Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełącznik agregat sieć z napędem

jorgas 09 Mar 2013 21:03 8496 39
  • #1 09 Mar 2013 21:03
    jorgas
    Poziom 10  

Witam!
    Zamierzam zamontować przełącznik agregat sieć zgodnie z wymaganiami/projektem. zastanawiam się czy jakby zamiast dźwigni przełączającej dorobić mechanizm który będzie przełączał między agregatem a siecią oraz prostą elektronikę na jakimś AVR lub na sterowniku Siemens LOGO. Czy gdy dołożę silnik który będze za mnie kręcił dźwignią przełącznika taki układ staje się SZR i będzie wymagał specjalnych, dodatkowych pomiarów lub badań? Czy wystarczy zgłosić sam przełącznik agregat sieć z widoczną przerwą w obwodzie a później dołożyć ten układ?
    Podłączenie będzie wykonywał elektryk z uprawnieniami. Ja tylko bym dorobił mechanizację tj. silniczek, przekładnia i układ sterowania.

0 29
  • SterControl
  • #3 09 Mar 2013 22:00
    jorgas
    Poziom 10  

Koszta?
    przełącznik agregat sieć ~300-400zł
    siemens logo ~300zł / układ na AVR znacznie taniej ~100zł
    silnik ~50zł

razem ~450-650zł

A tutaj za automatykę ceny nie schodzą poniżej 3000zł: http://www.szr.pl/szr,11.html

1
  • SterControl
  • #4 09 Mar 2013 22:29
    zdzisiek1979
    Poziom 37  

Tylko ta automatyka kontroluje stan sieci i też załącza agregat :D
    Te układy jakie ja widywałem z napędem silnikowym to były całe układy specjalnie robione z " tego samego typoszeregu elementów " czyli dwa rozłączniki napęd z przełącznikiem ręcznym i do tego moduł silnika i to był taki cały powiedzmy pakiet. Silnik ma coś jak by sprzęgło że można go odłączyć od osi napędu rozłączników i można wtedy ręcznie przełączać lub pominąć automatykę. Silnik był sterowany sygnałem z modułu kontroli SZR moduł kontroluje jakość napięcia sieci i steruje agregatem automatycznie lub ręcznie jak kto woli i ustawi. Dlatego to wszystko jest w cenie bo musi być na tip top i być niezawodne. Jak to prawnie wygląda nie wiem a co próbowałem dowiedzieć się w ZE to powiedzieli że musi być projekt i ustalenia projektant a ZE więc wyszedłem i tyle :D Nie wiem jaka jest wyższość przełączników sieć agregat lub sieć zapasowa to zależy od zakładu i zapotrzebowania na stałe zasilanie ale ja osobiście jestem za przełącznikiem z napędem mechanicznym-silnikowym niż za zespołem styczników. Tak czy siak w układzie jest zasilacz buforowy by w razie zaniku zasilania układ działał i mógł wykonać funkcje przełączenia i załączenia agregatu.

Z jakich elementów chcesz to zbudować :D jaki masz przełącznik na myśli i silnik? Tak z ciekawości pytam bo musi to być na tip top by pełniło swoje zadanie.

0
  • #5 09 Mar 2013 22:54
    Walery K
    Poziom 16  

A w jaki sposób ten Twój logo wykryje odpowiednie stany napięcia w sieci i położenie przełącznika?
    Musiałbyś jeszcze zastosować przynajmniej jeszcze przekaźniki kontroli napięcia.
    Kilka przekaźników pomocniczych i napisać odpowiedni program (co wcale nie jest takie łatwe) który zadziała prawidłowo i na 100% pewnie.
    A znam sterowniki opracowane przez wyspecjalizowane firmy a kosztujące nieco powyżej 1 tyś. które zawierają to wszystko w sobie i działają na 100% w różnych przypadkach jakie mogą w sieci wystąpić.
    Dla siebie możesz się pobawić w coś takiego, lecz klientowi nigdy nie odważyłbym się czegoś takiego zamontować.
    Energetyki nie interesuje sposób sterowania, musi być jedynie pewność, że napięcie z agregatu nie przedostanie się do sieci, dlatego przy różnego rodzaju przełącznikach stosuje się zarówno blokady elektryczne jak i mechaniczne.

0
  • #6 10 Mar 2013 09:31
    jorgas
    Poziom 10  

Walery możesz podać jakiś link lub nazwę firmy? Może być na PW jeśli nie chcesz na forum.
    Jak dowiadywałem się w moim ZE to wymagają projektu i montażu przez elektryka z uprawnieniami. Ma to byś zrobione tak żeby napięcie z agregatu nie poszło na sieć.

Na razie to są tylko plany, jeśli znajdę tani moduł SZR to te plany porzucę, a jeśli nie to będę kombinował dalej.
    PLC byłby zasilany przez zasilacz buforowy. Powiedzmy co 0,5 sekundy sprawdza czy napięcie na sieci jest . Jeśli nie to gdy ten stan trwa dłużej niż 2 min (zabezpieczenie przed krótkim zanikiem prądu) rozpoczyna uruchomienie agregatu. Gdy napięcie na agregacie będzie stabilne, silnik załączy się i przełączy z sieci ZE na agregat. Teraz PLC bada czy napięcie na sieci nie wróciło, i jeśli jest w normie i dłużej niż 2 min, następuje przełączenie na sieć i wyłączenie agregatu.
    To tak w skrócie opisane jak ja bym to widział
    Silnik będzie prawdopodobnie DC z enkoderem do odczytu jego stanu. Sterowanie lewo/prawo za pomocą mostka H. Do tego jakaś przekładnia.
    Myślę nad połączeniem osi wyłącznika z silnikiem przez pasek. Na osi przełącznika zastosować kółko zębate i normalną gałkę. Kółko sprzężone z drugim paskiem. Powinno to dać możliwość ręcznego przełączenia. Do wyłącznika dołożone styki które dają informację czy wyłącznik jest w pozycji agregat / 0 / sieć. Ta informacja będzie porównywana ze wskazaniami enkodera

0
  • #7 10 Mar 2013 10:29
    MARIUSZ R
    Poziom 28  

Kiedyś do SZR wykorzystywałem styczniki firmy Lovato. Pomiędzy nimi szła blokada mechaniczna tak że nie pozwalała jednocześnie załączyć dwóch na raz. Sterowało to wszystko (styczniki i agregat) TE804 lub RGK60.

0
  • #8 10 Mar 2013 11:27
    Walery K
    Poziom 16  

Np.
    http://www.hadron.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=1&Itemid=3
    Do 160A najtaniej można zrealizować SZR na stycznikach z blokadą mechaniczną.
    Styczniki GE mają również możliwość stosowania blokad elektromechanicznych, służących do tego, że stycznik potrzebuje tylko impulsu na cewkę w celu załączenia stycznika, a następnie ta blokada podtrzymuje stycznik tak długo aż nie podamy impulsu wyłączającego. Druga zaleta tej blokady, to możliwość ręcznego załączenia stycznika w przypadku awarii automatyki.

0
  • #9 10 Mar 2013 12:16
    jorgas
    Poziom 10  

Jeszcze sprecyzuję że układ ma być zainstalowany w domu wolno stojącym gdzie dość często są zaniki napięcia.
    Jeśli układ byłby wykonany na stycznikach, to jakie uprawnienia musiał by mieć elektryk aby go zainstalować? Chodzi mi o budowę od podstaw SZR

0
  • #10 10 Mar 2013 12:21
    Walery K
    Poziom 16  

Niezależnie czy układ ma być na stycznikach czy na przełączniku uprawnienia elektryka muszą być takie same.

0
  • #11 10 Mar 2013 12:29
    jorgas
    Poziom 10  

Czyli SEP E? Potrzeba projekt na papierze - czy może to wykonać inna osoba ( z upr. do projektowania) czy musi być ta sama co instaluje?

1
  • #13 10 Mar 2013 15:07
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Kolega kkknc podał przykład dobrego sterownika SZR, może tylko wyłączniki do małego agregatu to trochę na wyrost, styczniki z blokadą są chyba bardziej adekwatne.

Do zrobienia niedrogiego układu SZR wcale zresztą nie potrzeba sterownika, nawet tak szacowna firma jak Moeller sprzedaje zestawy MA-0 (MA-0B do układu sieć - agregat) zrobione tradycyjnie, na przekaźnikach.

A propos agregatu, agregat masz Kolego jorgas jak mamy rozumieć z automatycznym startem? Inaczej całe przedsięwzięcie z SZR nie miałoby żadnego sensu.

0
  • #14 10 Mar 2013 17:19
    jorgas
    Poziom 10  

Zgadza się, posiada on rozrusznik
    Ten F&F by mi nawet odpowiadał.

1
  • #15 10 Mar 2013 20:32
    Walery K
    Poziom 16  

A zauważyłeś, że ten F&F to tylko sterownik a nie gotowy układ?
    Sterowników tej firmy nigdy nie stosowałem, ale po doświadczeniach z innymi ich aparatami tej firmy, nie polecałbym ich ze względu na dużą awaryjność. Jeśli klient zechce, abym zmontował coś ich produkcji, to ostrzegam, że robi to na własne ryzyko i nie udzielam na to żadnej gwarancji.
    Masz agregat z rozrusznikiem elektrycznym, ale to nie wszystko, do automatycznego rozruchu to jeszcze spora droga. Do mojego agregatu z rozrusznikiem elektrycznym, układ samoczynnego rozruchu kosztował dodatkowo ok. 2 700 zł.
    Mogę wiedzieć jaki agregat kupiłeś?

0
  • #16 10 Mar 2013 20:46
    jorgas
    Poziom 10  

Fogo FH 5001 E
    Do instalacji mam jeszcze trochę czasu, jednak chcę się najpierw rozeznać w możliwościach

0
  • #17 10 Mar 2013 20:56
    Walery K
    Poziom 16  

A odpalałeś go i robiłeś już próbę zasilania domu z tego agregatu?

0
  • #18 10 Mar 2013 21:37
    jorgas
    Poziom 10  

Pod agregat mam wydzielony obwód z najważniejszymi obwodami. Łączna suma wszystkich włączonych odbiorników na raz to 3kW, a wiadomo że nie wszystko będzie pracowało na raz.

0
  • #19 10 Mar 2013 21:48
    Walery K
    Poziom 16  

OK mocy wystarczy, interesuje mnie tylko jak zachowuje się elektronika zasilana z tego agregatu. Głównie UPS-y, sterownik kotła?

0
  • #20 10 Mar 2013 21:59
    jorgas
    Poziom 10  

Jeszcze nie próbowałem czułej elektroniki bo budowa domu w trakcie. Jedynie elektronarzędzia aktualnie na nim pracują. Jak coś to dam znać jak odpalę go pod jakimś sterownikiem

0
  • #21 14 Lis 2013 03:38
    Adamonter
    Poziom 13  

Kolega Walery ma rację, że o te rzeczy dopytuje, bo sam SZR, a samoczynny rozruch to są całkowicie różne sprawy. W automatyce samoczynnego rozruchu musi być automatyka stabilizacji napięcia, oraz kontroli stanu paliwa, oleju i temperatury. w razie przekroczenia któregoś z tych parametrów automatyka ta wyłączy agregat, aby nie uległ uszkodzeniu, ponieważ będzie pracował bez nadzoru. Można sobie odpuścić kontrolę stanu paliwa, bo jak się skończy to i tak się wyłączy. Dodam, że mojego projektu i wykonania SZR-y pracują dotychczas bez zarzutu niektóre od roku 1986, a w piekarni najbliżej mojego zamieszkania pracuje od 1989 i co 3 miesiące jest testowany aby mieć pewność, w razie potrzeby nie zawiedzie. Od zamontowania był trochę modernizowany z powodu wymiany agregatu z 44 kVA na !00 kVA. modernizacja polegała tylko na wymianie na większe styczników roboczych wytrzymujących prąd roboczy ponad 200 A. Cała automatyka SZR łącznie z kontrolą zaniku faz wykonana jest z elementów z czasów PRL i można ją zmieścić w segregatorze na dokumenty tylko tym najgrubszym. Wykonana zaś na osprzęcie na szynowym jest objętości 2 l butelki plastikowej. Automatyka ta posiada funkcję odłączenia instalacji od sieci po zaniku napięcia, załączenie agregatu, załączenie odbiorów z agregatu, kontrolę pojawienia się napięcia sieci, po powrocie i ustabilizowania się napięcia sieciowego odłączenie zasilania z agregatu i załączenie zasilania z sieci, po odczekaniu ( od 1 - 10 min według wyboru ) w celu upewnienia się, że zanik się ni powtórzy, wyłączenie agregatu i przejście w stan gotowości do ponownego cyklu.

0
  • #22 15 Lis 2013 09:03
    Adamonter
    Poziom 13  

Spróbuję wkleić zdjęcie mojego bardzo prostego układu SZR zamontowanego na początku lat 2000 i pracuje niezawodnie. Uważam, że małe to udogodnienie gdy zgaśnie światło i wtedy po ciemku trzeba szukać najpierw jakiejś latarki której z reguły jest ciężko znaleźć i przy jej pomocy powyłączać odbiorniki zbędne, aby zmniejszyć obciążenie. Następnie przełączyć ręczny przełącznik i załączyć agregat. Z doświadczenia wiem, że niż się całe te manewry wykona to już wróci zasilanie z sieci. Automatyka natomiast wszystkie te manewry wykona po ciemku i bezbłędnie w ciągu zależnie od ustawienia czasu na przekaźnikach nawet w ciągu 2 do 3 sekund także w tym czasie dokona selekcji i wyeliminuje z zasilania z agregatu odbiorników zbędnych i energochłonnych zasilając tylko najbardziej potrzebne i mieszczące się w możliwościach ich zasilania przez posiadany agregat. Po pojawieniu się napięcia sieciowego w takim samym czasie automatyka przywróci poprzedni układ zasilania. Układ jest prosty i bezawaryjny bo tam nie musi nikt grzebać, więc nie ma kto go zepsuć. Jest też możliwość ręcznego przełączenia, ale to z reguły nie jest potrzebne, ponieważ może to nie zadziałać tylko wtedy gdy spali się cewka stycznika zasilania z sieci, ale wtedy to i sterowanie ręczne nie pomoże.

0
  • #23 21 Lis 2013 14:33
    Adamonter
    Poziom 13  

Urządzenie odpowiednie do tego zastosowania można znaleźć pod niżej podanym adresem i ma uniwersalne zastosowanie, bo zarówno do agregatów z rozruchem ręcznym, rozrusznikiem elektrycznym z akumulatora jak i z samostartem, czyli z ATS. Jest też przeznaczone do różnych mocy obciążenia, więc jest urządzeniem rozwojowym. Biorąc pod uwagę jego uniwersalność to jest bardzo tanie.

http://sprzedajemy.pl/wszystkie-ogloszenia?inp_text%5Bv%5D=szr&offset=0&inp_condition_id=1

0
  • #24 24 Lis 2013 20:56
    jariko
    Poziom 15  

a może stycznik przełączający zasilanie z miasta na agregat? Do tego układ wykrywający zanik zasilania uruchamiający agregat lub jego ręczny załącznik. Z wyjścia zasilania agregatu zasilasz cewkę stycznika, która przełączy dom na agregat gdy on wystartuje. Takie przełączanie nie zewrze ci agregatu z zasilaniem z miasta a cewka stycznika nie będzie doliczała się do rachunku za prąd.

0
  • #25 24 Lis 2013 21:36
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

jariko napisał:
    a może stycznik przełączający zasilanie z miasta na agregat? Do tego układ wykrywający zanik zasilania uruchamiający agregat lub jego ręczny załącznik. Z wyjścia zasilania agregatu zasilasz cewkę stycznika, która przełączy dom na agregat gdy on wystartuje. Takie przełączanie nie zewrze ci agregatu z zasilaniem z miasta a cewka stycznika nie będzie doliczała się do rachunku za prąd.

Ale zanim przełączy poda napięcie na sieć. Całkowicie zły pomysł.

0
  • #26 24 Lis 2013 21:40
    jariko
    Poziom 15  

w jaki sposób poda napięcie na sieć skoro przełączający stycznik nie ma możliwości fizycznego połączenia agregatu z miastem? No chyba że zwarcie zacisków śrubokrętem.

0
  • #27 24 Lis 2013 21:55
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Najlepiej dyskutuje się patrząc na schemat, z tego co ja zrozumiałem napięcie z agregatu zanim stycznik załączy, pojawi się również na przewodach sieciowych. No chyba, że będą dwa styczniki z blokadą mechaniczną ale tego nie doczytałem.

0
  • #28 24 Lis 2013 22:26
    jariko
    Poziom 15  

Przełącznik agregat sieć z napędem
    Takie przełączne styki nigdy nie połączą miasta z agregatem. Narysowałem to szybko w uproszczeniu ale oczywiście dla 3 faz to potrójne styki. A cewkę stycznika można nawet zasilić z 12V agregatu poprzez np układ opóźniający tak by agregat dał radę wystartować i być gotowym do przyjęcia obciążenia.

1
  • #30 24 Lis 2013 22:36
    Walery K
    Poziom 16  

Aby to zrobić profesjonalnie należy zastosować dwa styczniki z blokadą mechaniczną.
    Ciekawe moduły do podtrzymania stanu załączenia stycznika ma GE. Na stycznik podajemy tylko impuls załączający, a następnie moduł zamontowany na styczniku podtrzymuje go już mechanicznie. Aby rozłączyć stycznik, podajemy impuls na moduł podtrzymujący.
    Jednak najlepszym i nawet nieco tańszym rozwiązaniem jest przełącznik z napędem firmy Socomec można dostać nawet taki wyposażony już w układ samoczynnego przełączania, lub też dołożyć do niego sterownik SZR. Firma Socomec ma w swojej ofercie również niedrogie, małe i bardzo dobre sterowniki.

0