Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik 6SE9521 Siemens - współpraca ze sprężarką tłokową - u/f czy wektorowy?

10 Mar 2013 18:35 1470 2
 • Poziom 26  
  Witam
  Chciałbym dobrać falownik i silnik 3x230V do napędu sprężarki dwutłokowej. Powód to brak zasilania trójfazowego w warsztacie, gdzie ma ona pracować. Masy wirujące są znaczne, koło zamachowe żeliwne. Aktualnie taką samą maszynę rusza silnik 3kW 230V krotność momentu 1.7, rozruch trwa niecałą sekundę, przy ciśnieniu 2 bar trzy sekundy.
  W miejscu gdzie ma stanąć druga taka maszyna nowoczesny licznik ogranicza prąd rozruchowy tak więc trzeba szukać innych rozwiązań. Falownik byłby najtańszym rozwiązaniem, szczególnie, że można ograniczyć nim wydajność sprężarki.
  Myślę o falowniku Siemens Micromaster 6SE9521. Parametry 3kW, 3x13.6A, 230V Niestety, nie moge nigdzie znaleźć informacji na temat czy jest on skalarny czy wektorowy.
  Na tabliczce jest napisane Variable torque loads only. Czy z tego co podałem da się wywnioskować, czy ten falownik nadaje się do takiego napędu?

  Sprężarka ma zawór dekompresji - rusza bez obciążenia. Trzeba tylko rozpędzić żeliwne masy wirujące.
 • Spec od Falowników
  Witam.
  Nie powinno być żadnego problemu przy założeniu że trochę leciwy przemiennik ma sprawne kondensatory.
  Pozdrawiam
 • Spec od Falowników
  Jeśli jest on do obciążeń zmiennomomentowych, czyli wentylatorów/pomp, to ze sprężarką może mieć teoretycznie problemy, gdyż sprężarka tłokowa ma charakter stałomomentowy (nawet powoli kręcona stawia duży opór, w przeciwieństwie do wiatraczka). Rozruch na jałowo znacznie zwiększa szanse na poprawną pracę.