Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar widmowy - propeller clock by hetm4n

hetm4n 09 Mar 2013 22:42 27537 27
 • Zegar widmowy - propeller clock by hetm4n
  Witam!
  Przedstawiam wam moją konstrukcje zegara widmowego. Zegar bazuje na projekcie użytkownika mb1988. PCB i program bez zmian, za to obudowa innego typu. Podstawa i stojak wyfrezowane zostały z aluminium, na frezarce. Osłona wykonana z plexi10mm klejona klejem acryfix 192, niestety pierwszy raz kleiłem plexi i niedokładnie to wyszło. Całość napędza silnik HDD na sterowniku TDA5140A, a śmigło zasilane jest poprzez cewkę powietrzną. Aby użyć cewki powietrznej w silniku HDD, należało wykonać dystans z tworzywa przykręcany do mocowania na silniku. Na dystansie została nawinięta cewka 20 zwojów 0,2mm, zaś cewka na stojanie nawinięta 10 zwojów 0,4mm. Dystans ma średnicę 32mm, wysokość 17mm, natomiast stojak wycięty z rurki 40mm/2mm, wysoki ok. 14mm. Zasilacz wykonany na układziku hcf4093, tranzystorze kluczującym i paru dodatkowych elementów. Przy zasilaniu 12V cewka jest w stanie oddać około 100-150mA, czyli wystarczająco na taki układ. Niestety, ale pole elektryczne z cewki zakłóca jedno wyjście driverów mbi i delikatnie podświetla się 1 dioda. Na zdjęciach i filmikach widać owoce pracy. ;P Zachęcam do komentowania!

  Film:


  Link


  Foto:

  Zegar widmowy - propeller clock by hetm4n Zegar widmowy - propeller clock by hetm4n Zegar widmowy - propeller clock by hetm4n Zegar widmowy - propeller clock by hetm4n Zegar widmowy - propeller clock by hetm4n Zegar widmowy - propeller clock by hetm4n Zegar widmowy - propeller clock by hetm4n Zegar widmowy - propeller clock by hetm4n Zegar widmowy - propeller clock by hetm4n Zegar widmowy - propeller clock by hetm4n Zegar widmowy - propeller clock by hetm4n Zegar widmowy - propeller clock by hetm4n Zegar widmowy - propeller clock by hetm4n Zegar widmowy - propeller clock by hetm4n Zegar widmowy - propeller clock by hetm4n Zegar widmowy - propeller clock by hetm4n Zegar widmowy - propeller clock by hetm4n Zegar widmowy - propeller clock by hetm4n Zegar widmowy - propeller clock by hetm4n Zegar widmowy - propeller clock by hetm4n Zegar widmowy - propeller clock by hetm4n Zegar widmowy - propeller clock by hetm4n Zegar widmowy - propeller clock by hetm4n Zegar widmowy - propeller clock by hetm4n
  Zegar widmowy - propeller clock by hetm4n Zegar widmowy - propeller clock by hetm4n Zegar widmowy - propeller clock by hetm4n Zegar widmowy - propeller clock by hetm4n Zegar widmowy - propeller clock by hetm4nLink[/url]


  Schemat zasilacza:

  Zegar widmowy - propeller clock by hetm4n

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  hetm4n
  Poziom 20  
  Offline 
  Specjalizuje się w: elektronik/automatyk
  hetm4n napisał 647 postów o ocenie 350, pomógł 5 razy. Mieszka w mieście Ruda Śląska. Jest z nami od 2007 roku.
 • #2
  dondu
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  Możesz dokładniej opisać rozwiązanie dot. cewki wraz z niezbędną dla niej elektroniką?
  Jaki prąd i napięcie jesteś w stanie uzyskać z tak przekazywanego zasilania?

  Informacja o prądzie jest podana, wystarczy przeczytać pierwszy post.
  CMS

  Po 15 modyfikacjach pierwszego postu faktycznie już jest - wcześniej nie.
 • #4
  bambus94
  Poziom 22  
  A nie myślałeś żeby zamiast bezprzewodowego przesyłania energii zastosować dynamo? Trzy cewki na wirniku i 2 albo 4 magnesy na stojanie i wtedy odejdzie ci układ do przesyłania energii.
 • #5
  noel200
  Poziom 25  
  Witam, wykonanie bardzo ładne, podoba mi się. Zawsze chciałem sobie taki zrobić, ale jakoś się zabrać za to nie mogę. Pierwszy raz widzę projekt zegarka widmowego w obudowie i jak się nie mylę całkiem szczelnej. W związku z tym mam pytanie o praktyczność tego zegarka, tzn. jak głośno pracuje? Rozumiem, że silnik można wytrzymać, gdyby taki w nocy pracował gdzieś na półce w salonie, ale co z szumem powietrza? Czy jest bardzo głośno, średnio głośno? Szło by spać, gdyby taki w sypialni postawić? I Jaka jest całkowita konsumpcja prądu?
  Pozdrawiam
 • #6
  hetm4n
  Poziom 20  
  co do cewki, schemat zasilania udostępnię jak będę w domu, ogólnie to zasilanie zaczerpnięte jest z projektu jednego z użytkowników, jaka częstotliwość jest to za bardzo nie wiem, a nie mam jak pomierzyć. Odnośnie dynama to nie chciałem tego. komplikować, miało być prosto i szybko :D obudowa jest szczelna, szumów nie słychać w nocy, tylko dźwięk charakterystyczny dla silnika ale to jak stoi sie 0,5m od zegara. Najważniejsze jest dobre wyważenie wirnika, nie może wibrować. Miałem w planach zrobić próżnie -1bar ale zegara nie słychać, to pominąłem ta kwestie. Schematy, kod, płytki w protelu udostępniłem w pierwszym poście. Informacje odnośnie cewki również. Pobór prądu na poziomie 200mA przy 12V.

  Proszę poprawić błędy w pisowni.
  3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.

  [Popak]
 • #7
  maystero
  Poziom 24  
  A jak to się ma drgań wywołanych ruchem obrotowym? Czy zostało to jakoś "wyważone"? Bo coś mi się zdaje że za długo ten silnik od HDD nie wytrzyma...
 • #9
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #10
  Trabi
  Poziom 36  
  W załącznikach widzę że Kolega dał pliki DDB - tym samym ktoś kto nie ma Protela nic z nimi nie zrobi. Czy oprócz DDB nie warto by załączyć w archiwach gotowe pliki PDF ze schematami, drukami itp?
  Ogólnie konstrukcja bardzo mi się podoba. Solidnie wykonana.
 • #12
  takt1
  Poziom 13  
  Film super, projekt bardzo mi się podoba, jednak taki zegar to chyba hałasuje , i zużywa sporo prądu.
 • #13
  gbd.reg
  Poziom 21  
  Nie myślałeś o wyregulowaniu troszkę jasności diod? Wyraźnie widać na filmikach i zdjęciach, że bliżej środka jest jaśniej, gdyż diody tam poruszają się wolniej. Proponowałbym zmienić troszkę rezystory, aby wyważyć bardziej jasność :)
 • #14
  hetm4n
  Poziom 20  
  ogólnie na żywo jest inaczej, 1,3 i 4 segment diod świeci tak samo, natomiast 2 segment nieco słabiej, wina leży chyba po stronie drivera, bo jak zamieniałem miejscami te układy to problem występował na tym jednym driverze. Nie kombinuje z rezystorami;p uzyskany efekt jest dla mnie zadowalający :P
 • #15
  gbd.reg
  Poziom 21  
  To proponuję ten "najsłabszy" driver dać jak najbardziej wewnątrz, będzie się mniej w oczy rzucał :)
 • #16
  Relike
  Poziom 12  
  Czy to też jest Twój film? Link Bardzo podobne PCB.
 • #18
  hetm4n
  Poziom 20  
  zoja16

  Musisz przepisać sobie z schematów, podpowiem tylko jakie obudowy scalaków masz sobie sprawić:
  ATmega32 TQFP
  MBI5170 SOP16-150-1,27
  DS1307 SO
  TDA5140A DIP +podstawka zwykła (nieprecyzyjna)

  Resztę elementów również w smd najlepiej rozmiar 0805. Nie dostaniesz wszystkich elementów w 1 sklepie, ja kupowałem w 4 sklepach wysyłkowo.
 • #19
  hetm4n
  Poziom 20  
  Co do głośności, jeśli jest zamknięty w obudowie z grubej plexi , to słychać tylko silnik, ale to bardzo cicho. Jak dobrze wyważysz wirnik, niema szans na jakiekolwiek wibrowanie, ja wyważyłem tak ,że na punkcie w środku wirnik zawieszony na igle, stoi równo , bez przechyleń. Do takiego wyważenia musiałem przylepić dodatkowo na płytce w pewnych punktach nakrętki m3. Aktualnie zegar stoi na półce, i żaden z domowników nie zauważył jakichś delikatnych hałasów. Dziś mija 2 doba jego ciągłej pracy;p
 • #20
  Galareta
  Poziom 22  
  Obudowa z grubej pleksi więc nie myślałeś aby trochę powietrza odessać? Będzie mniej hałasować i energię oszczędzać.
 • #21
  I.T.I
  Poziom 16  
  traax napisał:
  Miałem w planach zrobić próżnie -1bar ale zegara nie słychać, to pominąłem ta kwestie.


  Kolego Galareta czyta się wszystko a nie tylko ogląda obrazki.
 • #22
  avatr
  Poziom 10  
  Witam. Gratuluję projektu i całego wykonania. Jestem osobiście w trakcie tworzenia takiego zegara. Stworzyłem sterownik HDD. Tylko, że startuje dopiero jak mu pomogę. Całość zasilam z zasilacza komputerowego. Jak już pomogę przy starcie to się kręci tylko, że trochę za wolno. Wszystko mam jak na schemacie tylko nie miałem kondensatorów 20nF i dałem 22nF. Czy to może być winą? Silnik mam z trzema wyjściami. Czy może podać mniejszą wartość rezystorów R1, R2, R3?
 • #23
  hetm4n
  Poziom 20  
  Co do sterownika, próbowałem z silnikiem z dysku WD, i skutki maiłem takie jak ty, kombinowałem na rożne sposoby i nic z tego nie wychodziło, podłączyłem silnik z starszego dysku samsunga i od razu ruszyło z kopyta, spróbuj z innym silnikiem.
 • #26
  dondu
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  Słuszna uwaga - nie doczytałem, że zastosowałeś scalony sterownik :)

  traax napisał:
  jaka częstotliwość jest to za bardzo nie wiem, a nie mam jak pomierzyć.

  A możesz zmierzyć wartość ustawionego potencjometru P1?


  EDIT:
  @avatr
  A datasheet sterownika sprawdzałeś pod kątem możliwości zmiany parametrów startu silnika?
  http://www.nxp.com/documents/data_sheet/TDA5140A.pdf
 • #27
  avatr
  Poziom 10  
  Przeglądałem, ale nie znam się aż tak mocno na tych silnikach a nie chcę uszkodzić sterownika. Czy może VMOT powinno być większe niż 5V? Ale wydaje mi się że powinno na tylu chodzić bezproblemowo.

  Dziwne jest bo czasami wystartuje mi od razu.
 • #28
  hetm4n
  Poziom 20  
  Potencjometrem regulujemy tak aby uzyskać jak najmniejszy pobór prądu przy napięciu zasilania 12V, u mnie uzyskałem 9mA bez obciążenia. Jak potrzebna dokładna wartość nastawionego potencjometru to w wolnej chwili go zmierzę.