Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie silnika 3-fazowego

10 Mar 2013 12:41 18663 32
  • Poziom 15  
    Chce podłączyć silnik sprężarki powietrza i w puszce widzę że w dół do silnika idzie 6 przewodów, czemu tak jest ? podłączać do tego normalnie 3 fazy czy wymaga to innych sposobów?
  • Poziom 33  
    Wygląda na połączenie w trójkąt - pomiędzy stykami jest zwora ?
  • Poziom 35  
    Dlaczego się dziwisz że jest 6 przewodów skoro silnik posiada trzy uzwojenia i masz trzy początki uzwojeń i trzy końce ;), sprawdź czy silnik możesz podłączyć w trójkąt, na tabliczce znamionowej powinna być informacja. Podeślij zdjęcie. Tak na marginesie, ta listwa łączeniowa kwalifikuje się do wymiany.
  • Poziom 15  
    Połączone przewody na zdjęciu są za pomocą blaszek miedzianych. Listwa jak najbardziej będzie wymieniona :) Tabliczki znamionowej brak :/ Jak proponujecie zrobić ?
  • Poziom 35  
    Nie wiemy skąd jest ten silnik i może warto przepiąć z trójkąta w gwiazdę a na pewno w tedy nie uszkodzisz go i sprawdzić jaki pobiera prąd. Może podeślij zdjęcia tego silnika.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Przemski1 napisał:
    Połączone przewody na zdjęciu są za pomocą blaszek miedzianych. Listwa jak najbardziej będzie wymieniona Tabliczki znamionowej brak :/ Jak proponujecie zrobić ?

Tak jak było wcześniej - jesli silnik był zasilany z sieci 400V w takim połączeniu ( z założonymi trzema zworami) to nalezy pozostawić tak jak jest. Chyba że chcesz robić rozruch gwiazda/trójkąt to wtedy zwory pzdejmuj i połącz 6-ma przewodami z przełącznikiem.
  • Poziom 12  
    Witaj a jakiej mocy jest ten silnik?
  • Moderator
    technikabasenowa napisał:
    Wygląda na połączenie w trójkąt - pomiędzy stykami jest zwora ?

A co przedstawia zdjęcie?
    Pytanie do autora tematu: jakiej mocy jest silnik?
    Jeśli kompresor, lub "sprężarka" to może być 2,2KW, ale chcę się upewnić.
    Jeśli tak, to sprawdź na urządzeniu prawidłowe obroty, musi być na obudowie urządzenia, w którą stronę ma kręcić się silnik. To zależy od podłączenia faz.
    Wszystko w temacie.
  • Poziom 12  
    witaj chodziło mi o to ze jak silnik jak mówisz 2.2kw to po co przełącznik gwiazda trójkąt tak??
  • Poziom 26  
    Przy tej mocy, może okazać się to nie potrzebne rozwiązanie.
    Przy większych mocach, przy starcie w trójkąt wywalałoby bezpieczniki.
  • Uczeń
    Jeżeli chodzi o wychodzące przewody to jak ktoś wspomniał początki i końce( akurat mi na lekcjach to katują :D) a takie pytanie od siebie tylko proszę o wyrozumiałość jeżeli chce sprawdzić zwój czy jest sprawny, to będzie działa tu metoda z miernika w której gdy się zamyka obwód słyszymy dźwięk ?
  • Poziom 15  
    Podłącze silnik w trójkąt bo tak był podłączony, dobrze rozumie że silnik połączony w trójkąt będzie chodził szybciej? ilukrotnie?

• Poziom 43  
    Przemski1 napisał:
    Podłącze silnik w trójkąt bo tak był podłączony, dobrze rozumie że silnik połączony w trójkąt będzie chodził szybciej? ilukrotnie?

Najwyraźniej Tobie coś pozajączkowało się z tą krotnością i do czego odniesioną...
    A co ten silnik ma napisane na tabliczce znamionowej i z czego - sieć - masz zamiar go zasilać?
  • Poziom 15  
    Ręce opadadają, wysłałem ojca z silnikiem do elektryka żeby ten sprawdził jakiej mocy jest silnik i jakie ma obroty więc elektryk nic nie sprawdzając powiedział że 5,5 KW i obroty 1200.
    Wysłałem do drugiego i ten także nic nie sprawdzając powiedział że 5KW i obroty 1500.
    Chce dokupić koło pasowe do tego silnika i teraz nie wiem jakie bo obrotów nie znam.
    Czy jestem sam to w stanie sprawdzić jakimś miernikiem ?
  • Poziom 43  
    Przemski1 napisał:
    Ręce opadadają, wysłałem ojca z silnikiem do elektryka żeby ten sprawdził jakiej mocy jest silnik i jakie ma obroty więc elektryk nic nie sprawdzając powiedział że 5,5 KW i obroty 1200.
    Wysłałem do drugiego i ten także nic nie sprawdzając powiedział że 5KW i obroty 1500.
    Chce dokupić koło pasowe do tego silnika i teraz nie wiem jakie bo obrotów nie znam.
    Czy jestem sam to w stanie sprawdzić jakimś miernikiem ?
    Z grubsza rzecz biorąc to co do obrotów obaj mają poniekąd rację.
    Pierwszy podał wartość - chyba zaniżoną - obrotów asynchronicznych tego silnika na wale, a drugi teoretyczną wartość obrotów synchronicznych - silnik o dwóch parach biegunów.
    Zaś co tyczy się wartości mocy na wale - jak nie ma ten silnik tabliczki znamionowej - to jest tu duża zbieżność podanej wartości.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 39  
    darek0021 napisał:
    widać gołym okiem że silnik jest podlączony w trojkąt wiec tak. Jeśli chcesz by dalej tak pracowal nie zmieniaj nic i patrząc od wyjscia wirnika podlącz pierwszą faze do środkowego drugą a do styku od dupy dolącz 3 faze, jeśli kierunek obrotów nie pasi do styku od dupy dolącź faze pierwszą a do styku opierwsza faźa V druga W trźecia masa bez zmian. Pewnie te 5kw to dla trójkąta dla gwiaźdy bedźie 3 razy mniej i silnik bedźie wolniej sie krecił. Pozdrawiam

Aleś to zagmatwał i co za porady - rozbieranie wtyczki, a po co.
    Fazy podłączasz pod zaciski w puszce, niebieski przewód (neutralny) zostawiasz wolny, żółto-zielony podłączasz do obudowy. Gdy chcesz zmienić kierunek zamień dowolne dwie fazy między sobą.
  • Poziom 43  
    darek0021 napisał:
    A jak mam komuś wyjaśnić jak poznać fazy?? Niebieski to masa i podlącza się ją do obudowy,
    Nie ma czegoś takie w instalacji trójfazowej 4-ro przewodowej.

darek0021 napisał:
    brązowy, czarny i żółto zielony to są zawsze przewody fazowe jeżeli masz gniazdo troj fazowe na 4 bolce. Z trój fazówką nie ma żartów pomylka grozi porazeniem i zgonem.
    Cosik pokręciłeś i to mocno ! ! !
    Żółto-zielony to przewód ochronny - PE.

Post Twój - jako szkodliwy będę raportował.
  • Poziom 43  
    darek0021 napisał:
    to Sobie raportuj 3 masz 4 przewody a 3 z nich muszą być fazowe skoro wedlug ciebie niebieskiego sie nie podlącza a zólto zielony idzie na obudowe to gdzie Ci się podziala trzecia faza elektryku??
    Widać, że masz o tym mniej jak mdłe pojęcie (a na dodatek pyskujesz); obciążenie trójfazowe symetryczne - jakim jest trójfazowy silnik indukcyjny - podłącza się bez przewodu zerowego, czyli są tylko trzy przewody fazowe, plus czwarty, żółto-zielony, ochronny.
    Poza tym, to gdzie chciałbyś podłączyć przewód zerowy - N - kiedy przedmiotowy silnik skojarzony jest w trójkąt, pytam retorycznie?

A za powyższe pomówienie, żądam od Ciebie tu publicznej satysfakcji, a jak tego nie uczynisz, to spodziewaj się "nagrody specjalnej" od Moderatora.
  • Poziom 43  
    darek0021 napisał:
    No ale czy ja napisalem coś co się nie zgadza z tym co ty napisaleś ostatnie??
    Pisownia ohydna.
    Same durnoty - widać nie rozumiesz nawet tego, coś tu za "rewelacje" poprzednio powypisywał, a o moim wyjaśnieniu już nie wspomnę .

darek0021 napisał:
    W polączeniu w trojkąt N podlączam do obudowy w gwiezdzie tak samo bo prąd przez niego nie plynie przy rownym obciązeniu faz gdy odbiorniki podlanczamy w gwiazde do sieci troj fazowej. No ale nadal brakuje w twojej teori z gniazdem 4 bolcowym jednego kabla bo zostaly Ci dwa;D
    "Rewelacje" na miarę "Nagrody Bobla", ile razy - chłopku nieroztropku - mam Tobie to tłumaczyć ? ! ?
    Poczytaj tu jeszcze raz to, co poprzednio napisałem:
    Quarz napisał:
    darek0021 napisał:
    to Sobie raportuj 3 masz 4 przewody a 3 z nich muszą być fazowe skoro wedlug ciebie niebieskiego sie nie podlącza a zólto zielony idzie na obudowe to gdzie Ci się podziala trzecia faza elektryku??
    Widać, że masz o tym mniej jak mdłe pojęcie (a na dodatek pyskujesz); obciążenie trójfazowe symetryczne - jakim jest trójfazowy silnik indukcyjny - podłącza się bez przewodu zerowego, czyli są tylko trzy przewody fazowe, plus czwarty, żółto-zielony, ochronny.
    Poza tym, to gdzie chciałbyś podłączyć przewód zerowy - N - kiedy przedmiotowy silnik skojarzony jest w trójkąt, pytam retorycznie?

A za powyższe pomówienie, żądam od Ciebie tu publicznej satysfakcji, a jak tego nie uczynisz, to spodziewaj się "nagrody specjalnej" od Moderatora.
  • Poziom 43  
    darek0021 napisał:
    Wystarczy że ktoś zejdzie do piwnicy i zluka jak jest podlączony silnik od hydroforu Niebieski czyli masa(N) na obudowe a czarny,brązowy i żółto zielony są podlączone do zacisków silnika!;) sprawdzajcie sami;D
    Idiotyzmy "przedniej maści" - i takie same w podłączeniu silnika w Twojej piwnicy, widać podłączał to tzw. [wymoderowano]_elektryk, ale nie Prawdziwy Elektryk ze stosowną w tym temacie wiedzą.
    Widać, musi, nic więcej nie widziałeś, nie masz o tym wiedzy, a wymądrzasz się tu przy tym i trwasz we swej głupocie.
    Ale to znamienne - dla ludzi Twego pokroju - im mnie wie (czyt. im głupszy), tym odważniejszy w ferowaniu, w jego mniemaniu, jedynie "słusznej prawdy".

Jeszcze powtórzę: przewód żółto-zlelony - dlatego jest on tak oznaczony dwukolorowo - jest przewodem ochronnym - PE.
  • Moderator
    darek0021 napisał:
    Wystarczy że ktoś zejdzie do piwnicy

Nie muszę, do wyłącznika ciśnieniowego mam podłączone 3 przewody.
    Niebieski, brązowy, czarny.
    Od wyłącznika do silnika te same kolory. Silnik 2,2 KW 1440 obr. typowy do hydroforu. Nie mam innych przewodów podłączonych, po co? Czy rura stalowa w studni, ma małe uziemienie? Sterowanie chodzi już ponad 15 lat, a robił to elektryk. Z resztą, sam bym zrobił tak samo.
  • Poziom 43  
    darek0021 napisał:
    To pewnie twój przewod niebieski jest na fazie a zolto zielony masz na masie a w ukladzie gwiazdy nie jest potrzebny wiec dlatego masz 3 przewody. Masz to samo co ja tylko u Ciebie niebieski to faza i nie masz podpiętej masy. Jeśli w moich wypowiedziach napisal bym ze zolto zielony jest na obudowie a niebieski na fazie a napisalem ze niebieski jest na masie a zółto czerwony na fazie. To wtedy napisałem to samo co i Ty.
    Jakieś brednie trudne do zrozumienia, a przypomnę, że podobno tylko krowa "nie zmienia swych poglądów" :!: :idea: :black: