Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

elf - Uszkodzenie wirnika - powód.

p123 10 Mar 2013 19:36 1122 5
  • #1 10 Mar 2013 19:36
    p123
    Poziom 9  

Witam,

Zabrałem się za wymianę łożysk silnika odkurzacza Elf ( silnik 308 ).
    Coś uszkodziłem bo mam kilka sektorów komutatora odizolowanych od "sąsiadów".
    Co zrobiłem nie tak ? Wirnik nie upadł , nie widać uszkodzonych przewodów itp. Czy od nabijania łożysk młotkiem i rurką mogło coś się urwać ? Faktem jest że w trakcie tych zabaw przesunął mi się cały zespół komutator + uzwojenie wzdłuż ośki. Jak to zrobić by nie uszkodzić kolejnego wirnika ?
    Piotr

0 5
  • #2 10 Mar 2013 20:11
    stanislaw1954
    Poziom 41  

p123 napisał:
    Faktem jest że w trakcie tych zabaw przesunął mi się cały zespół komutator + uzwojenie wzdłuż ośki.
    Piotr
    Czyli masz przyczynę uszkodzenia.
    Są inne sposoby nakładania łożysk,ale w warunkach "domowych" to chyba najprostszy sposób,czyli odpowiednia rurka i młotek.Oczywiście trzeba to robić "z głową"-na wyczucie.

0
  • Pomocny post
    #3 10 Mar 2013 20:14
    bagrowski59
    Poziom 15  

Ta rurka i młotek to są główne przyczyny uszkodzenia wirnika ,przeważnie przy tym sposobie nabicia łożysk tak się właśnie dzieje.Łożyska powinny być wciśnięte na prasie lub ewentualnie na dużym imadle (ale trzeba uważać żeby robić to delikatnie i prosto)

0
  • #4 10 Mar 2013 20:30
    p123
    Poziom 9  

Z tego wniosek że komutator nie jest osadzony razem z uzwojeniem na plastikowej rurce nasadzonej na oś wirnika. Zakładam że to uszkodzenie jest nienaprawialne. I jeszcze jedno, łożysko przy komutatorze było osadzone w korpusie blaszanym talerzykiem. Czy to oznacza że ten korpus z zamocowanym łożyskiem nasadza się na wałek wirnika ? Wydawało mi się że nasadza się oba łożyska na wałek i potem montuje cały zespół w korpusach lewym i prawym.
    Piotr

0
  • #5 10 Mar 2013 20:33
    bagrowski59
    Poziom 15  

Dokładnie tak jak piszesz.

0
  • #6 10 Mar 2013 20:39
    ROBSON33
    Moderator AGD

bagrowski59 napisał:
    Ta rurka i młotek to są główne przyczyny uszkodzenia wirnika ,przeważnie przy tym sposobie nabicia łożysk tak się właśnie dzieje.Łożyska powinny być wciśnięte na prasie lub ewentualnie na dużym imadle (ale trzeba uważać żeby robić to delikatnie i prosto)

I wszystko w temacie, odpowiednia prasa i możemy mówić o skutecznej wymianie łożysk.

elf - Uszkodzenie wirnika - powód.

0