Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki piec gazowy do c.o,c.w.u -

10 Mar 2013 14:27 10458 33
  • Poziom 8  
    Czołem
    Proszę o pomoc i rade
    Wybudowałem z ytonga 24 dom 160 m² parterowy ociepliłem 15 styropianem 50%domu to podłogówka reszta kaloryfery.kotłownia na jednym końcu ostatnia łazienka na drugim ,jedno od drugiego 10 do 12 m/b w zależności od źródła czerpania ,kuchnia za ściana kotłowni ,trzy osobowa rodzina .Ogrzewanie i ciepła woda ma być z pieca gazowego .jaki piec kondensat czy nie,czy inwestycja się zwróci biorąc pod uwagę częste serwisowanie i zaawansowanie techniczne co więcej kosztuje przy naprawach ,czy z zasobnikiem wody czy 2 funkcyjny .Byłem w trzech punktach sprzedaży- jeden zaprzecza drugiemu .Szukam taniego i dobrego rozwiązania.Zastanawiam się nad piecem dwu funkcyjnym gdyż przeraża mnie wizja podgrzewania zasobnika wody latem i w chwili kiedy nie jest potrzebna -jak to się przekłada finansowo .Nie wiem czy wszystko dobrze napisałem robię to pierwszy raz,za błędy przepraszam i z góry dziękuje za pomoc
  • Poziom 22  
    Moja propozycja to dwufunkcyjny kondensacyjny. Zobacz tylko jak daleko masz do serwisu.
    Dodam jeszcze, że kondesat jest żywotnym i ekonomicznym urządzeniem w eksploatacji, wystarczy raz w roku dokonac niekosztownego przglądu i cieszyc się z luksusu.
  • Poziom 36  
    Piotrgrabarczyk napisał:
    kotłownia na jednym końcu ostatnia łazienka na drugim ,jedno od drugiego 10 do 12 m/b

Ciekawe rozwiązanie przy takiej odległości montować kocioł dwufunkcyjny z przepływowym podgrzewaniem wody. :D
    Liczyłeś ile na tej odległości jest wody w rurach ?
  • Poziom 36  
    W takim przypadku to nic innego jak zasobnik i cyrkulacja......;)
  • Poziom 8  
    czyli rozumiem że opłaca się inwestycja w kondensat ale
    ciekawe jak wychodzi podgrzewanie zasobnika i ta cyrkulacja która chodzi i wychładza wodę .rozumiem że wygodne ale czy kosztowne .ja mogę zrezygnować z wygody na poczet niższych rachunków za gaz .przecież mycie można zacząć od mycia zębów :D w zimnej wodzie .do łazienki z prysznicem mam bliżej bo 8 m

no i widzicie jedni polecają dwufunkcyjny inni odradzają co jest grane .co do serwisów mam chyba każdy w miasteczku :D

jeszcze podrzućcie jakieś marki .myślałem o ariston lub termet są w rozsądnych cenach
  • Poziom 36  
    Beretta Conica green lub Beretta Exclusiwe green. To kondensaty. Jak rura z ciepłej wody i cyrkulacja będą ocieplone to czemu pompka ma wychładzać? A liczyłeś ten dyskomfort podczas prysznica? Masz 8 m rury. Ok. Ale gdy Ty bierzesz prysznic a Żona myje naczynia to przepływowy podgrzewacz nie wyrobi na 2 fronty, i będzie zimny prysznic. Dlatego radzę bojler.:D
  • Poziom 8  
    W0jtek92 napisał:
    Beretta Conica green lub Beretta Exclusiwe green. To kondensaty. Jak rura z ciepłej wody i cyrkulacja będą ocieplone to czemu pompka ma wychładzać? A liczyłeś ten dyskomfort podczas prysznica? Masz 8 m rury. Ok. Ale gdy Ty bierzesz prysznic a Żona myje naczynia to przepływowy podgrzewacz nie wyrobi na 2 fronty, i będzie zimny prysznic. Dlatego radzę bojler.:D

rury są ocieplone lecz to i tak duży obieg .Do zmywania ma być raczej zmywarka .zlew to raczej ozdoba :D .boję się tego bojlera bo to dodatkowy kosz (zakup)i nie wiem jak to się zachowuję i jakie koszta utrzymania tego zasobnika .w dwu funkcyjnym to ciepła wodę mam jak ją potrzebuję w jedno funkcyjnym cały czas grzeje zasobnik
  • Poziom 29  
    Podgrzewanie wody w zasobniku jest tańsze niż w przepływowym. I co mi zrobicie? :D
  • Poziom 38  
    Ja moge tylko potwierdzic. :-)
    Zasobnik przy wielopunktowym odbiorze CWU jest duzo lepszy i wygodniejszy, mozna tez wtedy latwo zrobic cyrkulacje.
    Straty na cyrkulacji i zasobnika mozna zminimalizowac dobra izolacja.
  • Poziom 8  
    piotr_boncza napisał:
    Podgrzewanie wody w zasobniku jest tańsze niż w przepływowym. I co mi zrobicie? :D

pod uwagę -cały czas chodzi o wybór kondensat czy zwykły piec nawet nie myślę o przepływowym podgrzewaczu wody i zdaję sobie sprawę że rozwiązanie zasobnik i cyrkulacja jest lepsze i wygodniejsze .tylko cały czas chodzi o kasę .niech jakiś użytkownik się wypowie ile to kosztuje miesięcznie .i proszę jeszcze o podpowiedz czy kondensat czy nie .wczoraj posiedziałem jeszcze w necie i odpowiedzi są nie jednoznaczne co do tego domu i ocieplenia .okazuję się że nawet chodzi o jakieś taryfy gazowe których nigdy nie brałem pod uwagę -cały czas chodzi o wybór kotła kondensat czy zwykły (można zaoszczędzić kilka tysięcy)
  • Poziom 8  
    ok jeśli chodzi o kondensat, ale czy to prawda że jeśli kondensat to musi być czujnik zewnętrzny pogodowy ?.
    jestem świeżo po rozmowie w sklepie : na starcie dowiedziałem się że mam źle skonstruowaną kotłownie ponieważ mam 50% podłogówki i oczywiście reszta kaloryfery .Piec ma zasilać jedno i drugie lecz z jednej pompy a to złe rozwiązanie jak się dowiedziałem -piec powinien mieć dwa zasilania jedno kaloryfer drugie podłogówka (czyli rozbudowana elektronika ) fajnie tylko taki piec to kupa forsy

podrzućcie jakieś rozwiązanie
  • Poziom 42  
    To są koszty braku projektu/pomysłu przed montażem instalacji. :cry:
    W zasadzie podłogówka i kaloryfery powinny mieć rozdzielone (niekoniecznie w kotle!) obwody bo pracują przy różnych temp. i wymagają różnych wartości przepływu wody. Jednak w niektórych sytuacja można próbować(!) pracy na jednym obwodzie ale przy mocno przewymiarowanych kaloryferach. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Długości i średnice rur oraz rozkład odbiorników w przestrzeni domu. Nie jest to optymalne rozwiązanie ale gdy obwody kaloryferów i podłogówek są mocno "pomieszane" może być najmniej kosztowne i wymagać najmniej kucia...
    Ważne. Nie kupuj dużego kotła!. Lepiej kupić za mały i dogrzać kominkiem a nawet prądem.
    Aby coś doradzić trzeba znać obecny układ. Na razie za mało informacji.
    A pogodówka to jest najmniejszy problem jaki masz i nie ma związku z rodzajem kotła.
  • Poziom 25  
    Mam kondensata Termet Windsor od 3 lat i średnie opłaty w lato czyli woda (zasobnik 100 lt) + gotowanie dla 4 osób to 250 zł na dwa miesiące. O centralnym nie piszę bo mam niestandardowy dom.
    Obowiązkowo kondensat.
    Pogodówka do kondensata obowiązkowo np. Termet ma na wyposażeniu, wystarczy dokupić czujnik zewnętrzny za ok. 80 zł. I nie jest prawdą że kocioł musi mieć rozbudowaną elektronikę do obsługi dwóch obiegów, po prostu obieg podłogowy na oddzielnej pompie podłączony na stałe lub na termostat. Jak szukasz najprostszego kondensata to polecam Termet Ecocondens ( Windsor ) przed modernizacją bo nowy Ecocondens Crystal ma bardziej rozbudowaną elektronikę.
  • Poziom 8  
    Dzięki za odpowiedzi .

Wybór padł na viessmann vitodens 100 +zasobnik 100 l

czy to dobry wybór ?
  • Poziom 8  
    irus.m napisał:
    Piotrgrabarczyk napisał:
    Dzięki za odpowiedzi .

Wybór padł na viessmann vitodens 100 +zasobnik 100 l

czy to dobry wybór ?

Bardzo dobry!.
    pozdrawiam

a może jakieś inne propozycje w tej granicy cenowej -czy raczej nie kombinować :?:
  • Poziom 8  
    dsku napisał:
    polski termet serwis tanie części

Brałem termet pod uwagę ale cena viessmann ta sama więc chyba lepiej viessmann :D

jeszcze znalazłem w bardzo dobrej cenie- de ditrich
    ZESTAW
    KOCIOŁ KONDENSACYJNY
    MCR2 24
    Z ZASOBNIKIEM CIEPŁEJ WODY UŻYTKOWEJ
    BS 100
    w cenie 4300zł

proszę o info na temat de ditrich
  • Poziom 39  
    saskia napisał:
    Ja moge tylko potwierdzic. :)
    Zasobnik przy wielopunktowym odbiorze CWU jest duzo lepszy i wygodniejszy, mozna tez wtedy latwo zrobic cyrkulacje.
    Straty na cyrkulacji i zasobnika mozna zminimalizowac dobra izolacja.

Izolacja to podstawa.
    Jak montuje w nowych domach instalacje alarmowe i "centralne" (i inne instalacje) to cyrkulację CWU steruję z czujek w kuchni, hallu do łazienki itp. Łapie cie czujka - załącza w tym czasie pompke cyrkulacyjną na np. 10 min. Nim dojdziesz do zlewu jest ciepła woda, a jak siedzisz przed TV, to nie działa i nie wychładza niepotrzebnie CWU.

Dodano po 4 [minuty]:

Piotrgrabarczyk napisał:
    Brałem termet pod uwagę ale cena viessmann ta sama więc chyba lepiej viessmann :D

Nie jestem tego taki pewny. Osobiście wolałbym termeta, choćby ze względu na prostotę uruchamiania kotła w systemie rozbudowanej automatyki- wystarczy styk, a więc tanie proste termoregulatory, a nie jedyny ( drogi) dedykowany.
  • Poziom 25  
    Termet jest polską marka ale nie należy do tanich kotłów właśnie dla tego że jest b. dobrym wyrobem na renomowanych podzespołach. Czasy kiedy viessmann czy de-ditrich a w szczególności de-ditrich należały do marek wzorcowych i bezawaryjnych już dawno mineły. Co innego jeśli chodzi o duże kotły żeliwne tych marek. Pamiętaj płyty do sterowników w tych kotłach zaczynają się od 1200 zł a w Termecie od 400 zł i jest to sterownik markowy (honeywell).
  • Specjalista - systemy grzewcze
    andrzej lukaszewicz napisał:
    Osobiście wolałbym termeta,

Byłem pooglądać kotłownię na jakimś kondensie Termeta. Nic szczególnego poza tym że pompy ob. podłogówki i grzejników (za sprzęgłem) podłączone były bezpośrednio do gniazd 230V. Zapytałem SERWIS fabryczny Termet o możliwość dopracowania regulacji. Dowiedziałem się że prócz oryginalnego grupy pompowej (z termostatycznym ogranicznikiem temp. powrotu dla podłogówki !) nic nie da się zrobić. Czyżby Termet nie przewidywał podłączenia elektrycznego zaworu mieszającego? Tak więc uważam że regulatory Termet są ubogie. Jeśli chodzi o MCR-a firmy DeDietrich to można do tego kotła zabudować moduł C-mix obsługujący 2 obiegi grzewcze z mieszaczem. Podsumowując Termeta - przy pierwszym spojrzeniu na ów kocioł - sprzęt wydawał mi się ubogi, chyba że się mylę bo na urządzeniach Termet - się nie znam.
  • Poziom 26  
    "Ubogo" to wyglądają ceny części do De Dietricha :) Wymiennik 1800 zł. Sterowanie 2300 zł ? :D
    Nie ma rzeczy które się nie psują...
    Porównaj ceny części i serwisu po pierwsze.
    Chyba, że wielbisz się jak każdy Polak w niemiecko brzmiących kotłach. To może Ulrich :D
    Zawsze można dołożyć drugie sterowanie do zaworu mieszającego, a nie tylko polegać na jednym urządzeniu.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    bro2004 napisał:
    Zawsze można dołożyć drugie sterowanie do zaworu mieszającego, a nie tylko polegać na jednym urządzeniu.

A po co montować zewnętrzne (czyt. bez wpływu na temperaturę wody w kotle) urządzenie do obsługi zaworu mieszajacego jeśli są producenci którzy takową komunikację biorą pod uwagę. Urlicha i Termeta nie polecę, ale DeDietricha, Buderusa, Viessmanna, Brotje - tak.
  • Poziom 38  
    W UK bardzo rzadko spotyka sie uklady CO rozdzielone na obwody, aby jeden zawor i elektronika kotla sterowaly wszystkim.
    Co najmniej 90 % ukladow z rozdzielonymi obwodami ma sterowania kazdego obwodu oddzielnie z uzyciem elektrozaworow ON-OFf i pomp. Kociol steruje tylko wlasna praca i dostarcza cieplo na zadania obwodow.
    Nie ma wtedy problemow z lokalizacja ewentualnych awarii, a sterowanie jest proste, bo ogranicza sie tylko do jednego obwodu, ktorym steruje.

Podsumowujac, proste wcale nie oznacza ubogie.
    Mozna tez uzyc rozbudowanego komputera z wyrafinowanymi urzadzenami wykonawczymi, do sterowania CO i CWU, ale czy to zmniejszy awaryjnosc i poprawi wydajnosc?
  • Poziom 8  
    Wielkie dzięki za wszystkie informacje

I ZNOWU ZACZĄŁEM SIĘ ZASTANAWIAĆ
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Polecam tego MCR/II z zasobnikiem za 4300 zł. Uważam że cena jest bardzo niska (zapytaj sprzedawcę o wararunki gwarancji, uruchomienia i serwisu a jeśli ów zestaw chcesz kupić w internecie to zapytaj DeDietricha - Wrocław o dopełnienie warunków gwarancji w tym przypadku). No i załatw jakiegoś dobrego hydraulika żeby tej kotłowni nie spartolił.
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    wawrzeczko_t napisał:
    Polecam tego MCR/II z zasobnikiem za 4300 zł. Uważam że cena jest bardzo niska (zapytaj sprzedawcę o wararunki gwarancji, uruchomienia i serwisu a jeśli ów zestaw chcesz kupić w internecie to zapytaj DeDietricha - Wrocław o dopełnienie warunków gwarancji w tym przypadku). No i załatw jakiegoś dobrego hydraulika żeby tej kotłowni nie spartolił.

Też dobry wybór.
    Warunki są proste, jak w innych firmach:
    pierwsze uruchomienie i kolejne przeglądy gwarancyjne przez instalatora lub serwisanta z aktualną autoryzacją na dany model. Żródło zakupu nie ma znaczenia.

Przed zakupem należy przejrzeć oferty różnych hurtowni i net, często ceny są niższe niż w samym DD.
    pozdrawiam