Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Maksymalna bezpieczna moc transformatora

pawelec5 10 Mar 2013 22:27 1740 8
  • #1 10 Mar 2013 22:27
    pawelec5
    Poziom 17  

Panowie posiadam transformator i chciałbym uzyskać na jego temat więcej informacji.
    Interesuje mnie czy na podstawie podanych danych można obliczyć moc takiego tranformatora i czy w takim podłączeniu jest wykorzystany w 100%. Myślę że tylko w połowie.

Rysunek jest tylko poglądowy.

Dane jakie posiadam:
    Bieg jałowy:
    U1 = 230V
    I1 = 3A
    U2 = 14,5V

Prąd zwarciowy:
    U1 = 220V
    I1 = 25A
    U2 = 0
    i2 = ?????(Brak przyrządu pomiarowego)

Znalazłem niestety zamknięty już temat:Jak wyznaczyć moc transformatora? i nie rozumiem jak to liczyć.

Mendoza186 napisał:
    najprościej to jest podłączyć jakieś obciążenie i zmieżyć jego prąd zwarcia i otrzymaną wartość pomnożyć przez napięcie na jakim był mierzony prąd i wyjdzie ci jego moc maxymalna tzn. że moc użyteczna to jest moc max/√2

Ze względu na problem z demontażem trafa nie mam możliwości zmierzyć rdzenia.
    Ewentualnie z dużym trudem mógłbym zmierzyć grubość drutu.
    Pozdrawiam.

0 8
  • #2 10 Mar 2013 22:51
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Na biegu jałowym I1=3A ????
    Podaj wymiary transformatora, najlepiej daj jego zdjęcia z frontu i boku, ewentualnie z perspektywy i na nich opisz te wymiary.
    Podaj grubości drutów co najmniej wtórnego) - mierz suwmiarką.

0
  • #3 11 Mar 2013 13:35
    pawelec5
    Poziom 17  

Załatwiłem przyrząd i mam aktualniejsze pomiary

Bieg jałowy
    U1 - 230 ACV
    U2 - 14,5DCV
    I1 - 1,6A(AC)

Po podaniu napięcia na jedną cewkę na pierwotnym i wtórne za prostownikiem zwarte:

U1 - 217ACV
    I1 - 14,5A(AC)
    I2 - 150A(DC)

Po podaniu napięcia na obydwie cewki na pierwotnym i wtórne za prostownikiem zwarte:

U1 - 212ACV
    I1 - 22A(AC)
    I2 - 215A(DC)

0
  • #4 11 Mar 2013 14:09
    trymer01
    Moderator Projektowanie

Kto powiedział Ci, że transformator można tak zwierać?
    Nie rób tego więcej.
    Podobnie jak nie zasilaj tylko jednej cewki pierwotnego z napięcia sieci
    14,5VAC dotyczy jednego wtórnego?
    Ile wynosi wymiar "A" ?

0
  • #5 11 Mar 2013 15:35
    Quarz
    Poziom 43  

pawelec5 napisał:
    Panowie posiadam transformator i chciałbym uzyskać na jego temat więcej informacji.
    Interesuje mnie czy na podstawie podanych danych można obliczyć moc takiego transformatora i czy w takim podłączeniu jest wykorzystany w 100%. Myślę że tylko w połowie.

Rysunek jest tylko poglądowy.

Dane jakie posiadam:
    Bieg jałowy:
    U1 = 230V
    I1 = 3A
    U2 = 14,5V

Prąd zwarciowy:
    U1 = 220V
    I1 = 25A
    U2 = 0
    i2 = ?????(Brak przyrządu pomiarowego)

Znalazłem niestety zamknięty już temat:Jak wyznaczyć moc transformatora? i nie rozumiem jak to liczyć.
    Mendoza186 napisał:
    najprościej to jest podłączyć jakieś obciążenie i zmieżrzyć jego prąd zwarcia i otrzymaną wartość pomnożyć przez napięcie na jakim był mierzony prąd i wyjdzie ci jego moc maxksymalna tzn. że moc użyteczna to jest moc max/√2

Ze względu na problem z demontażem trafatransformarmatora nie mam możliwości zmierzyć rdzenia.
    Ewentualnie z dużym trudem mógłbym zmierzyć grubość drutu.
    Pozdrawiam.
    Jak dla mnie to żadne informacje na podstawie których mógłbym odpowiedzieć na Twoje pytania, to co za magnetowód, że nie 'potrafisz' zmierzyć rozmiarów tego rdzenia?

0
  • #6 11 Mar 2013 18:22
    pawelec5
    Poziom 17  

Wymiar A wynosi także 40mm.

14,5VAC to prąd na zasilaniu transformatora z sieci(pierwotne połączone równolegle)

0
  • #7 11 Mar 2013 21:21
    trymer01
    Moderator Projektowanie

pawelec5 napisał:
    Wymiar A wynosi także 40mm.

14,5VAC to prąd na zasilaniu transformatora z sieci(pierwotne połączone równolegle)

Nie dogadamy się.
    Mylisz prąd z napięciem, stały ze zmiennym, robisz zwarcia transformatora, łączysz uzwojenia w dziwny sposób i nikt nie wie co oznaczają Twoje pomiary (przy jakim połączeniu uzwojeń?).
    Ja się poddaję.

0
  • #8 11 Mar 2013 21:57
    pawelec5
    Poziom 17  

trymer01 napisał:
    14,5VAC dotyczy jednego wtórnego?

Nie zwróciłem uwagi że zapytałeś mnie o zmienną której nigdzie wyżej nie podałem. a ja widząc AC i 14,5 zkojarzyłem że chodzi Ci o napięcie 14,5VAC które płynie z sieci przy podłączonym jednym uzwojeniu na pierwotnym. Myślałem o napięciu a napisałem prąd. Seria nieporozumień...
    A teraz do celu.
    Postarajmy się zrozumieć. Robiłem zwarcia chwilowe w celu pomiaru prądu zwarcia. Oczywiście uzwojenia wtórne były połączone jak na schemacie poglądowym razem z diodami. Czyli pomiar był robiony za diodami na DC. A dlaczego tak? Podałem cytat którego nie bardzo rozumiem i żeby było prościej a tu się okazuje pewnie że nie tędy droga.

0
  • #9 11 Mar 2013 22:15
    trymer01
    Moderator Projektowanie

No dobra, już mi przeszło :)
    Ale nie mogę się powstrzymać:

pawelec5 napisał:

Nie zwróciłem uwagi że zapytałeś mnie o zmienną której nigdzie wyżej nie podałem.

A pisałeś przecież w pierwszym poscie:
    pawelec5 napisał:

Dane jakie posiadam:
    Bieg jałowy:
    U1 = 230V
    I1 = 3A
    U2 = 14,5V

Wytykam Ci to, abyś pisał precyzyjnie, to jest technika.

Dane grubości drutów już mamy, i z nich można coś wnioskować ale trzeba wiedzieć więcej.
    Zacznijmy od początku.
    Połącz uzwojenia pierwotne szeregowo ale odpowiednio sfazowane, czyli koniec jednego z początkiem drugiego uwzględniając kierunki nawijanie cewek( najlepiej przez żarówkę zwykłą np. 60W - szukaj na elektrodzie, wielokrotnie opisywano sposób fazowania).
    Uzwojenia wtórne połącz szeregowo - również odpowiednio (już są połączone?)
    Na biegu jałowym zmierz prąd uzwojenia pierwotnego I1 oraz napięcie wtórnego U2 (połączonych ) - zmienne, bez prostownika.
    Żadnych zwarć!
    Czytaj uważnie co napisałem.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo