Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przełącznik agregat sieć z napędem

09 Mar 2013 21:03 8973 39
 • Poziom 10  
  Witam!
  Zamierzam zamontować przełącznik agregat sieć zgodnie z wymaganiami/projektem. zastanawiam się czy jakby zamiast dźwigni przełączającej dorobić mechanizm który będzie przełączał między agregatem a siecią oraz prostą elektronikę na jakimś AVR lub na sterowniku Siemens LOGO. Czy gdy dołożę silnik który będze za mnie kręcił dźwignią przełącznika taki układ staje się SZR i będzie wymagał specjalnych, dodatkowych pomiarów lub badań? Czy wystarczy zgłosić sam przełącznik agregat sieć z widoczną przerwą w obwodzie a później dołożyć ten układ?
  Podłączenie będzie wykonywał elektryk z uprawnieniami. Ja tylko bym dorobił mechanizację tj. silniczek, przekładnia i układ sterowania.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • SterControlSterControl
 • SterControlSterControl
 • Poziom 10  
  Koszta?
  przełącznik agregat sieć ~300-400zł
  siemens logo ~300zł / układ na AVR znacznie taniej ~100zł
  silnik ~50zł

  razem ~450-650zł

  A tutaj za automatykę ceny nie schodzą poniżej 3000zł: http://www.szr.pl/szr,11.html
 • Poziom 37  
  Tylko ta automatyka kontroluje stan sieci i też załącza agregat :D
  Te układy jakie ja widywałem z napędem silnikowym to były całe układy specjalnie robione z " tego samego typoszeregu elementów " czyli dwa rozłączniki napęd z przełącznikiem ręcznym i do tego moduł silnika i to był taki cały powiedzmy pakiet. Silnik ma coś jak by sprzęgło że można go odłączyć od osi napędu rozłączników i można wtedy ręcznie przełączać lub pominąć automatykę. Silnik był sterowany sygnałem z modułu kontroli SZR moduł kontroluje jakość napięcia sieci i steruje agregatem automatycznie lub ręcznie jak kto woli i ustawi. Dlatego to wszystko jest w cenie bo musi być na tip top i być niezawodne. Jak to prawnie wygląda nie wiem a co próbowałem dowiedzieć się w ZE to powiedzieli że musi być projekt i ustalenia projektant a ZE więc wyszedłem i tyle :D Nie wiem jaka jest wyższość przełączników sieć agregat lub sieć zapasowa to zależy od zakładu i zapotrzebowania na stałe zasilanie ale ja osobiście jestem za przełącznikiem z napędem mechanicznym-silnikowym niż za zespołem styczników. Tak czy siak w układzie jest zasilacz buforowy by w razie zaniku zasilania układ działał i mógł wykonać funkcje przełączenia i załączenia agregatu.

  Z jakich elementów chcesz to zbudować :D jaki masz przełącznik na myśli i silnik? Tak z ciekawości pytam bo musi to być na tip top by pełniło swoje zadanie.
 • Poziom 18  
  A w jaki sposób ten Twój logo wykryje odpowiednie stany napięcia w sieci i położenie przełącznika?
  Musiałbyś jeszcze zastosować przynajmniej jeszcze przekaźniki kontroli napięcia.
  Kilka przekaźników pomocniczych i napisać odpowiedni program (co wcale nie jest takie łatwe) który zadziała prawidłowo i na 100% pewnie.
  A znam sterowniki opracowane przez wyspecjalizowane firmy a kosztujące nieco powyżej 1 tyś. które zawierają to wszystko w sobie i działają na 100% w różnych przypadkach jakie mogą w sieci wystąpić.
  Dla siebie możesz się pobawić w coś takiego, lecz klientowi nigdy nie odważyłbym się czegoś takiego zamontować.
  Energetyki nie interesuje sposób sterowania, musi być jedynie pewność, że napięcie z agregatu nie przedostanie się do sieci, dlatego przy różnego rodzaju przełącznikach stosuje się zarówno blokady elektryczne jak i mechaniczne.
 • Poziom 10  
  Walery możesz podać jakiś link lub nazwę firmy? Może być na PW jeśli nie chcesz na forum.
  Jak dowiadywałem się w moim ZE to wymagają projektu i montażu przez elektryka z uprawnieniami. Ma to byś zrobione tak żeby napięcie z agregatu nie poszło na sieć.

  Na razie to są tylko plany, jeśli znajdę tani moduł SZR to te plany porzucę, a jeśli nie to będę kombinował dalej.
  PLC byłby zasilany przez zasilacz buforowy. Powiedzmy co 0,5 sekundy sprawdza czy napięcie na sieci jest . Jeśli nie to gdy ten stan trwa dłużej niż 2 min (zabezpieczenie przed krótkim zanikiem prądu) rozpoczyna uruchomienie agregatu. Gdy napięcie na agregacie będzie stabilne, silnik załączy się i przełączy z sieci ZE na agregat. Teraz PLC bada czy napięcie na sieci nie wróciło, i jeśli jest w normie i dłużej niż 2 min, następuje przełączenie na sieć i wyłączenie agregatu.
  To tak w skrócie opisane jak ja bym to widział
  Silnik będzie prawdopodobnie DC z enkoderem do odczytu jego stanu. Sterowanie lewo/prawo za pomocą mostka H. Do tego jakaś przekładnia.
  Myślę nad połączeniem osi wyłącznika z silnikiem przez pasek. Na osi przełącznika zastosować kółko zębate i normalną gałkę. Kółko sprzężone z drugim paskiem. Powinno to dać możliwość ręcznego przełączenia. Do wyłącznika dołożone styki które dają informację czy wyłącznik jest w pozycji agregat / 0 / sieć. Ta informacja będzie porównywana ze wskazaniami enkodera
 • Poziom 28  
  Kiedyś do SZR wykorzystywałem styczniki firmy Lovato. Pomiędzy nimi szła blokada mechaniczna tak że nie pozwalała jednocześnie załączyć dwóch na raz. Sterowało to wszystko (styczniki i agregat) TE804 lub RGK60.
 • Poziom 18  
  Np.
  http://www.hadron.eu/index.php?option=com_content&view=article&id=1&Itemid=3
  Do 160A najtaniej można zrealizować SZR na stycznikach z blokadą mechaniczną.
  Styczniki GE mają również możliwość stosowania blokad elektromechanicznych, służących do tego, że stycznik potrzebuje tylko impulsu na cewkę w celu załączenia stycznika, a następnie ta blokada podtrzymuje stycznik tak długo aż nie podamy impulsu wyłączającego. Druga zaleta tej blokady, to możliwość ręcznego załączenia stycznika w przypadku awarii automatyki.
 • Poziom 10  
  Jeszcze sprecyzuję że układ ma być zainstalowany w domu wolno stojącym gdzie dość często są zaniki napięcia.
  Jeśli układ byłby wykonany na stycznikach, to jakie uprawnienia musiał by mieć elektryk aby go zainstalować? Chodzi mi o budowę od podstaw SZR
 • Poziom 18  
  Niezależnie czy układ ma być na stycznikach czy na przełączniku uprawnienia elektryka muszą być takie same.
 • Poziom 10  
  Czyli SEP E? Potrzeba projekt na papierze - czy może to wykonać inna osoba ( z upr. do projektowania) czy musi być ta sama co instaluje?
 • Specjalista elektryk
  Kolega kkknc podał przykład dobrego sterownika SZR, może tylko wyłączniki do małego agregatu to trochę na wyrost, styczniki z blokadą są chyba bardziej adekwatne.

  Do zrobienia niedrogiego układu SZR wcale zresztą nie potrzeba sterownika, nawet tak szacowna firma jak Moeller sprzedaje zestawy MA-0 (MA-0B do układu sieć - agregat) zrobione tradycyjnie, na przekaźnikach.

  A propos agregatu, agregat masz Kolego jorgas jak mamy rozumieć z automatycznym startem? Inaczej całe przedsięwzięcie z SZR nie miałoby żadnego sensu.
 • Poziom 10  
  Zgadza się, posiada on rozrusznik
  Ten F&F by mi nawet odpowiadał.
 • Poziom 18  
  A zauważyłeś, że ten F&F to tylko sterownik a nie gotowy układ?
  Sterowników tej firmy nigdy nie stosowałem, ale po doświadczeniach z innymi ich aparatami tej firmy, nie polecałbym ich ze względu na dużą awaryjność. Jeśli klient zechce, abym zmontował coś ich produkcji, to ostrzegam, że robi to na własne ryzyko i nie udzielam na to żadnej gwarancji.
  Masz agregat z rozrusznikiem elektrycznym, ale to nie wszystko, do automatycznego rozruchu to jeszcze spora droga. Do mojego agregatu z rozrusznikiem elektrycznym, układ samoczynnego rozruchu kosztował dodatkowo ok. 2 700 zł.
  Mogę wiedzieć jaki agregat kupiłeś?
 • Poziom 10  
  Fogo FH 5001 E
  Do instalacji mam jeszcze trochę czasu, jednak chcę się najpierw rozeznać w możliwościach
 • Poziom 18  
  A odpalałeś go i robiłeś już próbę zasilania domu z tego agregatu?
 • Poziom 10  
  Pod agregat mam wydzielony obwód z najważniejszymi obwodami. Łączna suma wszystkich włączonych odbiorników na raz to 3kW, a wiadomo że nie wszystko będzie pracowało na raz.
 • Poziom 18  
  OK mocy wystarczy, interesuje mnie tylko jak zachowuje się elektronika zasilana z tego agregatu. Głównie UPS-y, sterownik kotła?
 • Poziom 10  
  Jeszcze nie próbowałem czułej elektroniki bo budowa domu w trakcie. Jedynie elektronarzędzia aktualnie na nim pracują. Jak coś to dam znać jak odpalę go pod jakimś sterownikiem
 • Poziom 13  
  Kolega Walery ma rację, że o te rzeczy dopytuje, bo sam SZR, a samoczynny rozruch to są całkowicie różne sprawy. W automatyce samoczynnego rozruchu musi być automatyka stabilizacji napięcia, oraz kontroli stanu paliwa, oleju i temperatury. w razie przekroczenia któregoś z tych parametrów automatyka ta wyłączy agregat, aby nie uległ uszkodzeniu, ponieważ będzie pracował bez nadzoru. Można sobie odpuścić kontrolę stanu paliwa, bo jak się skończy to i tak się wyłączy. Dodam, że mojego projektu i wykonania SZR-y pracują dotychczas bez zarzutu niektóre od roku 1986, a w piekarni najbliżej mojego zamieszkania pracuje od 1989 i co 3 miesiące jest testowany aby mieć pewność, w razie potrzeby nie zawiedzie. Od zamontowania był trochę modernizowany z powodu wymiany agregatu z 44 kVA na !00 kVA. modernizacja polegała tylko na wymianie na większe styczników roboczych wytrzymujących prąd roboczy ponad 200 A. Cała automatyka SZR łącznie z kontrolą zaniku faz wykonana jest z elementów z czasów PRL i można ją zmieścić w segregatorze na dokumenty tylko tym najgrubszym. Wykonana zaś na osprzęcie na szynowym jest objętości 2 l butelki plastikowej. Automatyka ta posiada funkcję odłączenia instalacji od sieci po zaniku napięcia, załączenie agregatu, załączenie odbiorów z agregatu, kontrolę pojawienia się napięcia sieci, po powrocie i ustabilizowania się napięcia sieciowego odłączenie zasilania z agregatu i załączenie zasilania z sieci, po odczekaniu ( od 1 - 10 min według wyboru ) w celu upewnienia się, że zanik się ni powtórzy, wyłączenie agregatu i przejście w stan gotowości do ponownego cyklu.
 • Poziom 13  
  Spróbuję wkleić zdjęcie mojego bardzo prostego układu SZR zamontowanego na początku lat 2000 i pracuje niezawodnie. Uważam, że małe to udogodnienie gdy zgaśnie światło i wtedy po ciemku trzeba szukać najpierw jakiejś latarki której z reguły jest ciężko znaleźć i przy jej pomocy powyłączać odbiorniki zbędne, aby zmniejszyć obciążenie. Następnie przełączyć ręczny przełącznik i załączyć agregat. Z doświadczenia wiem, że niż się całe te manewry wykona to już wróci zasilanie z sieci. Automatyka natomiast wszystkie te manewry wykona po ciemku i bezbłędnie w ciągu zależnie od ustawienia czasu na przekaźnikach nawet w ciągu 2 do 3 sekund także w tym czasie dokona selekcji i wyeliminuje z zasilania z agregatu odbiorników zbędnych i energochłonnych zasilając tylko najbardziej potrzebne i mieszczące się w możliwościach ich zasilania przez posiadany agregat. Po pojawieniu się napięcia sieciowego w takim samym czasie automatyka przywróci poprzedni układ zasilania. Układ jest prosty i bezawaryjny bo tam nie musi nikt grzebać, więc nie ma kto go zepsuć. Jest też możliwość ręcznego przełączenia, ale to z reguły nie jest potrzebne, ponieważ może to nie zadziałać tylko wtedy gdy spali się cewka stycznika zasilania z sieci, ale wtedy to i sterowanie ręczne nie pomoże.
 • Poziom 13  
  Urządzenie odpowiednie do tego zastosowania można znaleźć pod niżej podanym adresem i ma uniwersalne zastosowanie, bo zarówno do agregatów z rozruchem ręcznym, rozrusznikiem elektrycznym z akumulatora jak i z samostartem, czyli z ATS. Jest też przeznaczone do różnych mocy obciążenia, więc jest urządzeniem rozwojowym. Biorąc pod uwagę jego uniwersalność to jest bardzo tanie.

  http://sprzedajemy.pl/wszystkie-ogloszenia?inp_text%5Bv%5D=szr&offset=0&inp_condition_id=1
 • Poziom 15  
  a może stycznik przełączający zasilanie z miasta na agregat? Do tego układ wykrywający zanik zasilania uruchamiający agregat lub jego ręczny załącznik. Z wyjścia zasilania agregatu zasilasz cewkę stycznika, która przełączy dom na agregat gdy on wystartuje. Takie przełączanie nie zewrze ci agregatu z zasilaniem z miasta a cewka stycznika nie będzie doliczała się do rachunku za prąd.
 • Admin Elektroenergetyka
  jariko napisał:
  a może stycznik przełączający zasilanie z miasta na agregat? Do tego układ wykrywający zanik zasilania uruchamiający agregat lub jego ręczny załącznik. Z wyjścia zasilania agregatu zasilasz cewkę stycznika, która przełączy dom na agregat gdy on wystartuje. Takie przełączanie nie zewrze ci agregatu z zasilaniem z miasta a cewka stycznika nie będzie doliczała się do rachunku za prąd.


  Ale zanim przełączy poda napięcie na sieć. Całkowicie zły pomysł.
 • Poziom 15  
  w jaki sposób poda napięcie na sieć skoro przełączający stycznik nie ma możliwości fizycznego połączenia agregatu z miastem? No chyba że zwarcie zacisków śrubokrętem.
 • Admin Elektroenergetyka
  Najlepiej dyskutuje się patrząc na schemat, z tego co ja zrozumiałem napięcie z agregatu zanim stycznik załączy, pojawi się również na przewodach sieciowych. No chyba, że będą dwa styczniki z blokadą mechaniczną ale tego nie doczytałem.
 • Poziom 15  
  Przełącznik agregat sieć z napędem
  Takie przełączne styki nigdy nie połączą miasta z agregatem. Narysowałem to szybko w uproszczeniu ale oczywiście dla 3 faz to potrójne styki. A cewkę stycznika można nawet zasilić z 12V agregatu poprzez np układ opóźniający tak by agregat dał radę wystartować i być gotowym do przyjęcia obciążenia.
 • Poziom 18  
  Aby to zrobić profesjonalnie należy zastosować dwa styczniki z blokadą mechaniczną.
  Ciekawe moduły do podtrzymania stanu załączenia stycznika ma GE. Na stycznik podajemy tylko impuls załączający, a następnie moduł zamontowany na styczniku podtrzymuje go już mechanicznie. Aby rozłączyć stycznik, podajemy impuls na moduł podtrzymujący.
  Jednak najlepszym i nawet nieco tańszym rozwiązaniem jest przełącznik z napędem firmy Socomec można dostać nawet taki wyposażony już w układ samoczynnego przełączania, lub też dołożyć do niego sterownik SZR. Firma Socomec ma w swojej ofercie również niedrogie, małe i bardzo dobre sterowniki.