Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cyfrowa stacja lutownicza by Kaeltaz

kaeltaz 14 Mar 2013 23:42 32508 39
Optex
  • Optex
    domator
    Level 13  
    Witam
    Nawet projekt wyszedł mały, ja bym to jeszcze zmniejszył zamiast trafo tradycyjnego wstawił trafo elektroniczne, elektronika do montażu powierzchniowego do chłodzenia jakiś wentylatorek ze starego laptopa i będzie lekki i mały.
    studzin
    Level 17  
    Chcę zbudować stację opartą na tym projekcie, ale niestety nigdzie nie mogę znaleźć informacji, czy popularne i tanie kolby z stacji serii PT (968, 937, 937+, 909, 803, 968, 768) posiadają termoparę typu K (rozumiem, że taka jest tutaj zastosowana). Czy ktoś już robił rekonesans w tym temacie?
  • Optex
    electricianul
    Level 12  
    Gratukacje dla budowy.Bravo!
    Moga dostarczyc dalsych: PCB, modyfikaacji programu....
    jackone
    Level 14  
    A czy zastanawiał się ktoś nad zamontowaniem czujnika ruchu w kolbie? W tej chwili projektuję stację do swojego warsztatu i zastanawiam się nad czymś takim. Taki czujnik ma postać wałeczka 3,5mm x 7mm i zmieści się w kolbie. Jedyny problem to taki, że należy wymienić przewód. Opcja usypiania po odłożeniu kolby na podstawkę też zadziała ale myślę, że lepszym wyjściem będzie kontrola pracy niezależnie od miejsca pozostawienia kolby. Można wtedy dodać auto wyłączenie np. po 30 minutach pracy w trybie uśpienia. Jak wyjdziemy z warsztatu to nie musimy się martwić czy przypadkiem nie zostawiliśmy lutownicy włączonej.
    jackone
    Level 14  
    Różne cuda się mi zdarzały :D
    ...
    mam ponadto taki mały problem (dylemat) a mianowicie zastanawiam się nad zasilaniem kolby w projektowanej stacji, i do wyboru mam zasilacz impulsowy 27V/1A, podczas prób na obciążeniu 13 ohm przez 10 minut pracował bez skutków ubocznych ze stabilnym napięciem wyjściowym około 27V. Jedyny efekt to gorące rezystory w obwodzie uzwojenia pierwotnego oraz bardzo ciepły transformator.
    Wygląda na to że nadał by się do mojej stacji
    Ewentualnie zasilacz z komputera desktop HP (bardzo kompaktowy) ale o napięciu 12V/10A. Próba obciążeniowa: 5 ohm na linii 5V oraz 1 ohm na linii 12V nie wykazała żadnych niepokojących objawów, napięcie linii 12 V wynosiło 11,3V. Tylko że w tym wypadku musiał bym coś pokombinować z mostkiem H (np L6203) ale jak zrobić sterowanie PWM układu mostkowego?
    electricianul
    Level 12  
    Witam kolegów mam pytanie czy może ktoś podać mi dokładną rozpiskę fusebitów ?
    -rRezonator kwarcowy jest 8mhz extern. Fusebits co cenia?
    mkpl
    Level 37  
    Bardzo ładny i bardzo dobry projekt.
    Sam taką używam tylko z kolbą od chińczyka i lutuje się wprost rewelacyjnie.

W swojej stacji dokonałem paru modyfikacji. Dodałem buzer, drugi kanał pomiarowy, i przygotowałem ją pod pracę z napięcia stałego. Praca z DC wymagała dołożenia pompy ładunkowej napięcia ujemnego i wstawienie mosfeta zamiast triaka.

Dwa kanały bo chciałem tym obsługiwać podgrzewać do BGA (ale pomysł upadł).
    Mam 2 wersje pcb smd. Jedna 2 kanały i w całości mieści się za wyświetlaczem 2x16 i jedną która mieści się pod wyświetlaczem 2x8 znaków.

Dobór transformatora też należało by poruszyć. Generalnie lutownica pracuje przy ciągłym lutowaniu w 50% wiec szkoda dawać transformator na pełną moc grzałki.

Dla lutownicy 50W spokojnie wystarczy 25W transformator (będzie chwilowo przeciążany ale nic mu się nie stanie).

Ja do swojej 30W 24V lutownicy zastosowałem 15W transformator o napięciu w okolicach 31V. Lutownica dużo lepiej grzeje (nie mrozi) a transformator w stresie ma max 40*C.