Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

IBM T60 - Klonowanie dysku nie daje rady

tolo99 10 Mar 2013 09:38 1194 7
  • #1 10 Mar 2013 09:38
    tolo99
    Poziom 12  

Witam
    Może ktoś z forumowiczów mi pomoże , bo mi już ręce opadaja i krew mnie zalewa.
    Nie mogę sobie poradzić z klonowaniem partycji z ST9120823AS SEGATE 120GB(posiada pare bad sectorow) na MK1646GSX TOSHIBA 160GB.
    Sprzet IBM T60 stary dysk w kompie drugi na przejściowce USB. Probowałem juz HDClone 4.2 free oraz Acronis Migrate Easy 7.0(wersja testowa-nie wiem czy ma jakies ograniczenia)
    Przy obu programach przenosi dane sector po sectorze ale problem jest przy MBR niby cała czynność została wykonana ok a gdy zamontuje nowy dysk to systemu nie widzi (A disk read error occurred).
    U wujka google znalazłem także clonezilla ale opis jak dla mnie jest trochę mało przejrzysty.
    Dodam jeszcze ze naprawa MBR z CD nie przynosi efektu.
    Pozdr.

0 7
  • #3 10 Mar 2013 10:42
    tolo99
    Poziom 12  

Witam
    Nie musi , po prostu chce przeniesc dane na inny dysk bez stawiania systemu od nowa i instalowania(szukania :) ) dodatkowego softu

0
  • #4 10 Mar 2013 11:02
    linuks
    Spec od komputerów

Użyj partedmagic liveCD i skopiuj pliki jeżeli są widoczne lub zrób kopię partycji programem fsarchiver lub partimage które są na tym CD. Jeżeli chcesz zrobić klon dysku to użyj ddrescue z tego samego CD.
    Pozdrawiam

0
  • #5 11 Mar 2013 12:03
    tolo99
    Poziom 12  

Witam
    Widzę ze fsarchiver ma opcje save MBR . Czy można wykonać kopie tylko MBR a później odtworzyć na innym HDD ?
    Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #6 11 Mar 2013 12:29
    linuks
    Spec od komputerów

Kopię MBR lepiej wykonać poleceniem
    dd if=/dev/sda of=kopiambr bs=512 count=1
    i przywrócić na drugi dysk poleceniem
    dd if=kopiambr of=/dev/sdb bs=512 count=1
    Oczywiście oznaczenia dysku trzeba zastosować takie jak je widzi linuks.

0
  • #7 14 Mar 2013 13:13
    tolo99
    Poziom 12  

Witam po przerwie
    No niestety na razie nic nie posuwam sie do przodu.
    Zrobilem kopie za pomoca fsarchiver bo part image nie dziala (dochodzi do bad sectorow i sie wysypuje).
    Sam doszedlem iz mbr ze starego dysku sie nie nada poniewaz sa tam zapisane dane takie jak wielkosc partycji , losc partycji i pewnie dokladny opis partycji czyli zawartosc od do sectorow.
    Ja proboje przeniesc ze 120gb(1systemowa 45gb i 2 na dane 68gb okolo) na 160gb (myslalem o podzieleniu 60 systemowa i 100 pozostale).
    Zastanawia mnie jeszcze jedna opcja w fsarchiver PBR - co to jest bo przy robieniu kopii nie zaznaczalem tego
    Probowalem takze instalacji na nowym dysku systemu z cd i poszlo bez problemow wiec chyba nie jest to problem nie wiem np. nr seryjnego dysku itp.

Pozdrawiam

0
  • #8 16 Mar 2013 14:32
    tolo99
    Poziom 12  

Witam
    Po wielu bojach z roznymi dystrybucjami typu live CD w koncu udalo się na Redo Backup.
    Dziekuje koledze linuks za nakierowanie na odpowiedni soft.
    Temat do zamkniecia
    Pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów