Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja antenowa 3 tv, 1 antena siatkowa, jedna satelitarna

meeisster 10 Mar 2013 19:33 3366 10
  • #1 10 Mar 2013 19:33
    meeisster
    Poziom 9  

Witam

Chciałbym zrobić w domu instalację antenową. Instalacja będzie się składać z 3 telewizorów, jednej anteny satelitarnej oraz jednej anteny siatkowej. Jak to ja widzę pokazałem na schemacie (za który przepraszam- ale coś tam widać jednak;p)
    Teraz wielka prośba o rady czy coś takiego w ogóle będzie działało co ewentualnie można by było zmienić.

Instalacja antenowa 3 tv, 1 antena siatkowa, jedna satelitarna

Dodatkowo
    Jaki rozgałęźnik? taki zwykły wystarczy
    Kabel, na takiej długości... moze byc zwykły czy zdecydowanie należałoby np polecany tutaj Triest zakupić (nie ukrywam że jest kilka razy droższy- dlatego dopytuje)
    Sygnał mam dobry, nie było nigdy żadnych wiekszych zakółcen

PS. Oczywiście przeczytałem chyba kilkanaście podobnych tematów, ale chciałbym rady czy ta moja instalacja ma prawo działac.

0 10
  • #4 10 Mar 2013 22:07
    jann111
    Poziom 31  

Osobiście polecam multiswitch z korekcją wzmocnienia,antenę dobierz kierunkową,przewody zdecydowanie triset.A odpowiedź dlaczego, uzyskasz w przyszłości.Przy takiej konfiguracji rozprowadzasz tylko po jednym przewodzie od multiswitcha do gniazda rtv-sat,chociaż do jednego gniazda gdzie najczęściej oglądasz pociągnij 2 przewody.

0
  • #5 10 Mar 2013 22:51
    _cheetah_
    Poziom 37  

meeisster napisał:
    Jak to ja widzę pokazałem na schemacie (za który przepraszam- ale coś tam widać jednak;p)
    Teraz wielka prośba o rady czy coś takiego w ogóle będzie działało co ewentualnie można by było zmienić.
    Pomysł jest OK.
    • Tor SAT:
      Konwerter QUAD albo QUAD monoblock. Rozważyłbym jedynie ewentualnie puszczenie podwójnego okablowania od anteny SAT do jednego lub wszystkich pokoi, przyszłościowo pod PVR albo coś innego...
    • Tor DVB-T:
      Niezależne okablowanie od instalacji DVB-T i SAT to jak najbardziej optymalne rozwiązanie, minimalizacja problemów technicznych i maksymalizacja niezawodności. Poza tym, łatwiej uzyskać stabilny odbiór DVB-T.
    meeisster napisał:
    Jaki rozgałęźnik? taki zwykły wystarczy
    Być może przy nowych kablach antenowych nie będzie potrzeby stosowania wzmacniacza w antenie, a wtedy nie byłoby zasilacza antenowego i można by zastosować zwykły rozgałęźnik TV, np. R-3 Signala.
    Można by też w takim przypadku zastosować kombinację odgałęźnika 1/6 z rozgałęźnikiem 1/2, co pozwoliłoby uzyskać w miarę równe poziomy we wszystkich pokojach.

Jeśli zaś byłby jednak wzmacniacz, to trzeba by stosować rozgałęźnik 1/3 z przeniesieniem napięcia w jednej gałęzi, np. RI-3/1 F. Ewentualnie rozgałęźnik SAT 1/3.

Separator napięcia powinien być w pełnej, metalowej obudowie np: AZS-03.

meeisster napisał:
    Kabel, na takiej długości... może być zwykły czy zdecydowanie należałoby np polecany tutaj Triest zakupić (nie ukrywam że jest kilka razy droższy- dlatego dopytuje)
    Wiesz, o niezawodności systemu decyduje ZAWSZE najsłabsze ogniwo. Dasz kiepski kabel, możesz mieć zakłócenia. Ale nie musi się tak stać.
    Na zewnątrz należy położyć dobry kabel, z dużym współczynnikiem ekranowania, w wykonaniu zewnętrznym (kolor czarny) - to samo do SAT, co i do DVB-T - może być TRISET-113PE czy DIGITSAT-113 PE, we wnętrzu możesz położyć białe tańsze kable antenowe, ale proponuje nie schodzić poniżej jakichś 2 zł za metr.
    Przy DVB-T nie ma problemu, bo i tak jest rozgałęźnik, przy SAT to kwestia decyzji jeden typ kabla, czy dwa.Jeśli dwa, to pamiętaj o dobrym założeniu złącz F i okręceniu połączenia izolacją elektryczną.

meeisster napisał:
    Sygnał mam dobry, nie było nigdy żadnych większych zakłóceń
    To, że przy analogu było dobrze (lub wydawało ci się, że było dobrze i bez zakłóceń), to nie oznacza, że tak samo będzie z DVB-T. Takie życie.

0
  • #6 12 Mar 2013 18:52
    meeisster
    Poziom 9  

Ok dzięki za szybkie i rzeczowe odpowiedzi. Nasuwają mi sie jeszcze 2 pytania w takim razie
    1. Kable Tirest na najpolularniejszym serwisie aukcyjnym zaczynają się od 1.10 zł za metr- jednak jak dobrze widze jest to inny model tzn.
    Kabel antenowy koncentryczny tc'6 TRI-SHIELD z żyłą miedzianą Cu / oplot 48 %.. Czy jest to model gorszy od 113PE?- dodam że instalacja będzie przebiegała 90 procent w domu

2. Tak konwerter oczywiście myślałem o QUAD, ale propozycja QUAD monoblock ciekawa- nie słyszałem jeszcze- jeżeli to działa i da się ustawić dwie satelity to znaczny plus jednak.
    Tyko takie pytanie jest sens kupować coś drogiego (kolega wyżej radził dipol) a ja przez 10 ostatnich lat mialem najtańszy konwerter za 40zł z wyjściem na 2 tunery i spisywało się to doskonale... z tym że teraz chciałbym przejść na HD... warto wydać znacznie więcej?
    Pozdrawiam

0
  • #7 12 Mar 2013 21:33
    _cheetah_
    Poziom 37  

meeisster napisał:
    Czy jest to model gorszy od 113PE?- dodam że instalacja będzie przebiegała 90 procent w domu
    Nie ma porównania, to jest przepaść. Wybierając kabel antenowy patrz na współczynnik ekranowania podawany w dB (decybele). Nie powinien być mniejszy niż 85dB, najlepiej jakby miał >95dB.

Ważne: kable antenowe, a zwłaszcza czarne zewnętrzne, miewają różne średnice zewnętrzne - kupując kabel warto kupić od razu pasujące do niego złącza F. I bardzo starannie następnie je założyć.

meeisster napisał:
    a ja przez 10 ostatnich lat miałem najtańszy konwerter za 40zł z wyjściem na 2 tunery i spisywało się to doskonale... z tym że teraz chciałbym przejść na HD... warto wydać znacznie więcej?
    To co produkowano kilkanaście lat temu ma się nijak do tego, co produkowane jest teraz.

Robiąc coś dla siebie nie warto oszczędzać - jak to się mówi - tanie mięso psy jedzą. Robisz inwestycję dla siebie - czym lepiej ją zrobisz, tym dłużej i lepiej będzie Ci służyć. A konwerter i kable antenowe to bardzo czułe punkty. Zwłaszcza konwertery wielokrotne. Tani osprzęt pozostaw dla "fachowców".

Spory wybór konwerterów: Link

Zamiast monobloku QUAD możesz również postawić "zeza" i to w etapach. Najpierw konwerter na HotBirda, a potem można zawsze dołożyć na Astrę. Przy "zezie" jest więcej roboty, bo i więcej okablowania i więcej ustawiania, ale za to "zeza" można idealnie dopasować do posiadanej anteny. No, i jak padnie monoblock, to bywa generalna klapa czyli 'widzę ciemność', a jak "zez" to zawsze jednego satelitę odbierzesz.

0
  • #8 12 Mar 2013 21:54
    LeDy
    Poziom 43  

_cheetah_ napisał:
    No, i jak padnie monoblock, to bywa generalna klapa czyli 'widzę ciemność', a jak "zez" to zawsze jednego satelitę odbierzesz.

Piszesz oczywiście bzdury. Monoblock to dwa konwertery w jednym i przełącznik DiSEqC. I on i konwertery mogą uszkodzić się podobnie jak w "osobnych". Jedynie tańsza wymiana.

0
  • #9 12 Mar 2013 22:06
    _cheetah_
    Poziom 37  

@ LeDy: sprawdź sobie w słowniku znaczenie słowa "bywa"...

I napisz to, co napisałeś do mnie, do autora wątku, bo mnie naprawdę nie interesuje to, co pod moim adresem wypisujesz, oczywiście do czasu...

0
  • #10 12 Mar 2013 22:24
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

PANOWIE LeDy i _cheetah_ --- jak "dzieci". :D

Tematem jest " Instalacja antenowa 3 tv, 1 antena siatkowa, jedna satelitarna " i proszę się tego trzymać.

Pozdrawiam.

0
  • #11 30 Mar 2013 15:54
    meeisster
    Poziom 9  

Ok. Dzięki za odpowiedzi. Kable i urządzenia zakupione... niestety deficyt czasu w dalszym ciągu ogromny wiec nie było kiedy tego wszystkiego złożyć. Może po świętach się coś uda i wtedy podzielę się wrażeniami jak to działa :)
    pozdrawiam

0