Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Poprawność podłączenia instalacji

anekr 10 Mar 2013 15:09 3909 4
  • #1 10 Mar 2013 15:09
    anekr
    Poziom 2  

Ostatnio zacząłem się zastanawiać nad poprawnością instalacji wykonanej w domu. Co mnie do tego skłoniło, głównie dwa powody:

- pompa od podłogówki działa praktycznie non-stop (wyłączy się jedynie gdy temp. w obiegu >40stC)
    - przy paleniu w kominku (płaszcz wodny, kominek Makrotermu) podłogówka robi się za gorąca, a pompa już dawno nie działa)

a także:
    - niepewność jak powinien być ustawiony zawór mieszający.

Schemat połączeń z użyciem Integratora Makrotermu (cały pakiet Makroterm):

Rozdzielacz:

Czy może ktoś zweryfikować moje wątpliwości? :D

0 4
  • #2 11 Mar 2013 01:15
    piotr_boncza
    Poziom 29  

Wyłącza się przy 40 bo tak nastawiony jest termostat bezpieczeństwa. Nie zauważyłem sterownika pompy i nie siłownika na zaworze trójdrogowym - mieszaczu podłogówki. Z instrukcji: Link wynika, że podłogówka i grzejniki są podłączona pod niewłaściwe wyjścia z integratora. Sprawdź z instrukcją, bo może coś namieszałeś w opisie. Na zdjęciu masz coś co wygląda na integrator I a podłączone jest jak integrator II. Poza tymi błędami widzę źle wykonane podłączenie na rozdzielaczach (ocynki wpędzają mnie w depresję). Nie wiem skąd się wzięła mania samodzielnego montowania tandetnych zaworków na rozdzielaczach. Toć :) normalny rozdzielacz do podłogówki jest tańszy niż taki składany nawet jeśli to chiński złom i na dodatek nie daje żadnej możliwości regulacji.

0
  • #3 11 Mar 2013 01:19
    saskia
    Poziom 38  

I podaj schemat wewnetrzny tego integratora.
    Pompa podlogowki i mieszcz powinny byc bezposrednio przy rozdzielaczu.
    Podobnie z grzejnikami, chyba ze integrator reguluje dokladnie wszystkie wyjscia.
    Pompa powina sie zalaczac (byc uzalezniona) poprzez regulator pokojowy, bo innaczej beda cyrki.

0
  • #4 11 Mar 2013 06:51
    anekr
    Poziom 2  

piotr_boncza napisał:
    Nie zauważyłem sterownika pompy i nie siłownika na zaworze trójdrogowym - mieszaczu podłogówki.

Orientacyjnie jakie mogą być koszty montażu tego ustrojstwa?

piotr_boncza napisał:
    wynika, że podłogówka i grzejniki są podłączona pod niewłaściwe wyjścia z integratora. Sprawdź z instrukcją, bo może coś namieszałeś w opisie. Na zdjęciu masz coś co wygląda na integrator I a podłączone jest jak integrator II.

Jest zamienione. Napiszę do Makrotermu czy ma to wpływ na użytkowanie - może to są takie same wejścia/wyjścia :?:

piotr_boncza napisał:
    Poza tymi błędami widzę źle wykonane podłączenie na rozdzielaczach (ocynki wpędzają mnie w depresję).

Czy jest to jakiś tragiczny błąd wykonawcy czy można to odpuścić i z tym żyć?

saskia napisał:
    Pompa podlogowki i mieszcz powinny byc bezposrednio przy rozdzielaczu

Taki był chyba początkowy zamysł - do rozdzielacza doprowadzone jest napięcie 230V bezpośrodnio z rozdzielni i na oddzielnym obwodzie. Jaki to ma wpływ na użytkowanie?

saskia napisał:
    Pompa powina sie zalaczac (byc uzalezniona) poprzez regulator pokojowy, bo innaczej beda cyrki.

Pracą integratora steruje sterownik T-com (Makrotermu), gdy napalone jest w kominku, w pozostałych przypadkach sterownik z przedpokoju.

0
  • #5 11 Mar 2013 10:39
    saskia
    Poziom 38  

Jesli pompa jest bezposrednio przy rozdzielaczu to ma tylko opory podlogowki do pokonania, a regulacja temperatury ma mniejsze wachania w samej podlogowce.
    Zazwyczaj pompa zasilana jest ( przy kotle gazowym), zasilaniem na ktorego drodze jest termostat pomieszczenia w ktorym pracuje podlogowka. Jezeli uzalezniasz ta prace od temp. np kominka, to wtedy wystarczy wpiac w obwod pompy dodatkowo czujnik temperatury kominka.

0