Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ustawienie anteny DVBT - Szczecin

Toper1985 10 Mar 2013 22:37 5208 9
  • #1 10 Mar 2013 22:37
    Toper1985
    Poziom 6  

Witam, Zacznę od początku...
    Ostatnio przeprowadziłem się z Niebuszewa na Os.Bandurskiego (53° 27' 16.9" 14° 33' 15.235)", chciałem zainstalować na balkonie antenę DVB-T 44/21-69 Tri Digit - ze wzmacniaczem LNA-177 http://dvbsklep.pl/pl/p/Antena-DVB-T-4421-69-Tri-Digit-ze-wzmacniaczem-LNA-177/154 Przed instalacją odbierałem 18 kanałów na zwykłym drucie 2,5 mm2 przy oknie. Teraz po instalacji i ustawieniu w kierunku stacji nadawczej Kołowo (53° 20' 1,6"N 14° 40' 27.9"E) nie łapię MUX3. Sam kierunek wyznaczyłem ze strony www.dvbtmap.eu, jednak przed moim blokiem stoi blok. Stoi on jakieś: "4 jezdniową trasę i dwa parkingi dalej". Jednak po weryfikacji ułożenia terenu zauważyłem że stacja w Kołowie mieści się dość wysoko. Moja pozycja (Altitude: 52m, Position height above groudn: 34m), pozycja stacji Kołowo (Altitude: 140m, Height: 267m), stacja znajduje się 15,6km od mojej lokalizacji. Teraz nie wiem czy muszę szukać sygnału odbitego metodą prób i błędów, czy jednak zlecić strojenie w/w zestawu firmie która się takową tematyką trudni, czy może potrzebna jest instalacja zasilacza antenowego ?
    Za błędy które się wkradły bardzo przepraszam, starałem znaleźć się podobny temat na forum jednak nic nie rzuciło mi się w oczy co mogło by naprowadzić mnie na zaistniały problem.
    Proszę WAS o pomoc...

0 9
  • #2 11 Mar 2013 00:52
    kizek
    Poziom 35  

Zasada jest taka: jeżeli stosujesz wzmacniacz antenowy obowiązkowo musisz zastosować zasilanie tego wzmacniacza, bez tego zasilania wzmacniasz jest bezużyteczny i tylko przeszkadza w ogarnięciu tego wszystkiego. Przy takiej odległości od nadajnika i zastosowaniu wzmacniacza będziesz miał kłopoty z odbiorem prawidłowym sygnału.

0
  • #3 11 Mar 2013 08:07
    andrefff
    Poziom 36  

Proponuję symetryzator zamiast wzmacniacza, przód anteny można też unieść w górę.

0
  • #4 11 Mar 2013 10:20
    Toper1985
    Poziom 6  

kizek napisał:
    Zasada jest taka: jeżeli stosujesz wzmacniacz antenowy obowiązkowo musisz zastosować zasilanie tego wzmacniacza, bez tego zasilania wzmacniasz jest bezużyteczny i tylko przeszkadza w ogarnięciu tego wszystkiego. Przy takiej odległości od nadajnika i zastosowaniu wzmacniacza będziesz miał kłopoty z odbiorem prawidłowym sygnału.

To lepiej teraz zamontować zasilacz antenowy czy jednak zdemontować wzmacniacz z anteny?
    Mówiąc taka odległość masz na myśli: za blisko jestem usytuowany od anteny?
    Czy skierowanie czubka anteny ku górze da jakieś wymierne korzyści?
    Dziękuję za zainteresowanie moim tematem i proszę o dalsza pomoc...

0
  • #5 11 Mar 2013 10:22
    andrefff
    Poziom 36  

Na początek zmień na symetryzator, koszt to tylko 3 złote. Nie pomoże, będziemy myśleć dalej. Uniesienie delikatnie anteny może pomóc.

0
  • #6 11 Mar 2013 10:29
    Toper1985
    Poziom 6  

andrefff napisał:
    Proponuję symetryzator zamiast wzmacniacza, przód anteny można też unieść w górę.

Czy montaż symetryzatora zamiast wzmacniacza + ok. 6 m kabla koncentrycznego do TV wystarczy do odbioru MUX 1,2,3 ?
    Dodam iż w późniejszym czasie chciałem sygnał podzielić na dodatkowy odbiornik, który jest kolejne 10-15 m od rozgałęźnika.
    Czy lepiej w tym wypadku pozostać przy wzmacniaczu antenowym i do niego dołożyć zasilacz?

0
  • #7 11 Mar 2013 10:47
    andrefff
    Poziom 36  

W tej lokalizacji wystarczy, jedyny problem może być z tym blokiem vis a vis, ale jest on jednak dosyć daleko. Nawiasem mówiąc lokalizacja którą podałeś to gdzieś w Niemczech jest.

1
  • #8 11 Mar 2013 11:04
    Toper1985
    Poziom 6  

andrefff napisał:
    W tej lokalizacji wystarczy, jedyny problem może być z tym blokiem vis a vis, ale jest on jednak dosyć daleko. Nawiasem mówiąc lokalizacja którą podałeś to gdzieś w Niemczech jest.

Postaram się zmienić dzisiaj wzmacniacz na symetryzator i napisać co się zmieniło.
    Lokalizację nadajnika spisałem ze strony www.dvbtmap.eu, najwidoczniej wkradł się błąd. Prawidłowa lokalizacja nadajnika Kołowo (53° 20′ 3″ N, 14° 40′ 37″ E), moja lokalizacja (Szczecin ul. Przyjaciół Żołnierza Link)

0
  • #10 12 Mar 2013 10:45
    Toper1985
    Poziom 6  

andrefff napisał:
    No nie wiem. Link

Tak jak napisałeś, lokalizację pokazywało całkiem odmienną, ale poprawiłem już link.

Zmieniłem wzmacniacz w antenie na symetryzator, ustawiłem antenę na balkonie w kierunku anteny Kołowo, czubek lekko zadarłem ku górze i znalazło MUX 1,2,3 + kanały niemieckie, no i kanały Polsatu - zakodowane. Nie przeszkodził nawet budynek który stoi jakieś 100 m od mojego bloku w kierunku anteny nadawczej.
    W odległości 15,5 km od nadajnika siła sygnału była tak duża że wzmacniacz tylko przeszkadzał. Kanały teraz odbierają wzorowo.
    Dziękuję za zainteresowanie moim tematem i pomoc. ':D'

0