Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpool AWT 7105/P - wirówka

pkolacz 10 Mar 2013 17:34 5289 13
  • #1 10 Mar 2013 17:34
    pkolacz
    Poziom 8  

Pralka jak w temacie.
    Od pewnego czasu żona zgłasza mi problem z wirowaniem. Po prostu po skończonym praniu, zawartość bębna była bardzo mokra. Po ręcznym wybraniu wirowania (programator) pralka odwirowała pranie i było OK.
    Ostatnio zdarzało się to trochę częściej.
    Przedwczoraj sposób zastępczy też zawiódł. ;(
    Wykonałem diagnostykę pralki (czyli pokrętło na "Wypompowanie" i cztery razy "Pranie wstępne"). Pralka wykonała cały cykl, razem z wirowaniem.
    Zostało wykonane pranie testowe. Pralka wyprała i odwirowała.
    Wczoraj też nie było problemów.
    Dzisiaj znowu nie odwirowała. W rybie diagnostycznym wirówka działa. Przy praniu nie działa. Przy ręcznym (z programatora) ustawieniu też nie działa. Sprawdzane na różnych zadanych prędkościach. Znowu diagnostyka i wirówka działa.
    Przy diagnostyce (w czasie wirowania - C8) nie świeci się żadna lampka z określeniem prędkości. Instrukcja serwisowa podaje, że silnik jest ma wtedy maksymalne obroty. Dlatego nasuną mi się pomysł, że problem jest w regulatorze obrotów.
    Nawet jak mam racje, to nie wiem jak zabrać się do jego sprawdzenia. :(

Dodano po 2 [godziny] 31 [minuty]:

Szukam i czytam dalej.
    Z tego co rozumiem, obroty są regulowane przez traik w obwodzie stojana.
    Jeśli się mylę to proszę o poprawki :)

Dodano po 3 [godziny] 17 [minuty]:

Czytam dalej :)
    Metoda sterowania to pewnie PWM (szerokość wypełnienia impulsu), czyli to samo co w ściemniaczach światła.
    I tu nasuwa się kolejne pytanie. Triak jest otwarty przy jakim potencjale na bramce sterującej? Nie pamiętam. Czas poczytać dalej :D

Dodano po 21 [minuty]:

Wygląda na to, że triak w stanie spoczynku ma przerwę. Jak pojawi się sygnał na bramce zaczyna przewodzić.
    Wracając do wcześniejszego pomysłu, myślę, że nie działa generator sygnału wypełnienia. Dlatego nie mogę uruchomić wirówki na żadnej zadanej prędkości. A w trybie diagnostycznych wirówka chodzi (maksymalna prędkość), gdyż generator nie jest potrzebny. Jest podawany po prostu pełne wypełnienie - połączenie bezpośrednie do sygnału całkowicie otwierającego triaka.
    Czy to co piszę ma sens?

Dodano po 1 [godziny] 2 [minuty]:

Whirlpool AWT 7105/P - wirówka

Schemat elektryczny pralki.

M to oczywiście silnik. :D T to pewnie prądniczka tachometryczna. RE4 zmienia kierunki. RE5 włącza wirówkę.
    Triak jest. kondensatora nie widzę, może jest w silniku. Tak myślę ;)

0 13
  • SterControl
  • #2 12 Mar 2013 17:34
    pkolacz
    Poziom 8  

Wirówka znowu zaczęła działać.
    Czy ktoś jest w stanie mi coś doradzić?

0
  • #4 13 Mar 2013 22:30
    pkolacz
    Poziom 8  

Dzięki za zainteresowanie :)

Odpowiedź na szybko: tak.
    Ręczne ustawienie na programatorze odwirowania włącza na chwilę pompę. Wyleje trochę wody do wanny. Potem cisza. Wirówka nie działa.
    Ale jak się zastanowię, to gdy pralka zakończy pranie (bez wirowania) to pranie jest trochę "za mokre". Wszędzie (od środka) są krople wody. Dlatego nie jestem pewien, czy nie zostawia trochę za dużo wody.

0
  • SterControl
  • #6 07 Kwi 2013 11:17
    pkolacz
    Poziom 8  

Przepraszam z długi czas odpowiedzi. Wypada się usprawiedliwić.
    Pralka trochę wirowała, trochę nie. Gdy nie wirowała wspierałem się trybem serwisowym. System pracy nie pozwalał na zabranie się na sprawdzenie drożności. 1,5 etatu i dodatkowo montaż paneli.
    Wreszcie zabrałem się. Wiktoria !! Przed pompką w wężu znalazł się plastikowy korek z kartonowego napoju i odpinane ramiączko żony ;)
    Opróżnianie nabrało wyraźnego tempa. Na drugi dzień raz jeszcze wirówka odmówiła posłuszeństwa, ale po dwóch dniach wróciła do normy (może były jeszcze jakieś paprochy). Chciałem raz jeszcze szukać zatoru, ale od tygodnia jest OK
    Wielkie dzięki. Dla Stefciu_B klikam na "pomógł".

0
  • #7 07 Kwi 2013 11:27
    Silnik
    Poziom 12  

pkolacz napisał:
    Przepraszam z długi czas odpowiedzi. Wypada się usprawiedliwić.
    Pralka trochę wirowała, trochę nie. Gdy nie wirowała wspierałem się trybem serwisowym.
    w jaki sposob włacza sie w trybie serwisowym wirowanie

0
  • #8 08 Kwi 2013 22:31
    pkolacz
    Poziom 8  

Gałka na "Wypompowywanie". Następnie w ciągu 5 sek 4 razy nacisnąć przycisk "Pranie wstępne"
    Rozpocznie się diagnostyka. Osiem punktów(od C1 do C8).
    Można dany test przeskoczyć naciskając dwa razy "Pranie wstępne". Wirowanie jest na końcu.
    Wg instrukcji diagnostykę powinno się załączać przy pustym bębnie.

0
  • #9 09 Kwi 2013 12:21
    Silnik
    Poziom 12  

pkolacz napisał:
    Gałka na "Wypompowywanie". Następnie w ciągu 5 sek 4 razy nacisnąć przycisk "Pranie wstępne"
    Rozpocznie się diagnostyka. Osiem punktów(od C1 do C8).
    Można dany test przeskoczyć naciskając dwa razy "Pranie wstępne". Wirowanie jest na końcu.
    Wg instrukcji diagnostykę powinno się załączać przy pustym bębnie.

Kurcze u mnie nie działa ten schemat. Myślałem że we wszystkich whirlpoolach jest tak samo. Moja pralka to AWO/D 4320/P . Jak w niej wejść w tryb serwisowy ??

0
  • #10 09 Kwi 2013 20:45
    pkolacz
    Poziom 8  

Przepisane z instrukcji serwisowej od Twojej pralki:

1. Switch ON the appliance
    2. Close the Door
    3. Selected the DRAIN program
    4. Press Push button (PB) Reset 4 times within 5 seconds
    5. Go to next step press PB Reset twice

Diagnostyka jest wykonywana w 6 krokach (od 0 do 5).

0
  • #11 27 Gru 2014 12:58
    pkolacz
    Poziom 8  

Temat powrócił.
    Objawy takie same, czyli nie wiruje. Na diagnostyce OK, ale z programu nic z tego, tylko odpompuje wodę, zapala się LED "Wirowanie" i nic się nie dzieje. Co robiłem:
    1. Sprawdzenie czarnego przewodu bęben-pompka. Czyto, w środku tylko na początku w rozszerzeniu pod bębnem mała piłeczka. Jak rozumiem jet to pływak czujki wypompowania wody z bębna.
    2. Pompka. Wymontowałem, rozkręciłem, umyłem (wyleciało sporo szlamu z przestrzeni wirnika), nasmarowałem i skręciłem.
    3. Przewód pompka-odpływ. Zdemontowałem, przepłukałem gorącą wodą z Demostenesem. Wypłukało duże ilości różnego syfu (zalegającego w szczelinach przewodu). Było tego więcej niż się spodziewałem.

Niestety nic nie pomogło. Naleje wodę i ustawie na wirowanie. Wypompuje wodę (strumień wody mocny) zapala LED "Wirownie" i staje. Wyłączam pralkę, sprawdzam ilość wody w bębnie: nie ma wody - pływak nie pływa, ale woda w czarnym przewodzie bęben-pompka jest. Na wszelki wypadek spuszczam wodę przez główny filtr. Załączam wirowanie. Słychać racę pompki, potem LED "Wirowanie" i cisza.

Jeśli nikt nie ma innego pomysłu zabieram się za sprawdzenie czujnika - tego od kulki pod bębnem.

Edit.
    Ok. Kulka jest tylko pływakiem, nie znalazłem żadnego połączenia z elektroniką.

0
  • #12 15 Sty 2015 19:52
    Telesforr
    Poziom 2  

Witam,
    u mnie ten sam objaw z tego typu maszyną:
    Rozebrałem i poczyściłem rurkę, zbiorniczek, pompę, odpływ. (był tylko mułek)
    Presostat "pstryka" i nie przepuszcza w żadną stronę.
    Podczas pracy testowej załącza się wirowanie.
    Ponoć ostatnie "normalne" pranie zrobiło spięcie i wywaliło bezpiecznik.
    Czy zdradzą koledzy jaka jest przyczyna usterki?
    Dziękuję i pozdrawiam

0
  • #13 05 Lis 2016 23:53
    pkolacz
    Poziom 8  

O ile mnie pamięć nie zawodzi to kupiłem nową pralkę.

0
  • #14 06 Lis 2016 06:44
    ALIBABA I
    Poziom 22  

Sądzę że dobrze zrobiłeś

0