Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SDR dla pasma radiowego stacji komercyjnych.

Szlachetny Fotograf 11 Mar 2013 06:37 2286 6
    Szlachetny Fotograf
    Level 11  
    Witam,

Od pewnego czasu interesuję się techniką SDR wykorzystywaną do transmisji sygnału w sieci internet. Stąd nasuwa się moje pytanie. Czy istnieje techniczna możliwość przeniesienia całego pasma radiowego przydzielonego stacjom komercyjnych w Polsce do pasma akustycznego, za pomocą radiowego układu front-end, w tym celu by wykorzystać kartę dźwiękową komputera w roli przetwornika analogowo-cyfrowego?

Pozdrawiam, Szlachetny Fotograf
    Szlachetny Fotograf
    Level 11  
    Witam,

Dziękuję za odpowiedź. Od czasu gdy założyłem ten wątek minęło trochę czasu w trakcie którego zdążyłem poszerzyć moją wiedzę. Na podstawie informacji jakie zdobyłem doszedłem do wniosku że najrozsądniejszym rozwiązaniem będzie transmisja pasma radiowego o szerokości 48 kHz przy użyciu toru audio w standardzie SDR IQ. Czy spotkał się Kolega z oprogramowaniem które na bazie sygnału z SDR DVB-T/DAB+ ma możliwość transmisji pasma w wyżej wymienionym standardzie? Dowiedziałem się wcześniej, że aplikacja GNU Radio ma szerokie możliwości ale nie posiadam żadnych szczegółowych informacji na jej temat.

Hyper44
    Level 15  
    Witam,
    jeśli chciałbyś użyć GNU Radio + WebSDR, to na podstawie lektury http://www.websdr.org/faq.html wydaje się to możliwe. Na pewno konieczny będzie Linux. A więcej informacji u autora WebSDR - patrz ww. link.
    Szlachetny Fotograf
    Level 11  
    Witam,

WebSDR chciałbym uniknąć. Zależy mi na transmisji SDR IQ do serwera multimedialnego a z niego do klienta końcowego. Strumień pasma radiowego odtwarzany by był na dowolnym odtwarzaczu obsługującym strumień czasu rzeczywistego np. na urządzeniu: wirtualny przewód audio. Z niego pasmo odtwarzałaby aplikacja SDR która emitowałaby na karcie kanał do którego byłaby strojona. Technologia WebSDR posiada wadę. Działa na aplecie Java uruchamianym z poziomu przeglądarki. Utrudnia to możliwość wysłania strumienia do dowolnego urządzenia. W moim przypadku do wirtualnego przewodu audio.

Hyper44
    Level 15  
    Czyli w rachubę wchodzi raczej transmisja oddzielnych kanałów I i Q. Musiałyby być jednak idealnie zsynchronizowane, co można pewnie rozwiązać wysyłają je razem - niestety nie znam odpowiednich aplikacji.
    Szlachetny Fotograf
    Level 11  
    Witam,

Rzeczywiście, proponowane przeze mnie rozwiązanie jest dość nietypowe. Zazwyczaj strumień SDR IQ wysyłany jest przez radio podłączone do karty muzycznej. Z niej sygnał SDR IQ odczytywany jest przez aplikację SDR a pasmo strojone do wybranej częstotliwości. Mi natomiast zależy na rozwiązaniu programowym w którym aplikacja odczyta pasmo z SDR DVB-T/DAB+ i wyśle strumień z całym odczytanym pasmem do serwera multimedialnego w standardzie SDR IQ. Jeśli chodzi natomiast o synchronizację wystarczy użyć strumienia audio stereo przyporządkowując odpowiednie kanały IQ do lewego i prawego kanału audio. W sieci internet można znaleźć nagrania pasm radiowych w standardzie SDR IQ w postaci nieskompresowanego pliku muzycznego .wav.
    Konfiguracja sprzętowa jaką mam zamiar zastosować to odpowiedni tuner DVB-T/DAB+ z Raspberry pi. Z tego powodu oprogramowanie pracujące pod rodziną systemów operacyjnych Linux jest jak najbardziej wskazane.