jak wygląda twoja kratka - moi okoliczni "gołymbiorze" mają różne rozwiązania - albo otwór 30x30cm albo szeroki na metr kosz zasłaniający również "parapet lądowiskowy" przed otworem.
    Zamknięcie powinno byc wyważone, a jeśli jest to duży kosz to zawieszone na osi opartej na łożyskach tocznych.

Zakładając że dla otwarcia wystarcza ćwierć obrotu to cykl otwierania miałby zaledwie 2 sekundy - o wiele za szybko - obawiam się że któryś z twoich ptaszorów mógłby się pozbyć ogona...
    Stąd konieczny będzie jeszcze jeden stopień przełożenia, na przykład 1:10 z ciernej przekładni złożonej z modelarskiego ogumionego kółka o średnicy 30mm i tarczy z drewna o średnicy 30cm.
    Przekładnia cierna ma tą zaletę że w prosty sposób możesz odłączyć napęd zamknięcia unosząc koło napędowe.
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Poziom 9  
    A co w takim razie z obrotami lewo prawo ?
    Co do gołebnika jest w trakcie budowy na razie chcę wszystko mieć poukładane co i jak robić. kratka no coś takiego 30x30cm myślę że wystarczy.
  • Poziom 9  
    A czego w takim razie użyć żeby mi te bieguny zmieniało?
  • Poziom 9  
    Teraz kwestia pilota taki 2-kanałowym wystarczy ?
    http://allegro.pl/2-kanalowy-system-przelaczania-radiowego-pilot-i3019315876.html

Dodano po 1 [minuty]:

A i z tym przekaźnikiem chodzi o coś takiego ?
    http://allegro.pl/przekaznik-polprzewodnikowy-fotek-ssr-25-da-pp4-i3061257451.html

Dodano po 23 [minuty]:

W takim razie jak zrobię podtrzymanie jak puszczę przycisk to z zastosowaniem tego przekaźnika stanie silnik. chodzi mi o wykonanie tego na jakichś szynach i do tego zamontowanie jakiegoś mechanizmu który by to poruszał o ustaloną odległość nawet bez krańcówek nie chcę aby było to aż tak skomplikowane

Dodano po 2 [minuty]:

a może zastosować by coś takiego ? tylko na jakiej zasadzie to działa ?
    http://allegro.pl/mechanizm-podnoszenia-lampy-prawy-mazda-323f-101-i3081480872.html
    kamil5622 napisał:
    Teraz kwestia pilota taki 2-kanałowym wystarczy ?

Tam starczy albo jednokanałowy z podtrzymaniem (i obowiązkowo krańcówki) albo dwukanałowy bez podtrzymania(i opcjonalnie krańcówki)

kamil5622 napisał:
    A i z tym przekaźnikiem chodzi o coś takiego ?

To jest jakaś kobyła do bojlera 4kW w sam raz - szło mi o przekaźnik w rodzaju http://mselektronik.pl/przekaznik-dpdt-2a-12v-1028r-pbf-min-x10szt.html

kamil5622 napisał:
    W takim razie jak zrobię podtrzymanie

W tym co pokazujesz w pierwszym linku masz jest już podtrzymanie.

kamil5622 napisał:
    chodzi mi o wykonanie tego na jakichś szynach i do tego zamontowanie jakiegoś mechanizmu który by to poruszał o ustaloną odległość nawet bez krańcówek nie chcę aby było to aż tak skomplikowane

Jak chcesz bez krańcówek to nie możesz zrobić podtrzymania.

kamil5622 napisał:
    a może zastosować by coś takiego ? tylko na jakiej zasadzie to działa ?

Nie wiem, ale kąt obrotu to pewnie 10 stopni, a siła o wiele za mała.

Dodano po 5 [minuty]:

Do sterowania sugeruję użyć "RADIOLINIA zdalne sterowanie+buzer+ gratis 12V/24V" oferowanego na tym samym portalu za 59zł.
    Do tego w trybie przerzutnika potrzebujesz poza silnikiem tylko zasilacza i krańcówek.
  • Poziom 9  
    No więc tak silnik elektryczny z przekładnią, RADIOLINIA zdalne sterowanie+buzer+ gratis 12V/24V, przekaźnik sygnałowy, zasilacz, krańcówki to jest potrzebne a jak teraz z wykonaniem zakładając że kratka ma wymiary 30x30cm może być przesuwna do góry w bok na jakiejś szynie to zrobić i kółka do tego ma Pan jakiś pomysł ? i jak silniczek ma to ciągnąć
  • Poziom 36  
    Zastanawia mnie jedno czy ten gołębnik jest na odludziu, że chcesz zastosować zdalne sterowanie/otwieranie radiowe, sąsiad ma gołębnik na podwórku i takie otwieranie ma na przewodzie zasilającym silnik, bez ,,radiolinii''.
  • Poziom 9  
    Bez radiolinii nie zastosuję pilota.. to już mam rozwiązane teraz chcę wiedzieć jak podłączyć to wszystko pod ten silnik chodzi mi o tą część mechaniczną ? zrobić może na szynie ale właśnie nie wiem jak do silnika to przymocować i ze zmianą obrotów przekaźnikiem żeby otwierało i zamykało
    kamil5622 napisał:
    No więc tak silnik elektryczny z przekładnią, RADIOLINIA zdalne sterowanie+buzer+ gratis 12V/24V, przekaźnik sygnałowy, zasilacz, krańcówki to jest potrzebne

"Przekaźnik sygnałowy" nie jest ci potrzebny. Natomiast by ograniczyć ilośc przewodów między drzwiczkami (silnik, krańcówki) a odbiornikiem radiolinii do dwóch przydadzą się dwie diody prostownicze.

kamil5622 napisał:
    jak teraz z wykonaniem zakładając że kratka ma wymiary 30x30cm może być przesuwna do góry w bok na jakiejś szynie to zrobić i kółka do tego ma Pan jakiś pomysł

Przesuwanie IMHO to zbędna komplikacja, sugeruję obracać na osi, najprościej pionowej, odpadają problemy z wyważeniem.

kamil5622 napisał:
    i jak silniczek ma to ciągnąć

Co do obracania osi drzwiczek to masz wyżej propozycję. Dla rozwiazania z przesuwanymi dźwierkami - kółko na osi silnika i linka (a'la skala w radiu), drzwiczki unoszone - szpulka na osi przekładni silnika na którą nawija się linka unoszaca.

Dodano po 4 [minuty]:

kamil5622 napisał:
    zrobić może na szynie ale właśnie nie wiem jak do silnika to przymocować

Tu by pomogło zdjęcie tego otworu i uwarunkowań zewnętrznych - konstrukcja zależy od tego choćby czy otwór jest w pochyłym dachu czy pionowej ścianie.
    Poziomy przesuw po szynie bym odradzał, przestanie działac jak się tam dostanie nieco gołębiego g%#na...
  • Poziom 9  
    jdubowski napisał:
    "Przekaźnik sygnałowy" nie jest ci potrzebny. Natomiast by ograniczyć ilośc przewodów między drzwiczkami (silnik, krańcówki) a odbiornikiem radiolinii do dwóch przydadzą się dwie diody prostownicze.

Czyli diodą prostowniczą zmienię obroty silnika skoro ona służy do prostowania prądu przemiennego ? Bo z wcześniejszych wypowiedzi wynika że temu własnie ma służyć przekaźnik sygnałowy ?

Otwór będzie w pionowej ścianie gołębnika
    kamil5622 napisał:
    Czyli diodą prostowniczą zmienię obroty silnika skoro ona służy do prostowania prądu przemiennego ?

Kierunek zmienisz przekaźnikami przałączającymi końcówki silnika, owe przekaźniki masz w odbiorniku radiolinii.
    Ogólna idea:

Diody stosujesz gdy chciałbyś krańcówki przenieść bliżej silnika:

• Poziom 9  
    Nie wiem o co chodzi dokładnie z tymi diodami
  • Poziom 9  
    Okej dzięki wielkie za pomoc w trakcie budowy wszystko i tak wyjdzie ale już mam podstawy :)