Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czym mierzycie napięcie żarzenia?

Rafal23 19 Feb 2005 14:33 4199 24
 • #1
  Rafal23
  Level 23  
  Pytanie kieruję głównie do serwisantów sprzętu. Chodzi o pomiar wartości skutecznej napięcia zmiennego. Wiem że najlepiej przydałby się miernik z true RMS. Sam na razie mierzę prostą konstrukcją zrobioną na transoptorze,ale chciałbym mieć coś bardziej dokładnego.Wiadomo napięcie żarzenia to ważna sprawa i co wiadome należałoby mieć pewność pomiaru. Dlatego pytam jakich dokładnie urządzeń do tego używacie. Słyszałem, że miernik V640 pomierzy dokładnie to napięcie. Czekam na wasze opinie i opisy jak radzicie sobie z tym pomiarem.
  Przy okazji, może ktoś ma na sprzedaż ciekawy miernik do tego pomiaru. Pozdrawiam .
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  andreuss
  Level 19  
  Witam, w Serwis-ie Elektroniki nr.1/2004 str.38 był publikowany taki przyrząd (niestety nie posiadam tego nr, ani scanu artykułu.
 • #3
  laufer888
  Level 19  
  można zastosować miernik analogowy zmierzyć napięcie na zaciskach podstawki kineskopu policzyć działki i taki wynik przyjąc za wzór pomiaru trzeba dokonac na TV z poprawnym napięciem żarzenia i zawsze mierzyć tym samym miernikiem
 • #4
  oldboy
  R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
  Można posłużyć się oscyloskopem. Kształt impulsów po stronie wtórnej trafopowielacza jest dokładnie taki sam jak impuls powrotu na kolektorze tranzystota H OUT, czyli jego czas trwania wynosi 12us a czas powtarzania 64us. W przeliczeniu dla napięcia żarzenia 6,3V wartości skutecznej amplituda tego impulsu wyniesie 26,36Vpp. Niektóre firmy podają nawet na swoich schematach serwisowych oscylogramy dla napięcia żarzenia o wartości 27Vpp ale przed rezystorem redukcyjnym.
  Dokładność takiego pomiaru zależy od klasy oscyloskopu i kalibrowanej wartości wzmocnienia wzmacniacza Y. Przy pomiarze dzielnikiem 5V/dz wymagana dokładność napięcia żarzenia +/-5% to 1/5 podstawowej działki na ekranie oscyloskopu (rastr na skali ekranu), czyli do uchwycenia.
 • #5
  Ukaniu
  Level 11  
  Witam,
  Do pomiary Uż, stosowałem zwykłą żaróweczkę 12V zasilaną napięciem mierzonym umieszczoną w tubusiku z prostym ukłądem pomiaru natęzenia światła z fotodiodą, wszystko wyskalowane dla napięcia stałego.
  Urządzenie małe i skutecznie działające

  Pozdrawiam Łukasz
 • #6
  Rafal23
  Level 23  
  A co powiecie na pomiar skutecznej miernikiem V640?
 • #7
  serwis
  Level 37  
  Rafal23 wrote:
  Wiadomo napięcie żarzenia to ważna sprawa i co wiadome należałoby mieć pewność pomiaru. Dlatego pytam jakich dokładnie urządzeń do tego używacie. Słyszałem, że miernik V640 pomierzy dokładnie to napięcie.


  Ja używam miernika URS 8401.Jest to typowy miernik dla laboratoryjnego pomiaru napięcia żarzenia.Był kiedyś produkowany przez Unitra COBRESPU(Centralny Ośrodek Badawczo Rozwojowy Elektronicznego Sprzętu Powszechnego Użytku) w Warszawie przy ul.Ratuszowej 11.

  Za pomocą V640 też możesz zmierzyć napięcia zarzenia, tylko odczyt należy wymnożyć przez 1,15 - taki pomiar był zalecany i stosowany kiedyś w ZOF-ach (Zespoły Obsługi Fabrycznej) przez serwisantów.
 • #9
  KW
  Level 21  
  Jeśli chodzi o pomiar napięcia żarzenia miernikiem V640 to aby odpowiedzieć na pytanie co otym sądzicie to najlepiej dokonaj dwóch pomiarów zamieniając miejscami końcówki miernika.
  Ja miernik żarzenia wykonałem sam. Integralną jego częścią jest termopara. Ta termopara jest to bańka szklana wielkości mniej więcej pudełka od zapałek z próżnią w środku. Wystają z niej cztery końcówki. Dwie od grzejnika a dwie od wyjścia termopary. Wyjście termopary jest podłączone do magnetoelektrycznego miernika z nieliniową skalą.
  Aby sprawdzić miernik do pomiaru napięć odkształconych można dokonać prostej próby. Polega ona na przykład na pomiarze napięcia stałego o znanej wartości mierzonej równocześnie przyrządem magnetoelektrycznym i porównaniu obydwu wskazań. Tak samo trzeba pomierzyć przebieg sinusoidalny 50Hz i porównać wskazanie ze wskazaniem innego miernika wartości skutecznej dla 50Hz. W obu przypadkach wskazania powinny być jednakowe. Dokładny pomiar wartości skutecznej zapewnia tylko przetwornik z termoparą, bo z definicji wartości skutecznej wynika że ilość ciepła jest proporcjonalna do wartości skutecznej prądu. Tych , którzy nie zrozumieli tematu odsyłam do podstaw miernictwa elektrycznego.
  Ciekawy może być także pomysł z żarówką i innym przetwornikiem światła na wskazanie elektryczne, ponieważ jasność świecenia żarówki jest proporcjonalna do prądu czyli wydzielonego ciepła w jej włóknie. Jednak żarówka jest elementem nieliniowym i pomiar będzie bardziej skomplikowany niż z termoparą.
 • #10
  Rafal23
  Level 23  
  Kolego Serwis kiedys pracując w innym serwisie korzystałem z tego miernika (jeśli dobrze kojarzę miał jeszcze 3 diody LED wskazujące poziom tego napięcia) i jak dotąd stwierdzam że był to super przyrząd.Może ktoś ma na sprzedaż takie cudeńko?
 • #12
  Rafal23
  Level 23  
  Kolego Serwis jestem bardzo zainteresowany,ale nie bardzo wiem gdzie szukać.Może masz jakiś na miar kto ma na sprzedaż taki miernik.To dal mnie ważna sprawa.Byłbym bardzo wdzięczny.Pozdrawiam
 • #13
  KW
  Level 21  
  Kolego Rafal23 spróbuj sam zrobić. Jeżeli chodzi o pomiar jednej wartości napięcia żarzenia kineskopu to wykorzystaj właśnie żarówkę o stosunkowo małym prądzie na przykład telefoniczną na 12 lub 24V i fotorezystor lub fotodiodę. Termopar można poszukać w urządzeniach nadawczych starego typu. Mogą to być nadajniki z demobilu. Były tam amperomierze do pomiaru pradu w antenie. Można je przerobnić na woltomierze jeżeli termopary były na mały prąd. Ja mam termoparę na 1mA ale u mnie pracuje przy pełnym wychyleniu miernika z pradem 4mA.
  Nieliniową skalę można zrobić samemu. Moje przyżądy wyglądają jak wysokiej klasy mierniki produkcji fabrycznej. Mają dużą skalę z lusterkiem. Wyskaluj swój przyżąd napięciem stałym a następnie podłącz prąd zmienny z sieci i porównaj wskazanie z miernikiem na prąd zmienny. Jeżeli wyniki pomiaru będą takie same dla tych samych napięć to możesz używać bez obaw.
 • #14
  Piotr Pajkert
  Level 32  
  Witam!
  Odtwarzam z pamięci widziany kiedyś miernik wart. skutecznej nap. żarzenia kineskopu. Jesli ktoś wykona to urządzenie, chętnie skorzystam. Sam również spróbuję i przedstawię wynik na forum.
  Cześć!
 • #15
  Nawigator
  Level 33  
  Witam,
  ostatnio jakoś nie miałem potrzeby skorzystania z takiego miernika, ale kilka lat temu wymiieniałem kineskopy w serwisie i używałem skonstruowanego samodzielnie przyrządu działającego na zasadzie różnicowej optycznej.
  W czarnym okrągłym pudełku po filmie która ma mleczna przykrywkę montujemy przegrodę która dzieli pudełko na dwie części. W obu montujemy żarówki 12V/30mA telefoniczne bez trzonka. Wyprowadzamy oddzielnie zasilania i skalujemy - po podłączeniu równoległym żarówek do zasilacza na 6V świecą one słabo ale właśnie o to chodzi bo łatwo zauważymy najmniejszą zmianę napięcia zasilania. Obie połówki przykrywki muszą być jednakowo oświetlone, poprzez odsuwanie jednej żarówki (druga zamocowana na stałe) regulujemy na równomierne oświetlenie i potem klejem na gorąco mocujemy kabelki. Pomiar dokonujemy w półmroku.
  Do jednej żarówki podłączamy napiecie z podstawki kineskopu a do drugiej zasilacz regulowany z pomiarem napięcia. Po ustaleniu jednakowej jasności obu połówek odczytujemy i przeliczamy napiecie stałe na skuteczne, nie pamiętam tu wzoru ale jest w każdej książce o elektrotechnice i gotowe.
  Pomiar wbrew pozorom jest szybki i dokładny.
  Skalowania żarówek można dokonać też przy pomocy szeregowego rezystora.
  Pozdr. N.
 • #16
  fachman
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Adapter wykonany na specjalizowanym scalaku tylko do tego celu zmierzy napięcie żarzenia z dokładnością 1%. Mało tego, tylko nim zmierzycie napięcie żarzenia w kineskopach 100Hz bo starsze rozwiązania nie były na to przewidziane na taką częstotliwość i fałszują wyniki.
  Zainteresowani mogą kontaktować się w sprawie tego adaptera na PW.
 • #17
  KW
  Level 21  
  Ja mam pomysł na tani i prosty adapter pozwalający mierzyć wartość wszystkich przebiegów odkształconych o częstotliwościach wyższych od 100kHz a w praktyce ograniczeniem byłaby indukcyjność doprowadzeń i indukcyjność wewnętrzna przetwornika.
 • #18
  fachman
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Ja jako doprowadzenie sygnału wykorzystuję standardowe przewody pomiarowe, te najtańsze, wystarczają. Niestety już nawet dla tv 50Hz przyrząd wymaga kalibracji i kompensacji częstotliwościowej, jeśli ktoś wam wciska schemat gdzie jest podstawowy układ aplikacyjny scalaka i dzielnik rezystancyjny na wejściu to na 100% zobaczycie Bolka i Lolka a nie napięcie żarzenia kineskopu, nie takie to proste, a jeśli ktoś już ma prawdziwy przyrząd to napewno się zdziwił jak wrażliwe jest to napięcie na np B+ czy C w kolektorze, nawet zmiana treści obrazu powoduje zmianę napięcia żarzenia, dlatego te przyrządy na żarówkach i transoptorach powinno się wywalić w pokrzywy, nigdy nie zapewnią one wymaganej dokładności pomiaru.
 • #19
  >Qba<
  Level 12  
  Może temat odgrzewany ale myślę że ciągle aktualny.Załaczam pełną dokumentację (instrukcja obsługi wraz ze schematem i instrukcja uruchomienia) miernika wartości skutecznej napięcia żarzenia NBS-84 polskiej produkcji.
  Mam nadzieje że się przyda i pozdrawiam :)

  I jescze jedno termistor mozna stosowac NTC251 jest w metalowej obudowie (takiej jak tr. BC211 czy BC313) wtedy najlepiej spiac oba termistory paskiem metalowej blaszki.
 • #20
  fachman
  VIP Meritorious for electroda.pl
  wszystko byłoby ok gdyby nie 2-punktowa kalibracja,
  w warunkach amatorskich bez odpowiedniego zaplecza raczej niewykonalne
 • #21
  >Qba<
  Level 12  
  Niebardzo rozumiem gdzie powstałby problem w czasie kalibracji. Złożyłem już dwa takie mierniki i działaja w porządku. Kalibrowane zgodnie z w/w instrukcją. Przecież wystarczy tylko zasilacz i jakikolwiek multimetr (jestem szczęśliwym posiadaczem starocia V560 :) )
  W żadnym wypadku nei neguje Twojego stwierdzenia może poprostu jescze mało wiem (pewnie o to chodzi :D ) jeśli możesz rozwiń temat. Czy może chodzi o to że nie uzyska się odpowiedniej dokładności ?

  pozdrawiam
 • #22
  fachman
  VIP Meritorious for electroda.pl
  kolego, powiedz mi jedną rzecz: co w tym układzie stanowi napięcie wzorcowe 6,3V TrueRMS a potem będziemy gadać dalej (albo i nie)

  Rozumien że w czasach PRL to był szczyt techniki,
  dzisiaj ten miernik to jedynie do Śmiechu warte się nadaje,
  na tą samą półkę co ten z SE z żarówką i fotorezystorem
 • #23
  >Qba<
  Level 12  
  Jestem zaskoczony taką odpowiedzią na moje pytanie. Wyżej napisałem, że prosze o rozwinięcie tematu nei dlatego że krytykuje stwierdzenie odnośnie niemożliwości wykonania kalibracji w warunkach domowych. Mówiąc to chciałem uniknąc własnie takiego ataku z Pana strony. Nie dziwiłbym się takiej reakcji gdybym skrytykował Pana czy gdybym pisał o tym mierniku jak o cudzie techniki.

  Jeśli chodzi o zadane przez Pana pytanie to :

  1.nie mam w zwyczaju sprawdzania osób z którymi rozmawiam. Zakładam że jeśli zaczynają temat są na pewnym poziomie lub chcą się czegoś nauczyć, dowiedzieć. Jaki sens miałoby to forum gdyby na pytania odpowiadało się tylko pytaniami ? Chyba zamiast przycisku "Odpowiedz" powinien być tam " Zadaj pytanie". Możnaby się posunąć dalej i wprowadzić egzaminy dla forumowiczów.

  2.odpowiedzi nie udziele a to dlatego że znajduje się ona w instrukcji obsługi (Ogólna ch-ka i przeznaczenie miernika NBS..) widać że nie czytał Pan całej dokumentacji.

  I na zakończenie myślałem że dyskusja będzie całkiem ciekawa a tu taka nieprzyjemna sprawa ... szkoda.


  Pozdrawiam i czekam na sensowną odpowiedź a nie pytania ...
 • #24
  fachman
  VIP Meritorious for electroda.pl
  >Qba< wrote:

  Pozdrawiam i czekam na sensowną odpowiedź a nie pytania ...


  COBRESPU to początek lat 80-tych czyli ćwierć wieku temu,
  dzisiaj mamy mierniki do pomiaru TrueRMS mierzące z dokładnością lepszą niż 1% i temat uważam za wyczerpany
 • #25
  >Qba<
  Level 12  
  Całkowicie zgadzam sie z przedmówcą.

  Pozdrawiam