Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drukarka laserowa - termotransfer prześwity są wszędzie

09 Mar 2013 22:31 4326 6
  • Poziom 14  
    Witam
    Posiadam nową drukarkę Brother HL-2270DW, którą drukuję mozaiki ścieżek na papierze kredowym do termotransferu.
    Wcześniej posiadałem Brother'a HL-1430 i z termotransferem nie miałem żadnych problemów; żadnych prześwitów, ścieżki o grubości nawet 0,2mm na laminacie, wystarczał jej zwykły przeciętny papier kredowy.

Niestety ta HL-2270DW pozostawia wiele do życzenia w tej kwestii.
    W każdym miejscu na PCB widoczne są prześwity (zupełnie przypadkowo),
    nie możliwe jest wykonanie cienkich ścieżek (z 0,5mm jest problem), krawędzie są poszarpane, nie mówiąc już o większych polach czy padach.

W opcjach drukowania wyłączyłem oszczędzanie tonera, drukuje z najwyższą rozdzielczością drukarki i max kontraście, kombinowałem z różnymi grubościami papieru i ustawieniami, niestety to nic nie pomaga.

W drukarce jest jeszcze tzw. toner startowy i sądzę że to z nim jest problem.
    Mam w związku z tym pytanie: Czy tonery startowe mogą być gorszej jakości?

Jeżeli szanowni koledzy macie jakieś sugestie lub opnie, to bardzo proszę pomóżcie.

Z góry dziękuję.
  • PCBway
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    Toner startowy to jest nazwa dla kartridza o zmniejszonej ilosci proszku.
    zazwyczaj okolo 50 % nominalnej pojemnosci wkladu nowego pelnego .
    Ale jest to ten sam toner i ta sama jakosc druku.
    Kupno nowego nic nie zmieni
    W przypadku hl 2270 Rozprowadzany tylko z nowa drukarka nie posiada zebatki kasujacej licznika stron .
    Stan licznika stron wkladu startowego jest wstepnie zapisany w pamieci drukarki przez producenta .

Stary model hl 1430 zawieral inny typ tonera /proszku o wiekszej gestosci /grubosci pokrycia .
    W nowych modelach hl stosuje sie proszki polimerowe .Posiadaja one wieksza wydajnosc wydruku przy mniejszej fizycznie ilosci proszku.
    oraz dobrym poziomie czerni pomimo cienszej warstwy proszku nakladanego na papier.

pozostaje zmiana drukarki .
    z tanich i latwych w regeneracji polecam samsung jak clp 320 lub clx 3170 da dobre rezultaty .
    osobiscie stosuje do wydrukow na termo transfer jest ok.
    Nie ma przeswitow i podtrawiania .
    pozdrawiam .
  • PCBway
  • Poziom 14  
    Bardzo dziękuję koledze A FALCO za rzetelną odpowiedź.
    Dodam tylko że ścieżki odbite na miedzi bardzo ciężko zdrapać, papierem ściernym 400 trzeba się mocno naszorować.
    Chciałbym jednak wiedzieć jakie są inne modele drukarek oprócz tych polecanych w poście wyżej. Może coś spod sztandaru xeroxa, kyocera, hp itd...
    A np te modele:? Samsung ML-3310ND, HP LaserJet P1606dn albo Xerox Phaser 3250DN

Ewentualnie interesowało by mnie zastosowanie w tej drukarce innego tonera
    oczywiście o ile to możliwe.
  • Poziom 14  
    Witam.
    Po przejściowych trudnościach związanych ze zmianą drukarki laserowej problem rozwiązałem - pisze tą odpowiedź ze wzgledu na osoby które mają podobne problemy.

1) Otóż zakupiłem jedną z najtanszych hapeków HP LaserJet P1102w, drukarka mała, tania i co ważne posiada w swoich ustaiwniach możliwość regulacji dozowania tonera.
    Ja drukuje z najmniejszą iloscią tonera na papierze kredowym zakupionym w lokalnej księgarni, ważne aby papier był śliski.

2) Przygotowanie laminatu: oczyszczanie z zabrudzeń, nalotu wykonuje mechniacznie wodnym papierem ściernym 400, po czym na kilkanascie sekund zanużam płytkę w wytrawiaczu (B327) i oczyszczam ją za pomocą ręcznika papierowego i przecieram już suchą płytkę flanelową szmatką.
    Wszystko to oczywiście w rekawiczkach aby przez przypadek nie dotknąć powierzchni oczyszczonej już miedzi.

3) W przypadku tej konkretnej drukarki przenoszenie tonera na laminat musi odbywać się niezwykle delikatnie, gdyż ścieżki mogą się porozpływać. Temperatura na żelazku ustawiona jest na okolo 2/3 skali.

4) następnie studzimy laminat, szmatką do dociskania hamujemy powstające podczas studzenia pęcherze pomiędzy papierem kredowym a miedzią.

5) wystudzony laminat traktuję octem 10% przez ok 10 minut

6) po oderwaniu papieru płytkę umieszczam ponownie na żelazku i podgrzewam na chwilę. Poprawia to przyczepność tonera do laminatu oraz zakrywa ewentualnie powstałe pory na dużych obszarach zadrukowania

7) trawienie w B327 o temp. ok. 30-35 stopni

W rezultacie otrzymałem takie oto efekty:

Drukarka laserowa - termotransfer prześwity są wszędzie Drukarka laserowa - termotransfer prześwity są wszędzie Drukarka laserowa - termotransfer prześwity są wszędzie
  • Poziom 19  
    Ostatnio padł mi wysłużony HP 2400 i zamieniłem go na nowego Lexmarka E260. Mało drukuję więc toner jest jeszcze oryginalny startowy. Mogę powiedzieć że czerń jest czarniejsza od czerni z HP :-), jedyna jak na razie płytką którą zrobiłem termotransferem wyszła znakomicie. Za niedługo będę próbował zrobić kliszę do folii UV.
    Niestety, ten lexmark i tak nie przebije biurowego kombajna xerox workcentre 232 - tam to dopiero było pokrycie :)
  • Poziom 27  
    Ja drukuję na wiekowej i wysłużonej HP LaserJet 4 Plus i płytki wychodzą mi OK.
  • Poziom 14  
    Swoją drogą HP LJ2015 i jej odmiany dobrze się sprawdzają w termotransferze, testowałem toner oryginalny i blackpointa - efekty zadowalające aczkolwiek oryginał daje najlepsze rezultaty.